PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάπτοπ με 17αρα ή διπύρηνο



Σελίδες : [1] 2

NaGR
09-04-06, 20:54
Ποια είναι η γνώμη σας για τα 3 παρακάτω λαπτοπ
1.TURBO-X Diablo (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=54&Product_Id=314168)
2.ASUS A7D-R004H (http://www.notebooksbilliger.de/product_info.php/asus_a7dr004h?refcampaign_id=45c48cce2e2d7fbdea1afc51c7c6ad26)
3.ASUS A6JC (http://www.hoh.de/index.htm?notebook_asus_a6j.htm)

θέλω να πάρω ένα λαπτοπ σχεδόν άμεσα μέχρι το πολύ 1200 και κάτι ψηλά
με ενδιαφέρει πάρα πολύ η μεγάλη οθόνη αλλά δεν θυσιάζω την τεχνολογική μακροβιότητα του εις βάρος της
Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να πάρω 17αρα η διπύρηνο
Έχω διπύρηνο στο desktop και δεν βλέπω μεγάλες διαφορές κυρίως λόγω δίσκου και σκέφτομαι οτι αυτή η διαφορά θα είναι ακόμα πιο δυσδιάκριτη στα λαπτοπ με πιο αργούς δίσκους.
Για τα Asus που προτείνω θα προσθέσω 512 RAM εάν πάρω.
Εάν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα ευχαρίστως να την ακούσω.

TURBO-X Diablo
Επεξεργαστής INTEL YONAH T2300 1667MHz 1Mb
Λειτουργικό Windows XP Home
Μνήμη 2 x 512Mb SO-DIMM DDR-2 PC2 4
Σκληρός Δίσκος FUJITSU 80 GB 5.400 RPM
Οθόνη 15.0''
Ανάλυση 1024x768
Κάρτα Γραφικών Intel Graphics 950 up to128 MB
Λοιπά Χαρακτηριστικά 128-bit video memory interface
Οπτικά Μέσα DVD±RW Double layer
Ήχος Azalia High definition Audio
Ηχεία 2 ενσωματωμένα
Δικτύωση Lan IEEE 1394 IrDA Modem 56k Wlan
Θύρες Headphones x 1 Microphone x 1 VGA x 1 PCMCIA x 1 Line-out x 1 TV-out x 1 USB x 4
Μπαταρία Li-Ion 6 cell
Αυτονομία 3 Ώρες
Βάρος 2.50 kgr
Διαστάσεις 333Χ276Χ24
Λοιπά Χαρακτηριστικά 6 in 1 Card Reader

ASUS A7D-R004H (90ND3A3243A1402C2K)

CPU: AMD Turion MT-32 mit 1,8GHz
Grafik: ATI Mobility Radeon X700 PCIe mit 128 MB DDR VRAM
HDD: 60 GB
Ram: 512 MB DDR (1x512)
Laufwerk: DVD Dual DL Brenner
Display: 17,1" WXGA+ WXGA+ Widescreen Color Shine Glare Type TFT Display
WLAN: Ja (54MBit/s)
Betriebssystem: Windows XP Home

ASUS A6JC-Q001H (90NH5A314236402C1R)

CPU: Intel® Core Duo Prozessor T2300 1.66 GHz
Grafik: nVidia Geforce Go7300 mit bis zu 256MB Turbocache
HDD: 80 GB
Ram: 512 MB DDR2 (1x512)
Laufwerk: DVD Dual DL Brenner
Display: 15,4" WXGA TFT Display
WLAN: Ja (54MBit/s)
Betriebssystem: Windows XP Home SP2

KLG
09-04-06, 21:30
NaGR, στην ουσια εχεις 2 επιλογες.
οχι 17αρι διπυρηνο (1,3)
17αρι (2)
Να ψηφισω αυτη τη στιγμη δεν εχει νοημα γιατι, εχω στο μυαλο το "Αλλο" αλλα δεν ξερω ποιο ;)
Θα το ψαξω λιγακι και θα σου πω.
Μια προχειρη πρωτη εκτιμηση ομως:


με ενδιαφέρει πάρα πολύ η μεγάλη οθόνη αλλά δεν θυσιάζω την τεχνολογική μακροβιότητα του εις βάρος της
Οποτε πρεπει να αφησεις εξω το (2). Ειναι 17αρι αλλα turion MT32 ειναι λιγο παλιο, θα μπορουσε να ειναι Mt-34 τουλαχιστων, βεβαια δεν εχει μεγαλη ποικιλια η AMD, αλλα αυτο ειναι δικο τους προβλημα, οχι δικο σου.


