PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x συνεχεις μικρο-αποσυνδεσεις



_Chris_
12-02-10, 05:08
Εχει ενας φίλος εδω και 7 μηνες conn-x 24mbps και απο την πρωτη μερα απ οτι μου λεει του κανει συνεχεια αποσυνδεσεις καθε 2-3 λεπτα για 2-5 δευτερολεπτα. Πηγα να κατεβασω κατι απο rapidshare κατεβασε 10mb και κοπηκε...
Ο ιδιος δεν εχει ασχοληθει μεχρι τωρα (δεν εχει και πολυ ιδεα απο pc) γιατι το χει συνηθησει αλλα ειναι λιγο τραγικο να μην μπορει να κατεβασει κατι...

Το laptop ειναι με wifi στα 3 μετρα απο το router χωρις εμποδια αναμεσα. Δοκιμασα και με ethernet και κανει τα ιδια. Η γραμμη φαινεται ok (ή κανω λαθος?)

http://www.outofspecs.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8802&d=1265931458

Μπορει να δοκιμασει κατι ο ιδιος πριν παρει τον OTE??

terko
13-02-10, 01:47
Κατ' αρχάς εδώ φαίνεται ότι έχει Up time περίπου 2 ημέρες (PPP connection time 1d:22h:29m:29s) πως γίνεται να έχει αποσυνδέσεις κάθε 2-3 λεπτά;

Τα χαρακτηριστικά της γραμμής SNR και Attenuation είναι αρκετά καλά, ο συγχρονισμός του όμως στο Down δεν είναι καλός, έπρεπε τουλάχιστον να είναι +3Mbps ψηλότερα, σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) ο μέγιστος θεωρητικά είναι 19.57 Mbps.

Για να διαπιστώσει που βρίσκεται το πρόβλημα ας ρίξει πρώτα μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) και αν δει πως στο σπίτι του ότι είναι ok, μετά δηλώνει βλάβη στο 121.

dia1995
13-02-10, 01:53
Κατ' αρχάς εδώ φαίνεται ότι έχει Up time περίπου 2 ημέρες (PPP connection time 1d:22h:29m:29s) πως γίνεται να έχει αποσυνδέσεις κάθε 2-3 λεπτά;

Τα χαρακτηριστικά της γραμμής SNR και Attenuation είναι αρκετά καλά, ο συγχρονισμός του όμως στο Down δεν είναι καλός, έπρεπε τουλάχιστον να είναι +3Mbps ψηλότερα, σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) ο μέγιστος θεωρητικά είναι 19.57 Mbps.

Για να διαπιστώσει που βρίσκεται το πρόβλημα ας ρίξει πρώτα μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) και αν δει πως στο σπίτι του ότι είναι ok, μετά δηλώνει βλάβη στο 121.

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και ο ξαδερφος μου με τελλας...Απλα πεφτει το DSL και ξανασυγχρονιζει μετα απο λιγο,ετσι δεν διακοπτετε ξερω γω μια συνομιλια που εχεις τηλεφωνικος μεσω msn π.χ ...απλα πεφτει λιγο,και μετα μολις ξανα αναβει το DSL (Broadband) λαμπακι ολα καλα ολα ωραια...Το internet λαμπακι δεν σβηνει υποψιν...thats why δειχνει 2 μερες up...Ειναι κατι παρομοιο σαν αυτο που συνεβενε σε εμενα, με το DSL αλλα το PPPoE εμενε up..(αν θυμασαι)μονο που σε αυτους οταν γινεται αυτο εχει και διακοπη για καποια δευτερα...αυτα απο εμενα,για να καταλαβετε καλυτερα το προβλημα,μηπως λυθει και του ξαδερφου μου!

terko
13-02-10, 02:27
Ναι θυμάμαι, ίσως ίδια περίπτωση, αυτός όμως έχει καλύτερα στατιστικά από εσένα και 24άρα.

dia1995
13-02-10, 02:34
Ναι θυμάμαι, ίσως ίδια περίπτωση, αυτός όμως έχει καλύτερα στατιστικά από εσένα και 24άρα.

