PDA

Επιστροφή στο Forum : D-Link D-link G604t Telnet Password ?



famous
11-04-06, 00:25
Κι όμως, αγοράζεις ένα νέο ADSL router, και δεν σου λέει κανείς με ποιο τρόπο κάνεις login μεσω telnet. Απλούστατα οι τύποι δεν χρησιμοποιούν το ίδιο username/password με αυτό του web interface και παιδεύουν εμάς που τους τα σκάσαμε (δεν είναι και λίγα 100 ευρούδια) μαντεύοντας ποιο είναι. (Αν αυτές είναι μαγκιές ασφαλείας της D-LINK ας μην το σχολιάσω καλύτερα)
Αν γνωρίζει κανείς τελος παντων τι username/password έχει εργοστασιακά στο telnet θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Και θα μου πείτε γιατί θέλεις να μπεις στο telnet; Δε σου κάνει το κομψό web interface με τα ωραία χρωματάκια και τις άλλες παπαριές;
Έλα όμως που προσπαθώ να ανοίξω το καταραμένο port 80 (web server) και αδυνατεί.
Το portforward έιναι ορισμένο για τη συγκεκριμένη LAN IP (192.168.1.2).
Εχω ενεργοποιήσει και το DMZ για την ίδια IP.
Έχω κάνει 10 τουλάχιστον φορές Save commands και Restart. Το έβγαλα και απο την πρίζα να ξεκουραστεί λίγο να στανιάρει αλλά αυτό είναι Don't Link όχι D-LINK.
Στο pc με IP την 192.168.1.2 είναι όλα ορθάνοικτα ούτε firewall υπάρχει τίποτα.

Αν κάποιος έφαγε τα νιάτα του με αυτό το ρούτερ της κακιάς ώρας ας μας βοηθήσει μπας και τα γλιτώσουμε εμείς :) .

Φανταστέιτε είχα το JetSpeed 520 και το υποτίμησα. Είναι κλάσεις ανώτερο μάγκες.

dfinikis
11-04-06, 08:53
username = root
password = admin (αν δεν το έχεις αλλάξει)

PS. Βάλε το παρακάτω firmware διορθώνει πολλά, famous αν ψάχνεις με λίγη υπομονή βρίσκεις τα πάντα ==>

ftp://ftp.dlink.ru/pub/ADSL/DSL-G604T/Firmware/ADSL2+/

Πρώτα θα βάλεις το V2.00B01T01.EU.20050930 και μετά το V2.01.B01T01RU.20060109. Διορθώνει γνωστό πρόβλημα με το DMZ και το ρουτεράκι γίνεται και dsl2/dsl2+.

:up:

//dfinikis

famous
11-04-06, 10:38
Έγινε login στο telnet με user root όπως μου έγραψες και password αυτό που έχω στο web interface.
Θα κατεβάσω το firmware αν και έψαξα στο αγγλικό, στο ιταλικό και στο αμερικάνικο site και δεν είχε τίποτα νεότερο από το EU.20050815. Δεν περίμενα ότι έπρεπε να ψάξω στους ftp servers της Rωσίας (Ρωσία δεν είναι το ru) μήπως και έχουν κάτι νεότερο!

Πάντως πιστεύω πως είναι απαραδεκτο για μια εταιρία με firmware του 2005 στα προϊόντα της και να αδυνατεί ο χρήστης να κάνει μία από τις πιο βασικές παραμετροποιήσεις. Και πόσο μάλιστα να πρέπει να ψάξει στη Ρώσικη αντιπροσωπεία. Πολύ μπροστά οι Ρώσοι. Μπράβο!

Θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω και θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματα.
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι όμως η μόνη λύση είναι αυτό το firmware, δεν πρέπει να υπάρχει κάποια επιπλέον ρύθμιση, έστω και από telnet command. Μάλλον έχει ένα ΜΕΓΑΛΟ BUG το routeraki.

Thanks

dfinikis
11-04-06, 10:49
Επίσης μην σε ανησυχεί το V2.01.B01T01RU.20060109 είναι στα Αγγλικά!

:)

famous
12-04-06, 08:47
Φίλε μου τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω και τίποτα.
Φαίνεται πως στη ΜΕΓΑΛΗ ΠOTEnet έχουν κόψει την πόρτα 80 στο WAN Interface για τις δυναμικές IP χωρίς να πουν και τίποτα. Και εμείς καθόμαστε και .... ξυνόμαστε για να δούμε τι φταίει.
Δοκίμασα και άλλο router το οποίο επίσης δεν έπαιξε.
Ορίζοντας άλλη port number για το WAN δούλεψε.