Έχω διπύρηνο στο desktop και δεν βλέπω μεγάλες διαφορές κυρίως λόγω δίσκου και σκέφτομαι οτι αυτή η διαφορά θα είναι ακόμα πιο δυσδιάκριτη στα λαπτοπ με πιο αργούς δίσκους.
Τι να σου πω, το πως την αισθανεται ο καθενας την διαφορα ειναι υποκειμενικο ζητημα, εξαρταται και απο τι εφαρμογες θες να τρεξεις, αληθεια τι εφαρμογες θες να τρεξεις? Μπορουν να βοηθησουν τα benchmarks σε αυτο το τον τομεα. Λοιπον μεσα στις επομενες μερες , θα κανουμε ενα θεματακι, οπου ο καθενας θα ανεβαζει τα αποτελεσματα. Ετσι θα δεις διαφορες μεταξυ υπολογιστων. ;) Υπαρχει κοσμος που αγορασε προσφατα διπυρηνα λαπτοπ, ειναι καταενθουσιασμενοι : αυτοι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35806)

Αληθεια γιατι θες 17αρα τοσο πολυ?
Ελπιζω να ξερεις οτι τα λαπτοπς απο τα γερμανικα μαγαζια θα εχουν γερμαντικο πληκτρολογια και μαλλον γερμανικα windows.
Επισης μακρια απο TurboX, δεν λεω προκληση να φτιαχνεις κομματι κομματι και φτηνα, αλλα ως εκει....

NaGR
09-04-06, 21:58
Τι να σου πω, το πως την αισθανεται ο καθενας την διαφορα ειναι υποκειμενικο ζητημα, εξαρταται και απο τι εφαρμογες θες να τρεξεις, αληθεια τι εφαρμογες θες να τρεξεις? Μπορουν να βοηθησουν τα benchmarks σε αυτο το τον τομεα. Λοιπον μεσα στις επομενες μερες , θα κανουμε ενα θεματακι, οπου ο καθενας θα ανεβαζει τα αποτελεσματα. Ετσι θα δεις διαφορες μεταξυ υπολογιστων. ;) Υπαρχει κοσμος που αγορασε προσφατα διπυρηνα λαπτοπ, ειναι καταενθουσιασμενοι : αυτοι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35806)
αυτοί έχουν το asus με χ1600 όμως
θέλω να τρέχω opera, Visual Studio 2005, word και παρουσιάσεις σε μικρότερο βαθμό


Αληθεια γιατι θες 17αρα τοσο πολυ?
Γιατί τώρα δουλεύω με 19αρα 1024*768 και μου αρέσει πολύι

Ελπιζω να ξερεις οτι τα λαπτοπς απο τα γερμανικα μαγαζια θα εχουν γερμαντικο πληκτρολογια και μαλλον γερμανικα windows.
ναι

Επισης μακρια απο TurboX, δεν λεω προκληση να φτιαχνεις κομματι κομματι και φτηνα, αλλα ως εκει....
και εγώ αυτής της προσέγγισης είμαι αλλά ο συγκεκριμένος δίνει πολλά για την τιμή του

Περιμένω την εισήγηση σου για το "άλλο"



BTW συγχαρητήρια για την προαγωγή :clap:

Tem
09-04-06, 22:04
.....Ελπιζω να ξερεις οτι τα λαπτοπς απο τα γερμανικα μαγαζια θα εχουν γερμαντικο πληκτρολογια και μαλλον γερμανικα windows.....
ως κάτοχος γερμανικού laptop επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Υπάρχει βέβαια δυνατότητα τοποθέτησης αγγλικού ή ακόμα και ελληνικού πληκτρολογίου με επι πλέον κόστος που συνήθως είναι κάτω από 100 €. Για τα μοντέλα της ASUS δεν διατίθεται συνήθως ελληνικό πληκτρολόγιο. Τα γερμανικά Windows είναι ευχάριστα για γνώστες γερμανικής γλώσσας.

