PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαρμογές για Mac



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

CyberLost
18-04-08, 23:55
Σε έχασα τελείως... Τι κόλπο ρολογιού; Εφ' όσον έχεις Intel Mac μπορείς να εγκαταστήσεις τα Windows κανονικά...


EDIT: Έκανα ένα πρόχειρο search και είδα ότι η Apple απέσυρε το bootcamp για Tiger...
Δεν το γνώριζα και δε θα το φανταζόμουν... Μ&^%&ια τους...
Αυτό έκαναν οι μακάκες:sorry:, και για αυτό έχω κατεβάσει το 1.3β από άλλη ιστοσελίδα. Από ότι διαβάζω για να γίνει η εγκατάσταση θα πρέπει να γυρίσεις την ώρα του υπολογιστή πριν την 1/9/07, αν δεν κάνω λάθος, για να "ξεγελάσεις το σύστημα". Το θέμα είναι αν το έχει κάνει κανείς πρακτικά.

DrEthernet
19-04-08, 12:02
Τα Windows θες να τα βάλεις σε partition στον εσωτερικό σου σκληρό ή σε άλλο δίσκο;

CyberLost
19-04-08, 14:38
Σε partition στον εσωτερικό σκληρό του Macbook (έχει HD 160 GB).

RyDeR
05-05-08, 17:01
Παίδες με 1GB ram & PPC Cpu ευχαριστιέται κανείς το Leopard ή θέλει καλύτερα πράγματα; \

Ψήνομαι (πάλι) να πάρω ένα παλιό Mac mini (το καλοκαίρι, ίσως και αργότερα) για δοκιμές και να το δουλεύω ως HTPC (να αντικαταστήσω το τέρας), υπάρχει κανένα καλό πρόγραμμα για αυτή την δουλειά ή θέλει να του βάζω XP για να παίζει το MediaPortal (http://www.team-mediaportal.com/); Επίσης όλες οι εφαρμογές που υπάρχουν και MacOS τρέχουν σε PPC cpu ή πλέον είναι μόνο για Intel;

Κάνα site με μεταχειρισμένα Macs γνωρίζετε;


Thanks.

Βλακεία είπα παραπάνω, δεν νομίζω να μπαίνουν Windows σε Mac με PPC λόγω αρχιτεκτονικής, σωστά;

haHa
05-05-08, 17:10
Παίδες με 1GB ram & PPC Cpu ευχαριστιέται κανείς το Leopard ή θέλει καλύτερα πράγματα; \



Ψιλοκομπλε ειναι..
Αλλα μπορεις να αφησεις και το tiger. Σιγα την διαφορα για απλα πραγματα που το θελεις.



Ψήνομαι (πάλι) να πάρω ένα παλιό Mac mini για δοκιμές και να το δουλεύω ως HTPC (να αντικαταστήσω το τέρας), υπάρχει κανένα καλό πρόγραμμα για αυτή την δουλειά ή θέλει να του βάζω XP για να παίζει το MediaPortal (http://www.team-mediaportal.com/); Επίσης όλες οι εφαρμογές που υπάρχουν και MacOS τρέχουν σε PPC cpu ή πλέον είναι μόνο για Intel;
Με την cpu που εχει ξεχνα ομως τα hd videos.Ουτε για 720p δεν κανει...

Για htpc μακρα καλυτερο ειναι ενα appletv.Παιζει και μερικα hd videos (τουλαχιστον τα περισσοτερα 720p χωρις μεγαλο bitrate)..


Για απλα xvid videos σου κανει και το mac mini με ppc.


Αλλα και παλι ειναι κριμα να μην παρεις το appletv για τετοιες δουλειες. Και αν θελεις του πετας καποια στιγμη και mac os x!





Βλακεία είπα παραπάνω, δεν νομίζω να μπαίνουν Windows σε Mac με PPC λόγω αρχιτεκτονικής, σωστά;
E ναι ,δεν μπαινουν windows ...

RyDeR
05-05-08, 17:13
Ψιλοκομπλε ειναι..
Αλλα μπορεις να αφησεις και το tiger. Σιγα την διαφορα για απλα πραγματα που το θελεις.

ΟΚ. :oneup:


Με την cpu που εχει ξεχνα ομως τα hd videos.Ουτε για 720p δεν κανει...

