PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα-Φήμες για υπολογιστές apple



Σελίδες : [1] 2 3 4

kadronarxis
09-04-06, 22:36
Ξεκινώ αυτό το thread, ώστε να αναφέρουμε εδώ μέσα, ότι φημολογίες ή νέα υπάρχουν γύρω από τα προϊόντα της apple.

Λειτουργικό, στην τωρινή μορφή του: 10.4.6 Mac OS X Tiger.

Αναμένουμε ibook(ή macbook) μέσα Απριλίου/Μαΐου 2006, 13,3 ".
Αναμένουμε macbook pro, με 17" οθόνη.

Τιμές για το ibook, από 999 ευρώ μέχρι 1500.
Τιμές για το macbook pro, ιδιαίτερα τσιμπημένες, πάνω από 2000 ευρώ.

kadronarxis
14-04-06, 02:01
Ένα πολύ καλό αφιέρωμα στο Macbook Pro, θα βρείτε εδώ:
http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2740&p=1

Υπάρχει και σύγκριση με το προηγούμενο macbook(PowerBook G4), όπως και πολλές φωτογραφίες από το εσωτερικό και εξωτερικό του μηχανήματος.

kadronarxis
14-04-06, 02:03
Αναφορά στο νέo mac mini με intel επεξεργαστή, έχει κάνει και το flash.gr.

Παρακαλώ, διαβάστε εδώ:

http://tech.flash.gr//news/world/2006/4/7/11948id/

kadronarxis
05-05-06, 21:26
Σύμφωνα με μια ανώνυμη πηγή του www.macrumors.com, το καινούργιο ibook, θα βγει την Τρίτη, 9 Μαΐου.
άντε να δούμε, τι θα δούμε.

kadronarxis
08-05-06, 21:08
το καινούργιο ibook για αύριο Τρίτη, 9/5 είναι γεγονός κατά 99,9999%.

Δείτε εδώ http://www.seminars.apple.com/cgi-bin/WebObjects/ASPRegistration.woa/wa/eventDetails?eventId=45540&s=300

Επίσης ακούγεται ότι θα έχει τιμή που θα συζητηθεί για καιρό.

άντε να δούμε.

Eruyome(MMXGN)
09-05-06, 12:13
May 10, 2006, from 03:00 PM - 04:00 PM Eastern

Δλδ ποια είναι η Ελληνική ώρα; :redface:

DrEthernet
09-05-06, 13:31
22:00...
Αν και η ώρα αυτή αναφέρεται στο σεμινάριο. Λογικά το απόγευμα θα ξέρουμε.

UK_ADSL
09-05-06, 16:03
Ένα πολύ καλό αφιέρωμα στο Macbook Pro, θα βρείτε εδώ:
http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2740&p=1

Υπάρχει και σύγκριση με το προηγούμενο macbook(PowerBook G4), όπως και πολλές φωτογραφίες από το εσωτερικό και εξωτερικό του μηχανήματος.

Thanks για το site! Το mackbook pro πρόκειται για καταπληκτικό εργαλείο μιας και το έχω δουλέψει λίγο αν και η τιμή του είναι ελαφρώς τσουχτερή. Βέβαια στα λεφτά αυτά δύσκολα παίρνει κανείς κάτι ισάξιο. Σίγουρα πάντως πέρα από τις επιδόσεις του είναι πραγματικό κομψοτέχνημα τόσο από την πλευρά του design όσο και από την πλευρά της ποιότητας κατασκευής!

kadronarxis
09-05-06, 19:32
Όσον αφορά το ibook(macbook), μάλλον πρόκειται για false alarm.
Αυτή η μυστικοπάθεια της apple, μου την έχει δώσει.
Αυτά για σήμερα Τρίτη.Αύριο ίσως, μεθαύριο, μόνο ο Jobs γνωρίζει.

:mad: :cry:

kadronarxis
10-05-06, 00:55
Την αρπάξαμε σήμερα κανονικά.
Σύμφωνα με αυτό:
http://www.thinksecret.com/news/050609macbook.html

ibook-macbook, θα δούμε την άλλη βδομάδα.
Έχει ξεφύγει η κατάσταση εντελώς.Το σίγουρο είναι ότι θα βγει κάποια μέρα μέσα στον Μάιο.

Eruyome(MMXGN)
10-05-06, 08:28
Μα καλά είναι απίστευτος. Μας δίνει αμέσως αυτό που δεν περιμένουμε αφήνοντας μας μαμάκες ενώ μας κάνει να πεθαίνουμε απο ασφυξία και καθυστερεί κάτι που το περιμένουμε πως και πώς ξέρω γω...

teacake
16-05-06, 15:46
Το νέο Macbook είναι γεγονός. Αυτή τη στιγμή η Apple κάνει update το Applestore (το αμερικάνικο εννοείται). Τα νέα μήλα ξεκινάνε από 1099$!

kadronarxis
16-05-06, 16:16
ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΝΕΟ iBook-Macbook.