Tem
09-04-06, 22:08
Ποια είναι η γνώμη σας για τα 3 παρακάτω λαπτοπ
1.TURBO-X Diablo (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=54&Product_Id=314168)
2.ASUS A7D-R004H (http://www.notebooksbilliger.de/product_info.php/asus_a7dr004h?refcampaign_id=45c48cce2e2d7fbdea1afc51c7c6ad26)
3.ASUS A6JC (http://www.hoh.de/index.htm?notebook_asus_a6j.htm)


Θα πρότεινα το τρίτο . Μειονέκτημα σε αυτό θεωρώ τον σκληρό δίσκο που αν δεν κάνω λάθος είναι 4200 rpm , κάτι δηλαδή που φρενάρει συνήθως το όλο σύστημα.

NaGR
09-04-06, 22:48
Ξέρουμε τι chipset θα χρησιμοποιηθεί για τους turion x2? :hmm:

Tem
09-04-06, 22:53
Ξέρουμε τι chipset θα χρησιμοποιηθεί για τους turion x2? :hmm:
δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα

aesir
09-04-06, 22:56
Σε laptop είμαι κάπως ανένδοτος και προτείνω σχεδόν πάντα Dell, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να έχεις και τρομερή εγγύηση...

NaGR
09-04-06, 23:15
Σε laptop είμαι κάπως ανένδοτος και προτείνω σχεδόν πάντα Dell, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να έχεις και τρομερή εγγύηση...
μπααα...
θα πάρω και τα τρια που λέω παραπάνω με τις τιμές που έχει η Dell.
Εκτός και αν με το που τους παίρνεις τηλ σου κόβουν 1κ με το καλημέρα
δυστυχώς η τιμή είναι το πιο σημαντικό στη συγκεκριμένη περίπτωση

aesir
09-04-06, 23:19
H Dell δεν έχει υπερβολικές τιμές, τα laptop είναι πραγματικά σκυλιά, και εκεί που το εκτιμάς είναι όταν και αν σου πάθει κάτι, στο φτιάχνουν onsite την επόμενη μέρα, ενώ με τα άλλα το στέλνεις για service και κααααποοια στιγμή θα το πάρεις πίσω.

Στην τελική πληρώνεις ακριβώς αυτό που παίρνεις.

NaGR
09-04-06, 23:43
καλώς αλλά αφού δεν έχω ούτε τα minimum $$$ για να περάσω σε dell :what: ποιο είναι το επόμενο βήμα?
17αρα XOR core duo?

stivakos
10-04-06, 00:16
Δυστυχώς η Dell έχει υπερβολικές τιμές. Το ψάχνω καιρό αλλά δεν πιάνονται. Ναι μεν εγγυήσεις αλλα...

manoulamou
10-04-06, 10:56
H Dell δεν έχει υπερβολικές τιμές, τα laptop είναι πραγματικά σκυλιά, και εκεί που το εκτιμάς είναι όταν και αν σου πάθει κάτι, στο φτιάχνουν onsite την επόμενη μέρα, ενώ με τα άλλα το στέλνεις για service και κααααποοια στιγμή θα το πάρεις πίσω.
Στην τελική πληρώνεις ακριβώς αυτό που παίρνεις.
DELL rulez, ακριβως λογω της on-site εγγυησης!
Φιλος που εχει φορητο DELL μού ελεγε: <<Μπορει να ειναι ακριβη, αλλα αξιζει καθε σεντ, σου επισκευαζουν ή αντικαθιστουν τα παντα, επι τοπου χωρις τσιριμονιες! Eχω το κεφαλι μου ησυχο με την εγγυηση!
Μια φορα να σου παθει κατι, εχεις βγαλει τα λεφτα που πληρωσες επιπλεον!>>>

Dim(GR)
10-04-06, 11:41
www.Dell.com :)

Tem
10-04-06, 12:34
το θέμα της εγγύησης είναι σίγουρα σημαντικό. Τα ASUS είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλά αλλά πρέπει να αποσταλούν στην Ιταλία σε περίπτωση προβλήματος. Για αρκετά χρόνια βέβαια δεν μου έχει παρουσιασθεί κανένα πρόβλημα σε οποιοδήποτε ASUS είχα στην κατοχή μου και ούτε βέβαια στο τελευταίο (Μ6VA) που έχω εδώ και ένα εξάμηνο περίπου.

