PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτώνει το The Pirate Bay;



mn39
15-02-10, 22:15
Βλέπετε το thepiratebay.org;

Σε μένα φορτώνει μόνο μέσω anonymouse.
Στο tracert μου σταματά κάπου στο 151.6.4.10 (μπλα-μπλα-μπλα.wind.it).
Με υποψιάζει πολύ αυτό:
http://torrentfreak.com/the-pirate-bay-to-be-censored-in-italy-again-100207/

Συμβαίνει και σε άλλους χρήστες της tellas;

firegarden
15-02-10, 23:53
και σε μενα δε φορτωνει με Τελλας

Lagman
16-02-10, 00:53
σε connx φορτώνει κανονικότατα.

υπάρχουν συνδρομητές Τελλάς στις μέρες μας ;

vaggos_fromhell
16-02-10, 01:16
σε connx φορτώνει κανονικότατα.

υπάρχουν συνδρομητές Τελλάς στις μέρες μας ;

Υπάρχουν και είναι και απόλυτα ευχαριστημένοι.

Lagman
16-02-10, 01:30
Υπάρχουν και είναι και απόλυτα ευχαριστημένοι.


dialup συνδρομητές ; η adsl
έχω άκρες στην τελλας και μου λένε ότι έχει πιάσει πάτο,μάλιστα ούτε οι ίδιοι δεν βάζουν tellas παρόλο που έχουν τα μέσα...

εσένα σου ανοίγει η σελίδα ;

flamelab
16-02-10, 01:36
Εδω ΟΚ με Forthnet.

cakavera
16-02-10, 02:53
Περιεργο...ουτε εμενα μου ανοιγει με τελλας.:hmm:
Ελπιζω να μην εχει γινει κατι τετοιο.
Οχι οτι μ'ενδιαφερει το pirate bay,αλλα δε μου αρεσουν περιορισμοι τετοιου τυπου.

liberostelios
16-02-10, 04:28
Μια χαρά ανοίγει εδώ. Μόλις το δοκίμασα. Ίσως ήταν κάτι προσωρινό...

cranky
16-02-10, 04:38
Με conn-x, κανένα πρόβλημα.

crypter
16-02-10, 17:05
Εδω με τελλας ανοιγει αλλα θελει κανα 10λεπτο να φορτωσει. Εδω και κατι μερες γινοταν αυτο. :down:

gtklocker
16-02-10, 17:13
Εδω με τελλας ανοιγει αλλα θελει κανα 10λεπτο να φορτωσει. Εδω και κατι μερες γινοταν αυτο. :down:
Same here.

Κοιτάξτε και χάλι στο ping:


$ ping -c4 www.thepiratebay.org
PING www.thepiratebay.org (194.71.107.15): 56 data bytes

--- www.thepiratebay.org ping statistics ---
4 packets transmitted, 0 packets received, 100.0% packet loss


:down:

mondeo
16-02-10, 17:31
Με Hol no problem.

vaggos_fromhell
16-02-10, 17:33
dialup συνδρομητές ; η adsl
έχω άκρες στην τελλας και μου λένε ότι έχει πιάσει πάτο,μάλιστα ούτε οι ίδιοι δεν βάζουν tellas παρόλο που έχουν τα μέσα...

εσένα σου ανοίγει η σελίδα ;

Τι να σου πω εμένα όλα μια χαρά είναι. Και downloading και browsing. Πολύ σπάνια αντιμετωπίζω πλέον προβλήματα. Ίσως βέβαια αυτό να οφείλεται στο ότι έχει χάσει πολλούς πελάτες αλλα εφόσον σε μένα όλα είναι οκ δεν έχω λόγο να ενδιαφέρομαι.

mn39
16-02-10, 17:59
@gtklocker και @crypter:
Δεν είναι θέμα ping ή αργής ανταπόκρισης του server. Το πρόβλημα είναι ότι τα πακέτα της Tellas δρομολογούνται μέσω Wind Ιταλίας, όπου έχει τεθεί σε ισχύ η απαγόρευση πρόσβασης των εκεί χρηστών στο συγκεκριμένο site (όπως φαίνεται και από το link στο αρχικό μου post). Tα προβλήματα άρχισαν να παρουσιάζονται από εκείνη την ημέρα. Φαντάζομαι ότι μαζί με τους Ιταλούς παίρνει η μπόρα και όλους όσους έχουν την ατυχία να περνάνε μέσω Ιταλίας.
Το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται σε άλλους παρόχους, όπως επίσης και αν χρησιμοποιεί κάποιος proxy. Φορτώνει κανονικότατα και γρήγορα...
Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη γεννιέται ένα αρκετά σημαντικό θέμα έμμεσης λογοκρισίας ή αν θέλετε επίπτωσης της απόφασης μιας χώρας, στους χρήστες άλλης χώρας. Και στις δυο περιπτώσεις οι πιθανές νομικές επιπλοκές είναι αρκετές (να τραβήξουμε καμιά μήνυση στον Μπερλουσκόνι;)...
Βέβαια για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται πόσο ανεφάρμοστα είναι τα όποια μέτρα επιβολής περιορισμών/λογοκρισίας. Ακόμα και ένα παιδάκι μπορεί να δηλώσει έναν proxy server που βρίσκεται στην άλλη άκρη της γης ή να χρησιμοποιήσει κάποιο site του τύπου anonymouse.
Βέβαια δεν μπαίνω τον κόπο να "ενοχλήσω" την Tellas. Aς την αφήσουμε να κοιμάται τον βαθύ της ύπνο και να ονειρεύεται παροχή "ποιοτικών υπηρεσιών"... :lol:

scorpios
16-02-10, 20:35
Σήμερα φορτώνει κανονικα ;) ;)
Χτες δεν έμπαινα με τίποτα. :( :(

thenetpoet
17-02-10, 01:28
@gtklocker και @crypter:
Δεν είναι θέμα ping ή αργής ανταπόκρισης του server. Το πρόβλημα είναι ότι τα πακέτα της Tellas δρομολογούνται μέσω Wind Ιταλίας, όπου έχει τεθεί σε ισχύ η απαγόρευση πρόσβασης των εκεί χρηστών στο συγκεκριμένο site (όπως φαίνεται και από το link στο αρχικό μου post). Tα προβλήματα άρχισαν να παρουσιάζονται από εκείνη την ημέρα. Φαντάζομαι ότι μαζί με τους Ιταλούς παίρνει η μπόρα και όλους όσους έχουν την ατυχία να περνάνε μέσω Ιταλίας.
Το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται σε άλλους παρόχους, όπως επίσης και αν χρησιμοποιεί κάποιος proxy. Φορτώνει κανονικότατα και γρήγορα...
Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη γεννιέται ένα αρκετά σημαντικό θέμα έμμεσης λογοκρισίας ή αν θέλετε επίπτωσης της απόφασης μιας χώρας, στους χρήστες άλλης χώρας. Και στις δυο περιπτώσεις οι πιθανές νομικές επιπλοκές είναι αρκετές (να τραβήξουμε καμιά μήνυση στον Μπερλουσκόνι;)...
Βέβαια για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται πόσο ανεφάρμοστα είναι τα όποια μέτρα επιβολής περιορισμών/λογοκρισίας. Ακόμα και ένα παιδάκι μπορεί να δηλώσει έναν proxy server που βρίσκεται στην άλλη άκρη της γης ή να χρησιμοποιήσει κάποιο site του τύπου anonymouse.
Βέβαια δεν μπαίνω τον κόπο να "ενοχλήσω" την Tellas. Aς την αφήσουμε να κοιμάται τον βαθύ της ύπνο και να ονειρεύεται παροχή "ποιοτικών υπηρεσιών"... :lol:

Αν δεν "ενοχλήσεις" πως θα φτιάξει? τελος παντων, ενόχλησαν άλλοι και θα λυθεί το θέμα, αφού λογικά δεν είναι δικαίωμα του οποιουδήποτε upstream παρόχου να κόβει πρόσβαση σε χρήστες από άλλες χώρες.

Psycho13
17-02-10, 15:11
Ανοιγει κανονικα αλλα κανει μπολικη ωρα για να ανοιξει...Μπορει να οφειλεται βεβαια και στους dns servers του dydns

Xouzouris
18-02-10, 19:20
Κι ελεγα τι επαθε ο πειρατης... εδω και μερες τρωω timeouts απο Τελλας, ενω βλεπω οτι απο NetOne παιζει κανονικοτατα και γρηγορα.

Ο,τι να'ναι παντως και τα Ιταλικα δικαστηρια, αλλα πολυ περισσοτερο οι wholesale παροχοι. Μπορουσαν να εφαρμοσουν την αποφαση σε επιπεδο DNS (οπως ειχαν κανει με τα στοιχηματζιδικα site του εξωτερικου, μην φανταστειτε οτι ειναι καινουργιοι στις λαμογιες οι ιταλιανοι) και να ειναι συννομοι χωρις να εμποδιζουν την προσβαση σε χρηστες τριτων χωρων που τυχαινει να "πατανε" πανω στις γραμμες τους για διασυνδεση.

Νομιζω οτι το ποτηρι αρχιζει να ξεχειλιζει.

uncharted
18-02-10, 22:57
απαραδεκτο :down:

uncharted
03-03-10, 20:39
καμια προοδος υπηρξε? :hmm:

scorpios
03-03-10, 23:52
Τώρα φορτώνει κανονικά

uncharted
03-03-10, 23:54
μπα, τιποτα εδω

crypter
04-03-10, 01:03
μπα, τιποτα εδω

Kαι εδω τα ιδια. :p

sdikr
04-03-10, 02:15
κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και τους όρους χρήσης

@ ADSLgr.com All rights reserved.