Για htpc μακρα καλυτερο ειναι ενα appletv.Παιζει και μερικα hd videos (τουλαχιστον τα περισσοτερα 720p χωρις μεγαλο bitrate)..


Για απλα xvid videos σου κανει και το mac mini με ppc.

Τόσο χάλια; Να ψάξω για Intel όταν είναι;


Αλλα και παλι ειναι κριμα να μην παρεις το appletv για τετοιες δουλειες.


Απλά, θέλω να δώ πως είναι οι Mac.
Αν μ'αρέσει, ίσως πάρω κάτι καλύτερο - αν δεν μ'αρέσει δεν χάλασε και ο κόσμος, δεν αγόρασα και Mac Pro.
Οπως και να έχει, ας κάτσει αυτό για HTPC αργότερα (και να είναι ένα πλήρως workable Mac - για backup). :)

haHa
05-05-08, 17:24
Αν μ'αρέσει, ίσως πάρω κάτι καλύτερο - αν δεν μ'αρέσει δεν χάλασε και ο κόσμος, δεν αγόρασα και Mac Pro.
Οπως και να έχει, ας κάτσει αυτό για HTPC αργότερα (και να είναι ένα πλήρως workable Mac - για backup). :)
Δωσε κατι παραπανω και παρε ενα μεταχειρισμενο intel.

Eκτος αν αυτο το κατι παραπανω ειναι πολυ παραπανω,οποτε βολεψου με το mac mini ppc που ειναι μια χαρα για απλη χρηση ,ταινιες xvid, για να δεις το mac os x κλπ .

RyDeR
06-05-08, 00:54
ΟΚ haHa, θα δω.

Εχω 2 αποριες ομως, επειδη το μηχανημα που εχω τωρα το δουλευουν και αλλα ατομα - δεν τα πανε καλα με τα Αγγλικα και εχουν ψιλοσυνηθισει σε windoze... Μπορω να εχω πληρως εξελληνισμενο MacOS; Μπορω να αλλαξω την θεση των κουμπιων κλεισιματος/ελαχιστοποιησης των παραθυρων απο αριστερα σε δεξια;

haHa
06-05-08, 01:01
Ναι μπορεις να εχεις πληρως εξελληνισμενο MacOS.
Ειδικα σε tiger (που φανταζομαι θα εχει το mac mini ppc) ειναι δωρεαν:
Hello-MacOS (http://hello-macos.org/)

και ειναι μακρα καλυτερη λυση απο την προβληματικη και επι πληρωμη που εδινε η rainbow. (η οποια μαλιστα δεν μπορει να απεγκατασταθει μετα την εγκατασταση της)

Δες και εδω πληροφοριες απο τον flareman:
http://nysteri.blogspot.com/2007/01/hello-macos.html




Τωρα για τα κουμπια κλεισιματος/ελαχιστοποιησης των παραθυρων δεν ξερω αν αλλαζουν θεση.. Μια συνηθεια ειναι,θα την παλεψουν..

Υ.Γ.: Εγω προσωπικα εχω βαλει gestures (α λα firefox) για ολο το λειτουργικο και δεν τα χρησιμοποιω πια τα κουμπια κλεισιματος/ελαχιστοποιησης, απλα κουναω το ποντικι καταλληλα με πατημενο το δεξι κλικ και κανω οτι θελω..

tsopanos
06-05-08, 13:43
Υ.Γ.: Εγω προσωπικα εχω βαλει gestures (α λα firefox) για ολο το λειτουργικο και δεν τα χρησιμοποιω πια τα κουμπια κλεισιματος/ελαχιστοποιησης, απλα κουναω το ποντικι καταλληλα με πατημενο το δεξι κλικ και κανω οτι θελω..

haHa πώς το έκανες;

haHa
06-05-08, 14:29
haHa πώς το έκανες;

xGestures (http://alum.hampshire.edu/%7Ebjk02/xGestures/index.htm) λεγεται το προγραμμα..

Ειναι shareware για 15 μερες,αλλα δεν ειναι δυσκολο να ...

