PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα



toulge
13-02-10, 17:08
Παιδια καλησπερα,

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Εχω ενα desktop με 2 λειτουργικα πανω (windows XP και Vista Home Premium.

Το προβλημα ειναι οτι οποτε μπαινω με vista μετα απο 10 περιπου λεπτα το router κανει μια επανεκκινηση-αποσυνδεση και μετα λειτουργει κανονικα..Το ιδιο προβλημα δεν παρουσιαζεται ΠΟΤΕ αν μπω με XP και ενδεικτικο ειναι οτι για 10 μερες που εμπαινα με XP ειχα uptime 10!!! μερες ενω με VISTA με το που θα μπω θα κανει εναν restart το router μετα το 10λεπτο...Τα προγραμματα που ειναι εγκατεστημενα και στα 2 λειτουργικα ειναι σχεδον τα ιδια..

Καμια ιδεα γιατι με vista εχω αυτο το προβλημα??Το εχετε ξανακουσει??

terko
13-02-10, 18:39
Μήπως η κάρτα δικτύου δεν είναι συμβατή με τα Vista;

toulge
13-02-10, 19:11
Οχι δεν νομιζω.Παρουσιαστηκε τους τελευταιους 2 μηνες το προβλημα..Πιθανον μετα απο την τελευταια αλλαγη του firmware αλλα δεν ειμαι κ απολυτα σιγουρος οτι το firmware φταει..

Το router μου ειναι το Τomson TG585 V7..

Περιεργο ομως το γεγονος οτι το ενα και μοναδικο restart το router το κανει ακριβως μολις μπαινω με vista στο 10λεπτο....

dimkord
13-02-10, 19:28
εχεις δει το log του router; Τι λεει οταν κανει restart;

toulge
13-02-10, 20:11
Οχι για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν κοιτουσα το log του router. Ομως και τωρα που το κοιταω 3 ωρες μετα το restart δεν καταλαβαινω τιποτα..

Πρεπει να δω κατι ιδιαιτερο??

mondeo
13-02-10, 20:30
Ανέβασέ το να το δούμε.

toulge
13-02-10, 20:44
ανεβασα την οθονη οπως την βλεπω..

mirtiano
19-02-10, 11:50
Κανε disable to UPnP apo to menu toy router toolbox/game application and sharing/configure και ξετσεκαρε τα τετραγωνακια PUnP - extended sequrity και πατα apply.
Στο δικο μου δεν το κανει αλλα σε αλλα παιδια που το εκανε,ετσι σταματησε να το κανει.

Στην πρωτη ευκαιρια αναβαθμισε το firmware toy router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.