1.83 Ghz Core Duo White, $1,099
-Ships 1-5 Business Days
-60 GB 5400-rpm Serial ATA hard drive
-Combo Drive

2.0 Ghz Core Duo White, $1,299
-Ships 1-5 Business Days
-60 GB 5400-rpm Serial ATA hard drive
-SuperDrive

2.0 Ghz Core Duo Black, $1,499
-Ships 3-7 Business Days
-80 GB 5400-rpm Serial ATA hard drive
-SuperDrive

All Models:
-13 widescreen, 1280x800 display
-Front Row and Apple Remote
-Integrated iSight
-MagSafe
-Integrated Intel GMA 950 graphics with 64 MB shared graphics memory
-mini-DVI with extended display support
-512MB 667 Mhz DDR2 SDRAM (PC2-5300)
-1 Firewire 400, 2 USB 2.0 ports
-Gigabit Ethernet
-Airport Extreme + Bluetooth 2.0 (EDR) Standard

Other Notes: The iBook G4 and 12" Powerbook G4 have been dropped from the Apple Store.

www.apple.com/macbook

Προσωπικά θα χτυπήσω το πιο φτηνό με dual core στα 1099 ευρώ.

ΆΝΤΕ ΓΕΡΑΑΑΑ

DrEthernet
16-05-06, 16:53
Προσωπικά θα χτυπήσω το πιο φτηνό με dual core στα 1099 ευρώ.

Μαύρο ή άσπρο; ;)

EDIT: χμμ, το μικρό, εκτός του ότι δε βγαίνει σε μαύρο, έχει Combo drive αντί για Superdrive.

Πύρρος
16-05-06, 18:01
Intel Graphics :cry:

WandereR
16-05-06, 18:18
Χμμ πάλι 100€ πιο ακριβό απο οτι περιμενα...

Τουλάχιστον τα μικρα δεν είναι τα ακριβα της σειρας όπως φοβόμουνα, μην είναι δλδ η φθηνη εκδοση στις 15''.


Μάλλον θα υποχωρήσω! :up:

Πύρρος
16-05-06, 18:27
Η τιμή δεν είναι άσχημη. Με €1100 και κάτι λίγα ακόμα για έξτρα μνήμη είσαι κομπλέ για οτιδήποτε εκτός από παιχνίδια (ή σοβαρές δουλειές που θέλουν 3d).

kadronarxis
16-05-06, 19:01
Η τιμή είναι καλή.
Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη κατά 100 ευρώ.
Εντάξει, apple, τι να κάνεις.

Δυστυχώς έχει integrated graphics.Περίμενα να πέσει κράξιμο και στα διεθνή φόρουμς, όπως έγινε και με το mac mini, αλλά τελικά σε όλους άρεσε!

Ίσως λίγο η τιμή, ίσως ότι παίρνεις core duo φορητό, χωρίς core solo, κάτι το μαύρο χρώμα, άρεσε στον κόσμο.

To macbook pro με κορυφαία κάρτα γραφικών, είναι o top φορητός, και έρχεται ο φορητός "του λαού", ο macbook για φοιτητές, μαθητές, και λοιπούς απλούς επαγγελματίες.

Ξεκινάει με διάθεση από 1 μέχρι 5 ημέρες για Αμερική και Αγγλία, το οποίο σημαίνει ότι υπάρχει αρκετό στοκ.
Εύχομαι να έρθει στη χώρα μας, αμέσως και όχι όπως έγινε με το mac mini που ήρθε μετά από 2,5 μήνες(ξεφτίλα).

teacake
17-05-06, 00:12
Ρε παιδιά μια απορία: γιατί το μοντέλο με τον 80άρη δίσκο είναι 200$ ακριβότερο από το μοντέλο με τον 60άρη; Δε βλέπω στα specs να υπάρχει κάποια άλλη διαφορά...

