PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς μπορουμε να κλειδώσουμε το router πιο ψηλά;



zodiak
11-02-10, 08:53
Καλημερα.

Εχω 24αρα ΟΤΕ και επειδη βλέπω ότι πετάει πραγματικά...φτανω πάντα οπου λοκαρει
με τι μια.συνηθως λοκαρει 14000....αλλα μερικες φορες που κληδωσε παραπανω 16000 ++ ειδα οτι τα πηγαινε αερα......

Εχω το Sagem WIFI .. PSTN (αυτο που δινει ο οτε).

ΥΠΑΡΧΕΙ τροπος να το κανουμε να κλειδωνει οπου θελουμε εμεις με καποιο τροπο ? ή εστω οσο το δυνατον ψηλοττερα ??
Οχι βεβαια με reset και οπου πιασει..δεν λεει ετσι..

Ναστε καλα.

........Auto merged post: zodiak πρόσθεσε 115 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καμμια βοήθεια βρε παιδες ???

nnik
11-02-10, 10:54
1.Να το ανοίγεις πρωί - πρωί.
2.Να ρίξεις το target snr με το κατάλληλο ρούτερ και το DMT TOOL.

zodiak
11-02-10, 16:42
1.Να το ανοίγεις πρωί - πρωί.
2.Να ρίξεις το target snr με το κατάλληλο ρούτερ και το DMT TOOL.

Καλα τα λες εσυ φιλε μου αλλα πως και που ??
Γινε σε παρακαλω λιγο ποιο αναλυτικος
Νασε καλα

baskon
11-02-10, 17:36
καποια ρουτερ σε αφηνουν να βαλεις το snr οπου θες εσυ..Νομιζω οτι το δικο σου δεν υποστηριζει κατι τετοιο αλλα ισως κανω και λαθος,καθως δε το εχω χρησιμοποιησει..
Οπως και να εχει το να κλειδωνεις παντα πολυ ψηλα ειναι αδυνατο απο τη στιγμη που το snr σου μεταβαλλεται..Αυτο φαινεται απο το οτι τη μια κλειδωνεις στα 14 την αλλη στα 16..
Εχεις μεταβολη του θορυβου στη γραμμη σου και αναλογα συγχρονιζεις..
Εγω παντως θα το αφηνα οπως εισαι τωρα..
Με το που ανοιγεις το ρουτερ το noise margin Τι δειχνει?
ΑΝ δειχνει 9 εισαι καλα..Μην ασχοληθεις..
Αν δειχνει απο 11 και πανω ισως με το καταλληλο ρουτερ που υποστηριζει αλλαγη snr να εβλεπες μια μικρη αυξηση στο συγχρονισμο.Δηλαδη Αντι για 14-16
να συγχρονιζει 15-17..

zodiak
11-02-10, 18:39
καποια ρουτερ σε αφηνουν να βαλεις το snr οπου θες εσυ..Νομιζω οτι το δικο σου δεν υποστηριζει κατι τετοιο αλλα ισως κανω και λαθος,καθως δε το εχω χρησιμοποιησει..
Οπως και να εχει το να κλειδωνεις παντα πολυ ψηλα ειναι αδυνατο απο τη στιγμη που το snr σου μεταβαλλεται..Αυτο φαινεται απο το οτι τη μια κλειδωνεις στα 14 την αλλη στα 16..
Εχεις μεταβολη του θορυβου στη γραμμη σου και αναλογα συγχρονιζεις..
Εγω παντως θα το αφηνα οπως εισαι τωρα..
Με το που ανοιγεις το ρουτερ το noise margin Τι δειχνει?
ΑΝ δειχνει 9 εισαι καλα..Μην ασχοληθεις..
Αν δειχνει απο 11 και πανω ισως με το καταλληλο ρουτερ που υποστηριζει αλλαγη snr να εβλεπες μια μικρη αυξηση στο συγχρονισμο.Δηλαδη Αντι για 14-16
να συγχρονιζει 15-17..

SNR MARGIN (DB) downstream 8.1 Upstream 10.0
Attenuation(db) >> 27.5 >> 12.5


Nα κατσω στ'αυγα μου δηλαδη ?

terko
11-02-10, 18:51
Με το SNR MARGIN downstream να είναι 8.1db, έχοντας και υπόψιν σου ότι το στάνταρ του ΟΤΕ είναι το 9db, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί αν χαμηλώσει και άλλο κινδυνεύεις να έχεις αποσυγχρονισμούς.

nnik
11-02-10, 22:18
http://dmt.mhilfe.de/

το dmt tool το βρίσκεις εδώ .
Μπορείς να δοκιμάσεις να ρίξεις το target snr πάντως, έως το όριο που έχεις αποσυγχρονισμούς
Δες αν υποστηρίζεται το ρούτερ που έχεις .
Αν δεν υποστηρίζεται θα πρέπει να βρεις συμβατό ρούτερ,τα οποία αναφέρονται πάλι στο λινκ που σου έδωσα.
Κάθε φορά που ανοιγοκλείνεις το ρούτερ οι ρυθμίσεις του dmt χάνονται οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

NiKapa
11-02-10, 23:26
DMT 8,07 ..σε μενα εκανε θαυματα με το Sagem 2404...κοντα στα +2mbps απο κει που συγχρονιζε πριν..
και τωρα με 4,8 snr σταθερο..;)
Ακομη και με 4,6 ,10' μετα..

NiKapa
17-02-10, 14:25
..σχεδον 6 μερες μετα ,ειμαι ακομη εκει..:)
Τελικα, το Sagem 2404 ειναι καλο μηχανακι..και το Dmt το σωστο εργαλειο;)

kover
17-02-10, 14:53
Ή είσαι απλά κολόφαρδος :) γιατί ούτε το dmt tool κάνει θαύματα, ούτε το sagem είναι από τα router που θα σε κρατάνε 6 μέρες up με 4.8 snr:)

NiKapa
17-02-10, 15:03
2 σε 1..;)
τυχερος δεν νομιζω να ειμαι..εχει βαλει και το χερακι του ο Οτε ,με το αναλογο προφιλ..:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.