PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλοφόρησε η έκδοση OpenOffice 3.2 για Windows, Mac και Linux



Σελίδες : [1] 2 3 4

nm96027
13-02-10, 20:10
Aπό τις 11 Φεβρουαρίου είναι διαθέσιμο το OpenOffice 3.2 για Windows, Mac και Linux. Το ΟpenOffice 3.2 σύμφωνα με την ανακοίνωση της κυκλοφορίας του ανοίγει πιο γρήγορα σε σύγκριση με πριν -κάτι που επιβεβαιώνεται από τις πρώτες εντυπώσεις- ενώ έχει πλήρη συμβατότητα με αρχεία του Microsoft Office 2007. Yποστηρίζονται όλοι οι τύποι αρχείων του Office 2007 και σε μεγάλο βαθμό έχουν ξεπεραστεί τα προβλήματα μετατροπής.

Το OpenOffice.org είναι μία ολοκληρωμένη σουίτα εφαρμογών γραφείου που αποτελείται απο τις εφαρμογές:

Writer (Επεξεργαστής κειμένου και HTML)
Calc (Λογιστικό Φύλλο Εργασίας)
Draw (Σχεδίαση διανυσματικών γραφικών)
Impress (Παρουσιάσεις)
Επεξεργαστή εξισώσεων
Εφαρμογή βάσης δεδομένων


Η νέα έκδοση εμφανίζει βελτιωμένη συμμόρφωση με το πρότυπο Open Document Format (ODF) και συμβατότητα με τα προστατευόμενα από passwords αρχεία του MS Office 2007.

Μεγάλες αλλαγές έχει υποστεί η εφαρμογή Calc (το αντίστοιχο του Excel) με βελτιωμένες λειτουργίας copy-paste. Oι υπόλοιπες εφαρμογές έχουν υποστεί μικρότερης έκτασης αλλαγές και διορθώσεις.

Το OpenOffice 3.2 κυκλοφορεί και στα ελληνικά από την επίσημη ελληνική του ομάδα. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ (http://el.openoffice.org/about-downloads.html)

Πηγή: The Register (http://www.theregister.co.uk/2010/02/13/openoffice_review/)

mondeo
13-02-10, 20:22
Ωραία.
Καλώς ήρθε.:up:

lamargosx
13-02-10, 20:59
και πολύ άργησε..... η καλύτερη σουίτα που κυκλοφορεί.....!

Avesael
13-02-10, 21:12
Θαυμάσια! Μακράν ότι καλύτερο σε office suites!

tempo
13-02-10, 21:24
καλό και ελεύθερο!!!
εμένα στο mac με έχει βολέψει πολύ πάντως

dimitri_ns
13-02-10, 21:49
Χρόνια τώρα υπάρχει και το πολύ καλό και γρήγορο και ελαφρό gnumeric (spreadsheet)

Τρέχει σίγουρα σε linux (για τα άλλα κοιτάξτε το) Πολύ καλό και για παλιούς υπολογιστές

dzadelis
13-02-10, 22:00
Κι εγώ από χτες απεγκατέστησα το MS Office 2007 και τα Proofing Tools και χρησιμοποιώ πλέον αυτή τη νέα έκδοση του OpenOffice. Σαφώς αποτελεί μια σημαντικά βελτιωμένη και με γρηγορότερη εκκίνηση έκδοση, συγκριτικά με τις προγενέστερες της!
;)

thymiaras
13-02-10, 22:05
Τα προβλήματα ασυμβατότητας με το MS Office υπάρχουν ακόμα ή επιδιορθώθηκαν ? Το λέω γιατί πάρα πολλά έγγραφα φτιαγμένα σε MS Office εμφανίζονταν εντελώς διαφορετικά στο Openoffice 3.1 οπότε και αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω.

arkara
13-02-10, 22:24
Για δοκίμασε το μια και πές μας. Πάντως βλέπω ότι πολύς κόσμος παίζει και χρησιμοποιεί
το openoffice.

thymiaras
13-02-10, 22:46
Για δοκίμασε το μια και πές μας. Πάντως βλέπω ότι πολύς κόσμος παίζει και χρησιμοποιεί
το openoffice.

To OpenOffice είναι η πιο αξιόπιστη εναλλακτική λύση στο MS Office + είναι δωρεάν και opensource. Αν λυθούν και αυτά τα προβλήματα συμβατότητας (π.χ. πήγα να εκτυπώσω μια αίτηση και αντί για 2 σελίδες έβγαινε 3 προφανώς έχοντας διαφορές σε σχέση με την αρχική) δε θα υπάρχει λόγος χρήσης του MS Office.