Πρόκειται για μονοπωλιακές τακτικές του έτσι γουστάρω κι άμα δε σ' αρέσει που θα βρεις χειρότερα!, από κάποιους που θέλουν να λέγονται κολοσσοί από το πουθενά.
Είναι η λογική του "σου κόβω ότι γουστάρω" και δε θα μου πει κανένας τίποτα.
Είναι η λογική του "θα στα παίρνω κερατιάτικα" και δε θα μου πει κανένας τίποτα.
Είναι η λογική του "εσύ παντού και πουθενά" !!!

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους κ.κ. της ΠOtenet!
Είναι πολύ μπροστά οι τύποι! Καινοτόμοι και πρωτοποριακοί!
Κόβουν ότι θέλουν, δε λένε τίποτα σε κανέναν, και δεν θα παραδεχτούν και τίποτα.

Φοβάμαι πως σε λίγο θα έρθουν κι άλλες περικοπές.......
Θυμίζει κάτι από δεκαετία του 70

sdikr
12-04-06, 14:09
Φιλέ famous, συγνώμη κιόλας για τον τόνο, αλλά αν δεν ψάξεις δεν θα μάθεις

(αλήθεια τα email απο την οτενετ τα πέρνεις; )

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32187

famous
13-04-06, 20:09
Συμφωνώ απόλυτα sdikr, έχεις δίκιο πως θέλει ψάξιμο.
Εξάλλου αυτό έχω μάθει να κάνω απ' τη στιγμή που ασχολούμαι με development σε διάφορα περιβάλλοντα γλωσσών προγραμματισμού.
Η όλη μου διαφωνία είναι στο γεγονός ότι κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα. Και όταν τα δεδομένα τα αλλάζουν οι εταιρίες, όπως στην προκειμένη η OTEnet, γράφοντας κυριολεκτικά εκεί που ξέρουν τους πελάτες τους θεωρώντας περιττό να τους ενημερώσουν, κυριολεκτικά βγαίνω απ' τα ρούχα μου!!!
Τι να το κάνω το περιοδικό newsletter που μου στέλνει η OTEnet κάθε λίγο και λιγάκι και αφορά ψυχαγωγία. Δε λέω ότι είναι κακό. Αλλά αφού κύριοι εξυπνάκηδες εκεί στην OTEnet το έχετε το εργαλείο, στείλτε και μια μαζική ενημέρωση στους πελάτες σας ότι προστέθηκε μια επιλογή ασφαλείας η οποία μπορεί να οριστεί από το my.otenet.gr. Δεν είναι κακό; Είναι; Ή μήπως είμαι υπερβολικός κιόλας;
Δηλαδή τι θεωρούν, εντάξει δεν τρέχει τίποτα, όσοι δεν το πάρουν πρέφα οκ. Κι όσοι το καταλάβουν ας πάρουν σβάρνα τα forum για να δουν τι παίζει.
Υποτίθεται πως η τεχνολογία είναι για να μας κάνει τι ζωή μας ευκολότερη. Και πόσο μάλλον ένα εργαλείο όπως το e-mail.

Οπως κατάλαβες, ναι λαμβάνω μηνύματα απ' την OTEnet όπως και από όλους τους γνωστούς μου. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το email. Απλά ότι έχω λάβει από την OTEnet αφορά μόνο ψυχαγωγικό περιεχόμενο.
Ουδέποτε έχουν ενημερώσει για αναβάθμιση ή προσθήκη νέας υπηρεσίας.
Είναι καιρός όμως να κάνουν μια αρχή και σ' αυτό. Ίσως δεν το θεωρούν ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ και το αποφεύγουν!!!!!!

sdikr
13-04-06, 21:40
Μα στείλαν ενημέρωση απο την Οτενετ ;)

famous
14-04-06, 17:24
Εσένα σε προσέχουν φαίνεται.

Κοίταξα ξανά στο inbox. Τελευταίο μήνυμα που έλαβα ήταν 16/3/2006 με θέμα OTEnet newsletter. Όμως στο body έγγραφε:

Error: Access is Denied.

Μήπως ήθελε να πει κάτι άλλο ο "ποιητής" ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.