PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με δίκτυο



buffos
15-01-04, 22:02
Προσπαθώ να φτιάξω καταρχιν ενα πολυ απλο δικτυο.
Εχω ήδη ένα ενσύρματο και θέλω μετα να τα συνδέσω μεσο δυο access point.

ΤΟ πρόβλημα δεν είναι εκει. ΤΟ ένα δίκτυο δουλεύει μια χαρά.
Σημερα προσπάθησα να φτιάξω το άλλο αλλα μάταια.
Περιγράφω την κατάσταση και ελπίζω σε ιδέες για λύση.

Το pc έχει μια κάρτα ethertne gigabit realtek 8169 on board.
Έχω ένα μικρό 5 πορτο switch thw 3com και ένα wireless access point της USROBOTICS.
Καλώδια που χρησιμοποιώ UDP-5 straight.
Συνδέω τον υπολογιστή με το switch και το ap πανω στο hub. Απλα πραγματα.

Θα περίμενα λογικά τρέχοντας το πρόγραμμα να δεί το ap.
Τίποτα.
Στο control panel twn Windows XP παίρνει μια ip απο μόνο του κλπ....
Αλλα δεν μπορώ να δω το access point.

Οταν το παω στο άλλο δικτυο που βλέπω (που έχει βέβαια ρούτερ το μοντεμ το adsl) το βλέπει αμέσως του δίνει ιπ και μπορώ να το επεξεργαστώ απο το web interface.

Αρα δουλευει το ap.

Δεν ξέρω τη να κάνω. Μήπως έχει κανείς καμια ιδέα.?
Θα την εκτιμούσα πολύ.

buffos
16-01-04, 03:33
Κάποιο καλό παιδάκι με κάποια ιδέα.
Εχω ρε σεις ψιλοσαλτάρει.

Μια ιδέα... Μήπως η κάρτα δικτίου που εχει πανω η motherboard i realteak gigabit ethernet 8169S χρειάζεται άλλου είδους καλωδίωση για σύνδεση με hub.
Δεν ξέρω τι να πώ.
Μα να μην μπορώ να δώ τίποτα... :(

alefgr
16-01-04, 03:58
Το access point είναι το 5450 (11g)????

Αν ναί, τότε default πάει στην διεύθυνση 0.0.0.0 που είναι αντικανονική.

Αν τρέχεις WinXP με ενεργοποιημένο τον DHCP Server θα έπρεπε να έχει πάρει διεύθυνση δικτίου. Αν όχι, έχεις 2 επιλογές.

1) Από το utility της USRobotics (δυστυχώς δεν το βλέπει πάντα).

2) Τρέξε πρόγραμμα DHCP Server (πχ: vDHCP). Θα του δώσει διεύθυνση προσωρινή μέχρι να μπείς με Explorer να την κάνεις static, μία που εσύ θα έχεις επιλέξει.

Συνιστώ την δεύτερη λύση.

Αλέξης

buffos
16-01-04, 04:09
Ναι Αλέξη, το 5450
Ναι τρέχω winxp με dchp server ενεργό. ( αλήθεια πως απενεργοποιείτε?? )
Η κουρτίνα νο1 δυστηχως εχει Ζονκ. Δεν το βλέπει το utility

Το 2 θα το δοκιμάσω αυριο το πρωί. Τα νεύρα μου είανι τσατάλια για τώρα.

Το θέμα είναι οτι μετά θέλω να το κάνω το access point client σε ένα άλλο που έχω και είναι συνδεδεμένο με το adsl router (zyxel r-33).

Αν του δώσω του ap μια ip μέσα στο pool που δίνει ο royter θα είμαι οκ? η θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό??

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξη

Κώστας

buffos
16-01-04, 04:13
Και κάτι ακόμη, i ip που δίνει ο DCHP σερβερ όταν την βάζω στον explorer δεν με βγαζει πουθενά.
Δεν ξέρω... είμαι μπερδεμένος.

Θα προσπαθήσω να συνδέσω την κάρτα δικτύου με ένα φορητό μπάς και έχει πρόβλημα η κάρτα.