RyDeR
06-05-08, 15:07
Παιδες πως κανουμε extract rar parts; Εχω κατεβασει κατι πραγματακια απο RS και δεν ξερω τι παιζει σε mac.

haHa
06-05-08, 15:27
Παιδες πως κανουμε extract rar parts; Εχω κατεβασει κατι πραγματακια απο RS και δεν ξερω τι παιζει σε mac.

Γενικοτερα ειναι πολλα τα προγραμματα σε mac os x για αυτην την δουλεια και προκαλουν συγχηση.
Δεν εχει επικρατησει κανενα(οπως πχ το winrar στα windows), γιατι ολα εχουν τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα τους.

Για να καταλαβεις πρεπει αυτη την στιγμη να εχω 3-4 προγραμματα για αυτην την δουλεια και κανενα δεν με βολευει πληρως!

Ενδεικτικα μπορεις να δοκιμασεις:
betterzip,
springy,
unrarx,
stuffit,
unarchiver



Θα ελεγα οτι τα 2 πρωτα μαλλον με βολευουν περισσοτερο...

iceman
06-05-08, 23:46
Γενικοτερα ειναι πολλα τα προγραμματα σε mac os x για αυτην την δουλεια και προκαλουν συγχηση.
Δεν εχει επικρατησει κανενα(οπως πχ το winrar στα windows), γιατι ολα εχουν τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα τους.

Για να καταλαβεις πρεπει αυτη την στιγμη να εχω 3-4 προγραμματα για αυτην την δουλεια και κανενα δεν με βολευει πληρως!

Ενδεικτικα μπορεις να δοκιμασεις:
betterzip,
springy,
unrarx,
stuffit,
unarchiver



Θα ελεγα οτι τα 2 πρωτα μαλλον με βολευουν περισσοτερο...

Δυστυχώς ο φίλος έχει δίκιο...
Σήμερα θα δοκιμάσω και το SimplyRAR, που πολλοί λένε ότι μοιάζει αρκετά με το winrar

RyDeR
11-05-08, 16:49
Παίδες σχετικά με το unzip/unrar πολλών parts...

Μόνο το archive utility παίζει. Το stuffit με γράφει κανονικά. Λέει κάτι βλακείες όπως archive corrupted/not compressed και τέτοια. Στα windows με winrar αποσυμπιέζονται όλα όπως πρέπει.
Τέλος πάντων, τώρα έχω .sitx extension που την ανοίγει μόνο το Stuufit. Πως να το ανοίξω αφού μου λέει βλακείες;

Να για παράδειγμα:

36189

Και κάτι άλλο, έχω στο desktop όλα τα ntfs/fat partitions των σκληρών του συστήματως, μπορώ να εξαφανίσω;

Και άκομη ένα άλλο... :p Υπάρχει κανένα shortcut για να βγαίνω στο desktop αμέσως;

Flareman
11-05-08, 17:41
Παίδες σχετικά με το unzip/unrar πολλών parts...

Μόνο το archive utility παίζει. Το stuffit με γράφει κανονικά. Λέει κάτι βλακείες όπως archive corrupted/not compressed και τέτοια. Στα windows με winrar αποσυμπιέζονται όλα όπως πρέπει.
Τέλος πάντων, τώρα έχω .sitx extension που την ανοίγει μόνο το Stuufit. Πως να το ανοίξω αφού μου λέει βλακείες;

Να για παράδειγμα:

36189

Και κάτι άλλο, έχω στο desktop όλα τα ntfs/fat partitions των σκληρών του συστήματως, μπορώ να εξαφανίσω;

Και άκομη ένα άλλο... :p Υπάρχει κανένα shortcut για να βγαίνω στο desktop αμέσως;
Το Unarchiver το δοκίμασες; Γενικά το SItX είναι καλό και για spanned archives, και μάλιστα για .rar με password είναι αποτελεσματικότατο.

Μήπως τα archives σου είναι corrupted και θέλουν ξανακατέβασμα;

Για να βγεις στο desktop; Εννοείς να κρύψεις τα παράθυρα; F11 είναι η προεπιλογή για το Exposé hide all windows, εναλλακτικά πηγαίνεις στον Finder ή με Command+Tab ή με κλικ στο desktop και δίνεις Cmd+Option+H για να κρύψεις τα παράθυρα όλων των άλλων προγραμμάτων. Λίγο ριζικό, δε μου αρέσει ιδιαίτερα.

haHa
11-05-08, 19:59
Παίδες σχετικά με το unzip/unrar πολλών parts...

