PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου έκοψαν το τηλέφωνο και έφυγαν.



Spyros1821
11-02-10, 19:10
Πωπω καιρό είχα να γράψω...
κοντά 4 ήσυχα χρόνια....
Ώσπου ήρθαν στη γειτονιά (Βριλήσσια) κάτι τεχνικοί, ανέβηκαν σε μια κολόνα στη γωνία του δρόμου, έκοβαν έραβαν και αποτέλεσμα, 3 σπίτια χωρίς τηλέφωνο εδώ και 2 μέρες...
Ενδιάμεσα, έγινε δήλωση βλάβης, ξανάρθαν και δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ...
Το περίεργο είναι ότι εγώ τουλάχιστον, έχω internet αλλά τηλέφωνο νεκρό..
Τι μπορεί να συνέβει?
Πληροφοριακά τουλάχιστον.
Πέρα από δήλωση βλάβης μπορώ να κάνω κάτι άλλο?:twisted::twisted:

FuS
11-02-10, 20:55
Καλωδιακή βλάβη έχεις και απλά δεν έχει κοπεί το data καλωδιο γι' αυτό έχεις internet παρόλο που δεν έχεις τηλέφωνο. Συμβαίνει και αυτό ενίοτε.
Δύσκολη περίπτωση οι καλωδιακές και καμιά φορά κρατάνε αρκετές μέρες..
Εσύ απλά θα αποχρεωθείς το πάγιο για τις ημέρες αυτές.

ubuntubu
11-02-10, 21:34
Καλωδιακή βλάβη έχεις και απλά δεν έχει κοπεί το data καλωδιο γι' αυτό έχεις internet παρόλο που δεν έχεις τηλέφωνο. Συμβαίνει και αυτό ενίοτε.
Δεν υπάρχει data καλώδιο.

Δύσκολη περίπτωση οι καλωδιακές και καμιά φορά κρατάνε αρκετές μέρες..
Γι'αυτό και ο ΟΤΕ ηλιθίως και οικονομοτεχνικά σκεπτόμενος,τις ανέθεσε σε εργολάβους.:down:

pasas9
11-02-10, 21:44
Το adsl δουλευει και μονο με ενα απο τα καλωδια του ζευγους, το τηλεφωνο οχι.

Αν αποσυνδεσεις το ρουτερ λογικα δεν θα μπορεσει να επανασυνδεθει.

Spyros1821
11-02-10, 21:44
Πωωω την κατσαμαν δηλαδή... Η πλάκα είναι ότι και καλά ήρθαν για καλό...
Για το θέμα αποδέσμευσης από πάγιο, πρέπει να το ζητήσω?
Ευχαριστώ!

Οχι το router το έχω συνδέσει αποσυνδέσει αρκετές φορές μιάς και όποτε λείπω το βγάζω από μπρίζα. Μια χαρά συγχρονίζει απλά έχει λίγο περισσότερο θόρυβο από πριν.

NiKapa
11-02-10, 23:36
Το adsl δουλευει και μονο με ενα απο τα καλωδια του ζευγους, το τηλεφωνο οχι.

Αν αποσυνδεσεις το ρουτερ λογικα δεν θα μπορεσει να επανασυνδεθει.

Σωστος!
Υπομονη ,θα το φτιαξουν:p

@Spyros1821,
Ναι πρεπει να το ζητησει ο καθενας, σε καθε Οτεshop ,να γινει πιστωση τις μερες που δεν ειχε υπηρεσιες..

billybiros
12-02-10, 00:13
Μια χαρά συγχρονίζει απλά έχει λίγο περισσότερο θόρυβο από πριν.
Σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις τώρα; στην ίδια που συγχρόνιζες πριν;
κι αν καλέσεις απο το κινητό στο σταθερό, τι μήνυμα σου βγάζει;

FuS
12-02-10, 01:04
Δεν υπάρχει data καλώδιο.

Εκ παραδρομής λάθος διατύπωση, το ένα καλώδιο από το ζεύγος που χρειάζεται για να "παίξει" η adsl ενννούσα.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 8 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


....Ναι πρεπει να το ζητησει ο καθενας, σε καθε Οτεshop ,να γινει πιστωση τις μερες που δεν ειχε υπηρεσιες..