Ναι αλλα πεφτει,και δεν ξερω τι φτεει για αυτο,το ιδιο παθενει και ο ξαδερφος μου...Ας πουμε εκει που μιλαμε τηλεφωνικος απο Skype π.χ ...σταματαω λιγο να τον ακουω και να με ακουει...και μετα απο λιγο ολα καλα παλι...χωρις να κλεισει το τηλεφονο...Και το παθενει πολυ συχνα,δεν προλαβαινει να κουνησει το ποντικι να αλλαξει σελιδα να σου παλι,εχει αγανακτησει...Επισης αυτο το παθενω και εγω (δηλαδη και εμενα τελικα οταν μηδενιζετε το DSL και αλλαζει ο συγχρονισμος,εχω την ιδια επιπτωση-καναμε ενα μικρο λαθακι οταν λεγαμε πως δεν ειναι τιποτα...μονο που εμενα συμβαινει μονο μια στις 3 μερες)

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απο μενα το μονο που πιστευω πως μπορει να δοκιμασει ειναι ενα αξιολογο Router και ελεγχος για διαφορες συσκευες που μπορει να επηρεαζουν (παρεμβαλονται)
Π.χ σε εμενα παρεμβαλοτανε μια κεραια που ειχα για να ακουω ραδιο απο το Home Cinema.

terko
13-02-10, 02:40
Ναι αλλα πεφτει,και δεν ξερω τι φτεει για αυτο,το ιδιο παθενει και ο ξαδερφος μου...Ας πουμε εκει που μιλαμε τηλεφωνικος απο Skype π.χ ...σταματαω λιγο να τον ακουω και να με ακουει...και μετα απο λιγο ολα καλα παλι...χωρις να κλεισει το τηλεφονο...Και το παθενει πολυ συχνα,δεν προλαβαινει να κουνησει το ποντικι να αλλαξει σελιδα να σου παλι,εχει αγανακτησει...Επισης αυτο το παθενω και εγω (δηλαδη και εμενα τελικα οταν μηδενιζετε το DSL και αλλαζει ο συγχρονισμος,εχω την ιδια επιπτωση-καναμε ενα μικρο λαθακι οταν λεγαμε πως δεν ειναι τιποτα...μονο που εμενα συμβαινει μονο μια στις 3 μερες)

Στις 3 ημέρες δεν είναι τίποτα.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ολο από πίσω σε κυνηγάω, το πρόσεξες;

dia1995
13-02-10, 02:41
Στις 3 ημέρες δεν είναι τίποτα.

Μπορει να γινει και στις 2 οκ (αντε και στην μια μερα μια φορα) αλλα παλι δεν ειναι τιποτα,για αυτο και δεν δινω σημασια αλλωστε...Αν ειχα το προβλημα του ξαδερφου μου θα ειχα αλλαξει εταιρεια καιρο τωρα...:p

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ολο από πίσω σε κυνηγάω, το πρόσεξες;

Τι εννοεις φιλε?

terko
13-02-10, 02:44
Από το ένα νήμα στο άλλο, δες και το δικό σου νήμα και τις ώρες των post.

dia1995
13-02-10, 02:46
Από το ένα νήμα στο άλλο, δες και το δικό σου νήμα και τις ώρες των post.

Χαχα,ναι...Και η αληθεια ειναι οτι με εχεις βοηθησει και αρκετες φορες...Αλλα τελος παντων,αυτα δεν ειναι να τα συζηταμε σε αυτο το νημα...Το παιδι εχει ενα προβλημα...Εγω του ειπα την αποψη μου χωρις να ειναι τιποτα standar.Τωρα αν καποιος αλλος μπορει να βρει τι φτεει για αυτο,τοτε θα βοηθησει και τον ξαδερφο μου!

billybiros
13-02-10, 03:28
Πολλά μπορεί να δοκιμάσει, ξεκινώντας από εδώ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/baudtec_tw.htm), κάνοντας ένα firmware update στο router (ειδικά αν έχει xp+sp3).

