PDA

Επιστροφή στο Forum : 3Com G.shdsl routers



ganick
10-04-06, 14:56
Γεια σε όλους,

Έχω κάποιες γενικές απορίες για το G.shdsl (ως αδαείς :hmm: ):

Το G.shdsl τρέχει πάνω από απλή μισθωμένη γραμμή (ΟΤΕ αναλογική Μ1020 αν θημάμαι καλά τον κωδικό); Ή μπορεί να τρέξει και πάνω από ψηφιακή γραμμή (HellasCOM);

Η ψηφιακές γραμμές είναι 4σήρματες ; Και τότε πρέπει να φροντίσω το G.shdsl modem να υποστηρίζει 4σήρματη ;

Ξέρει κανείς κατι για τους 3Com 3033/3034 (G.shdsl modem/router) ;
Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Επίσης πληροφορίες για κόστος,διαθεσιμότητα κλπ. ;

Η 3Com έχει και τον 6040 modular router.
Ξέρει κανείς ποιά κάρτα (fic) είναι κατάλληλη για τη διασύνδεση με τους 3033/3034;

Ευχαριστώ.

wintech2003
10-04-06, 17:33
Τα g.shdsl modem παιζουν πάνω σε M1020 δυσύρματη ή τετρασύρματη (υπάρχουν μοντέλα που παιζουν εως και 4,6Mbps πάνω σε 4συρματη M1020).

Για ψηφιακή HellasCom εως 1920kbps δεν χρειαζεσαι τίποτα διότι ο ΟΤΕ σου παραδίδει την γραμμή με οτι interface ζητήσεις. Οπότε για παράδειγμα το ζητάς σε X.21 και βάζεις ενα WIC-1T ή WIC-2T στο router σου και εισαι ετοιμος (μιλάω για Cisco routers).

Για ψηφιακή 2Mbps (PCM) χρειάζεσαι εναν Interface Converter απο G.703 σε οτι interface θες (π.χ. πάλι X.21)

Αυτα σε γενικές γραμμές...

Για τα 3com συγκεκριμένα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος άλλος διότι δεν γνωρίζω.

ganick
10-04-06, 21:36
wintech2003,

Οπότε, αν πάμε με Cisco:
1. Έχουμε κάποια απομακρισμένα LAN με Cisco 1700. Αν προσθέσουμε το
WIC-1SHDSL ή WIC-1SHDSL-V2, ειμαστε ΟΚ με το remote;
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο WIC;
Το IOS είναι στο v12.2(κάτι)κάτι-άλλο. Πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση σε
IOS v12.3(4)XG; Χρειάζεται και αναβάθμιση μνήμης;
2. Στο κεντρικό site (CO) έχουμε Cisco 2600. Με ένα module NM-2FE2W-V2
μπορούμε να έχουμε 2 x (WIC-1SHDSL ή WIC-1SHDSL-V2). Το σασί έχει
άλλα δύο WIC slots, δηλαδή σύνολο 4 x (WIC-1SHDSL ή WIC-1SHDSL-V2).
Πως μπορούμε να συγκεντρώσουμε 8 απομακρισμένες συνδέσεις;
Πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση σε IOS v12.3(11)Τ; :hmm:

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη

Thx

wintech2003
11-04-06, 02:30
Γενικά δεν θα πρότεινα την χρήση των g.shdsl wic της Cisco. Αν και δεν τα εχω δοκιμάσει ακούγεται οτι δεν κλειδώνουν ευκολα/καλά κτλ.

Εγώ δουλευω με Telindus SHDSL Modem που παιρνουν και ενα X.21 καρτάκι, οπότε συνδεω το modem με το Cisco με την χρήση ενός X.21 καλωδίου και στο άκρο του Cisco μπαινει ενα WIC-2T.

Το ίδιο πράγμα κανεις και στο remote ακρο.

Τα modem απλά ρυθμίζονται το ενα central και το άλλο remote και εισαι ετοιμος.

Απο κει και πέρα μπορεις να συνδέσεις πάνω όσα remote sites σου επιτρέπει ο router σου στο κεντρικό site. Αν μου λες οτι παιρνει 2 WIC, τότε με 2 x WIC-2T μπορεις να συνδέσεις μέχρι τεσσερα απομακρυσμένα σημεία (καθε WIC-2T παιρνει 2 μοντεμ πάνω του και μέχρι σύνολο 8Mbps).

Ουσιαστικά η συνδεσμολογία θα ειναι η εξής:

Απο το σασι του Cisco 26xx βγαινεις μεσω ενος πορτ του WIC-2T με ενα καλωδιο CAB-SS-X21-MT και συνδέεσε πάνω στο Telindus Crocus SHDSL 2P TT (με καρτάκι X.21) και απο εκει μετά μεσω της δισύρματης Μ1020 πέφτει στο απέναντι Telindus Crocus SHDSL 2P TT (με καρτάκι X.21) το οποίο με την σειρά του μεσω ενός CAB-SS-X21-MT πέφτει σε ενα port του WIC-2T που υπάρχει στον Cisco 17xx.