Δεν χρείαζεται να ζητήσει αποχρέωση.
Από την στιγμή που έχει γραφτεί η βλάβη στο πληροφοριακό (αναγγελία - άρση) και φαίνεται ότι η βλάβη είναι υπαιτιότητας οτέ (όπως αυτή πχ.), η αποχρέωση γίνεται αυτόματα χωρις καμία ενέργεια από τον συνδρομητή.
Η αποχρέωση ξεκινά 2 εργάσιμες από την επομένη της αναγγελίας βάσει σύμβασης.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γι'αυτό και ο ΟΤΕ ηλιθίως και οικονομοτεχνικά σκεπτόμενος,τις ανέθεσε σε εργολάβους.:down:

Συμφωνώ σε αυτό που λες.

NiKapa
12-02-10, 01:20
Δεν χρείαζεται να ζητήσει αποχρέωση.
Από την στιγμή που έχει γραφτεί η βλάβη στο πληροφοριακό (αναγγελία - άρση) και φαίνεται ότι η βλάβη είναι υπαιτιότητας οτέ (όπως αυτή πχ.), η αποχρέωση γίνεται αυτόματα χωρις καμία ενέργεια από τον συνδρομητή.
Η αποχρέωση ξεκινά 2 εργάσιμες από την επομένη της αναγγελίας βάσει σύμβασης.
.

Για να το λες κατι θα ξερεις,ισως αλλαξε κατι:rolleyes: ..
παντως εγω και τοσοι αλλοι με τοσες βλαβες κτλ δεν ειδαμε ποτε Αποχρεωσεις...μονο χρεωσεις εκ των προτερων..
Περιμενω τον αλλο λογαριασμο να δω σε μια καλωδιακη που εκανε να φτιαξει κοντα 2 βδομαδες τι θα γινει..αν και το δηλωσα εγκαιρως δεν περιμενω κατι..

Spyros1821
12-02-10, 04:37
Σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις τώρα; στην ίδια που συγχρόνιζες πριν;
κι αν καλέσεις απο το κινητό στο σταθερό, τι μήνυμα σου βγάζει;
Συγχρονίζει στην ίδια (αυτή που λέει το προφίλ μου) απλά έχει πιό πολύ attenuation και βγάζει max attainable up 50000+ kbps...
Αν καλέσω από οτιδήποτε σταθερό ή κινητό δεν εγκαθιστά κληση και κλείνει.


Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:09:47:15
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 8191 Kbps 379 Kbps
Attainable Line Rate 10004 Kbps 50236 Kbps
Noise Margin 9.9 dB 24.5 dB
Line Attenuation 50.0 dB 25.1 dB
Output Power 0.0 dBm 11.8 dBm
MSGC (number of bytes in overhead channel message) 59 10
B (number of bytes in Mux Data Frame) 254 11
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes) 1 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame) 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.9922 0.9897
L (number of bits in PMD Data Frame) 2056 97
D (interleave depth) 1 1
Delay 0 0
Super Frames 2185275 2349031
Super Frame Errors 11531 0
RS Words 0 0
RS Correctable Errors 0 0
RS Uncorrectable Errors 0 0
HEC Errors 6253 0
OCD Errors 275 0
LCD Errors 0 0
Total Cells 680709243 31563871
Data Cells 19882364 2040151
Bit Errors 0 0
Total ES 3038 30
Total SES 137 0
Total UAS 15 0

Επίσης σίγουρα η adsl παίζει με ένα καλώδιο.. Άρα... κάπου κάτι κόψανε οι τεχνικοί γαμ...το

johnson
12-02-10, 07:34
8mbit με 50attenuation είναι σούπερ.