Πύρρος
17-05-06, 01:40
Γιατί είναι μαύρο :cool:

lordelesar
17-05-06, 09:38
Γιατί? Γιατί? Πίσω μου σέχω σατανά!
Εκπληκτικά λοιπόν, σε μαύρο και άσπρο, με 2άρη CoreDuo, 512ram,60gb δίσκο και 13,3 / 1280x800 οθόνη...Και με ενσωματωμένη iSight.Not bad,not bad at all.
Μάλιστα, αν εξαιρέσει κάποιος το μεταλλικό περίβλημα, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα Pros. Για την ακρίβεια,αν κάποιος θέλει να βρει οπωσδήποτε αρνητικά, θα σημειώσει ότι έρχονται με 2x256 ram με αποτέλεσμα να πρέπει να πετάξεις και τα 2 για να κάνεις αναβάθμιση μνήμης...
Περιμένουμε μόνο να δούμε και την τιμή της ελληνικής αντιπροσωπείας.

specs (http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/WebObjects/AppleStore.woa/wo/0.RSLID?mco=A4791B5D&nclm=MacBook)
fotos (http://www.apple.com/macbook/gallery/)

chrand
17-05-06, 14:27
Είναι μαύρο, τρέχει Windows, έχει επεξεργαστή και κάρτα γραφικών Intel. Τί είναι; Αν απαντούσε κανείς πριν από ένα χρόνο "Mac", θα τον περνούσαν για τρελό. Σήμερα μπορεί να είναι μια απόλυτα αποδεκτή απάντηση. Υποδεχτείτε τα «φρέσκα» MacBook, τα πολυαναμενόμενα «φτηνά» Mac notebooks για όλο το λαό. Είναι τα notebooks που εκπληρώνουν τα όνειρα όλων των χρηστών;

Η Apple ανακοίνωσε και επίσημα λοιπόν την άμεση διαθεσιμότητα (για αρχή βέβαια στην αμερικανική αγορά), των Intel-based καταναλωτικών της notebooks και μάλιστα με το σωστό "timing" ενόψει των οικογενειακών προϋπολογισμών για την επόμενη σχολική χρονιά. Το βασικό MacBook, που εξοπλίστηκε με οθόνη 13.3 ιντσών wide και βασίζεται σε επεξεργαστή Intel Core Duo αντικαθιστά το 12-ιντσο G4 PowerBook και όλα τα iBooks. Το notebook συμπληρώνει τη σειρά των Mac notebooks, στην οποία είχαν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα μόνο οι high-end MacBook Pro, και τα οποία σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες (αλλά και τις δοκιμές που κάναμε στα PC Laboratories) παρουσιάζουν αισθητά φαινόμενα υπερθέρμανσης. (μερικά μάλιστα sites "Mac-enthusiasts" δίνουν links για utilities παρακολούθησης της θερμοκρασίας όπως το http://macbricol.free.fr/coreduotemp.

Το MacBook είναι πιό λεπτό και ελαφρώς βαρύτερο από τα παλαιά notebooks της Apple με οθόνη 12''. Έρχεται σε μαύρο ή άσπρο χρώμα και με επεξεργαστή στα 1,83GHz ή 2,0GHz της σειράς Intel Core Duo. Όπως το MacBook Pro, το MacBook έρχεται με ενσωματωμένη webcam, το Front Row (multimedia software), και ένα τηλεχειριστήριο υπερύθρων. Έχει επίσης DVI, Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.0, 802.11g WI-FI, και οπτική ψηφιακή είσοδο και έξοδο ήχου. Η Apple διατίμησε τα τυποποιημένα configurations του MacBook μεταξύ 1.099 και 1.499 δολαρίων ΗΠΑ.
Εντούτοις, η πλέον δημοφιλής διαμόρφωση που προσεγγίζει περισσότερο εκείνη ενός σύγχρονου PC notebook, με 2.0-GHz επεξεργαστή, 1GB RAM, και σκληρού δίσκου 100GB θα κοστιζει $1.699. Η Apple δεν προσφέρει κάποιο configuration κάτω από $1000 με έναν επεξεργαστή μονού πηρύνα Intel Core Solo, δεδομένου ότι υπάρχει αντίστοιχος Mac Mini στα $599.

Ο Shim Richard, αναλυτής της IDC λέει ότι η τιμολόγηση των MacBook έχει νόημα δεδομένων των ακριβότερων υποσυστημάτων, όπως της μεγαλύτερης οθόνης 13,3'', της οποίας η ανάλυση είναι πλέον 1280x800, ωστόσο αν θέλει η Apple να μπει δυναμικά και να ταράξει για τα καλά τα νερά του personal computing, θα πρέπει να χτυπήσει ακόμη χαμηλότερα με μια σύνθεση «για τις μάζες», που θα καταστήσει την πλατφόρμα Mac-Intel πραγματική απειλή για το... κατεστημένο "Wintel". Στο MacBook δεν περιλαμβάνεται modem ούτε duble layer DVD recorder, κάτι που πιθανόν να αλλάξει στο άμεσο μέλλον. Εκεί που τα πράγματα είναι... «σκούρα» είναι στον ενσωματωμένο επεξεργαστή γραφικών GMA 950 της Intel, που είναι πολύ αδύναμος για gaming αξιώσεων, ενώ δεν περιλαμβάνει μια επιλογή για προσθήκη μιας πιο δυνατής κάρτας από ΑΤΙ ή NVIDIA.

