PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για νέο χρήστη Linux και UNIX..



_ D o N _
11-02-10, 22:24
Γειά και χαρά σε όλους.. Είμαι νέος σπουδαστής πληροφορικής και νέος στα UNIXοειδή λειτουργικά συστήματα και γι' αυτόν τον λόγο πήρα το θάρρος να εκφράσω κι εγώ τις απορίες μου σχετικά με το Linux..

1ον : Ήθελα να μάθω εάν γίνεται να εγκαταστήσω δύο ή πάραπάνω διανομές στον ίδιο υπολογιστή και να χρησημοποιώ ένα swap partition μόνο για όλες τις διανομές ή πρέπει σε κάθε διανομή που κάνω εγκατάσταση να δημιουργώ και ενα αντίστοιχο swap partition για την κάθε αντίστοιχη διάνομη ξεχωριστά..?

2ον : Επειδή στην σχολή πληροφορικής όπου πέρασα μαθαίνουμε μεταξύ των άλλων και προγραμματισμό με τον οποίο και σκοπεύω να ασχοληθώ θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποια κατάληλλη διανομή για προγραμματισμό και πως μπορώ να βρω και να εγκαταστήσω έναν C/C++ Compiler..?

3ον : Έχω εγκαταστήσει στους δύο 300άριδες σκληρούς του υπολογιστή μου τις διανομές Debian και Slackware στον καθένα ξεχωριστά.. Γνωρίζω ότι δεν είναι οι κατάλληλες διανομές για να ξεκινήσει κανείς γι' αυτό μην πέσετε όλοι πάνω μου λέγοντας μου να βάλω Ubuntu ή καποια άλλη διανομή.. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιά είναι η διανομή πιο κοντά στο UNIX και ποιά η διαφορά ανάμεσα στο UNIXειδές λειτουργικό σύστημα και στο καθαρά UNIX λειτουργικό σύστημα (Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν αυτά τα δυο έτσι όπως τα λέω και αν τα λέω σωστά..) και επίσης ποιό είναι το λειτουργικό σύστημα UNIX(Ονομασία..) και που μπορώ να το βρω..?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Ronin
11-02-10, 22:30
Γειά και χαρά σε όλους.. Είμαι νέος σπουδαστής πληροφορικής και νέος στα UNIXοειδή λειτουργικά συστήματα και γι' αυτόν τον λόγο πήρα το θάρρος να εκφράσω κι εγώ τις απορίες μου σχετικά με το Linux..

1ον : Ήθελα να μάθω εάν γίνεται να εγκαταστήσω δύο ή πάραπάνω διανομές στον ίδιο υπολογιστή και να χρησημοποιώ ένα swap partition μόνο για όλες τις διανομές ή πρέπει σε κάθε διανομή που κάνω εγκατάσταση να δημιουργώ και ενα αντίστοιχο swap partition για την κάθε αντίστοιχη διάνομη ξεχωριστά..?

2ον : Επειδή στην σχολή πληροφορικής όπου πέρασα μαθαίνουμε μεταξύ των άλλων και προγραμματισμό με τον οποίο και σκοπεύω να ασχοληθώ θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποια κατάληλλη διανομή για προγραμματισμό και πως μπορώ να βρω και να εγκαταστήσω έναν C/C++ Compiler..?

3ον : Έχω εγκαταστήσει στους δύο 300άριδες σκληρούς του υπολογιστή μου τις διανομές Debian και Slackware στον καθένα ξεχωριστά.. Γνωρίζω ότι δεν είναι οι κατάλληλες διανομές για να ξεκινήσει κανείς γι' αυτό μην πέσετε όλοι πάνω μου λέγοντας μου να βάλω Ubuntu ή καποια άλλη διανομή.. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιά είναι η διανομή πιο κοντά στο UNIX και ποιά η διαφορά ανάμεσα στο UNIXειδές λειτουργικό σύστημα και στο καθαρά UNIX λειτουργικό σύστημα (Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν αυτά τα δυο έτσι όπως τα λέω και αν τα λέω σωστά..) και επίσης ποιό είναι το λειτουργικό σύστημα UNIX(Ονομασία..) και που μπορώ να το βρω..?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

1. Δεν χρειάζεται να έχεις 2 ξεχωριστά partition για swap. Γϊνεται και με ένα

2. Όλες οι διανομές είναι κατάλληλες για προγραμματισμό. Έχουν όλες στα αποθετήριά τους σίγουρα τον gcc compiler

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Linux

GoofyX
11-02-10, 22:32
Γειά και χαρά σε όλους.. Είμαι νέος σπουδαστής πληροφορικής και νέος στα UNIXοειδή λειτουργικά συστήματα και γι' αυτόν τον λόγο πήρα το θάρρος να εκφράσω κι εγώ τις απορίες μου σχετικά με το Linux..Καλώς τον. :)

1ον : Ήθελα να μάθω εάν γίνεται να εγκαταστήσω δύο ή πάραπάνω διανομές στον ίδιο υπολογιστή και να χρησημοποιώ ένα swap partition μόνο για όλες τις διανομές ή πρέπει σε κάθε διανομή που κάνω εγκατάσταση να δημιουργώ και ενα αντίστοιχο swap partition για την κάθε αντίστοιχη διάνομη ξεχωριστά..?Άφοβα χρησιμοποιείς το ίδιο.