Στο θέμα μας, τα ίδια είχανε κάνει και σε μένα πέρσι κάποιοι ΟΤΕτζήδες που παιρνούσανε από όλα τα καφαο της περιοχής και κάτι αλλάζανε (δεν έμαθα ποτέ + ούτε τα stats αλλάξανε). Στην αρχή τα μπερδέψαν και ο καθένας είχε γραμμή αλλουνού. Έπειτα νομίζοντας (και σε συνεργασία με γείτονες) ότι το είχανε φτιάξει, φύγανε.
Όταν ξύπνησα δεν είχα καθόλου γραμμή, ευτυχώς τους πρόλαβα στο επόμενο καφάο την επόμενη μέρα...

billybiros
12-02-10, 13:46
To dsl μπορεί να δουλέψει και πάνω από ένα μόνο καλώδιο (μονόπολο) αλλά σε αυτή την περίπτωση θα είχαν μειωθεί και οι ταχύτητες συγχρονισμού ενώ έχω την εντύπωση ότι καλώντας από το κινητό θα έπρεπε να σου βγάλει τηλεφωνικό τόνο.

Άρα δεν νομίζω να μιλάμε για μονόπολο αλλά για κάποιο "τηλεφωνικό βραχυκύκλωμα". Πιθανότατα κάπου "ακούμπησε" το δικό σου καλώδιο με τα καλώδια των γειτόνων σου (και για αυτό δεν έχετε και οι 3 τηλέφωνο) ή με κάποιο "τρίτο" εξωτερικό αντικείμενο.

Παρεπιπτόντως οι δύο γείτονες σου που έχουν το ίδιο πρόβλημα, έχουν και αυτοί dsl, (φυσικά αν γνωρίζεις) ή μόνο τηλεφωνία;

Στην ουσία βέβαια δεν αλλάζει κάτι - πάλι οι τεχνικοί πρέπει να πάνε να τα ξεμπερδέψουν. :p

FuS
12-02-10, 17:49
Για να το λες κατι θα ξερεις,ισως αλλαξε κατι:rolleyes: ..
παντως εγω και τοσοι αλλοι με τοσες βλαβες κτλ δεν ειδαμε ποτε Αποχρεωσεις...μονο χρεωσεις εκ των προτερων..
Περιμενω τον αλλο λογαριασμο να δω σε μια καλωδιακη που εκανε να φτιαξει κοντα 2 βδομαδες τι θα γινει..αν και το δηλωσα εγκαιρως δεν περιμενω κατι..

Nimik, εφόσον στο σύστημα του οτέ φαίνεται η βλάβη τις ημέρες που πρέπει (που πραγματικά ήταν σε βλάβη - αυτό καλό είναι πάντα να το τσεκάρει ο χρήστης με κλήση στο 134 ή σε κατάστημα) και εφόσον είναι υπαιτιότητας οτέ η βλάβη (να μην φαίνεται δηλαδή ότι η "βλάβη", το πρόβλημα που δήλωσε, δεν ήταν πχ. λόγω κακής συνδεσμολογίας), τότε η αποχρέωση για εκείνες τις ημέρες κανονικά πρέπει να γίνεται αυτόματα. Και γίνεται.
Το θέμα είναι να φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι υπαιτιότητας του οτέ, όπως πχ. η καλωδιακή.
Αν ένας χρήστης είχε βλάβη και θεωρεί ότι ήταν υπαιτιότητας οτέ αλλά στο πληροφοριακό δεν φαίνεται κάτι τέτοιο (δεν αποσαφηνίζεται) τότε ο χρήστης μιλάει με το σημείο πώλησης για να αιτηθεί αποχρέωση.
Επίσης μην ξεχνάς ότι η αποχρέωση ξεκινά 2 εργάσιμες από την επομένη της αναγγελίας οπότε αν κάποιος έχει μια βλάβη για 2 μέρες πχ, δεν θα του επιστραφεί κάτι..

Spyros1821
13-02-10, 13:03
Περιμένω να ερθουν την Τρίτη να το φτιάξουν.. Οι γείτονες ΔΕΝ έχουν τίποτα, κομμένο adsl και τηλέφωνο.
Αν έπιαναν και τα κινητά μια χαρά είμαι... Θα δείξει...