Μόνο το archive utility παίζει. Το stuffit με γράφει κανονικά. Λέει κάτι βλακείες όπως archive corrupted/not compressed και τέτοια. Στα windows με winrar αποσυμπιέζονται όλα όπως πρέπει.
Τέλος πάντων, τώρα έχω .sitx extension που την ανοίγει μόνο το Stuufit. Πως να το ανοίξω αφού μου λέει βλακείες;

Να για παράδειγμα:

36189

Και κάτι άλλο, έχω στο desktop όλα τα ntfs/fat partitions των σκληρών του συστήματως, μπορώ να εξαφανίσω;

Και άκομη ένα άλλο... :p Υπάρχει κανένα shortcut για να βγαίνω στο desktop αμέσως;

Το θεμα με τα rars κλπ ειναι λιγο μπερδεμενο..Δεν εχω βγαλει ακρη,3-4 προγραμματα εχω και δοκιμαζω καθε φορα..



Για να βλεπεις το desktop κατευθειαν, υπαρχει το F11.
Το F11 οπως και το expose το βαζουμε υποχρεωτικα στα shortcut των κουμπιων του mouse.
Βολευουν πολυ αν τα βαλεις εκει.
Με το steermouse ρυθμιζεις ακομα καλυτερα το mouse.

Επισης μπορεις να δοκιμασεις και τις hot corners του mac os x.
http://www.youtube.com/watch?v=D4M3PLpyRWQ&feature=related
http://lifehacker.com/software/mac-os-x/mac-tip--activate-your-screen-corners-253490.php
http://docs.info.apple.com/article.html?path=Mac/10.4/en/mh2194.html


Ετσι μπορεις να εχεις καπως πιο ανετο multitasking στο mac os x.

RyDeR
11-05-08, 20:20
Το expose οπως μου ειχες ξαναπει haHa το εβαλα στο mouse, πραγματικα βολικο.

Οταν κατσω θα βαλω και το F11. Thank you both.

Flareman
11-05-08, 20:26
Το expose οπως μου ειχες ξαναπει haHa το εβαλα στο mouse, πραγματικα βολικο.

Οταν κατσω θα βαλω και το F11. Thank you both.
Να θυμάσαι, το Exposé δουλεύει και με κρατημένο το πλήκτρο του (ήτοι: κρατάς το F11 παρατεταμένα και όταν το αφήσεις τα παράθυρα επανέρχονται). Φοβερά βολικό για να σύρεις κάτι από/προς το desktop. Το ίδιο κόλπο ισχύει και με το F9 και F10.

RyDeR
12-05-08, 14:52
Να θυμάσαι, το Exposé δουλεύει και με κρατημένο το πλήκτρο του (ήτοι: κρατάς το F11 παρατεταμένα και όταν το αφήσεις τα παράθυρα επανέρχονται). Φοβερά βολικό για να σύρεις κάτι από/προς το desktop. Το ίδιο κόλπο ισχύει και με το F9 και F10.

Μόλις τώρα πέρασα το F11 σε mouse button. :worthy: Άπειρα βολικό. Ευχαριστώ.


Α, πείτε κανέναν καλό iRC client..

DrEthernet
12-05-08, 14:57
Δοκίμασε το Colloquy (http://colloquy.info/).

haHa
12-05-08, 15:00
Αυτον(colloquy (http://colloquy.info/)) που εχει μεσα(αν θυμαμαι καλα) το Kalyway δεν σου κανει??

(δεν τον εχω χρησιμοποιησει βεβαια ποτε,γιατι δεν εχω επαφη με irc)


edit: προλαβε ο DrEthernet ! :p

RyDeR
12-05-08, 15:31
ΟΚ παιδες, θα το δω.

@haHa: Δεν ηξερα καν οτι υπηρχε. :p Ουτε και 'γω ασχολουμαι με αυτα, απλα πρεπει να κατεβασω τον kernel που μου προτεινες. ;)

........Auto merged post: RyDeR πρόσθεσε 18 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ερώτηση: Μετά απο sudo στο terminal, μου ζητάει κωδικό. Εγώ κατα την εγκατάσταση του MacOSX το άφησα κενό.
Αν πατήσω enter καθώς ζητάει, δεν γίνεται τίποτα... Να:



oname:~ ryder$ sudo nano /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

WARNING: Improper use of the sudo command could lead to data loss
or the deletion of important system files. Please double-check your
typing when using sudo. Type "man sudo" for more information.