Αυτό ένα κρίσιμο σημείο για τους χρήστες όπως ο "Mashugly," ο ιδρυτής του project OSx86 (http://www.osx86project.org) , ενός δικτυακού χώρου που ασχολείται με τη μεταφορά του Mac OS X σε Intel-based hardware. "Το μόνο πράγμα που θα με κρατούσε μακριά από [ το MacBook ] είναι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών" βεβαιώνει ο Mashugly, ο οποίος λέει ότι ειδάλλως το MacBook είναι "πιθανώς το καλύτερο entry-level notebook που έχω δει." Ο Mashugly επίσης λέει ότι ελπίζει ότι η Apple έχει επιλύσει τα αναφερόμενα τεχνικά προβλήματα του MacBook Pro. Αυτά τα προβλήματα περιλαμβάνουν τους ελαττωματικούς σύρτες για το κλείσιμο της οθόνης, την ανώμαλη φωτεινότητα της οθόνης, και τα ζητήματα θερμότητας που έχουν προκαλέσει σχόλια του τύπου «egg-frying hot» (τόσο καυτό που τηγανίζει κανείς αυγά). "Δεν μπορώ να συστήσω στους φίλους μου να αγοράσουν ένα laptop της Apple αμέσως τώρα, λόγω των ποιοτικών ζητημάτων", λέει ο Mashugly. "Αυτό πραγματικά δεν είναι καλό. Μιλάμε ότι, τρέχω ένα forum για Mac και όταν έχετε έναν «πιστό» σαν κι εμένα να λέει στους φίλους τους να περιμένουν μέχρι την επόμενη version, αυτό δεν είναι και τόσο καλό σημάδι".

Εμείς συμπληρώνουμε στα σχόλια του «πιστού» στα Mac, moderator, ότι μακάρι η Apple να μην υποβαθμίσει την ποιότητα των προϊόντων της, καθώς έτσι τα περίφημα συστήματά της θα καταλήξουν τελικά να είναι ένας ακόμη PC κλώνος που θα τρέχει Windows. Από την Apple περιμένουμε να φέρει μια βαθιά ανάσα ποιότητας στον κόσμο των PCs. Ας ελπίσουμε ότι δε θα απογοητευθούμε.

http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=1680 (http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=1680)
http://www.pcw.gr/images/none.gif

kadronarxis
17-05-06, 21:40
Ωραίο το άρθρο chrand.
Όποιος θέλει να δει τι κρύβεται στο εσωτερικό του μηχανήματος, υπάρχει ένα ωραίο link:
http://www.kodawarisan.com/macbook/macbook001.html

Ποιότητα κατασκευής, τρομερή.

lordelesar
19-05-06, 13:07
Ωραίο το άρθρο chrand.
Όποιος θέλει να δει τι κρύβεται στο εσωτερικό του μηχανήματος, υπάρχει ένα ωραίο link:
http://www.kodawarisan.com/macbook/macbook001.html

Ποιότητα κατασκευής, τρομερή.
Το έχεις δει?Το περιμένω πως και πως και μάλλον θα είναι το πρώτο μου apple...Χρειαζόμουν ένα φορητό για δουλεια και φαίνεται τέλειο. Καμιά πληροφορία πότε θα έρθει στο Ελλάδα?

kadronarxis
19-05-06, 13:28
lordelesar, από τις φωτογραφίες κρίνω και από την ποιότητα κατασκευής των μέχρι τώρα apple.
Έχω κάνει το σκατό παξιμάδι και έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό.
Λίγη υπομονή ακόμη, πιστεύω μέχρι τέλος του μήνα, να έχει έρθει.Υπάρχουν 2 εκατομμύρια ibook-macbook ετοιμοπαράδοτα παγκοσμίως.

lordelesar
19-05-06, 17:58
lordelesar, από τις φωτογραφίες κρίνω και από την ποιότητα κατασκευής των μέχρι τώρα apple.
Έχω κάνει το σκατό παξιμάδι και έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό.
Λίγη υπομονή ακόμη, πιστεύω μέχρι τέλος του μήνα, να έχει έρθει.Υπάρχουν 2 εκατομμύρια ibook-macbook ετοιμοπαράδοτα παγκοσμίως.
Γιατί πληροφορίες από "μέσα" λένε για Ελλάδα σε περίπου 1.5-2 μήνες. Είναι απαράδεκτοι στη Rainbow, στην υπόλοιπη Ευρώπη ήδη παραγγέλνει ο κόσμος.
Το μόνο που μου μένει να αποφασίσω είναι το χρώμα! LOL
Θέλω να τα δω και τα 2 πριν αποφασίσω για το μαύρο :D
Πάντως νομίζω ότι όταν έρθει με το καλό θα ρίξουν τις τιμές στα αντίστοιχα μικρά Wintel για να πουλήσουν...Αλλιώς, θα γεμίσει ο τόπος Macbook.