........Auto merged post: Spyros1821 πρόσθεσε 22 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Περιμένω να ερθουν την Τρίτη να το φτιάξουν.. Οι γείτονες ΔΕΝ έχουν τίποτα, κομμένο adsl και τηλέφωνο.
Αν έπιαναν και τα κινητά μια χαρά είμαι... Θα δείξει...

valen_gr
14-02-10, 22:09
Παρατηρηση, το "μονοπολο" που λετε ολοι, πολυ απλα, δεν υπαρχει.
Αμα θελετε , πειτε το σωστα. Ο ενας πολος ειναι γειωμενος.
Με κομμενο τον εναν πολο, ADSL δεν συγχρονιζει , αμα διαφωνει κανεις, ας κοψει καλωδιο στο ρουτερ κι ας μας πει τι εγινε.

emeliss
14-02-10, 22:23
Με κομμενο τον εναν πολο, ADSL δεν συγχρονιζει , αμα διαφωνει κανεις, ας κοψει καλωδιο στο ρουτερ κι ας μας πει τι εγινε.
Και όμως, πολλά ρούτερ συγχρονίζουν.

ubuntubu
14-02-10, 22:29
Υπάρχουν διακοπές __________ 0.01mm_________

και διακοπές ________ 1cm_________

και "διακοπές" ________/\/\/\10Μohm/\/\/\________

billybiros
14-02-10, 23:52
Παρατηρηση, το "μονοπολο" που λετε ολοι, πολυ απλα, δεν υπαρχει.
Αμα θελετε , πειτε το σωστα. Ο ενας πολος ειναι γειωμενος.
Με κομμενο τον εναν πολο, ADSL δεν συγχρονιζει , αμα διαφωνει κανεις, ας κοψει καλωδιο στο ρουτερ κι ας μας πει τι εγινε.
Αυτό που λες παραπάνω με είχε απασχολήσει αρκετά τον περασμένο χρόνο. Έφαγα αρκετές ώρες ψάξιμο σε αρκετά sites (κυρίως στο εξωτερικό) και βρήκα αυτό ακριβώς ακριβώς που λες παραπάνω (θεωρητικά) αλλά πρακτικά έχω δει router να συγχρονίσουν.

Το να κοπεί το ένα καλώδιο είναι κάτι που είχα σκοπώ να το κάνω εγώ (εδώ και μήνες) αλλά λόγο της σύνδεσης μου δεν ήταν εφικτό να γίνει και έχω σκοπό μόλις μπορέσω (μόλις δηλαδή βάλω την καινούρια μου σύνδεση μέσα στη βδομάδα) να το κάνω.

Επειδή το θέμα πιστεύω πως έχει αρκετό ενδιαφέρον (θεωρητικά και πρακτικά) θα ήθελα να το συζητήσουμε σε άλλο τοπικ (καινούριο και στη σωστή κατηγορία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=365618) - θα το ανοίξω εγώ) και να το δούμε θεωρικά και πρακτικά, και θέλω την άποψη σου (και όσων φυσικά γνωρίζουν κάτι παραπάνω) για αυτό.

valen_gr
15-02-10, 01:10
Και όμως, πολλά ρούτερ συγχρονίζουν.

εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3323081&postcount=2) δινω μια εξηγηση γιατι γινεται αυτο.

emeliss
15-02-10, 03:03
Εξήγηση υπάρχει αλλά δεν είναι αυτή που δίνεις. Με το ένα καλώδιο τελείως στον αέρα μπορεί να υπάρχει συγχρονισμός λόγω της μη αναγκαιότητας dc συνιστώσας.

ps. Τα 48V είναι τελείως άσχετα με το adsl.

Spyros1821
16-02-10, 12:42
Λοιπόν, τελικά ΔΕΝ είχε κοπεί καλώδιο. Όταν ήρθαν οι τεχνικοί πρώτη φορά, έβγαλαν καλώδια και τα συνέδεσαν λάθος λέει στο καφάο. Από κει και πέρα στο δικό μου σπίτι και στου δίπλα τουλάχιστον, επειδή τα πείραξαν περαιτέρω (λέει), κάτι βραχυκύκλωσε. Σε σχόλιο του τεχνικού που ήρθε σήμερα, (στο περίπου) "έχουμε πολλούς άσχετους τελευταία και δημιουργούν προβλήματα από το τίποτα...". Οφείλω να πω πώς ο τελευταίος τεχνικός ήταν πολύ ευγενικός και το ψαχνε καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.