PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία ιστοσελίδας ή blog; Τη γνώμη σας!



jakob
16-02-10, 22:33
Θέλω να δημιουργήσω μία ιστοσελίδα και δεν έχω καθόλου πείρα, ούτε πολλές γνώσεις, για αυτό αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.

Πρώτα απ' όλα ιστοσελίδα ή blog; Αν έχω καταλάβει τα blogs είναι εξαιρετικά εύκολα στη δημιουργία και στη διαχείριση. Εγώ όμως θα δημοσιεύω ενημερωτικό περιεχόμενο που πρέπει να είναι οργανωμένο και τα blogs συνήθως είναι αραιά και χύμα.

Έπειτα απ' ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω και τα δύο δωρεάν αν δε με νοιάζει και πολύ η διεύθυνση. Για να έχω μια ξεκάθαρη διεύθυνση δικής μου επιλογής θα χρειαστεί να πληρώνω κάτι. Μήπως όμως να δω πρώτα πως θα εξελιχθεί και αργότερα να κοιτάξω αυτό το ενδεχόμενο;

cranky
16-02-10, 22:36
Ξεκίνα απο εδώ (http://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1+%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%C E%B4%CE%B1%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a).

zombie_wireless
16-02-10, 23:05
Περιέχει και παγίδες όμως το google...;);)

ThanosD
16-02-10, 23:36
Εγώ όμως θα δημοσιεύω ενημερωτικό περιεχόμενο που πρέπει να είναι οργανωμένο και τα blogs συνήθως είναι αραιά και χύμα.

Παρόλο που ένα blog application θα μπορούσε να σεταριστεί να δουλέψει όπως θες, εσύ βασικά θες ένα CMS (= content management system) το οποίο έχει εξ'αρχής μια πιο οργανωμένη δομή από ένα blog.

Insert Coin
16-02-10, 23:54
Έχει μεγάλη σημασία το τι θέλεις να κάνεις ακριβώς.

Αν απλώς θέλεις να βάζεις ενδιαφέρουσες ειδήσεις που θα βρίσκεις σε άλλους ιστότοπους, κάνε ένα blog και βλέποντας και κάνοντας. Αν δεις ότι υπάρχει ανταπόκριση σε αυτό που κάνεις, έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεσή σου και δεν το βαρεθείς, πάρε κι ένα domain αν πιστεύεις πως είναι απαραίτητο και προχώρα! :)

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις!

jakob
17-02-10, 00:03
Περιεχόμενο δικό μου και παίζει ρόλο να είναι ευαναγνωστο το περιεχόμενο το οποίο θα περιέχει και μακροσκελείς αναλύσεις.

........Auto merged post: jakob πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι είναι το cms και που το βρίσκω;

τι παγίδες κρύβει το google;

Insert Coin
17-02-10, 00:44
Με το blog πάντως θα μπορείς και να έχεις τακτοποιημένα ανά ημερομηνία τα περιεχόμενα, αλλά και να βάζεις κάποιες ετικέτες (tags), ώστε να χωρίζονται ανά κατηγορία.

jakob
17-02-10, 00:50
Δε με νοιάζει τόσο η ημερομηνία όσο τα θέματα και η μεταξύ τους συσχέτιση.

Και κάτι ακόμα, το περιβάλλον θα ναι λιτό και σοβαρό.

zombie_wireless
17-02-10, 08:35
τι παγίδες κρύβει το google;


Για παράδειγμα εμφανίζει ιστοσελίδες που φιλοξενούν site.Έλεγε δήθεν ότι είναι δωρεάν και μετά μου εμφάνιζε πακέτα προσφορών(αφού είχα εγγραφεί και έιχα δώσει στοιχεία, ταχ.κώδ και λοιπά);)

KeyMaKeR
17-02-10, 12:02
Καλύτερα να αγοράσεις απλά ένα domain και να το συνδέσεις με έναν λογαριασμό blogger. Πιστεύω ότι είναι η πιο ιδανική λύση που μπορείς να έχεις.

SV1XV
17-02-10, 21:31
μακροσκελείς αναλύσεις.Και ποιός θα τις διαβάζει ? Νομίζω ότι το on-line αναγνωστικό κοινό τις συχαίνεται.

zombie_wireless
17-02-10, 21:39
Και ποιός θα τις διαβάζει ? Νομίζω ότι το on-line αναγνωστικό κοινό τις συχαίνεται.

Το παιδί ρώτησε για φιλόξενία ιστοσελίδων, όχι την γνώμη μας για το περιεχόμενο που θα ανεβάσει...;)

jakob
17-02-10, 22:58
Και ποιός θα τις διαβάζει ? Νομίζω ότι το on-line αναγνωστικό κοινό τις συχαίνεται.

Η γνώση αποκτιέται με θυσίες, όχι με πιασάρικους τίτλους.

Άλλωστε δεν μπορείς να ασχοληθείς με νομολογία επιγραμματικά.

zombie_wireless
17-02-10, 23:07
Αν η σελίδα διαμορφωθεί με εικόνες, παραγραφοποίηση σωστή θα είναι αρεστή στο κοινό...;)

jakob
18-02-10, 13:07
Για παράδειγμα εμφανίζει ιστοσελίδες που φιλοξενούν site.Έλεγε δήθεν ότι είναι δωρεάν και μετά μου εμφάνιζε πακέτα προσφορών(αφού είχα εγγραφεί και έιχα δώσει στοιχεία, ταχ.κώδ και λοιπά);)

Οι προσφορές ήταν από τρίτους;

zombie_wireless
18-02-10, 22:37
Δεν σε πιάνω τί εννοείς...;

jakob
24-02-10, 13:53
Δηλαδή δεν ήταν τόσο δωρεάν όσο έλεγαν;

RyDeR
24-02-10, 16:53
Επίσης το joomla είναι καλή λύση.

Nozomi
24-02-10, 18:13
Και ποιός θα τις διαβάζει ? Νομίζω ότι το on-line αναγνωστικό κοινό τις συχαίνεται.
Αυτό που το βασίζεις ?
Δεν χρησιμοποιούν όλοι το Διαδίκτυο για να βλέπουν φωτογραφίες και για χαβαλέ...

jakob
26-02-10, 11:01
Μη με παρεξηγείτε, καλός και ο χαβαλές αλλά κάποιος πρέπει να χρησιμοποιήσει το ιντερνετ και για ενημέρωση-πληροφόρηση.

manolog3
28-02-10, 14:17
Επίσης το joomla είναι καλή λύση.

+100000 και απο εμενα.

Αγορασε ενα domain και αρχισε να δουλευεις με joomla. Οσοι το χρησιμοποιουν ειναι ευχαριστημενοι και μιλανε για μεγαλη ευκολια.

Επισης οπου κολλησεις υπαρχει και ελληνικη κοινοτητα που θα σε βοηθησει!! :)

jakob
02-03-10, 01:59
Μου σύστησαν και wordpress

manolog3
03-03-10, 18:08
Μου σύστησαν και wordpress

Γιατι τι τους εκανες και θελουν να σε ταλαιπωρουν?? :rofl::p Μεινε μακρια...

Γνωμη μου ειναι αν θες να κανεις κατι αξιολογο ξεκινα να στησεις μια κανονικη σελιδα μεσα απο το joomla.

Εκτος αν θες κατι δοκιμαστικο για να δεις ποση απηχηση θα εχει τοτε πηγαινε στον blogger και αν ολα πανε καλα δημιουργεις ενα κανονικο site.

jakob
05-03-10, 01:55
Έχω την εντύπωση πως το wordpress είναι πιο ασφαλές από άποψη προσωπικών δεδομένων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.