kadronarxis
21-05-06, 22:21
Μια συνέντευξη με τον αληθινό Steve Jobs, για το ξεκίνημα ενός νέου καταστήματος στη ΝΥ.
http://youtube.com/watch?v=y6BFhRkUJEI&search=apple,%205th%20avenue

Κάποιες φωτογραφίες από το κατάστημα:
http://www.apple.com/retail/fifthavenue/gallery/index.html

kadronarxis
22-05-06, 12:33
ΉΡΘΕ ΤΟ MACBOOK ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

το έχει το applestore.Οι τιμές ξεκινούν από 1130 ευρώ.


http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/4/wo/oVpF7cp2Y0Iry3lEQH3f1M/2.0.5.10.11.3.0.0.0.0.0.0.0.0.1

Πύρρος
22-05-06, 13:48
Καλύτερα απ`ότι υπολόγιζα (1200). Είμαστε €10 πάνω από Αυστρία/Ιρλανδία και €50 πάνω από γερμανία. Για τα δεδομένα της rain, τσάμπα τα δίνουν :p

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, έχουν ξεμήνει κάτι MBP στα 1.8/2.0 αντί 2.0 2.1 για κάπου €200 λιγότερα από τα αναβαθμισμένα αδερφάκια τους.

WAntilles
22-05-06, 15:54
Για να θέσω κάποια υποθετικά - επαναλαμβάνω υποθετικά - ερωτήματα:

α. Πουλά ακόμα η Apple Macs με PowerPC;

β. Αν η απάντηση στο α είναι ναι, μέχρι πότε θα τα υποστηρίζει από άποψη hardware (εγγύηση, ανταλλακτικά για RMA κλπ.);

γ. Μέχρι πότε θα τα υποστηρίζει από άποψη software, δηλαδή security updates και καινούριες εκδόσεις του MacOS X; Ποιά αναμένεται να είναι η τελευταία PowerPC έκδοση του MacOS X (και ποιά είναι η τωρινή "τρέχουσα");

δ. Τα PowerPC Macs πόσα χρόνια εγγύηση έχουν εδώ στην ελλάδα (από άποψη hardware μιλάω πάντα);

ε. Τέλος ένας PowerPC Mac που δεν είναι ενσωματωμένος στην οθόνη του (δηλαδή όχι iMac αλλά Mac Mini ή PowerMac), μπορεί να δεχθεί οποιαδήποτε TFT της αγοράς με standard DVI είσοδο;



ΥΓ: Καδρονάρχη, αν νομίζεις ότι είμαι εκτός θέματος, πάρε το καδρόνι άφοβα και πήγαινέ το σε καταλληλότερο μέρος.

DrEthernet
22-05-06, 16:55
α) Ναι
β) Δεν γνωρίζω
γ) Δεν γνωρίζω
δ) 1 έτος
ε) Ναι

kadronarxis
22-05-06, 17:52
Φίλε και σύντεκνε wan,
όπως τα απάντησε ο Dr ethernet.
Απλά, όσον αφορά το b, η apple δήλωσε επίσημα ότι θα υπάρχει υποστήριξη στα powerpc για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμη(μέχρι και το 2008).

Όσον αφορά το γ, το ίδιο.Που σημαίνει το λειτουργικό Mac OS X, βγαίνει για powerpc αλλά και για intel με τις αντίστοιχες ταυτόχρονες εκδόσεις.

Σίγουρα και το επόμενο λειτουργικό Leopard, 10.5 θα υπάρχει έκδοση και για τα powerpc, αλλά και του χρόνου το λειτουργικό που θα βγει και του παραχρόνου.

Για το δ, εννοείται πως ναι.Ένας powermac πωλείται χωρίς οθόνη,μόνο το κουτί το οποίο όμως περιέχει θηρία μέσα, για αυτό μακριά τα χέρια-πόδια.:)

άντε γερά.

