PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - Thomson



Aderew
11-02-10, 13:51
Μέρα / Σπέρα σε όλους σας !

Ενημέρωση:

Λοιπόν το 30-40 % (λέμε τώρα) των συνδρομητών της Forthnet (Του 2008 - 2010) αφήνουν το Name & Wireless Pass στο Default. :whistle: Συνδιαζοντας το name του wifi κατάφερα να μπω σε 2 ασύρματα "με κωδικό πρόσβασης" που βρίσκονται στην πολυκατοικία μου σε λιγότερο από 1' και από εκεί μπορούσα να μπω στις ρυθμίσεις του router και να του κάνω ζημιά ( φυσικά ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο :nono: ). Γιαυτό παίδες κάντε τον κόπο και κάντε μια αλλαγή :lock: πριν γίνει καμιά λακαμία :twisted: !

dimkord
11-02-10, 14:35
Δεν ειναι το 30-40% αλλα πολλοι περισσοτεροι. Ειναι οι ανθρωποι που δεν ασχολουνται ιδιαιτερα με αυτα και δεν εχουν γνωση ουτε τι μπορουν να παθουν, ουτε πως θα αλλαξουν τους κωδικους. Απλα εκαναν μια συνδεση (ή την πηραν χωρις να τη χρειαζονται μαζι με την τηλεφωνια) και εχουν ενα λαπτοπ για να σερφαρουν, χωρις να εχουν καμια παραπανω γνωση.

RASTAVIPER
11-02-10, 18:17
Και το Thomson στον τίτλο, τι σημαίνει?
Ότι μόνο όσοι έχουν Thomson το παθαίνουν αυτό??

eniac
12-02-10, 12:57
Φίλε μου, εννοείς οτι το SSID είναι ίδιο ή μέρος απο το encryption key..? :hmm:

Γίνε πιο σαφής.

Aderew
12-02-10, 18:56
Και το Thomson στον τίτλο, τι σημαίνει?
Ότι μόνο όσοι έχουν Thomson το παθαίνουν αυτό??

Με με εξαίρεση το πασίγνωστο default key της conn-x πιστεύω πως ναι γιατί αλλιώς :dots:


Φίλε μου, εννοείς οτι το SSID είναι ίδιο ή μέρος απο το encryption key..? :hmm:

Γίνε πιο σαφής.


Παράδειγμα αφήνω το router μου ανοιχτό με τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις ... ο καθένας έχοντας την δυνατότητα να δει το name το wifi μου (Thomson 53S21) κάνει αντιγραφή το SSID (53S21) και με ένα free πρόγραμμα που κυκλοφορεί βρίσκει άμεσα το default key. Μετά .... :chair: Τέλος :P

deniSun
12-02-10, 19:10
Ποιος ασχολείται με wireless...

johnson
14-02-10, 07:51
Εγώ πιστεύω ότι με το να μοιράζεσαι ανοικτά τέτοιες πληροφορίες εδώ, θα είναι περισσότεροι οι χρήστες που θα επωφεληθούν σε σχέση με αυτούς που θα διορθώσουν το πρόβλημα.
Όπως είπε και ο dimkord, οι άνθρωποι δεν πολυασχολούνται και λογικά δε συχνάζουν σε τέτοια φόρουμ τεχνολογίας.

Επίσης, το πρόβλημα και η επίλυση του, έχουν ξανά αναφερθεί στο παρελθόν.

Spanos
14-02-10, 08:29
Εγώ πιστεύω ότι με το να μοιράζεσαι ανοικτά τέτοιες πληροφορίες εδώ, θα είναι περισσότεροι οι χρήστες που θα επωφεληθούν σε σχέση με αυτούς που θα διορθώσουν το πρόβλημα.
Όπως είπε και ο dimkord, οι άνθρωποι δεν πολυασχολούνται και λογικά δε συχνάζουν σε τέτοια φόρουμ τεχνολογίας.

Επίσης, το πρόβλημα και η επίλυση του, έχουν ξανά αναφερθεί στο παρελθόν.