Βέβαια ίσως το/τα λάθη να μη βρίσκονται στο OpenOffice αλλά στο MS Office, δηλαδή ίσως η MS να μην ακολουθεί πιστά τις προδιαγραφές των εγγράφων. Αν ισχύει κάτι τέτοιο το καλύτερο θα ήταν να κάναν ένα είδος compatibility mode στο OpenOffice έτσι ώστε να εξυπηρετούμαστε και εμείς οι "υπόλοιποι" (γιατί κακά τα ψέματα το MS Office είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού με συντριπτικά ποσοστά).

giorgosts
13-02-10, 22:48
No linux 64-bit για την ελληνική έκδοση; :hmm: (όταν υπάρχει το αντίστοιχο στα Σλαβομακεδονικά).

dzadelis
13-02-10, 22:53
Τα προβλήματα ασυμβατότητας με το MS Office υπάρχουν ακόμα ή επιδιορθώθηκαν ? Το λέω γιατί πάρα πολλά έγγραφα φτιαγμένα σε MS Office εμφανίζονταν εντελώς διαφορετικά στο Openoffice 3.1 οπότε και αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω.
Σίγουρα υπάρχει ακόμα θέμα με τα έγραφα του Word 2007 (*.docx). Το διαπίστωσα χθες το βράδυ. Δεν έχω πειραματιστεί όμως περαιτέρω έτσι ώστε να εντοπίσω άλλες επιπλέον ασυμβατότητες - με τη σουίτα του Microsoft Office - που προφανώς υπάρχουν.
:hmm:

NikMark
13-02-10, 22:53
Να ρωτήσω κάτι... Μπορεί αν θέλει κανείς, να κατεβάσει μόνο το «Writer»; Υποστηρίζει ορθογραφικό έλεγχο στα ελληνικά;

Simpleton
13-02-10, 22:56
Να ρωτήσω κάτι...

Δωρεάν είναι, έτσι; Μπορεί αν θέλει κανείς, να κατεβάσει μόνο το «Writer»; Υποστηρίζει ελληνικά και ορθογραφικό έλεγχο;
Δωρεάν και ανοιχτού κώδικα. Κατά την εγκατάσταση επιλέγεις ποια προγράμματα θέλεις να έχεις. Ορθογράφους βρίσκεις εδώ (http://extensions.services.openoffice.org/en/dictionary).

NikMark
13-02-10, 23:03
Ευχαριστώ! Για να δούμε τι παίζει

dpa2006
13-02-10, 23:08
απαιτεί όλη τη σουίτα,αλλά δεν πιάνει πολύ χώρο,περίπου 370MB

nouvakis
13-02-10, 23:16
Στο Γυμνάσιο που εργάζομαι, οι μαθητές της Α' Γυμνασίου που προμηθεύτηκαν όλοι από ένα netbook, δουλεύουν όλοι σε OpenOffice.
Επίσης, στο εργαστήριο του σχολείου, εγκαταστάθηκε το OpenOffice σε όλα τα τερματικά και όλοι πλέον οι μαθητές (450 στον αριθμό) δουλεύουν αποκλειστικά σε OpenOffice !

geopro64
13-02-10, 23:23
Χρησιμοποιω την προηγουμενη εκδοση 3.1.1 και προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στην 3.2.0 , ομως δεν γινεται τιποτα.
Τι πρεπει να κανω ;
Να περιμενω να εμφανισθει καποια στιγμη το update , ή να απεγκαταστησω την παλια εκδοση και να εγκαταστησω την νεα ;

BOBBY
13-02-10, 23:28
Υστερεί σε κάτι το Openoffice έναντι της MS;;;Εννοώ σε επίπεδο εφαρμογών και δυνατοτήτων δηλαδή.Το κατεβάζω αυτή τη στιγμή και θέλω να το εγκαταστήσω μπας και απαγκιστρωθώ από το άλλο.

sonic
13-02-10, 23:30
Εξαρτάται από το τι κάνεις με τα διάφορα εργαλεία, το excel δύσκολα το φτάνει πάντως.

NikMark
13-02-10, 23:34
Ρε παίδες... Έγινε η εγκατάσταση μια χαρά. Κατέβασα και την επέκταση για τον ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο, την εγκατέστησα κι αυτήν, αλλά, δεν βλέπω να διορθώνει τίποτε...