2ον : Επειδή στην σχολή πληροφορικής όπου πέρασα μαθαίνουμε μεταξύ των άλλων και προγραμματισμό με τον οποίο και σκοπεύω να ασχοληθώ θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποια κατάληλλη διανομή για προγραμματισμό και πως μπορώ να βρω και να εγκαταστήσω έναν C/C++ Compiler..?Όλες οι διανομές εγκαθιστούν τον gcc είτε ως προεπιλογή, είτε αργότερα με το χέρι εσύ.

MadAGu
12-02-10, 00:42
2. Αν θες δοκίμασε σαν editor το codeblocks, το οποίο πιστεύω πως είναι πολύ δυνατό, αλλιώς για compiler , gcc/c++.

gorillaki
12-02-10, 01:00
Πρώτον, μπορείς να χρησιμοποιείς κοινό swap για όσες διανομές θέλεις. Δεν θα αντιμετωπίσεις απολύτως κανένα πρόβλημα.
Δεύτερον, όλες οι διανομές έχουν C η C++ compiler.
Τρίτον, το πιο κοντινό σε pure Unix είναι η FreeBSD, και, μιλώντας για λίνουξ, το Slackware είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην φιλοσοφία του UNIX.

pstratos
12-02-10, 01:07
Για C/C++ κοίτα την Anjuta. Eίναι το αντίστοιχο του VisualStudio!

mrsaccess
12-02-10, 05:38
Δεν υπάρχει πια UNIX, έχει πεθάνει! :p
Υπάρχουν πλέον πιστοποιημένα UNIX συστήματα (πχ Solaris) και unix-like συστήματα τα οποία και αυτά το ίδιο είναι, απλά δεν έχουν λεφτά/λόγο για να πάρουν την πιστοποίηση (πχ Linux, FreeBSD).
Πάντως ο πατέρας του UNIX έχει δηλώσει πως το Linux είναι de facto UNIX.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να έρθεις κοντά στο πραγματικό UNIX (δεν βλέπω για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη βέβαια) θα πρέπει να φροντίζεις οι εντολές που χρησιμοποιείς και τα script που γράφεις να είναι συμβατά με POSIX.


ΥΓ. Επίσης μην γράφεις με bold. Είναι σαν να φωνάζεις.
είδες; :p

WAntilles
12-02-10, 11:37
Τρίτον, το πιο κοντινό σε pure Unix είναι η FreeBSD, και, μιλώντας για λίνουξ, το Slackware είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην φιλοσοφία του UNIX.

Όχι το Slackware.

Το Arch.

Thuglife
12-02-10, 13:32
Τα BSD flavors είναι derived απο το original UNIX PDP-7 του Ken Thompson (1969), το MAC OS είναι BSD UNIX με στάμπα το ιδιο και το SunOS που βασίζεται το Solaris.

Επίσης το MAC OS χρησιμοποιεί μεταξύ των άλλων και το userland του FreeBSD οπότε έχει ίδιο set εντολών.

Το θέμα είναι πως τα χρησιμοποιείς όλα αυτά.

_DoN_
14-02-10, 21:26
Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλες σας τις πληροφορίες με καλύψατε και με βοηθησατε πάρα πολύ.. Μια τελευταία διευκρίνιση ήθελα μόνο σχετικά με το ένα swap partition για όλες τις διανομές..

Όταν λοιπόν εγκαταστήσω την πρώτη διανοή και της βάλω το swap partition μετά οταν εγκαταστήσω άλλες διανομές δεν θα χρειάζονται swap partition θα παίρνουν μόνες τους την μία που έφτιαξα στην αρχή ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο εγώ..?

Και τέλος που ακριβώς βρίσκω τον compiler της C μέσα στην διανομή..?

Σας ευχαριστώ και πάλι ολους για την βοήθεια και τον χρόνο σας και συγγνώμη αν έγινα κουραστηκός..

baskin
14-02-10, 21:36
Μην γράφεις με bold!!!! :rtfm::rtfm::rtfm:

_DoN_
16-02-10, 19:08
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις πληροφορίες.. Με βοηθήσατε και με καλύψατε πλήρως.. Να είστε καλα και να περιμένετε και άλλες απορίες μου .. Καλή συνέχεια..

@ ADSLgr.com All rights reserved.