To proceed, enter your password, or type Ctrl-C to abort.

Password:
noname:~ ryder$



........Auto merged post: RyDeR πρόσθεσε 10 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το Unarchiver το δοκίμασες;

Μήπως τα archives σου είναι corrupted και θέλουν ξανακατέβασμα;

Δοκίμασα το Unarchiver, μου λέει οτι δεν είναι συμβατό το πρόγραμμα με αυτό το extension.

Θα δοκιμάσω να τα ξανακατεβάσω... τι να πώ. :)

haHa
12-05-08, 15:57
Ρε συ,δεν εβαλες κωδικο ?? :nono::nono:

RyDeR
12-05-08, 15:57
Ρε συ,δεν εβαλες κωδικο ?? :nono::nono:

:oops: :oops:

Δεν έτυχε... :p Πειράζει ε;

Τι κάνω τώρα; :hmm:

Πριν ανακάλυψα το sleep mode! :worthy: Γουστάρω όλο και περισσότερο το MacOS. :respekt:

haHa
12-05-08, 16:00
:oops: :oops:

Δεν έτυχε... :p Πειράζει ε;

Τι κάνω τώρα; :hmm:


Απο το setup disk του leopard αν μπουταρεις(πριν προχωρησεις στην εγκατασταση απλα απο τα utilities πανω στο menu bar να πας σε κατι που λεει "Password κλπ") ,μπορεις σιγουρα να αλλαξεις κωδικο.

Διαφορετικα μεσα απο το mac os x δεν ξερω τι παιζει,ας σου πει καποιος πιο σχετικος.



Αν σου δουλευει κανονικα το sleep mode,τοτε με τον καινουριο kernel μαλλον θα το χασεις..Αλλα θα εχεις σωστο shutdown. Νομιζω κιολας ,δεν ειμαι σιγουρος.

Sleep mode εχεις και στα windows αν θελεις,φανταζομαι το ξερεις ε? Standby S3 ftw!!

RyDeR
12-05-08, 16:15
Sleep mode εχεις και στα windows αν θελεις,φανταζομαι το ξερεις ε? Standby S3 ftw!!

Ναι βρε. :rofl: Το ανακάλυψα όταν έβαλα τα vista (πριν 2 μήνες), που είπα να ξαναδοκιμάσω. :p

Στα XP ποτέ δεν το πάτησα καθώς με 3 παλιότερα συστήματα ποτέ δεν δούλεψε. :p

haHa
12-05-08, 16:18
Ναι βρε. :rofl: Το ανακάλυψα όταν έβαλα τα vista (πριν 2 μήνες), που είπα να ξαναδοκιμάσω. :p

Στα XP ποτέ δεν το πάτησα καθώς με 3 παλιότερα συστήματα ποτέ δεν δούλεψε. :p


Ναι, θελει σωστους-προσεγμενους drivers.

Για τον κωδικο και πως θα λυσεις το θεμα,ψαξε στο google.

RyDeR
12-05-08, 16:23
Ναι, θελει σωστους-προσεγμενους drivers.

Δεν ξέρω, who cares? :p

Πάντα κατέβαζα τους νεότερους απο το site του κάθε κατασκευαστή... Τέλος πάντων, περασμένα - ξεχασμένα. :p


Για τον κωδικο και πως θα λυσεις το θεμα,ψαξε στο google.

Ναι ήδη βρήκα ο,τι μου είπες, πρέπει να μπω με το dvd εγκατάστασης. Ποιος κάνει reboots τώρα... :p

RyDeR
13-05-08, 17:49
Παίδες ο Mac δεν είναι workable απο άτομα που δεν ξέρουν ελληνικά. Μπορεί να είναι απλούστατο το interface κλπ απλά χωρίς ελληνικό localisation απλά δεν μπορούν να δουλέψουν. :(

Το ίδιο ισχύει για το Office Mac, άντε και πάω να δουλέψω (ξέρω λίγα αγγλικά)... χωρίς ελληνικό spell check πως να ξέρω τι λάθη κάνω; Οι υπόλοιποι που δεν μπορούν κάν να το ανοίξουν;


Μεγάαααλη βλακεία. :down: Δυστυχώς το MacOSX που έχω εγκατεστημένο θα το δουλεύω μόνο εγώ απ'ότι φαίνεται.

