PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίλλημα για αναβάθμιση ταχύτητας λογω μεγάλης απόστασης...



geomouss
16-02-10, 19:49
Καλησπέρα. Στην περιοχή μου υπήρχαν διαθέσιμες ταχύτητες έως 2048/256 . Πλέον υπάρχουν διαθέσιμες και οι 8,24 . Όμως λόγω μεγάλης απόστασης από το dslam (περίπου 3 χιλιόμετρα, 46db attenuation ) , φοβάμαι μήπως έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις εάν κάνω αναβάθμιση . Αυτή την στιγμή είμαι ευχαριστημένος με την γραμμή μου απλά με ενδιαφέρει το μεγαλύτερο upload της 24άρας . Τα στοιχεία της γραμμής μου αυτή την στιγμή είναι :

Downstream Upstream

SNR Margin

22.0 25.0 db (το SNR παίζει απο 22 έως 28 )

Line Attenuation

46.0 24.0 db

Data Rate

2048 256 kbps

Επίσης η διαδικασία αναβάθμισης πόσες μέρες διαρκεί από την στιγμή που αιτηθώ αναβάθμιση αλλά και το αντίθετο (υποβάθμιση) εφόσον έχω προβλήματα ; Επίσης φαντάζομαι ότι δεν θα προπληρώσω τίποτα πάγια πάλι;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :p

Andreaslar
16-02-10, 20:03
Με 46 attenuation ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πιάσεις 6.5mbps..Πρακτικά...Λιγότερο...

Είσαι σίγουρος ότι αξίζει να βάλεις 24άρα?

Απο γνωστούς, η αναβάθμιση έγινε αυθημερόν (Πρωί μίλησε με την τεχνική υποστήριξη, το μεσημέρι είχε αναβαθμιστεί) αλλά και 4 μέρες..

Για υποβάθμιση πιστευω να ισχύουνε τα ίδια

geomouss
16-02-10, 20:23
Το download δεν με απασχολεί . Μια χαρά είμαι και με τα 2 που έχω τώρα . Απλά η ταχύτητα του upload με ενδιαφέρει . Βέβαια ο οτε έχει άλλη άποψη επί του θέματος . Σου λέει 256 kbps και αν σου αρέσει , εφόσον δεν υπάρχει και η δυνατότητα ''εναλλακτικής'' πρότασης για εμάς τους ''χωρικούς'' .:rotfl:

dia1995
16-02-10, 21:05
Το download δεν με απασχολεί . Μια χαρά είμαι και με τα 2 που έχω τώρα . Απλά η ταχύτητα του upload με ενδιαφέρει . Βέβαια ο οτε έχει άλλη άποψη επί του θέματος . Σου λέει 256 kbps και αν σου αρέσει , εφόσον δεν υπάρχει και η δυνατότητα ''εναλλακτικής'' πρότασης για εμάς τους ''χωρικούς'' .:rotfl:

Φιλε μου εγω θα σου προτεινα να μεινεις οπως εισαι και να μην προκαλεις προβληματα στον εαυτο σου (με αποσυνδεσεις κτλ) εφοσον δεν χρειαζεσε το upload για κατι πολυ σημαντικο...Απο την αλλη παλι αν ειναι πολυ σημαντικο το ρισκαρεις...

Μια διευκρινηση..Για 24αρα μιλαμε ή για 8αρα?? Αν μιλαμε για 24αρα ξεχνα ολα τα παραπανω και μεινε εκει που εισαι με το κεφαλι σου ησυχο.Εκτος και αν ψαχνεις για μπελαδες,αν ναι,τοτε μην αγνοεις τα παραπανω.

geomouss
17-02-10, 14:15
Για 24άρα μιλάω . Μάλλον θα μείνω όπως είμαι για να μην δημιουργήσω προβλήματα χωρίς λόγο .

dia1995
17-02-10, 15:05
Για 24άρα μιλάω . Μάλλον θα μείνω όπως είμαι για να μην δημιουργήσω προβλήματα χωρίς λόγο .

Καλα εκανες και με ακουσες φιλε...Μην δημιουργεις προβληματα...Τι τα θες τα τρεχαματα...?και δωστου τηλεφωνηματα 121 ολη την ωρα,να το ενα να το αλλο..θα βαρεθεις,κατσε εκει οπως εισαι και μην το ξανασυζητησεις αν δεν αλλαξουνε τα πραγματα!

maik
17-02-10, 22:12
Βέβαια ο οτε έχει άλλη άποψη επί του θέματος . Σου λέει 256 kbps και αν σου αρέσει , εφόσον δεν υπάρχει και η δυνατότητα ''εναλλακτικής'' πρότασης για εμάς τους ''χωρικούς'' .:rotfl:

Οι αλλοι δηλαδη ποσο δινουν; το εχεις ψαξει;:hmm:

baskon
18-02-10, 03:39
Για 24άρα μιλάω . Μάλλον θα μείνω όπως είμαι για να μην δημιουργήσω προβλήματα χωρίς λόγο .
Επειδη το snr σου παιζει ειναι πιθανο να εχεις προβληματα..Εαν δεν επαιζε σχεδον καθολου τοτε θα μπορουσε να δουλεψει χωρις προβληματα..
Παρολαυτα,απο τη στιγμη που σου μπηκε η ιδεα δε ξερω..
Εγω αν ημουν στη θεση σου θα το δοκιμαζα να δω πως παει..
Αναβαθμισεις/Υποβαθμισεις ταχυτητας γινονται οποτε θελουμε και συνηθως κανουν 1-2 μερες το πολυ για να γινουν..
Οποτε στη χειροτερη εαν ειχες αποσυνδεσεις να ειχες προβλημα για 2-3-4 μερες μεχρι να ξαναγινει η υποβαθμιση..
Εγω παντως θα δοκιμαζα να βαλω μια 8αρα να δω τι μπορει να πιασει η γραμμη μου,ρισκαρωντας να εχω αποσυνδεσεις για 2-3-4 μερες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.