Μπορεί να δοκιμάσει να βάλει στο Encapsulation "PPPoA-vc mux" στο interface setup (κάτω από την επιλογή password) - αν δε δει διαφορά καλό είναι να το ξαναβάλει εκεί που ήταν.

Μπορεί να δοκιμάσει να βάλει το router σε G.DMT (Advanced setup - ADSL - ADSL Mode) και να δει αν τα πάει καλύτερα (προσοχή μόνο επειδή έχει 24άρα θα συγχρονίσει χαμηλότερα - αυτό είναι μόνο για δοκιμή).

Μπορεί να τρέξει συνεχόμενο ping σε κάποια διεύθυνση (πχ "ping -t www.otenet.gr") και ταυτόχρονα "ping -t 192.168.1.1" για να ελέγξει πρώτον αν χάνεται πραγματικά η σύνδεση και δεύτερον τι γίνεται με την επικοινωνία εκείνη τη στιγμή με το router.

Αν δεν βγάλει ακρη με τα παραπάνω θα μπορούσε να μπει με telnet στο Baudteck (telnet 192.168.1.1) και να τρέξει από εκεί την ping (δεν θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς είναι η σύνταξη για συνεχόμενο ping στο συγκεκριμένο router - έχω την εντύπωση οτι το -t μπαίνει στο τέλος) ώστε να ελέγξει αν πράγματι χάνεται η επικοινωνία του router.

Καλό θα ήταν επίσης να τσεκάρει στα σίγουρα αν αλλάζει η ip του σε κάθε αποσύνδεση.

Υ/Γ όλα αυτά εφόσον έχει τσεκάρει φυσικά τα leds και την καλωδίωση του.

_Chris_
13-02-10, 21:44
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας! :D

@terko κι εμενα μου εκανε εντυπωση το PPP connection time αλλα αποσυγχρoνιζει, το λαμπακι του internet στο router αναβοσβηενι και αλλαζει και ip μερικες φορες (οχι παντα).
Το router ειναι στην πρωτη πριζα του σπιτιου και βγαλαμε και ολα τα τηλεφωνα για να το δοκιμασουμε. Με τον κατανεμητη δεν μπορω να κανω κατι. Δεν ξερω πως και δεν ξερω και που ειναι στην πολυκατοικια του (ουτε αυτος γνωριζει). Οποτε οτι μπορω να ελεγξω απο την γραμμη του σπιτιου το εχω κανει χωρις να εχω εντωπισει προβλημα.

Επισης -αν εχει σημασια- να προσθεσω οτι οπου κλειδωνει το router εκει κατεβαζει. Δλδ κλειδωνει στα 13mbps κατεβαζει με 1,3. Κλεδωνει στα 12 κατεβαζει με 1,2 κτλ. Αυτα με ethernet και 0,1 λιγοτερο με wifi.

@billybiros Ενημερωτικα εχει vista x86 home. VC-MUX δοκιμασα εκανε τα ιδια. tracert του τρεξα (χωρις την παραμετρο -t) και ή θα ηταν ολα οκ ή θα εκανε αποσυνδεση εκεινη τη στιγμη και θα σταματαγε πετωντας ενα μηνυμα (δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε). Και ηταν αποσυνδεση σιγουρα, φαινοταν και απο το εικονιδιο στο tray των win. Την επομενη φορα που θα παω θα βγαλω κι ενα ss
Απο telnet αν τρεξω ping τι παραπανω θα δω?