Επί παραδείγματι, δίνω αυτή τη πρόταση: εγο ειμε ενας καθιστεριμενος

Ενώ είναι ενεργοποιημένος ο αυτόματος έλεγχος και επίσης πατώ και το διπλανό κουμπί, αλλά, τίποτα...

Τι κάνω λάθος; Αυτό είναι που ενδιαφέρει πρωτίστως. Όλα τ΄άλλα σιγά-σιγά θα τα μάθω. Δεν καίγομαι

frenty
13-02-10, 23:44
Χρησιμοποιω την προηγουμενη εκδοση 3.1.1 και προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στην 3.2.0 , ομως δεν γινεται τιποτα.
Τι πρεπει να κανω ;
Να περιμενω να εμφανισθει καποια στιγμη το update , ή να απεγκαταστησω την παλια εκδοση και να εγκαταστησω την νεα ;

Windows

1. Απεγκαταστήστε την παλιά έκδοση που έχετε στο σύστημα σας
2. Εκτελέστε το αρχείο .exe και ακολουθήστε τις οδηγίες του προγράμματος εγκατάστασης

http://el.openoffice.org/about-downloads.html

Simpleton
13-02-10, 23:54
Ως γλώσσα για το κείμενο, έχεις επιλέξει τα Ελληνικά;

geopro64
14-02-10, 00:20
[QUOTE=frenty;3321540]Windows

1. Απεγκαταστήστε την παλιά έκδοση που έχετε στο σύστημα σας
2. Εκτελέστε το αρχείο .exe και ακολουθήστε τις οδηγίες του προγράμματος εγκατάστασης

http://el.openoffice.org/about-downloads.html[/QUOTE
Ευχαριστω!
Θα επρεπε να ειμαι πιο προσεκτικος...

NikMark
14-02-10, 00:34
Ναι ελληνικά είναι αδελφέ...

Το περίεργο είναι ότι όταν πατώ το κουμπί της ορθογραφίας, μου πετάει απ΄ευθείας 2 παράθυρα διαλόγου. Το πρώτο, το κομπλέ το οποίο γράφει «ορθογραφία [None]» και αμέσως στο καπάκι, το παράθυρο που μου λέει ότι «ο ορθογραφικός έλεγχος ολοκληρώθηκε» δίχως να μου δίνει το δικαίωμα επεξεργασίας επιλογών...

Πατώ «οκ» και κλείνουν και τα 2...

cranky
14-02-10, 00:51
Στα 7ρια, παίζει, ρε παιδιά ;

uncharted
14-02-10, 01:00
το κατεβασα σε 2,5 λεπτα μεσω torrent... για να δουμε τι λεει η νεα εκδοση

voithostyrempora2
14-02-10, 01:08
Το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.Ώρα για αναβάθμιση :oneup:.

murray
14-02-10, 01:26
Στα 7ρια, παίζει, ρε παιδιά ;

Φυσικά και παίζει.

eMike
14-02-10, 02:04
Θα δοκιμάσω στο Mac τη νέα έκδοση..Ας μην προτρέξω, πάντως μέχρι και την προηγούμενη δεν είχε καμία σχέση με το Office 2007 που είναι, κατ'εμέ, πάρα πολύ μπροστά..Τουλάχιστον για όσους (στο excel πχ) κάνουν κάτι παραπάνω από sum και filter..

Ελπίζω να ανοίγουν τα .xlsx και docx αρχεία....

Simpleton
14-02-10, 02:05
Ναι ελληνικά είναι αδελφέ...

Το περίεργο είναι ότι όταν πατώ το κουμπί της ορθογραφίας, μου πετάει απ΄ευθείας 2 παράθυρα διαλόγου. Το πρώτο, το κομπλέ το οποίο γράφει «ορθογραφία [None]» και αμέσως στο καπάκι, το παράθυρο που μου λέει ότι «ο ορθογραφικός έλεγχος ολοκληρώθηκε» δίχως να μου δίνει το δικαίωμα επεξεργασίας επιλογών...

