PDA

Επιστροφή στο Forum : O OTE με κλέβει και με περιορίζει !



zhaine
13-02-10, 05:12
Εδώ και 18 μήνες είμαι με τον OTE με CONN-X 24/1 σε 2 διαφορετικές διευθύνσεις. Είχα isdn και την άλλαξα με συμβουλή τεχνικού (μέσο τηλεφώνου) του ΟΤΕ σε pstn στην μια διεύθυνση για 'καλύτερες ταχύτητές'. Τα λεφτουδακια (30€ x 2) τα δινω καθε μηνα....αλλα τι περνω πισω?

Μια γραμμή είναι περιορισμένη στα 9mb download και μια στα 7mb (το upload δουλεύει κανονικά) και αμέτρητες διακοπές με το σαράβαλα SAGEM F@ST μόντεμ που μου έδωσαν. Έχω 2 μήνες που το άλλαξα σε μια γραμμή με THOMSON TG585 και τέλος οι διακοπές. Ο περιορισμός όμως παραμένει. Δεν θα έπρεπε να το ανεβάσουν άνετα μέχρι τα 12 με 15mb dl?

Τους έχω πάρει τηλέφωνο αμέτρητες φορές για βλάβη έστω να έρθουν να ελέγξουν την μια γραμμή. Ήρθαν μια φορά και μου είπαν ότι φταίνε οι υπόγεια παλιές γραμμές η το dslam και όχι η δικιά μου. Άπω τότε ούτε που δίνουν σημασία στης κλήσεις μου.
Τι άλλο μπορώ να κάνω? Δεν ξέρω.

Δεν είναι κλέψιμο να πληρώνω για έως 24 και να μου δίνουν έως 9?

DSL Connection
1η γραμμή Δελφών με Γρηγ. 5ου - έως 7mb
2η γραμμή Χαλκιδικής με Σόλωνος - έως 9mb


Link Information για την 1η γραμμή

THOMSON TG585 v7
date: Saturday 13/02/2010
time: 02:45 am
CONN-X Εως 24 mb dl/1mb ul
Provider: Otenet

Uptime: 0 days, 12:27:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 930 / 9,983
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 19.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13.5 / 28.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.0 / 9.0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 24 / 131,154
CRC Errors (Up/Down): 24 / 302
HEC Errors (Up/Down): 26,054 / 251

vasiliou
13-02-10, 06:06
Επειδή ειναι εως 24 νομικά ειναι καλυμμένοι!
Τωρα αν εσυ δεν θες να σε υποτιμούν έτσι .. αφού βλέπεις οτι τα 9 τα έχεις άνετα ,ζητά να σε πάνε στο πακέτο τον 8Mb να πληρώνεις λιγότερα αλλα τουλάχιστον να εισαι σίγουρα στα 8 και οχι στα 9 απο τα 24 μιας και αυτο με τα δεδομένα που υπάρχουν και τους νομούς της φυσικής αυτο ειναι το μονο εφικτό!

jack1987
13-02-10, 06:54
Φίλε μου νομίζω ότι τα παραλές.Έχει γραφτεί χιλιάδες φορές στο forum το ίδιο πράγμα για το έως 24.Είναι τέτοια η τεχνολογία που δεν μπορεί να έχουν όλοι 24 αλλά έως 24.Στην περίπτωση σου,η μία γραμμή που ανέβασες και τα στατιστικά(η άλλη συγχρονίζει στα 7 αλλά δεν έβαλες τα στατιστικά της) συγχρονίζει στα 10(το 9983 δεν το λες 9).Το adsl calculator που υπάρχει στο site μπορεί να δίνει ως θεωρητική τιμή συγχρονισμού περίπου στα 16,αλλά πάντα σε ιδανικές συνθήκες.Οι ιδανικές συνθήκες τα 2-3 τελευταία χρόνια με την αύξηση των adsl συνδέσεων δεν υφίστανται σχεδόν για κανένα.Πόσοι με attenuation 28 και με snr 9db πιστεύεις ότι συγχρονίζουν στα 15-16 Mbps;Με τα σημερινά δεδομένα αν είσαι στα 10-13 Mbps (με τα δικά σου στατιστικά) πιστεύω είσαι οκ.Οπότε άντε να πούμε ότι μπορούσες να έχεις 2 Mbps παραπάνω.Ε δε νομίζω να δικαιολογεί αυτό το χάσιμο τις λέξεις κλεψιά και περιορισμός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις το router απευθείας στην κεντρική πρίζα του σπιτιού και να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από τις άλλες πρίζες.Δες αν υπάρξει κάποια αλλαγή στο συγχρονισμό.
Αν σου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα στο καφάο ή στο dslam ρώτα κανένα γείτονα μήπως έχει παρόμοια προβλήματα,αλλά όπως έγραψα και παραπάνω μην περιμένεις καμία δραματική διαφορά ακόμα και αν γίνει καμία αλλαγή σε καφάο ή στο dslam.Αν δεν έχεις προβλήματα στο download,browsing κτλ. δεν χρειάζεται να σκας.Με 2-3 Mbps δεν θα έβλεπες καμία τρομερή διαφορά

nmavro73
13-02-10, 14:05
Λογικά έπρεπε να έχεις γύρω στα 15. Βέβαια η περιοχή σου στάνταρ έχει crosstalk πολύ.