DrEthernet
13-05-08, 18:22
Και ελληνικά proofing tools (http://www.neurolingo.gr/products/proofing_tools/mso08.jsp;jsessionid=B3C1D0450A99C2D0692E89DEB61D70B9) για το Office υπάρχουν και το σύστημα έχει εξελληνιστεί (http://www.hello-macos.org/) (αναμένεται η έκδοση για 10.5, αλλιώς GRupdate από Rainbow).

aragorn
13-05-08, 18:24
Και όμως κάνεις λάθος.
Και μπορείς να τον εξελληνίσεις (και δεν εννοώ το GR update της rainbow) και ορθογραφικό έλεγχο να έχεις, παντού με το cocoaspell και στο όφις με τον ορθογράφο της neurolingo.

RyDeR
13-05-08, 18:37
Τελεια, ειχα αποκλεισει την rainbow-μεθοδο καθως μου ειπατε οτι ειναι αισχος-ντροπη κλπ.
Ειναι ωραιο που κανω λαθος... ;) Αντε να βγει το 10.5 HelloMacOS ωστε να μπορει να δουλευει ολη η family το MacOS.

Παντως τα 60€ που θελει η Neurolingo ειναι αρκετα λεφτα... Αλλα ειναι πολυ καλο feature. :)

Thanks παιδες. :oneup:

giorgos_k
28-05-08, 22:05
Παίδες, χρησιμοποιεί κανείς το Bluephone Elit? Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Talk-Thru αλλά παίζουν μόνο τα ηχεία κ οχι το μικρόφωνο.
(με το Talk-Thru μετατρέπεις το MBP-iMac-κλπ σε ενα ΓΙΓΑΝΤΙΟ BT haedset :p!) Πολύ cool λέμε :cool:

nikolaos7
28-05-08, 22:31
Βγήκε το upadate για την 10.5.3 έκδοση του leopard.Σπεύσατε!!!

giorgos_k
28-05-08, 23:13
Μικρούλι..420mb! :shock:

........Auto merged post: giorgos_k πρόσθεσε 7 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απο tsopanos (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=204184, post #3)

iPhone θα έρθει, MMS όμως δεν θα χει



Δύσκολο για 10.6

Αν ήταν θα είχε κυκλοφορήσει το 10.5.3 πριν την WWDC.
....λες??
:respekt:

Flareman
28-05-08, 23:23
Βγήκε το upadate για την 10.5.3 έκδοση του leopard.Σπεύσατε!!!
Νέο feature: address book syncing με τις υπηρεσίες του Google. Καλό!:)

Ό,τι νεώτερο μάθω, θα επανέλθω:D

nickolas2005
28-05-08, 23:54
Kαι επίσης,


- Includes additional RAW image support for several cameras
- Addresses an issue with stuttering video and audio playback in certain USB devices
- Improves 802.1X (Wifi) behavior and reliability and when using Time Machine
- Includes fixes for Time Machine compatibility with Time Capsule

Παντως σε ολα τα update κάτι θα υπάρχει και για το time machine. Στηρίζονται πολύ σε αυτο το feature απο ότι φαίνεται...

haHa
28-05-08, 23:57
Παντως σε ολα τα update κάτι θα υπάρχει και για το time machine. Στηρίζονται πολύ σε αυτο το feature απο ότι φαίνεται...

Ειναι καινουριο , για αυτο διορθωνουν bug που εχει ή προσθετουν νεες λειτουργιες.

DrEthernet
29-05-08, 03:01
Πλέον στο Spotlight μπορείς να κάνεις και αριθμητικές πράξεις!
Επιπλέον, στο ντοσιέ Application Support, εμφανίστηκε ένα ντοσιέ "Vodafone".

konspir2
29-05-08, 09:12
Περίμενα με αγωνία το 10.5.3 μπας και διορθώσει το απαράδεκτο bug του frontrow με τους υπότιτλους, αλλά τζίφος.