Οποτε μενει να δοκιμασω FW update και να το βαλω σε G.MDT (και ping απο telnet αν εχει σημασια)
Επειδη θελω να δικιμασω και με αλλο router και δεν υπαρχει spare, μπορω να χρησιμοποιησω το δικο μου pirelli απο την on? Βασικα το ρωταω γιατι στο baudtec βλεπω οτι δηλωνεις username και password για να συνδεθεις με τον ΟΤΕ ενω στο pirelli δεν υπαρχει κατι τετοιο εκτως κι αν ειμαι τυφλος και δεν το βλεπω :D

terko
13-02-10, 22:43
@terko κι εμενα μου εκανε εντυπωση το PPP connection time αλλα αποσυγχρoνιζει, το λαμπακι του internet στο router αναβοσβηενι και αλλαζει και ip μερικες φορες (οχι παντα).


Μήπως δεν είναι αυτό και είναι το DSL.



.......................... Με τον κατανεμητη δεν μπορω να κανω κατι. Δεν ξερω πως και δεν ξερω και που ειναι στην πολυκατοικια του (ουτε αυτος γνωριζει).

Για αυτό μπορεί να ρωτήσει τον διαχειριστή της πολυκατοικίας του και αν είναι κλειδωμένος να το κανονίσει, έτσι όταν πας εσύ εκεί να του δώσει το κλειδί, αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να ξέρεις ποιο είναι και το ζεύγος του.



Οποτε μενει να δοκιμασω FW update και να το βαλω σε G.MDT (και ping απο telnet αν εχει σημασια)

Δοκίμασε και την αλλαγή Firmware και βλέπεις, το G.DMT μόνο για δοκιμή όπως λέει και ο @billybiros γιατί μέχρι 8 Mbps μπορεί να πάει.



Επειδη θελω να δικιμασω και με αλλο router και δεν υπαρχει spare, μπορω να χρησιμοποιησω το δικο μου pirelli απο την on? Βασικα το ρωταω γιατι στο baudtec βλεπω οτι δηλωνεις username και password για να συνδεθεις με τον ΟΤΕ ενω στο pirelli δεν υπαρχει κατι τετοιο εκτως κι αν ειμαι τυφλος και δεν το βλεπω :D

Οταν πας πάρε και το pirelli μπορεί να μην χρειαστεί να βάλεις καν username και password (όταν δοκίμασα εγώ το NetFaster IAD της Hol στην 2άρα μου του ΟΤΕ δεν τα χρειάστηκε και δούλευε κανονικά με ΙP όμως από τη Hol, δηλαδή έμπαινα με αυτά της Hol), αλλά πολύ περίεργο να μην έχει menu για να βάλεις username και password.

billybiros
13-02-10, 23:34
Το Firmware update καλό είναι να γίνει, εγώ τουλάχιστον απο εκεί θα ξεκινούσα.

Όσον αφορά το G.DMT μπορείς να το δοκιμάσεις ως μια τελευταία λύση (εφόσον κάνεις όλα τα άλλα). Θεωρητικά το G.DMT φτάνει έως 12 αλλά δοκίμασε το (ο φίλος σου) απλά να δούμε περισσότερο πως θα συμπεριφερθεί (δε χάνεις τίποτα).

Αυτό που σου πρότεινα με το ping είναι να ανοίξεις ταυτόχρονα δυο παράθυρα του cmd και να τρέξεις 2 ping. To πρώτο συνεχόμενο ping σε μια εξωτερική ip (πχ ping -t www.otenet.gr) και το δεύτερο στην ip του router (ping -t 192.168.1.1). Αυτό το πρότεινα για να δούμε (απαραιτήτως με -t) αν χάνεται πραγματικά η σύνδεση με το ίντερνετ (γιατί στο uptime φαίνεται ότι δε χάνεται) και αν την ώρα που χάνεται η σύνδεση με το ίντερνετ - χάνεται και η σύνδεση με το router ή όχι. (Αν ισχύει το δεύτερο αλλάζει εντελώς και το troubleshooting και περιορίζεται στο pc και το router).

Με ping (πάντα με -t) απο το router μπορείς να δεις αν πραγματικά χάνεται η σύνδεση με το internet και γενικός παρακολουθώντας την καθυστέρηση μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα. (Θα μπορούσε πχ κάτι στο pc να κόβει την κίνηση στο internet ενώ με ping από telnet είσαι γενικά πιο σίγουρος).