Πύρρος
22-05-06, 20:10
Για να θέσω κάποια υποθετικά - επαναλαμβάνω υποθετικά - ερωτήματα:

α. Πουλά ακόμα η Apple Macs με PowerPC;

β. Αν η απάντηση στο α είναι ναι, μέχρι πότε θα τα υποστηρίζει από άποψη hardware (εγγύηση, ανταλλακτικά για RMA κλπ.);

γ. Μέχρι πότε θα τα υποστηρίζει από άποψη software, δηλαδή security updates και καινούριες εκδόσεις του MacOS X; Ποιά αναμένεται να είναι η τελευταία PowerPC έκδοση του MacOS X (και ποιά είναι η τωρινή "τρέχουσα");

δ. Τα PowerPC Macs πόσα χρόνια εγγύηση έχουν εδώ στην ελλάδα (από άποψη hardware μιλάω πάντα);

ε. Τέλος ένας PowerPC Mac που δεν είναι ενσωματωμένος στην οθόνη του (δηλαδή όχι iMac αλλά Mac Mini ή PowerMac), μπορεί να δεχθεί οποιαδήποτε TFT της αγοράς με standard DVI είσοδο;



ΥΓ: Καδρονάρχη, αν νομίζεις ότι είμαι εκτός θέματος, πάρε το καδρόνι άφοβα και πήγαινέ το σε καταλληλότερο μέρος.

A. Μόνο powermacs και x-serves. Στην rain έχουν ξεμείνει και κάτι mini.

Β. Δεν έχω υπόψη μου συγκεκριμένη δήλωση, αλλά αφού ακόμα πουλάει (προεραιτικά) 3ετή διεθνή εγγύηση, φαντάζομαι θα στοκάρει εξαρτήματα τουλάχιστον μέχρι την ημερομηνία πώλησης του τελευταίου + 3 χρόνια.

Τώρα πάλι, ίσως στον 1μιση χρόνο αποφασίσουν απλά να πετάνε ότι PPC τους έρχεται για service και να σου δίνουν πίσω ένα intel-based.

Γ. Σίγουρα θα βγει το 10.5 Για updates κλπ, αν δεν κάνω λάθος βγαίνουν ακόμα για το 10.2

Δ. Ενα (Δεν ξέρω αν ισχύει κάποια ευρωπαική οδηγία για 2 χρόνια, αλλά αυτό που λένε apple και rain είναι 12 μήνες). Αν θες αγοράζεις 3ετή.

Ε. Ναι. Μια φορά και ένα καιρό είχαν μια πατέντα της apple που συνδίαζε dvi+usb+fw σε ένα καλώδιο, αλλά πλέον έχουν κανονικό dvi.

WAntilles
22-05-06, 21:44
Ερωτημάτων συνέχεια:

ζ. Μπορεί να δεχθεί οποιοδήποτε standard ενσύρματο USB ποντίκι με ροδέλα (π.χ. Microsoft Intellimouse Optical); Διότι εννοείται ότι ΔΕΝ θέλω να έχω ποντίκι τετραπληγικό.

nickolas2005
22-05-06, 21:52
wan σε βλέπω να ψήνεσε για mac ή μου φαίνεται;)

φαντάζομαι πως μπορεί να συνδεθεί standard ενσύρματο ποντίκι. Δεν μπορώ να φανταστώ που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα? :) Kαλύτερα όμως να απαντήσουν οι πιο ψαγμένοι στα mac :)

DrEthernet
22-05-06, 22:46
ζ) Ναι. Επιπλέον όλα τα καινούργια desktop μοντέλα έρχονται με το Mighty Mouse (http://www.apple.com/mightymouse/), optical με 4 κουμπιά και Scroll Ball.

kadronarxis
22-05-06, 22:50
wan, όπως ακριβώς έγραψαν τα παιδιά.
Όλα τα ποντίκια παίζουν, όλα τα πληκτρολόγια usb, όλες οι οθόνες.

Με γεια wan!:)

Πύρρος
22-05-06, 23:03
Ναι. Τόσο το ενσύρματο trackball μου, όσο και το ασύρματο set KB+mouse (και τα δύο του βασιλάκη) παίξαν με τη μία.

Αν θες παραπάνω ρυθμίσεις από τις αυτές που προσφέρει το system preferences του OS X, ο βασιλάκης έχει βγάλει drivers.

Στα preferences, πχ δεν έχει ρύθμιση για το acceleration παρα μόνο για την ταχύτητα.

Ή μπορεί να θες να αλλάξεις τα mappings για τα πλήκτρα. Το default είναι: win/app -> Cmd, alt -> opt, ctrl -> ctrl το οποίο είναι αρκετά λογικό, αλλά σε ξενίζει μέχρι να το μάθουν τα χέρια σου αφού new/save/copy/cut/past/close window/quit/hide window κλπ είναι CMD+ N/S/C/X/V/W/Q/H κλπ. Επίσης το alt+tab είναι cmd+tab, ενώ το "αλλάζω παράθυρα μέσα στην εφαρμογή" είναι cmd+~.