Πατώ «οκ» και κλείνουν και τα 2...
Στο μενού Εργαλεία > Γλώσσα > Για όλο το κείμενο, ποιες επιλογές έχεις;

manosdoc
14-02-10, 02:15
Ωραία η έκδοση 3.2 :oneup:

Konstantinos2001
14-02-10, 04:08
Επιτέλους ξεκινά ποιο γρήγορα γιατί στο netbook η προηγούμενη έκδοση ήταν απογοητευτική. Τώρα σαφέστατα το πρόγραμμα φορτώνει σε λογικό χρόνο δεδομένου του atom.

crypter
14-02-10, 05:53
Πολυ ωραιο. Και στο λαπτοπι ηδη ξεκινα πιο αμεσα. :oneup:

angel_n
14-02-10, 06:50
[QUOTE=frenty;3321540]Windows

1. Απεγκαταστήστε την παλιά έκδοση που έχετε στο σύστημα σας
2. Εκτελέστε το αρχείο .exe και ακολουθήστε τις οδηγίες του προγράμματος εγκατάστασης

http://el.openoffice.org/about-downloads.html[/QUOTE
Ευχαριστω!
Θα επρεπε να ειμαι πιο προσεκτικος...

Δεν νομίζω να χρειάζεται απεγκατάσταση. Εγώ τουλάχιστον περνάω τις νέες εκδόσεις πάντα από πάνω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Και μου κρατάει φυσικά και τις όποιες παραμετροποιήσεις μου (custom λεξικά κτλ.).

NikMark
14-02-10, 09:26
Στο μενού Εργαλεία > Γλώσσα > Για όλο το κείμενο, ποιες επιλογές έχεις;

Αυτό ήταν τελικά!... Ευχαριστώ και πάλι!

Έχει αρκετές επιλογές περί γλώσσας

georgep138
14-02-10, 09:46
Η σελίδα που το κατεβάζουμε
http://el.openoffice.org/about-downloads.html
έχει έναν σύνδεσμο
http://extensions.services.openoffice.org/files/1411/1/dictionaries-el.oxt
για το plugin για ορθογραφικό έλεγχο κ.λ.π. , ο οποίος δεν ανοίγει.
Τι να κάνω ;

emeliss
14-02-10, 10:06
Καλύτερη η νέα έκδοση από τις προηγούμενες αλλά παραμείνει "λίγη" μπροστά στο ms office.

referee62
14-02-10, 13:19
για το plugin για ορθογραφικό έλεγχο κ.λ.π. , ο οποίος δεν ανοίγει.
Τι να κάνω ;


Προσπαθώ να κατεβάσω το plugin για την ορθογραφία , και μου βγάζει διαρκώς :

Λήξη προθεσμίας ενέργειας κατά την προσπάθεια σύνδεσης σε extensions.services.openoffice.org.

:hmm:

υ.γ. εκανα πρώτα την απεγκατάσταση του παλιού 3.1.1.

deniSun
14-02-10, 13:41
Κάτι πιο φιλικό για το math υπάρχει που να συνεργάζεται με το OO και να είναι free;

referee62
14-02-10, 13:43
Για την ορθογραφία πήγα εδώ :


http://extensions.services.openoffice.org/en/project/el_dict


Kai το κατέβασα αμέσως .

όλα :oneup:

ipo
14-02-10, 14:06
Στο Γυμνάσιο που εργάζομαι, οι μαθητές της Α' Γυμνασίου που προμηθεύτηκαν όλοι από ένα netbook, δουλεύουν όλοι σε OpenOffice.
Επίσης, στο εργαστήριο του σχολείου, εγκαταστάθηκε το OpenOffice σε όλα τα τερματικά και όλοι πλέον οι μαθητές (450 στον αριθμό) δουλεύουν αποκλειστικά σε OpenOffice !
:oneup::respekt:

sv2evs
14-02-10, 14:39
Την κατεβάζω και εγώ στο netbook που είχα την παλιότερη. Μπράβο.

Simpleton
14-02-10, 14:49
Στο Γυμνάσιο που εργάζομαι, οι μαθητές της Α' Γυμνασίου που προμηθεύτηκαν όλοι από ένα netbook, δουλεύουν όλοι σε OpenOffice.
Επίσης, στο εργαστήριο του σχολείου, εγκαταστάθηκε το OpenOffice σε όλα τα τερματικά και όλοι πλέον οι μαθητές (450 στον αριθμό) δουλεύουν αποκλειστικά σε OpenOffice !

:oneup::respekt:
Πολύ καλή ιδέα, εξοικονόμηση χρημάτων εκεί που έχει νόημα :oneup:
Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλα σχολεία.

grayden
14-02-10, 15:14
Πολύ καλή ιδέα, εξοικονόμηση χρημάτων εκεί που έχει νόημα :oneup:
Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλα σχολεία.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, υπάρχουν συμφωνίες με την Microsoft για τις άδειες χρήσης που δεν έχει νόημα να "γλυτώσεις" μερικές γιατί έχουν ήδη πληρωθεί από το κράτος...

nstamoul
14-02-10, 15:20
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, υπάρχουν συμφωνίες με την Microsoft για τις άδειες χρήσης που δεν έχει νόημα να "γλυτώσεις" μερικές γιατί έχουν ήδη πληρωθεί από το κράτος...

