PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλάει το buffer στο youtube, eradios και skype



antipages
14-02-10, 12:47
Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από 7-10 ημέρες όταν υπήρξε μεγάλη απώλεια στην ποιότητα επικοινωνίας στο Skype (χανόταν και ολόκληρες λέξεις-φράσεις).
Έπειτα ακολούθησαν συχνότατες διακοπές σχεδόν σε όλα τα eradio (Θεσσαλονίκης, Αθήνας και ιντερνετικα) σχεδόν κάθε λεπτό, και σήμερα έχω πρόβλημα και με το Youtube, το vidoemo και άλλα.
Το PingPlotter δεν μου βγάζει κάτι πολύ διαφορετικό από ότι συνήθως (κατά περιόδους κάποιους αυξημένους χρόνους σε tinet & seabone) έτσι είμαι ακόμα στο ψάξιμο.
Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το συγχρονισμό ή τη σύνδεση μου (8 ημέρες online time) και το download είναι καλό.

Οι δοκιμές γίνονται με 2 διαφορετικά συστήματα με xp & vista.
Ορισμένες φορές κολλάει και το πρόγραμμα αναπαραγωγής windows media player 11 & Winamp.
Για virus το απορρίπτω κατά 99.9%

Παρακαλώ παραθέστε τις δικιές σας εντυπώσεις και συμπεράσματα.

Lagman
14-02-10, 13:06
δοκίμασε με τον proxy της forthnet μπορεί να έχεις κάποιο περιορισμό στο download αλλά θα έχεις καλύτερες ταχύτητες ανά connection.
Στην τεχνική υποστήριξη πήρες ;

antipages
14-02-10, 14:32
Το πρόβλημα φαίνεται να λύνεται με τον proxy. Τον είχα δοκιμάσει και παλαιοτέρα και πάλι είχα δει βελτίωση.
Αν και μου δημιουργεί προβλήματα με το μtorrent φαίνεται ότι θα τον κρατήσω.
Το βρίσκω λίγο παράδοξο αυτό που συμβαίνει πάντως. Θα ήθελα πολύ να καταλάβω το που οφείλεται η διαφορά.
Lagman, γιατί λες ότι θα έχω καλύτερες ταχύτητες ανά connection, τι αλλάζει;
Όσο για την τεχνική υποστήριξη, δεν μπόρεσε ποτέ να με βοηθήσει πέρα από τα βασικά: "Χρησιμοποιήστε σπλιτερακι/ αποσυνδέστε τις υπόλοιπες συσκευές" και άλλα τέτοια.

Lagman
14-02-10, 20:20
Εγώ δε το βρίσκω καθόλου παράδοξο για αυτό και άλλαξα παροχο , αν ξοδέψεις λίγο χρόνο διαβάζοντας μηνύματα θα δεις ότι στην forthnet υπάρχουν άπειρα μηνύματα με παράπονα για χαμηλές ταχύτητες ανά connection για αυξημένους χρόνους απόκρισης κλπ .Κατά την γνώμη μου είσαι στον χειρότερο πάροχο και τα προβλήματα που αναφέρεις έχουν αναφερθεί πάρα πολλές φορές δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο .

antipages
07-03-10, 11:57
1 μήνας μετά και τα ίδια προβλήματα συνεχίζονται. Η λύση του proxy δεν απέδωσε τα αναμενόμενα αυτή τη φορά.
Μερικώς δίνεται λύση με επανεκκίνηση του router ή disconnect/reconnect.

BladeGT
07-03-10, 19:07
αυτο που λες το αντιμετοπιζω και εγω. στο youtube πολλες φορες κανει buffer καθως και στο MSN πολλες φορες σερνεται η webcam. Διαλεξα τη Forthnet οταν ηταν απτις καλυτερες και ειχα δει τη λιστα με τα backbone links της και ηταν μαζι με τον ΟΤΕ η οι γρηγοροτερες.Και τα καλυτερα pings στο εξωτερικο για gaming...
Παρα τ'αυτα στα παιχνιδια εχω πολυ καλα pings στο εξωτερικο δεν εχω κανενα παραπονο.
Σε σχεση τουλαχιστον που με On Telecoms(που αρκετοι καυχιουνται γι αυτη) ειχα μεχρι και 80ms ping λιγοτερο.......
Φιλος που δουλευει στην εταιρεια μου λεγε προχτες οτι στο bbras που πευτω (κολωνος) ειναι περιπου 30.000 ατομα οταν σε αλλα εχει μολις 10.000 περιπου..
Βεβαια μου εξηγησε οτι ειναι πιο δυνατο μηχανημα εκεινο γι αυτο και εχει παραπανω ατομα..Αλλα και παλι το buffering με τα multimedia δεν δικαιολογειται...

antipages
21-03-10, 20:46
Όλα τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας από τις 10 Μαρτίου, ημέρα συλλήψεων και κλεισίματος του gamato. Τρομερή Forthnet τη γλίτωσες πάλι.

Just_Nikos
22-03-10, 23:40
Eγω δε μπορω να καταλαβω το εξης: Yπαρχουν ανθρωποι που κατεβάζουν 24/7 ταινιες-παιχνδια-τραγουδια κτλ?

Και εγω κατεβάζω , αλλα αντε να δω κανα 2 ταινιες τη βδομαδα , πολυ νορμαλ χρηση δηλαδη.

manicx
23-03-10, 11:19
Eγω δε μπορω να καταλαβω το εξης: Yπαρχουν ανθρωποι που κατεβάζουν 24/7 ταινιες-παιχνδια-τραγουδια κτλ?

Και εγω κατεβάζω , αλλα αντε να δω κανα 2 ταινιες τη βδομαδα , πολυ νορμαλ χρηση δηλαδη.

Η σφαγή γίνεται με τις τηλεοπτικές σειρές... Αν οι εταιρίες ήθελαν να κλείσουν τους tracker, θα έδειχναν τις σειρές ταυτόχρονα (άντε με 1-2 ημέρες καθυστέρηση) τις σειρές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.