Σχετικά με τα IOS θα σε γελάσω αλλα δεν νομίζω να παιζει κάποιο πρόβλημα μιας και το WIC-2T ειναι απο τα πιο διαδεδομένα WIC interfaces και ειναι ενα απλό σειριακό interface. Δεν ειναι κάτι το τρομερό.

Τώρα για 8 απομακρυσμένες συνδέσεις σίγουρα υπάρχουν και εναλλάκτικες του WIC-2T πιστευω σε NM κάρτες αλλα δεν γνωρίζω γιατι δεν έχω ασχοληθεί κυρίως λόγω του υψηλού κόστους τους.

skyman
02-08-06, 12:42
Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι είναι πολύ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις WIC-1T,2T και εκτός από τα πολύ καλά Crocus εναλλακτικά προτείνω Pairgain. Σε ότι αφορά το IOS νομίζω πως όλα τα ipbase IOS υποστηρίζουν wic1T,2Τ τουλάχιστον μέχρι τώρα σε cisco 1700,2600 δεν έχω συναντήσει IOS που να μην υποστηρίζει wic1T,2T. Σε ότι αφορά τα απομακρυσμένα σημεία νομίζω ότι ένα VPN δίκτυο μέσω ISP είναι πολύ καλύτερο σαν λύση. Δηλαδή τα απομακρυσμένα σημεία συνδέονται μέσο Hcom με τον κοντινότερο κόμβο του ISP και από εκεί και μετά μέσο του backbone του ISP καταλήγουν στο κεντρικό σημείο το οποίο επίσης συνδέεται με το κοντινότερο POP μέσο μιας HCOM. Ακόμα καλύτερα κατά την γνώμη μου είναι αν η παραπάνω υλοποίηση γίνει μέσο frame-relay encapsulation δίνοντας εγγυημένο BW (pvc) για κάθε διασύνδεση απομακρυσμένου με το κεντρικό σημείο, ενώ επιπλέον μπορείς να περάσεις ακόμα πιο εγγυημένα υπηρεσίες VoIP over frame-relay ή και internet, γενικά έχεις αρκετές επιλογές και καλό security για το VPN σου.

123456789
06-08-06, 22:59
wintech2003 μας κάλυψε!

Μην ξεχάσεις να βεαιωθείς ότι η Μ1020 έχει ηλεκτρική συνέχεια και δεν πολυπλέκεται, οπότε θα μπορείς να δουλέψεις μόνο με voiceband modems.

Επίσης, συχνά οι 4σύρματες έχουν σοβαρό crosstalk που μειώνει το συνολικό throughput αντί να το αυξάνει.

Τα cisco 828, G.SHDSL WICs κλπ έχουν chipsete Globespan παλιό που δεν υποστηρίζει πλήρως το ΙTU G991.2 κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς και γι'αυτό μπευρδεύονται στο fallback, ακόμα και με μεγάλο margin! Συνιστώ να τα αποφύγεις.

Αν θέλεις δοκίμασε με http://www.vector.kharkov.ua/new/product_info.php?id0=31&id1=34&id=34 αρκετά καλό και φτηνό αλλά υπερθέρμανση???

Τέλος, σε σχέση με το telindus προτιμώ λιγάκι το pairgain, που δεν είναι βέβαια G.SHDSL αλλά HDSL, αλλά έχει πιο εύκολο management και να είναι με ethernet interface που θα είναι bridged με το ρούτερ και όχι με σειριακό.

wintech2003
06-08-06, 23:09
Τέλος, σε σχέση με το telindus προτιμώ λιγάκι το pairgain, που δεν είναι βέβαια G.SHDSL αλλά HDSL, αλλά έχει πιο εύκολο management και να είναι με ethernet interface που θα είναι bridged με το ρούτερ και όχι με σειριακό.


Αν θες ethernet παιρνεις Ethernet καρτουλα για το Telindus SHDSL ;) Ειναι modular :worthy:
Επίσης υπάρχει και το Telindus 1421 το οποίο ειναι και router και ειναι και απο την μαμα του ethernet :oneup:

cprotopapas
06-08-06, 23:42
wintech2003 μας κάλυψε!

Τα cisco 828, G.SHDSL WICs κλπ έχουν chipsete Globespan παλιό που δεν υποστηρίζει πλήρως το ΙTU G991.2 κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς και γι'αυτό μπευρδεύονται στο fallback, ακόμα και με μεγάλο margin! Συνιστώ να τα αποφύγεις.

Το 828 είναι EOL και έχει αντικατασταθεί με το 878.

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps380/products_data_sheet0900aecd8028a976.html

Επίσης οι σειρές 1700,1800,2600XM,2800,3700 και 3800 παίρνουν κάρτα με 1 G.SHDSL interface.

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps274/products_data_sheet09186a00800921f0.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.