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 27 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωπ είδα το 13.5 και μπερδεύτηκε. Με 28 ναι τα 8 είναι καλά

dimkord
13-02-10, 15:49
Δε σε κλεβει κανενας. Εβαλες 24 και βλεπεις οτι δε σηκωνει πανω απο 8-9. Επρεπε να βαλεις τοτε 8αρα και θα πληρωνες αυτο που παιρνεις. Αυτο λεει η λογικη.

baskon
13-02-10, 15:57
Καλα ειναι θεμα αυτο παλι?
Ειναι χιλιοειπωμενο..Εξαρταται απο την αποσταση αλλα και απο την κατασταση της γραμμης η ταχυτητα..
Στη μια που μας δινεις χαρακτηριστικά μια οκ ταχυτητα θα ηταν 12 Mbps..
Εσυ πιανεις 10 αρα εισαι κατω του μετριου..
Θα μπορουσες να ανοιξεις ενα θεμα και να πεις παιδια μηπως μπορω καπως να ανεβασω τη ταχυτητα μου?
Θα σου λεγαμε 2 πραγματα που ισως βοηθουσαν λιγο..
Αλλα ανοιξες θεμα Ο Οτε με κλεβει και με περιοριζει..
Δε σε περιοριζει φιλε μου..Η ιδια σου η γραμμη σε περιοριζει και οχι Ο Οτε.Και σε αλλη εταιρια να ησουν τα ιδια θα επιανες..
Ας μαθουμε οτι οταν εχουμε ενα χωματοδρομο δε μπορουμε να παμε και να αγοραζουμε Φερραρι(24αρα δηλαδη)..
Τουλαχιστον στον Οτε εχεις την επιλογη τωρα να βαλεις 8αρα ωστε να πληρωνεις ακριβως την ταχυτητα που εχεις..
Σε αλλη εταιρια η μονη επιλογη που εχεις ειναι 24αρα..

terko
13-02-10, 17:25
Uptime: 0 days, 12:27:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 930 / 9,983
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 19.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13.5 / 28.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.0 / 9.0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 24 / 131,154
CRC Errors (Up/Down): 24 / 302
HEC Errors (Up/Down): 26,054 / 251

Σε όλα αυτά που σου λένε οι άλλοι φίλε μου έχουν απόλυτο δίκιο.

Ο συγχρονισμός σου σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής σου, όπως σου λέει και ο @baskon έπρεπε να είναι μεγαλύτερος κατ' εμέ περίπου 3Mbps ίσως και λίγο παραπάνω, κάνε πρώτα αυτό που σου λέει ο @jack1987 με την κεντρική πρίζα μήπως και ανέβει.

Αν ανέβει τότε έλεγξε τις υπόλοιπες πρίζες, φίλτρα, splitter και όλες τις καλωδιώσεις (τηλεφώνων και router) γιατί κάποιο από αυτά δημιουργεί το πρόβλημα.

Αν δεν ανέβει πάρε τηλέφωνο στο 121 και να τους πεις να σου κατεβάσουν το SNR από 9db στο 7 ή 8db, υπόψιν όσο πιο πολύ κατεβαίνει το SNR ανεβαίνει μεν ο συγχρονισμός αλλά τόσο πιο πολύ κινδυνεύεις να έχεις αποσυνδέσεις, αλλά στην περίπτωσή σου δεν νομίζω να συμβεί λόγω του σχετικά καλού attenuation 28db, πιθανόν και με SNR μικρότερο από 7db να μην έχεις πρόβλημα.

Αυτή την αυξομείωση του SNR μπορείς να την κάνεις και εσύ εφόσον φυσικά γνωρίζεις πως γίνεται, μέσω κάποιου προγράμματος (DMT tools ονομάζεται αν δεν κάνω λάθος) με συμβατό router (το 585v7 που έχεις νομίζω πως είναι συμβατό), ώστε να το ρυθμίσεις στο καλύτερο επιθυμητό όριο για να μην έχεις αποσυνδέσεις, αν ψάξεις στο forum πιστεύω θα βρεις πως γίνεται.

Αν δεν βγάλεις άκρη θα σε συμβούλευα και εγώ εφόσον δεν σου είναι απαραίτητο το 1Mbps στο Up, να κατέβεις στα 8Mbps γιατί δεν αξίζει να πληρώνεις τόσα λεφτά για ~2Mbps παραπάνω στο Down.

