PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαμμένη η μητρική?



Νikosanagn
10-02-10, 19:06
Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση και από εμένα, πριν αρκετό καιρο λοιπόν ενώ δούλευε κανονικά ο υπολογιστής μου σε κάποια φάση κόλησε και δεν άνοιγε... τέλος πάντων για να μην σας τα πολυλογώ υπέθεσα σαν άπειρος τότε οτι κάηκε η μητρική και έτσι πήρα άλλον υπολογιστή, επειδή όμως σε λίγο καιρό σαν φοιτητής δεν θα έχω τόσα χρήματα ώστε να πληρώνω αυτόν τον υπολογιστή που έχω τώρα (που είναι αρκετά ενεργοβόρος) σκέφτομαι να φτιάξω ένα κατεβαστήρι... και θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιός είναι ο πιό ευκολος τρόπος ωστε να δώ εαν τελικά όντως είχε καεί η μητρική (που θέλω να χρησιμοποιήσω για το κατεβαστήρι)τότε η απλά ήταν κάτι τελείως άλλο.

KYNIGOS
10-02-10, 21:14
Και εσυ εισαι Advanced Member τωρα?

cranky
10-02-10, 21:19
Το "Advanced Member", κυνηγέ, έχει να κάνει με το πόσο ενεργά συμμετέχει στο φόρουμ.
Οχι με το αν είναι τεχνικός υπολογιστών, καλός, μέτριος ή άσχετος.

KYNIGOS
10-02-10, 21:21
συγνωμη.Λαθος.

cranky
10-02-10, 21:22
Νίκο, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171249).

Νikosanagn
10-02-10, 22:19
Σε ευχαριστώ πολύ cranky.

@KYNIGOS ασχολίαστο.

........Auto merged post: nikosanagn πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Cranky κοίταξα το θέμα που με παρέπεμψες(και από το οποίο θα πάρω ιδέες για αυτό που θέλω να φτιάξω) αλλά δεν νομίζω να έλεγε κάποιος για την μητρική πως βλέπεις αν είναι καμμένη όσο το δυνατον πιο εύκολα.:oops:

cranky
10-02-10, 23:14
...αλλά δεν νομίζω να έλεγε κάποιος για την μητρική πως βλέπεις αν είναι καμμένη όσο το δυνατον πιο εύκολα.:oops:
Οχι, βρε Νικο, το λίνκ στο έδωσα -όπως σωστά κατάλαβες- για να πάρεις ιδέες για το hardware.
Τώρα για τον έλεγχο της μητρικής, είναι μεγάλο θέμα καi θα βγούμε off topic.

Θα σου πώ μόνο για τον μακροσκοπικό έλεγχο.
Παρατηρούμε σχολαστικά, κάθε εξάρτημα της μητρικής για ορατές αλλοιώσεις (πχ φουσκωμένοι πυκνωτές/τρανζίστορς, σημάδια πάνω σε ολοκληρωμένα, τέτοια πράγματα) και απο την κάτω πλευρά (που είναι το τυπωμένο κύκλωμα) αν φαίνεται καθαρή, επίσης άν σε κάποιο σημείο μυρίζει καμένο.
Αν περάσει επιτυχώς τον οπτικό έλεγχο μιά μητρική, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και υγειής.Θα πρέπει να την τεστάρουμε κι' αλλιώς πριν αποφασίσουμε αν είναι εντάξει ή για ανακύκλωση.

Νikosanagn
10-02-10, 23:17
Οχι, βρε Νικο, το λίνκ στο έδωσα -όπως σωστά κατάλαβες- για να πάρεις ιδέες για το hardware.
Τώρα για τον έλεγχο της μητρικής, είναι μεγάλο θέμα καi θα βγούμε off topic.

Off Topic
Θα σου πώ μόνο για τον μακροσκοπικό έλεγχο.
Παρατηρούμε σχολαστικά, κάθε εξάρτημα της μητρικής για ορατές αλλοιώσεις (πχ φουσκωμένοι πυκνωτές/τρανζίστορς, σημάδια πάνω σε ολοκληρωμένα, τέτοια πράγματα) και απο την κάτω πλευρά (που είναι το τυπωμένο κύκλωμα) αν φαίνεται καθαρή, επίσης άν σε κάποιο σημείο μυρίζει καμένο.
Αν περάσει επιτυχώς τον οπτικό έλεγχο μιά μητρική, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και υγειής.Θα πρέπει να την τεστάρουμε κι' αλλιώς πριν αποφασίσουμε αν είναι εντάξει ή για ανακύκλωση. Oκ ρε συ cranky σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Πάντως και να μην δουλεύει θα ψάξω να βρώ όσοο το δυνατόν παλιότερο hardware γιατί αλλιώς.... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.