WAntilles
22-05-06, 23:15
Μην προτρέχετε και μη χαίρεστε για τίποτα.

Απλά ενημερώνομαι για να γνωρίζω στοιχειωδώς τα "κατατόπια" και να μπορώ να κάνω προγραμματισμό, αν το θελήσω.

PS/2 keyboard δεν παίρνει ε;


ζ) Ναι. Επιπλέον όλα τα καινούργια desktop μοντέλα έρχονται με το Mighty Mouse (http://www.apple.com/mightymouse/), optical με 4 κουμπιά και Scroll Ball.

Πού τα είδες τα 4 και τη ροδέλα;

Πάλι 1 κουμπί έχει μόνο. Η Μήλο με τα σούπερ-ντούπερ ΓΚΟΥΙ - και δήθεν ο εφευρέτης τους - είμαστε στον 21ο αιώνα και ακόμα βγάζει τετραπληγικά ποντίκια.

kadronarxis
22-05-06, 23:20
ps/2 όχι, μόνο usb.
Το mighty mouse έχει αισθητήρες που καταλαβαίνουν την αλλαγή στο ηλεκτρικό φορτίο που υπάρχει πάνω στο πλαστικό του ποντικιού(ακούτε πατέντα!!!).
όταν έχεις και τα δύο δάχτυλα πάνω ,σημαίνει ότι λειτουργεί σαν το παλιό μονόκουμπο apple mouse.
όταν έχεις το αριστερό πάνω, παίζει το αριστερό κουμπί, το δεξί μόνο το δεξί κουμπί.

Η ροδέλα, πατιέται και είναι και αυτή κουμπί.
Και υπάρχουν και 2 κουμπιά στα πλάγια, τα οποία λειτουργούν ως ένα.

Mosfet
22-05-06, 23:27
wan σε βλέπω να ψήνεσε για mac ή μου φαίνεται;)

Όντως, μου φαίνεται ότι ο wan πριζώνεται για mac. :p

GoG
22-05-06, 23:39
Παντως εγω απογοητευτηκα απο την καρτα γραφiκων των macbooks...Τοσο πολυ τους χαλαγε να βγαλουν και εκδοσεις με καλυτερη καρτα γραφικων?Παντως μπραβο στην apple που εχει μυριστει το ψωμι και επεκτεινεται διαρκως (βλεπε intel επεξεργαστες,windows)..

kadronarxis
22-05-06, 23:44
Ναι η κάρτα γραφικών με χτύπησε και μένα.
Αλλά στα 13,3", θα παίξεις παιχνίδια;
Περισσότερο σαν εργαλείο για τον κοινό θνητό μου φαίνεται το macbook, και όχι για παιχνιδομηχανή.
Εξάλλου με 2 χαρτιά μπορείς να πάρεις το macbook pro, που έχει την ati Χ1600 πάνω, και 15" οθόνη.

Wolverine
22-05-06, 23:53
Η Μήλο με τα σούπερ-ντούπερ ΓΚΟΥΙ - και δήθεν ο εφευρέτης τους - είμαστε στον 21ο αιώνα και ακόμα βγάζει τετραπληγικά ποντίκια.

Ναι ενώ το Microsoft Intellimouse Optical είναι μόνο παραπληγικό. :p

Είχα ένα και επειδή ήταν πολύ καλό το γνώρισα στην σουλα την βαριοπουλα (κυριολεκτικά το έσπασα με το σφυρί το ρημάδι). Αλλά φτάνουν τα off topic.

Επειδή τώρα τελευταία ασχολήθηκα λίγο και εγώ με MAC διαπίστωσα ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όλα τα περιφερειακά USB λειτουργούν μια χαρά. Αν πρόκειται να επενδύσεις σε MAC πάντως και επειδή φαντάζομαι για τι πας θα σου έλεγα να το κοιτάξεις σοβαρά προτού αρχίσουν να εξαφανίζονται από την αγορά

iasonakos
24-05-06, 00:50
Να κάνω και μια εντελώς ηλιθια ερωτηση η οποια αφοτου παρω μια απάντηση θα διαγραφει!!

Τo MacBook παιρνει winXP ??? Δεν εχω ασχοληθει καθόλου με mac... (Το βλέπετε...)

Kαι κατι άλλο, ποια η διαφορα ελληνικης και αγγλικης εκδοσης?? MacBook 2.0GHz White Αγγλική Έκδοση -- MacBook 2.0GHz White Ελληνική Έκδοση

Πύρρος
24-05-06, 01:11
1. Ολα τα intel macs τρέχουν XP μέσω του bootcamp.