NaGR
10-04-06, 12:44
χμμμ αυτό με το service είναι σίγουρο? ισχύει και τώρα? αν ναι είναι ένα θέμα.
παιδιά με τα dell μην το κουράζουμε, απλά δεν μου φτάνουν τα €€€

msid
10-04-06, 12:47
Εάν έπαιρνα laptop, προσωπικά, θα κοιτούσα να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

CPU: Mobility
RAM: 1GB
HD: 5400rpm
GPU: mem <= 128MB
Monitor <= 15,4"

Επίσης, ΟΧΙ Turbo-X. Μου έχει αφήσει άσχημες εντυπώσεις γενικά. Επίσης, αν θέλει φράγκα για επέκταση εγγύησης, χωρίς δεύτερη σκέψη, για να μην χτυπάς το κεφάλι σου αργότερα. Το βασικό είναι πάντως η μνήμη. Έχοντας αυτά σαν στόχο, θα καταλήξεις με ένα ελαφρύ, σχετικά φθηνό και με ικανοποιητική αυτονομία καθώς επίσης και επιδόσεις laptop.

Tem
10-04-06, 12:57
χμμμ αυτό με το service είναι σίγουρο? ισχύει και τώρα? αν ναι είναι ένα θέμα.
παιδιά με τα dell μην το κουράζουμε, απλά δεν μου φτάνουν τα $$$
ναι ισχύει. Τα ΑSUS αποστέλλονται για service στην Ιταλία. Eπικοινωνείς σε περίπτωση προβλήματος με την ASUS Ιταλίας. Χρόνος αναμονής χωρίς laptop περίπου δύο εβδομάδες.

Tem
10-04-06, 12:59
Εάν έπαιρνα laptop, προσωπικά, θα κοιτούσα να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

CPU: Mobility
RAM: 1GB
HD: 5400rpm
GPU: mem <= 128MB
Monitor <= 15,4"

Επίσης, ΟΧΙ Turbo-X. Μου έχει αφήσει άσχημες εντυπώσεις γενικά. Επίσης, αν θέλει φράγκα για επέκταση εγγύησης, χωρίς δεύτερη σκέψη, για να μην χτυπάς το κεφάλι σου αργότερα. Το βασικό είναι πάντως η μνήμη. Έχοντας αυτά σαν στόχο, θα καταλήξεις με ένα ελαφρύ, σχετικά φθηνό και με ικανοποιητική αυτονομία καθώς επίσης και επιδόσεις laptop.
το καλό με τα TURBO - X είναι ότι καλύπτονται με εγγύηση από το Πλαίσιο.

NaGR
11-04-06, 10:45
Για αυτό εδώ (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3227) τι λέτε?

Re-Ti-Re
11-04-06, 10:54
Σύστημα Ήχου:

AC97 Codec
Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και Subwoofer

Αλήθεια το Subwoofer που χωράει :?:

Ή δεν έχω καταλάβει κάτι :redface:

NaGR
11-04-06, 11:13
Αυτό VIA K8T890 + VT8237R Chipset είναι καλό ή ...?

Tem
11-04-06, 11:26
Για αυτό εδώ (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3227) τι λέτε?

δες και ένα σχετικό τέστ
http://www.notebookjournal.de/tests/87

γενικά παίρνει αρκετά καλή βαθμολογία

NaGR
11-04-06, 11:56
Ξέχασα να πω οτι τελικά καταλήγω μάλλον σε 17αρι διότι είδα του Πλαισίου και αν και έχει ορισμένα ανεκτά το συγκεκριμένο που λεώ παράπανω είναι ψιλοαπαράδεκτο.
Για το ASUS το Α6Ja το είδα και η οθόνη του έχει μικρές γωνίες θέασης. Έτσι και μικρή οθόνη και μικρές γωνίες και αυτό μαλλον απορρίπεται. Θα είχα καταλήξει στο Α7D εάν δεν έιχα δει το 3667 εντωμεταξύ :hmm:

Tem
11-04-06, 12:59
Ξέχασα να πω οτι τελικά καταλήγω μάλλον σε 17αρι διότι είδα του Πλαισίου και αν και έχει ορισμένα ανεκτά το συγκεκριμένο που λεώ παράπανω είναι ψιλοαπαράδεκτο.
Για το ASUS το Α6Ja το είδα και η οθόνη του έχει μικρές γωνίες θέασης. Έτσι και μικρή οθόνη και μικρές γωνίες και αυτό μαλλον απορρίπεται. Θα είχα καταλήξει στο Α7D εάν δεν έιχα δει το 3667 εντωμεταξύ :hmm:
του ΠΛΑΙΣΙΟΥ είναι πραγματικά χάλια και ειδικότερα η οθόνη του.
το 3667 είναι αρκετά καλό αλλά με ορισμένα μειονεκτήματα όπως αργός δίσκος , αργή μνήμη. Επίσης και με την θερμοκρασία δεν τα πάει πολύ καλά.