Ξέχασα να σου κάνω μία ερώτηση, βλέπω FEC Errors στο Down "131.154" και σχετικά μικρό Uptime "0 days, 12:27:48", σε Interleaved Path είσαι; επίσης στατιστικά της άλλης γραμμής;

vasiliou
13-02-10, 17:40
To καλύτερο που εχει να κανει πριν δοκιμάζει μπριζες κτλ ειναι να πάει με ενα λαπτοπ το μοντεμ και μια μπαλαντέζα στον κατανεμητή να ξέρει πιο ειναι το ζεύγος καλωδίων του και να δοκιμάσει εκει απευθείας το μοντεμ στα ποσά κλειδώνει..
Αν δει μια τεράστια διάφορα στα Mbps ,attenuation ,SNR τότε να μπει στην διαδικασία να κάνει ολα οσα λέτε!
Αν και αν θα κερδίσει 2-4Mbps νομίζω παλι δεν θα ειναι ικανοποιημένος διότι θα κλειδώνει στα 12-14Mbps αλλα θα πληρώνει για 24 αρα παλι θα τον κλέβει και περιορίζει ο οτε...

Για αυτο λεω... 8αρα και τελος κάλο ολα καλά!

zhaine
13-02-10, 18:02
Σας ευχαριστώ όλους για της απόψεις και της συμβουλές σας να ξέρετε όμως δεν θα πέσω στην 8αρα γιατί πέφτει το upload στα 512 kb. Πάντως ο ΟΤΕ έχει πολύ δρόμο ακόμα να φτάσει σε Ευρωπαϊκά στάνταρ. Στην Φινλανδία είναι πλέον ανθρώπινο δικαίωμα του πολίτη να έχει δωρεάν 1mb γραμμή από το κράτος. Που σε 5 χρονια που θα του δινουν 100mb free!

terko
13-02-10, 18:07
To καλύτερο που εχει να κανει πριν δοκιμάζει μπριζες κτλ ειναι να πάει με ενα λαπτοπ το μοντεμ και μια μπαλαντέζα στον κατανεμητή να ξέρει πιο ειναι το ζεύγος καλωδίων του και να δοκιμάσει εκει απευθείας το μοντεμ στα ποσά κλειδώνει..
Αν δει μια τεράστια διάφορα στα Mbps ,attenuation ,SNR τότε να μπει στην διαδικασία να κάνει ολα οσα λέτε!

Σε αυτό δεν άδικο αλλά όπως λες πρέπει να ξέρει ποιό είναι το ζεύγος του.



Αν και αν θα κερδίσει 2-4Mbps νομίζω παλι δεν θα ειναι ικανοποιημένος διότι θα κλειδώνει στα 12-14Mbps αλλα θα πληρώνει για 24 αρα παλι θα τον κλέβει και περιορίζει ο οτε...

Αυτό νομίζω πως θα το καταλάβει, ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σας ευχαριστώ όλους για της απόψεις και της συμβουλές σας να ξέρετε όμως δεν θα πέσω στην 8αρα γιατί πέφτει το upload στα 512 kb. Πάντως ο ΟΤΕ έχει πολύ δρόμο ακόμα να φτάσει σε Ευρωπαϊκά στάνταρ. Στην Φινλανδία είναι πλέον ανθρώπινο δικαίωμα του πολίτη να έχει δωρεάν 1mb γραμμή από το κράτος. Που σε 5 χρονια που θα του δινουν 100mb free!

Στα 384Kbps πέφτει.

Στην ερώτησή μου δεν απάντησες.

emeliss
13-02-10, 18:16
Πάντως ο ΟΤΕ έχει πολύ δρόμο ακόμα να φτάσει σε Ευρωπαϊκά στάνταρ. Στην Φινλανδία είναι πλέον ανθρώπινο δικαίωμα του πολίτη να έχει δωρεάν 1mb γραμμή από το κράτος.
Δωρεάν;;;; Κάπου τα έχει μπερδέψει. Το 1Mbps μπήκε στις καθολικές υπηρεσίες με νόμο του κράτους. Όχι όμως δωρεάν.

Αυτό σημαίνει πως το ελληνικό κράτος έχει να διανύσει δρόμο. Όχι ο ΟΤΕ.

ps. Ο τίτλος είναι για γέλια.

terko
13-02-10, 18:31
Εντάξει ρε παιδιά μην το βαράτε όλοι μαζί, έγραψε κάτι που δεν είναι σωστό, έκανε ένα λάθος, είναι μόλις το 3ο του μήνυμα στο forum ασχέτως της εγγραφής του από τον Μάιο του 08, δεν γνωρίζει από ότι φαίνεται κάποια πράγματα,συγχωρήστε του αυτή την απειρία, εδώ γράφουν άλλα πολύ πιο έμπειρα μέλη τόσα και τόσα και πολύ χειρότερα πράγματα και ανακρίβειες που γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις.

sdikr
13-02-10, 20:21
Δεν βλέπω πουθενά να σε κλέβει ή να σε περιορίζει :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.