Όπως δεν διορθώθηκε και το bug με το Chess να κρασάρει αν έχεις ενεργοποιημένες τις inking λειτουργίες.

2/2 bug άλυτα ακόμη για εμένα.

Δεν πρόλαβα να τσεκάρω αν μπορώ μετά το update να δω τα καλύτερα music videos στο frontrow ... μέχρι τώρα βγάζει πρόβλημα σύνδεσης με τον server.

nickolas2005
29-05-08, 19:20
Απο ότι εχω διαβάσει για αυτο το "bug" που λες του frontrow δεν φταίει αυτό αλλα το perian... Aυτους που αναπτύσουν το perian πρέπει να κατηγορούμε...

aragorn
29-05-08, 23:52
Επιπλέον, στο ντοσιέ Application Support, εμφανίστηκε ένα ντοσιέ "Vodafone".

Σ' εμένα δεν υπάρχει τέτοιο ντοσιέ πάντως...

konspir2
30-05-08, 09:17
Απο ότι εχω διαβάσει για αυτο το "bug" που λες του frontrow δεν φταίει αυτό αλλα το perian... Aυτους που αναπτύσουν το perian πρέπει να κατηγορούμε...

Εγώ έχω διαβάσει ότι είναι πρόβλημα του frontrow. Για την ακρίβεια δεν μπορεί να διαχειριστεί videos που έχουν παραπάνω από ένα video track.

Επίσης παραμένει το πρόβλημα με τα "top music videos" στο frontrow.

Flareman
31-05-08, 00:02
Πλέον στο Spotlight μπορείς να κάνεις και αριθμητικές πράξεις!
Επιπλέον, στο ντοσιέ Application Support, εμφανίστηκε ένα ντοσιέ "Vodafone".
Οι πράξεις στο Spotlight είναι feature του Leopard από την 10.5.0:lol:

Πλάκα πλάκα μου έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές.

DrEthernet
01-06-08, 02:34
Οι πράξεις στο Spotlight είναι feature του Leopard από την 10.5.0:lol:

Πλάκα πλάκα μου έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές.

:oops: Χαμπάρι δεν είχα πάρει!

Flareman
01-06-08, 22:29
:oops: Χαμπάρι δεν είχα πάρει!
Μιας που λέμε για το 10.5.3, νέο feature στα Spaces: υπάρχει ένα checkbox στο Preference Pane των Spaces που δίνει τη δυνατότητα όταν ο χρήστης "αλλάζει" σε μια εφαρμογή που δεν έχει ανοιχτά παράθυρα στο τρέχον Space α) να περνάει στο σχετικό Space ή β) να ανοίγει την εφαρμογή εκεί όπου βρίσκεται ο χρήστης.

Καλό, αρκετός κόσμος θα το έχει θελήσει σίγουρα:)

Wolverine
02-06-08, 16:53
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να κάνω mount ext3 στο OSX?
Απλά για να περάσω τα αρχεία θέλω.


Άλλαξα και το mouse (το mighty mouse δεν είναι για ανθρώπους με μεγάλα χέρια) και πήρα το Logithech LX8 για drivers να βάλω αυτούς της Logithech ή το steermouse που έχει αναφερθεί στο παρελθόν?

haHa
02-06-08, 20:22
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να κάνω mount ext3 στο OSX?
Απλά για να περάσω τα αρχεία θέλω.


Άλλαξα και το mouse (το mighty mouse δεν είναι για ανθρώπους με μεγάλα χέρια) και πήρα το Logithech LX8 για drivers να βάλω αυτούς της Logithech ή το steermouse που έχει αναφερθεί στο παρελθόν?


Steermouse χαλαρα! Χωρια οτι σου δινει και ρυθμιση για το sensitivity, ειναι bugfree σε αντιθεση με τους drivers Logitech ...

DrEthernet
03-06-08, 14:00
Βρήκα και κάτι που θα αρέσει στους νέους switcher. Το New! (http://ego-systems.com/Products/newcmi.html) σου προσθέτει τη δυνατότητα να δημιουργείς νέα αρχεία στο Finder με δεξί κλικ μέσω του contextual menu.

@ ADSLgr.com All rights reserved.