2. Στην ελληνική έκδοση, η rain σου δίνει την επιλογή να έχεις μεταφρασμένο περιβάλλον εργασίας, επίσης σου δίνει ένα κουπόνι για να παρακολουθήσεις ένα σεμηνάριο βασικής εκπαίδευσης, καθώς και κάτι προγράμματα/fonts του 1821 για να χρυσώσει το χάπι.

Ελληνικό πληκτρολόγιο και fonts με ελληνικά glyphs υπάρχουν και στην αγγλική έκδοση.


Προσωπικά, θεωρώ ότι η "ελληνική έκδοση" είναι καθαρή αλητεία. Θα έπρεπε να παρέχεται δωρεάν (με την rain ή/και την apple να επωμίζονται το κόστος για να "καλοπιάσουν" την αγορά. Αντίθετα, η rain:
Το κοστολογεί με βάση το κόστος του κάθε μηχανήματος (τα ελληνικά του macbook pro κάνουν τα διπλά σχεδόν από του απλού macbook)
Το πουλάει ΜΟΝΟ bundled με υπολογιστές. Έτσι, ο κάθε νέος χρήστης να καλείται να αποφασίσει πριν πιάσει ποτέ στα χέρια του ένα mac, φοβούμενος ότι αν δεν πάρει τώρα τα ελληνικά θα αχρηστεύσει ολόκληρη την επένδυση που κάνει.
Δεν τολμά να το προσφέρει μόνο του, διοτι γνωρίζει ότι αυτό που προσφέρει σε κάποιον που δεν τρομάζει να βλέπει αγγλικά μενού, είναι μηδενικής σχεδόν αξίας.
Ο "χαζός" βασιλάκης, από τον καιρό των 95 νομίζω πουλάει τα ελληνικά windows στα ίδια ακριβώς λεφτά με τα αγγλικά (άσχετα με το πόσο καλά δουλεύουν, το σημαντικό είναι ότι δεν μας φοράει το κόστος της μετάφρασης καπέλο).

edit:

H rain επίσης, κερδίζει ειδικό βραβείο για την υλοποίηση του activation των ελληνικών (ναι, activation --καλά ακούσατε). Γίνεται ΜΟΝΟ μέσω τηλεφώνου, μόνο Δευτέρα με Παρασκευή και μόνο ώρες γραφείου.

DrEthernet
24-05-06, 02:25
Τώρα, εάν αρχίσουμε να λέμε για την rain δε θα μας φτάσουν οι "σελίδες" του forum...
Απλά να συμπληρώσω πως πλεον υπάρχει και άλλη δωρέαν λύση εξελληνισμού των μενού του συστήματος η οποία είναι και δωρεάν (http://grx.50g.com/). Τα "ελληνικά" της rainbow ουσιαστικά τα χρειάζεται κάποιος που θέλει να δουλέψει με original ελληνική έκδοση του quark xpress, διαφορετικά είναι εντελώς πεταμένα λεφτά.

Ο κάθε χρήστης δε, μπορεί λειτουργεί το σύστημα με άλλη γλώσσα, οπότε εγώ μπορώ να έχω το OS στα αγγλικά και η αδερφή μου πχ στα ελληνικά.
Ευτυχώς αδέρφια δεν έχω...

nickolas2005
30-05-06, 23:23
Στο δικτυακό τόπο του WCCO TV αναφέρθηκε η περίπτωση 11χρονου πιτσιτρικά που έπαιζε με το Apple iBook του. Το άφησε για λίγο μόνο του και αυτό ... έπιασε φωτιά. Για περισσότερα

http://wcco.com/consumer/local_story_148150249.html

http://img.viacomlocalnetworks.com/images_sizedimage_143170337/lg

WandereR
30-05-06, 23:57
χαζομαρίτσες

sdikr
31-05-06, 00:02
Στο δικτυακό τόπο του WCCO TV αναφέρθηκε η περίπτωση 11χρονου πιτσιτρικά που έπαιζε με το Apple iBook του. Το άφησε για λίγο μόνο του και αυτό ... έπιασε φωτιά. Για περισσότερα

http://wcco.com/consumer/local_story_148150249.html

http://img.viacomlocalnetworks.com/images_sizedimage_143170337/lg

Και το πήγαν έξω συνδεμένο στον φορτιστη;


Ακόμα μιλάει για μπαταρία, η μπαταρία ειναι σε άλλο σημειο στο macbook

Δυστήχως δεν μας διχνεί το "λιωμένο" Laptop, αυτό φυσικά γιατί δεν υπήρξε ποτε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.