NaGR
11-04-06, 16:59
Επίσης και με την θερμοκρασία δεν τα πάει πολύ καλά.
Το γνωστό πρόβλημα με το δίσκο που ζεσταίνει το σημείο που ακουμπά ο καρπός ή και κάτι άλλο?
φαίνεται να είναι το 1667G με 17αρα οθόνη το οποίο δεν ξέρω αν είναι ακριβώς καλό γιατί είχαν ακουστεί κάποια προβλήματα με το 1667

GoG
11-04-06, 18:22
Εγω φιλε θα σου προτεινα ενα γρηγορο λαπτοπ και ας εχει 15αρα οθονη...Εγω εχω λαπτοπ με 17αρα και να σου πω την αληθεια δεν θα με πειραζε η 15αρα...

Tem
11-04-06, 19:31
Το γνωστό πρόβλημα με το δίσκο που ζεσταίνει το σημείο που ακουμπά ο καρπός ή και κάτι άλλο?
φαίνεται να είναι το 1667G με 17αρα οθόνη το οποίο δεν ξέρω αν είναι ακριβώς καλό γιατί είχαν ακουστεί κάποια προβλήματα με το 1667
το 1667 έχει αν δεν κάνω λάθος 15,4 οθόνη. Το 3667 νομίζω ότι είναι καλύτερο από το 1667.

pelasgian
11-04-06, 19:40
το laptop πρέπει να έχει ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.
και μετά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ εξαρτήματα.

Ψάξτε τα specs όλων των laptops στους τομείς μπαταρία, 71+ και θερμική κατανάλωση επεξεργαστή.

Επίσης, δεν θέλεις μεγάλη οθόνη, θέλεις μεγάλη ανάλυση. Δεν πάνε πάντα παρέα αυτά τα δύο.

Α, επίσης πρόσεξε μη πάρεις κάνα «γρήγορο» με φόλες μνήμες.

Ένας Intel M στα 1.73 με 533 μνήμες (1Gb) και καμιά x300 είναι ωραίο παιχνιδάκι.

Αλήθεια, για siemens τι λέτε;

NaGR
11-04-06, 21:26
Εγω εχω λαπτοπ με 17αρα και να σου πω την αληθεια δεν θα με πειραζε η 15αρα...

Για πες ένα λόγο εκτός απο βάρος μπας και σώσω $$$


Επίσης, δεν θέλεις μεγάλη οθόνη, θέλεις μεγάλη ανάλυση. Δεν πάνε πάντα παρέα αυτά τα δύο.
Μεγάλη οθόνη θέλω και κανονική ανάλυση
Απο την στιγή που στο desktop δουλεύω με 1024*768 στην 19αρα
νομίζω οτι 1440*900 στο laptop είναι καλά


Αλήθεια, για siemens τι λέτε; το 3667 siemens είναι

Dim(GR)
12-04-06, 00:58
1680x1050 is just wonderful:)

KLG
12-04-06, 01:31
NaGR, sorry για το γειωμα και κυριως γιατι σου υποσχεθηκα οτι θα το κοιταξω... αλλα λιγο το jet lag, λίγο φίλοι που με είχανε επικυρήξει και με περιμένανε για μερικές χιλιάδες μπύρες και κάτι τρισεκατομμύρια καφέδες.... καταλαβαίνεις. (και όλα αυτα σε 2 μερες... προδιαγράφεται πάρτυ 7 ημερών η παραμονή μου....)