Τι άλλο να πω

buffos
16-01-04, 18:11
Λοιπον το πρόβλημα ήτανε της μητρικής. Εβαλα μια καρτα δικτύου και όλα καλα.
Τώρα η τοπολογία του δικτύου μου έχει ως εξής.

Router+AccessPoint1+PC1+PC2+Printers και
AccessPoint2+PC3+PC4+Printers

Τα AP είναι se bridge mode. Ολα τα πσια έχουν ιντερνετ.

Τωρα αν μπορεί κανείς να μου πεί πως θα μπορέσω να βλέπω τα δεδομένα και τους εκτυπωτές απο το ενα δικτυο στο άλλο?
(Υπάρχουν φακελοι που είναι shared καθώς και printers)

Εχει κανείς καμια ιδέα??

sigmacom
17-01-04, 00:11
Ε, τι? Ping τα κάνεις όλα τα PC?
Αν ναι, όταν μπείς στο Network Neighborhood δεν βλέπεις όλα τα PC?
Αν όχι, ρύθμισες όλα τα PC να ανήκουν στο ίδιο Workgroup?
Αν όχι (επίσης) ρύθμισες όλα τα PC και τα APs να είναι στο ίδιο subnet (π.χ. 192.168.0.100 το ΑΡ1, 192.168.0.101 το ΑΡ2, 192.168.0.1 το PC1 που έχει ιντερνετ, 192.168.0.2 το PC2, κ.ο.κ)?
Δοκίμασε, κάνε τις τυχόν αλλαγές που σου γράφω και πες μας! :)

alefgr
17-01-04, 00:18
Γενικά το δίκτυο είναι μιά πονεμένη ιστορία στα WindowsXP. Ότι και να κάνεις (αλλαγές, ρυθμίσεις, προσθέσεις....) κάνεις και τον σταυρό σου για να πάνε όλα καλά. :)

Η συμβουλή μου είναι να μην δουλεύεις ποτέ τους σταθμούς με dynamic ip address αλλά με static. Θα γλυτώσεις από πολές φασαρίες. Εξαίρεση φυσικά τα laptops λόγω των συνεχών αλλαγών δυκτίων. Μιά πολύ καλή περίπτωση είναι να δουλεύεις σαν DHCP server τον router (απ' όσω ξέρω τα Zyxel και πολά άλλα το έχουν standard). Από εκεί θα δίνει ip διεύθυνση σε όποιο laptop την χρειαστεί με απλό και διάφανο τρόπο.

Για να σταματίσεις τα XP να ασχολούντε με DHCP serving έλεγξε στα Services αν τρέχει serice με το όνομα DHCP Server (όχι DHCP Client) και κάντο disabled.

Στο θέμα τώρα των εκτυπωτών τα πράγματα είναι απλά. Δεξί κλίκ στον εκτυπωτή πού θέλεις να τον κάνεις "κοινό" και αφού επιλέξεις Sharing τον δηλώνεις απλά.

Για το θέμα των αρχείων πολά παίζουν ρόλο. Πρώτα απ'όλα το Workgroup name. Ακόμα όμως και με διαφορετικό name στο Entire Network της Microsoft πρέπει σε πρώτη φάση να τα βλέπεις. Σε πολές περιπτώσεις όταν κάνεις αλλαγές βοηθάει και μιά επανεκίνηση. Πάντως το θέμα των Files Sharing είναι μαζί με το Security και θέλει λίγες γνώσεις. Το Help των Windows είναι κατατοπιστικό.

Ελπίζω να σε διαφώτησα.

Αλέξης

buffos
17-01-04, 01:26
Sigmacom το προβλημα το έλυσε όπως έγραψα και σε ενα ποστ γράφωντας μόνο την λύση για όποιον την χρειαστεί.

Ητανε απαραίτητο να δηλώσω σε ΚΑΘΕ πσ στην καρτέλα properties-tcpip settings - general - advanced οτι TO NETBIOS ειναι enabled.
Επίσης να είναι το Computer browser service ενεργό.
Για κάθε πσ αυτό του δικτύου.

Τωρα βλέπω όλα τα πσια απο παντού.

Ελπίζω αν κανεις άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο προβλημα να βοηθηθεί.
Κώστας

@ ADSLgr.com All rights reserved.