Τέλος το Pirelli δεν πρόκειται να δουλέψει σε καμία περίπτωση με το δίκτυο του ΟΤΕ. Φυσικά και υπάρχει η επιλογή για user & pass αλλά είναι κλειδωμένη (για αυτό δεν τη βλέπεις) επομένως δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο δίκτυο του ΟΤΕ γιατί το δίκτυο του ΟΤΕ απαιτεί συγκεκριμένα user (με κατάληξη @otenet.gr) και φυσικά pass. Η On δίνει αποκλειστικά full llu (σε αντίθεση με τη HOL) έτσι δεν πρόκειται να συνδεθείς ούτε στο δίκτυο της On μέσω DSLAM του OTE όπως έκανε παραπάνω ο φίλος.

TZORILOS
14-02-10, 01:26
Παιδιά κι εγώ έχω ένα θέμα τις τελευταίες μέρες με τη σύνδεσή μου. Ενώ πάντα το ρούτερ μου με 24άρα γραμμή κλείδωνε πάντα γύρω στα 15.500 με 16500 και sn margin από 10.5-11 ύστερα από συνεχόμενες μικροαποσυνδέσεις κυρίως τις μεσημεριανές ώρες εδώ και 2 μέρες μου κλειδώνει από 11.500-12500 πράγμα σπανιότατο μέχρι τώρα εδώ και 2χρόνια. Τί λέτε να είναι? Να το αφήσω μήπως κάνει διόρθωση τις επόμενες μέρες ή υπάρχει πρόβλημα? Κανείς καμιά ιδέα? Μήπως το κάνουν για να σταματήσουν τις αποσυνδέσεις?

terko
14-02-10, 02:34
Βγάλε τηλέφωνα, φίλτρα και spitter και βάλε το router στη κεντρική πρίζα για να ελέγξεις μήπως φταίει κάτι από αυτά, αν δεν ανέβει ο συγχρονισμός δοκιμάζεις και με άλλο router (αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό), μετά τηλέφωνο στο 121.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 48 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όσον αφορά το G.DMT μπορείς να το δοκιμάσεις ως μια τελευταία λύση (εφόσον κάνεις όλα τα άλλα). Θεωρητικά το G.DMT φτάνει έως 12 αλλά δοκίμασε το (ο φίλος σου) απλά να δούμε περισσότερο πως θα συμπεριφερθεί (δε χάνεις τίποτα).

Σίγουρα, μήπως το ASL2;

_Chris_
14-02-10, 06:33
@terko για καθε αποφυγη παρεξηγησης με τα λαμπακια,αναβοσβηνει την ωρα που αποσυνδεεται το λαμπακι με το @ : http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_baudtec_TW263R4_leds_new_infinity.htm#b1

@billybiros Κατατοπιστικοτατος :oneup: Κριμα που δεν μπορω να δοκιμασω αλλο router.. Η on ειχε κλειδωσει και το username/pass για να μπεις στο router σε on/on κι οταν δεν εβρισκα το πεδιο για username/pass για το net το ψιλιαστικα...:evil:

Απο τη μερια του pc δεν υπαρχει προβλημα καθως σε 3 διαφορετικα σπιτια που εχει μεταφερθει το laptop συνδεεται κανονικοτατα με wifi χωρις το παραμικρο προβλημα. Αρα ειναι ειτε router ειτε θεμα του OTE.

Λογικα τη δευτερα θα εχω νεοτερα.

Thanks και παλι για τις απαντησεις σας

dia1995
14-02-10, 21:22
Μήπως δεν είναι αυτό και είναι το DSL.

Αυτο συμβαινει στου ξαδερφου μου.Δηλαδη το DSL ειναι αυτο που αναβοσβηνει και μετα ξανασταθεροποιητε...Το ιντερνετ λαμπακι ειναι παντα σταθεροποιημενο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.