BTW συγχαρητήρια για την προαγωγή
Thanxz :D


Για αυτό εδώ τι λέτε?
Ωραιο το fujitsακι, ειναι αδυναμια μου και το ξερετε ολοι αυτο..
Το οτι φοράει VIA chipset, είναι στα αρνητικά του αλλα να σου πω την αλήθεια εμενα σε λάπτοπ 2Κ ευρώ δεν με έννοιαξε.... εξ' άλλου για τέτοια θέματα υπάρχει η εγγύηση, τωρα αν χαλάσει μετά, λιγα μπορούμε να κάνουμε... το πολύ πολύ να κλαίμε παρέα.
Το λαπτοπ που δινεις μου αρέσει και για αυτο ψηφίζω άλλο, ξεκινάω όμως και μια αναζήτηση στο www.skroytz.gr μήπως ξετρυπώσω τιποτε άλλο. Μοναδικό σκοτεινο σημείο η κάρτα γραφικών. Ειναι shared? Ξέρω οτι κυκλοφορούν λάπτοπ με την Χ700 σκέτη, αλλά το διευκρινίζουν σαν PCI-E, εδώ το "εως" και το "hypermemoy" με προβληματίζουν. Πάντως ειναι γρηγορος turion και με μεγάλη οθόνη. Η οθόνη αυτή λεει για σερφάρισμα excell/οοspreadsheet (oospreadshit κατα την γνωμη μου :p ) και ταινίες. Στα αρνητικα της ειναι οι κειμενογράφοι (χανεις το 1/3), το οτι δεν την υποστηρίζουν οι παιχνιδάδες και η τεράστια κατανάλωση μπαταρίας: αν θες ενα λαπτοπ για ταξίδι ξέχνα το, εκτός αν εχεις μια μπρίζα δίπλα σου και έχεις διώξει όλους τους κινητάκιδες απο δίπλα.

Ανεβηκες τελικα στην περιοχή των 1200 ευρω? τα Γερμανικα τα σκέφτεσαι ακόμα?

WandereR
12-04-06, 01:33
εγώ το 13,3" Μac θέλω, κλαψ!

NaGR
12-04-06, 01:45
, λίγο φίλοι που με είχανε επικυρήξει και με περιμένανε για μερικές χιλιάδες μπύρες
Οπότε δεν είναι τυχαίο το avatar :p και εγώ που νόμιζα οτι παίζεις καλή μπάλα



Ωραιο το fujitsακι, ειναι αδυναμια μου και το ξερετε ολοι αυτο..
Το οτι φοράει VIA chipset, είναι στα αρνητικά του αλλα να σου πω την αλήθεια εμενα σε λάπτοπ 2Κ ευρώ δεν με έννοιαξε.... εξ' άλλου για τέτοια θέματα υπάρχει η εγγύηση, τωρα αν χαλάσει μετά, λιγα μπορούμε να κάνουμε... το πολύ πολύ να κλαίμε παρέα.
Το λαπτοπ που δινεις μου αρέσει και για αυτο ψηφίζω άλλο, ξεκινάω όμως και μια αναζήτηση στο www.skroytz.gr μήπως ξετρυπώσω τιποτε άλλο. Μοναδικό σκοτεινο σημείο η κάρτα γραφικών. Ειναι shared? Ξέρω οτι κυκλοφορούν λάπτοπ με την Χ700 σκέτη, αλλά το διευκρινίζουν σαν PCI-E, εδώ το "εως" και το "hypermemoy" με προβληματίζουν. Πάντως ειναι γρηγορος turion και με μεγάλη οθόνη. Η οθόνη αυτή λεει για σερφάρισμα excell/οοspreadsheet (oospreadshit κατα την γνωμη μου :p ) και ταινίες. Στα αρνητικα της ειναι οι κειμενογράφοι (χανεις το 1/3), το οτι δεν την υποστηρίζουν οι παιχνιδάδες και η τεράστια κατανάλωση μπαταρίας: αν θες ενα λαπτοπ για ταξίδι ξέχνα το, εκτός αν εχεις μια μπρίζα δίπλα σου και έχεις διώξει όλους τους κινητάκιδες απο δίπλα.

Ανεβηκες τελικα στην περιοχή των 1200 ευρω? τα Γερμανικα τα σκέφτεσαι ακόμα?

για τις πολύ mobility καταστάσεις βγαίνει το pda οπότε είμαι εντάξει για τα απολύτως βασικά.
Στο FS με χαλάει η έλλειψη κάμερας :redface: και η 1ετής εγγύηση καθώς και το σημείο που ζεσταίνεται με το δίσκο.
Στο ASUS δεν με χαλάει τίποτα εκτός απο τις 2 εβδομάδες (Πάσχα Καθολικών-Χ.Ο) για παράδοση
Ναι τα γερμανικά παίζουν ακόμα.

