PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυμβατότητα Win7-Tp link ???



amoydar
13-02-10, 17:01
Δεν βρίσκω τρόπο να λειτουργέισω το USB Wi, TL-wn322g της TP Link με τα win 7.

Κατέβασα και τους τελευταίους οδήγους ( κ καλά για τα 7 ) αλλά klein.

Mήπως κάνω κάτι λάθος?

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα?

deniSun
13-02-10, 18:37
Οι οδηγοί εγκαθίστανται σωστά;
Βγάζει κανένα πρόβλημα;

amoydar
13-02-10, 18:49
Οι οδηγοί εγκαθίστανται σωστά;
Βγάζει κανένα πρόβλημα;

Κοίτα . Εγκαθιστώ τους οδηγους προηγούμενων εκδόσεων κανονικά αλλά δεν ανοιγεί το πρόγραμμα διαχείρησης του tplink. Το τελευταίο update δεν έχει νέο setup από την αρχή αλλά κάποια αρχεία που απλώς τα αντικαθιστώ υποθέτω στο folder εγκαταστάσης.

deniSun
13-02-10, 18:54
Κάνεις update Κανονικά τους οδηγούς;
Το πρόγραμμα διαχείρισης τι το θέλεις;
Αυτό των win δεν σου κάνει;

Dark-Side
13-02-10, 18:54
Κατέβασε τους από εδώ (http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TL-WN322G)

ownagE_
13-02-10, 18:55
Το τελευταίο update δεν έχει νέο setup από την αρχή αλλά κάποια αρχεία που απλώς τα αντικαθιστώ υποθέτω στο folder εγκαταστάσης.

Μήπως δεν τα αντικαθιστάς, απλά κάνεις install με το χέρι από το device manager?
Δηλαδή δεξί κλικ στη συσκευή -> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και επιλέγεις με το χέρι τον driver (.inf).

Λογικά έτσι είναι.

Κάνε uninstall όλους τους drivers που έχεις τώρα και δοκίμασέ το.

Dark-Side
13-02-10, 18:58
Μήπως δεν τα αντικαθιστάς, απλά κάνεις install με το χέρι από το device manager?
Δηλαδή δεξί κλικ στη συσκευή -> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και επιλέγεις με το χέρι τον driver (.inf).

Λογικά έτσι είναι.

Κάνε uninstall όλους τους drivers που έχεις τώρα και δοκίμασέ το.

Ναι αλλά η τελευταίοι drivers αυτής της συσκευής έχουν setup :confused:

Επίσης ποιο από τα δύο adapter έχεις?Το v1 ή το v3?

amoydar
13-02-10, 19:02
Μήπως δεν τα αντικαθιστάς, απλά κάνεις install με το χέρι από το device manager?
Δηλαδή δεξί κλικ στη συσκευή -> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και επιλέγεις με το χέρι τον driver (.inf).

Λογικά έτσι είναι.

Κάνε uninstall όλους τους drivers που έχεις τώρα και δοκίμασέ το.

Αααααα.. Αυτό όχι δεν το έκανα. Θα προσπαθήσω να το κάνω έτσι να δω.


Υ.Γ. Τους οδηγούς από το site της ΤP τους κατέβασα. Νομίζω δεν κυκλοφορούν κ άλλοι.

Tnx

........Auto merged post: amoydar πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι αλλά η τελευταίοι drivers αυτής της συσκευής έχουν setup :confused:

Επίσης ποιο από τα δύο adapter έχεις?Το v1 ή το v3?


Έλα ντε? Δεν μπορώ να ξέρω πιο έχω σλυμφωνα με τις υποδείξεις της TP. Έκανα setup και v1 k v3 αλλά τζίφος. Οι τελευταία driver για win 7 νομίζω δεν έχουν αρχείο setup.

Dark-Side
13-02-10, 19:13
Έλα ντε? Δεν μπορώ να ξέρω πιο έχω σλυμφωνα με τις υποδείξεις της TP. Έκανα setup και v1 k v3 αλλά τζίφος. Οι τελευταία driver για win 7 νομίζω δεν έχουν αρχείο setup.

Άμα γυρίσεις ανάποδα τον adapter έχει ένα αυτοκόλλητο, σε αυτό γράφει πάνω Ver.XX

Άμα βρεις ποιό έχεις κάνε uninstall ότι TP-Link drivers έχεις περάσει,κάνε ρεσταρτ το Η/Υ και μετά πέρνα τους σωστούς drivers.

Μόλις κατέβασα τους v3 οδηγούς και όντως δεν έχουν .exe, κάνε όπως σου είπε ο ownage για εγκατάσταση

*Προσοχή:Κατέβασα και τους v1 drivers.Εκεί είναι το .exe που λες αλλά είναι στον Windows ΧP φάκελο και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.Αντιθέτως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα αρχεία του Vista αν και μόνο αν ο αντάπτορας είναι ο ν1

amoydar
13-02-10, 19:18
Άμα γυρίσεις ανάποδα τον adapter έχει ένα αυτοκόλλητο, σε αυτό γράφει πάνω Ver.XX

Άμα βρεις ποιό έχεις κάνε uninstall ότι TP-Link drivers έχεις περάσει,κάνε ρεσταρτ το Η/Υ και μετά πέρνα τους σωστούς drivers.

Μόλις κατέβασα τους v3 οδηγούς και όντως δεν έχουν .exe, κάνε όπως σου είπε ο ownage για εγκατάσταση

Αυτό λέω δε γράφει vers. από πίσω το γαμ****ο. Εχθές βράδυ προσπαθούσα 2 ώρες , θα το παλέψω ξανά σε λίγο .

Dark-Side
13-02-10, 19:25
Ξαναγράφω:

Aν έχεις το v1 ο φάκελος των drivers θα πρέπει να ονομάζετε 2009319153528.zip . Απο αυτόν τον φάκελο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τα αρχεία στον Vista φάκελο και διαλέγεις μετά είτε Χ64 για 64βιτο σύστημα έιτε Χ86 για 32βιτο, ο άλλος φάκελος (Win98_ME_2K_XP_X64) δεν είναι συμβατός

Αν έχεις το ν3 ο φάκελος θα ονομάζετε 20102103300915.zip.Απο αυτόν τον φάκελο επιλέγεις μόνο ανάμεσα σε 64βιτ και 32βιτ

amoydar
13-02-10, 19:34
Ξαναγράφω:

Aν έχεις το v1 ο φάκελος των drivers θα πρέπει να ονομάζετε 2009319153528.zip . Απο αυτόν τον φάκελο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τα αρχεία στον Vista φάκελο και διαλέγεις μετά είτε Χ64 για 64βιτο σύστημα έιτε Χ86 για 32βιτο, ο άλλος φάκελος (Win98_ME_2K_XP_X64) δεν είναι συμβατός

Αν έχεις το ν3 ο φάκελος θα ονομάζετε 20102103300915.zip.Απο αυτόν τον φάκελο επιλέγεις μόνο ανάμεσα σε 64βιτ και 32βιτ

Έλα το 'πιασα ΟΚ. θα δοκιμάσω σε λίγο.\
ty

@ ADSLgr.com All rights reserved.