Μην κοιτάμε μόνο το άμεσο όφελος,ότι δηλαδή γλιτώνουμε κάποια χρήματα.Είναι και το μακροπρόθεσμο, ότι εκπαιδεύουμε τις νέες γενιές στη χρήση του ανοιχτού λογισμικού και αποφεύγουμε το vendor lock-in από πολύ τρυφερές ηλικίες.

ipo
14-02-10, 15:44
Μην κοιτάμε μόνο το άμεσο όφελος,ότι δηλαδή γλιτώνουμε κάποια χρήματα.Είναι και το μακροπρόθεσμο, ότι εκπαιδεύουμε τις νέες γενιές στη χρήση του ανοιχτού λογισμικού και αποφεύγουμε το vendor lock-in από πολύ τρυφερές ηλικίες.
:respekt:

Μεγαλύτερη αξία έχει το ανοικτό και δωρεάν λογισμικό, ακριβώς επειδή έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, παρά το εμπορικό. Άλλωστε το κόστος του εμπορικού που νομίζουμε ότι κερδίζουμε (αφού είναι προπληρωμένο), υπάρχει επειδή το έχει ορίσει ο κατασκευαστής του. Δε σημαίνει ότι επειδή το χρεώνει, η πραγματική του αξία είναι μεγαλύτερη από του freeware και ανοικτού.

Η αξία σε αυτές τις περιπτώσεις έχει να κάνει περισσότερο με τη διείσδυση στην κοινωνία. Αυτή πρέπει να ανατραπεί, οπότε δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με όρους σημερινού κόστους, αλλά υπό το πρίσμα της επένδυσης. Δε θέλουμε κλειστό λογισμικό όχι επειδή κοστίζει περισσότερο, αλλά επειδή μας δεσμεύει σε αυτό.

flamelab
14-02-10, 15:48
Ωραία, καλή έκδοση, ιδίως για το γεγονός ότι η εκκίνηση μειώθηκε αρκετά (να τ'ακούει κάποιος αυτά (http://www.mozilla.org/)).

........Auto merged post: flamelab πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Mπραβο για την μεταφραση του Oo3 GUI, πολύ καλογραμμένη.

gerstavros
14-02-10, 17:10
Κάτι πιο φιλικό για το math υπάρχει που να συνεργάζεται με το OO και να είναι free;
Υπάρχει το KOffice (νομίζω παίζει και σε windows). Είναι πολύ εύχρηστο με γραφικά εργαλεία (δε γράφεις κώδικα όπως στο ΟΟ.)

Simpleton
14-02-10, 18:22
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, υπάρχουν συμφωνίες με την Microsoft για τις άδειες χρήσης που δεν έχει νόημα να "γλυτώσεις" μερικές γιατί έχουν ήδη πληρωθεί από το κράτος...
Το να μείνουν όμως κάμποσες άδειες χρήσης «στην άκρη», σίγουρα θα παροτρύνει το κράτος να είναι πιο συγκρατημένο στις μελλοντικές του παραγγελίες.

Μην κοιτάμε μόνο το άμεσο όφελος,ότι δηλαδή γλιτώνουμε κάποια χρήματα.Είναι και το μακροπρόθεσμο, ότι εκπαιδεύουμε τις νέες γενιές στη χρήση του ανοιχτού λογισμικού και αποφεύγουμε το vendor lock-in από πολύ τρυφερές ηλικίες.
Ασφαλώς και δεν κοιτάζω μόνο το οικονομικό όφελος. Εννοείται ότι με τη χρήση του OpenOffice σε ευρεία κλίμακα αυτομάτως λύνονται π.χ. τα προβλήματα συμβατότητας μεταξύ των εκδόσεων του Office (.docx που απαιτούν το 2007 ή κάποιον μετατροπέα) και μαθαίνουν τα παιδιά ότι δεν ταυτίζεται αποκλειστικά το Word με την έννοια του επεξεργαστή κειμένου (ή HTML :scared:).

Από την άλλη, όταν λέμε ότι έχουμε κρίση και οι πόροι είναι περιορισμένοι, πιστεύω ότι είναι εύκολος τρόπος για γρήγορη (και σχετικά ανώδυνη) εξοικονόμηση χρημάτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.