KLG
12-04-06, 01:55
Οπότε δεν είναι τυχαίο το avatar και εγώ που νόμιζα οτι παίζεις καλή μπάλα
λολ δεν παιζω μπαλα.... αν σου πω οτι δεν τρελαινομαι να βλεπω κιολας...? (μονο οι γκολαρες και τα επεισοδια μου αρεσουν στο ποδοσφαιρο...) :p


Στο FS με χαλάει η έλλειψη κάμερας και η 1ετής εγγύηση καθώς και το σημείο που ζεσταίνεται με το δίσκο.
Για την εγγυηση εχεις δικιο, και για την ζεστη, αυτο το προσυπογραφω και με το δικο μου λαπτοπ.. αλλα παιζω με ποντικι οποτε.... αλλα για την καμερα..?
:hammered: υπαρχουν κατι πολυ ωραιες creative στα 45 ευρω το καλοκαιρι...
Δες αυτο...
http://www.dotshop.gr/shop/product_info.php?products_id=1100

και συνεχιζω ακαθεκτος...


εγώ το 13,3" Μac θέλω, κλαψ!
ασε... μικρα φτηνα λαπτοπ μονο στο γιουσουρουμ και τι 486 με win 3.1 :p
ενα κλαψ και απο μενα...

NaGR
12-04-06, 02:07
creative στα 45 ευρω το καλοκαιρι...
Δες αυτο...
http://www.dotshop.gr/shop/product_info.php?products_id=1100



(-)
ACER
512 RAM
1 έτος εγγύηση

(+)
Intel&#174; 915PM

KLG
12-04-06, 02:16
εγινε μπερδεμα... μισο...
[edit] δεν βρισκω κατι καλυτερο, πολυ δυσκολη η αγορα των φτηνων 17αριδων, λιγα πραγματα και μουφες... πιστευω ομως οτι αυτο το μοντελο ειναι ευκαιρια... ψαχτο λιγακι και απο το site της εταιριας και προσεχε μην το μπερδεψεις με το μικρο του αδερφακι το 9502WSMI, εμεις θελουμε το 9502WLMi. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν βγαζει πολλα αποτελεσματα ο skroutz.gr, αυτο σημαινει οτι απο ανεξαρτητο προμηθευτη ίσως να δυσκολευτείς λιγάκι...

Κατα τα αλλα εχει 2 σχετικα γρηγορους επεξεργαστες, PCI κάρτα γραφικών... 17αρα... ε το οτι ειναι ACER μην σε προβληματιζει.. η ALMAN εχει παρει πολλες εταιρες (και την FJS) και κανει το παν για να χασουν ολη τους την πελατειακη βαση, επειδη όμως η ACER ήταν απο τις πρώτες, εχουν δημιουργηθεί πολύ καλα εργαστήρια για τις επιστκευές απο μερικούς πωλητές.

δεν εχει ιντελ. εχει την :
--ATI MOBILITY™ RADEON&#174; X700 128 MB graphics deliver stellar performance for
whatever you may be working on, playing or watching
--PCI Express™ architecture in tandem with Ram DDR2 533/400

δυστυχως στα λαπτοπ δεν τα εχουμε ολα δικα μας...

NaGR
12-04-06, 02:36
δεν εχει ιντελ. εχει την :
--ATI MOBILITY™ RADEON&#174; X700 128 MB graphics deliver stellar performance for
whatever you may be working on, playing or watching
--PCI Express™ architecture in tandem with Ram DDR2 533/400

δυστυχως στα λαπτοπ δεν τα εχουμε ολα δικα μας...
ναι σωστός για το chipset έλεγα οτι δεν είναι VIA.

KLG θα μιλήσω αύριο με όσους δίνουν το FS εάν γίνεται καλύτερη τιμή ή μήπως μου δώσουν και καμία τσαντούλα.
Αλλιώς Deutschland hier komme ich
Εάν μου κάτσει καμία στραβή με το FS μάντεψε ποιον θα κυνηγάω :hammered: :whip: :gun: :rifle: :punch: :hammer: :chair: :viking

KLG
12-04-06, 02:42
To acer δεν το σκεφτεσαι καθολου?

Μην σε τρομαζει η αλμαν.... εχει και την fujitsu... :p


Εάν μου κάτσει καμία στραβή με το FS μάντεψε ποιον θα κυνηγάω
Mπααα, θα εισαι απλως ατυχος... και γω FJS εχω... oποτε μιλαω εκ πειρας...

NaGR
12-04-06, 02:47
To acer δεν το σκεφτεσαι καθολου?


Βασικά το acer το είχα δει στο Multirama δίπλα στο FS 3438 (αυτό δεν έχεις?)
και η οθόνη του FS είναι καλύτερη. Αφού λοιπόν είναι στα ίδια χρήματα και με 1GB RAM πάω για FS αρχικά.