+1
Άσε που ούτε η αλλαγή σε σώζει. Υπάρχουν βίντεο στα διάφορα tube που δείχνουν τη διαδικασία σπασίματος κλειδιών από οποιοδήποτε router, το λέω για να προειδοποιήσω τους άσχετους και όχι για να μάθετε να σπατε:p

unameit
15-02-10, 21:25
αυτα ειναι τα καλα των πολυκατοικιων στις μεγαλουπολεις :)
όποτε κατεβαινω αθήνα σε συγγενικο μου προσωπο "δανείζομαι" το νετ των γειτόνων
και να δείτε προσφορα που υπάρχει..
θα πρεπει να δημιουργει οπωσδηποτε καποιος συλλογος για warchalking :twisted:

Άρης13
15-02-10, 22:46
Εχω κλειδώσει αρκετά modems γειτόνων με τον default κωδικό. Το λάθος δεν είναι στους συνδρομητές που με το δίκιο τους να μην ξέρουν τόσες λεπτομέρειες αλλά στη Forthnet που τα δίνει ξεκλείδωτα

deniSun
15-02-10, 22:52
Εχω κλειδώσει αρκετά modems γειτόνων με τον default κωδικό. Το λάθος δεν είναι στους συνδρομητές που με το δίκιο τους να μην ξέρουν τόσες λεπτομέρειες αλλά στη Forthnet που τα δίνει ξεκλείδωτα

Τα περισσότερα ρούτερ ξεκλείδωτα τα δίνουν οι πάροχοι.

Spanos
15-02-10, 22:58
Εχω κλειδώσει αρκετά modems γειτόνων με τον default κωδικό. Το λάθος δεν είναι στους συνδρομητές που με το δίκιο τους να μην ξέρουν τόσες λεπτομέρειες αλλά στη Forthnet που τα δίνει ξεκλείδωτα

Δεν είναι ξεκλείδωτο, αλλα κάποιοι καταφεύγουν σε μεθόδους σπασίματος κλειδιών και το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και αν αλλάξεις SSID και κωδικό σε όλα τα φτηνά routers που χρησιμοποιούμε. Αναγκαστικά λοιπόν χρησιμοποιείς επιπλέον προστασία μέσα στο τοπικό σου δίκτυο, διαφορετικά subnets, firewalls, ισχυρούς κωδικούς πρόσβασης σε shares και οπουδήποτε με σκοπό να καθυστερήσεις ή να αποτελέσεις μη ελκυστικό στόχο, βέβαια οι περισσότεροι που κλέβουν το κάνουν γιατι είναι επισκέπτες και χρειάζονται απλά μια σύνδεση ίντερνετ για να κάνουν browsing και οχι για να κάνουν κακό. Αν βέβαια ο οποισδήποτε έχει τα κρατικά μυστικά σε έναν always on υπολογιστή που βρίσκεται πίσω απο ένα ασύρματο router των 60€ είναι άξιος της μοίρας του.

deniSun
15-02-10, 23:05
Δεν είναι ξεκλείδωτο, αλλα κάποιοι καταφεύγουν σε μεθόδους σπασίματος κλειδιών και το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και αν αλλάξεις SSID και κωδικό σε όλα τα φτηνά routers που χρησιμοποιούμε. Αναγκαστικά λοιπόν χρησιμοποιείς επιπλέον προστασία μέσα στο τοπικό σου δίκτυο, διαφορετικά subnets, firewalls, ισχυρούς κωδικούς πρόσβασης σε shares και οπουδήποτε με σκοπό να καθυστερήσεις ή να αποτελέσεις μη ελκυστικό στόχο, βέβαια οι περισσότεροι που κλέβουν το κάνουν γιατι είναι επισκέπτες και χρειάζονται απλά μια σύνδεση ίντερνετ για να κάνουν browsing και οχι για να κάνουν κακό. Αν βέβαια ο οποισδήποτε έχει τα κρατικά μυστικά σε έναν always on υπολογιστή που βρίσκεται πίσω απο ένα ασύρματο router των 60€ είναι άξιος της μοίρας του.

Προχθές έπεσε στα χέρια μου ένα pirelli από την ΟΝ.
Ενεργοποιημένο το wifi από την μάνα του χωρίς κανένα κωδικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.