KLG
12-04-06, 03:09
FJS 3438, ναι αυτο ειναι.
Εχουν τα ιδια χρηματα, μονο που το Acer εχει 2 πυρηνες ;) και σιγουρα PCI καρτα γραφικων.

Για το FJS το εψαξες? εισαι σιγουρος οτι ειναι μονη της και οχι shared?

NaGR
12-04-06, 03:16
, μονο που το Acer εχει 2 πυρηνες ;) και σιγουρα PCI καρτα γραφικων.

Δύο πυρήνες?

KLG
12-04-06, 03:33
Δύο πυρήνες?
ναι :D
Acer Aspire 9502WLMi 512MB 735 (http://www.dotshop.gr/shop/product_info.php?products_id=1100)
--Acer Aspire 9502WLMi 512MB,
--Intel&#174; Centrino mobile technology Pentium&#174; M processors (2 MB L2 cache, 1.73 GHz, ),

μηπως το μπερδευεις με το μικρο του αδερφακι? το:
9502WSMI (http://www.vnp.gr/index.php?menu=cat&id=89&action1=details&prod=133)

Κανε ενα νταπλ-τσεκ απο το site της acer...

NaGR
12-04-06, 03:51
είναι αργά μπορεί να κάνω λάθος αλλά απο την στιγμή που έχει το Intel 915 μάλλον δεν μπορεί να έχει διπύρηνο.

KLG thanks man για την βοήθεια, την κάνω τώρα σιγά σιγά γιατί έχω αγώνα(παζάρια) αύριο.
Αύριο απογεύμα το τελευταίο ελπίζω επεισόδιο

KLG
12-04-06, 04:21
Δεν ξερω για Ιντελ 915, αλλα εγω δεν το βλεπω πουθενα... ελεγξε και το επισημο site της ACER


Acer Aspire 9502WLMi 512MB 735
[97807] 1.245,00€

--Acer Aspire 9502WLMi 512MB,
--Intel&#174; Centrino mobile technology Pentium&#174; M processors (2 MB L2 cache, 1.73 GHz, ),
--Display 17"WXGA CrystalBrite,
--ATI MOBILITY™ RADEON&#174; X700 128 MB graphics deliver stellar performance for
whatever you may be working on, playing or watching
--PCI Express™ architecture in tandem with Ram DDR2 533/400
512MB(2*256MB) memory speed up multi-tasking operations
and give faster access to data from external devices
--HDD80 GB,
--Gigabit Ethernet delivers data at a staggering 1000 Mbps
up to 10x faster than conventional Ethernet networks
--DVD-Double Layer (slot) covers all your multimedia requirements,
--A multitude of I/O ports, including five USB 2.0, a 5-in-1 card reader,
--Integrated Bluetooth&#174; and Fast Infrared (FIR) technology give you even
more convenient avenues for wire-free data transmission,
--Xp Home GR


Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου, αλλα μηπως σου διαφευγει κατι?

Tem
12-04-06, 06:55
1680x1050 is just wonderful:)

συμφωνώ . Κι εγώ στο ASUS M6VA αυτή την ανάλυση χρησιμοποιώ. Μεγάλη διαφορά τελικά ανάμεσα σε WXGA και WSXGA οθόνη

JohnGR
12-04-06, 07:33
Δεν είναι DC το 9502 (και γενικότερα τα 9500). Κακή αντιγραφή από κάποιο site το s στο processors...

Tem
12-04-06, 09:40
Δεν είναι DC το 9502 (και γενικότερα τα 9500). Κακή αντιγραφή από κάποιο site το s στο processors...

συμφωνώ, σίγουρα δεν είναι dual core η σειρά 9500

Tem
12-04-06, 09:47
στο Fujitsu Siemens Amilo A3667G η κάρτα γραφικών (ATI X 700) δεν είναι shared.

KLG
12-04-06, 15:51
Δεν είναι DC το 9502 (και γενικότερα τα 9500). Κακή αντιγραφή από κάποιο site το s στο processors...
:redface: Εχεις δικιο, προσπαθουσα να το βρω το μοντελο απο το site της ACER χτες και δεν μπορουσα να μπω.. το τσεκαρα σημερα στο google και πουθενα δεν γραφει για dual processors....

Σορρυ για την παραπληροφορηση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.