PDA

Επιστροφή στο Forum : SPEEDTOUCH 510i ή SPEEDTOUCH HOME I



iparout
16-01-04, 13:50
Καλημέρα.

Λοιπόν, το πήρα απόφαση και θα βάλω DSL. Πήγα στο site του ΟΤΕ και μου προτείνει ένα από τα 3 παρακάτω modems :

ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510i MULTI USER με 85 ευρώ

ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510i (όχι Multi-USER) με 76 ευρώ

ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH HOME I με 106 ευρώ

Σκέφτομαι, καθαρά λόγω τιμής, να πάρω το δεύτερο και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλό και επαρκές ή αν αξίζει τον κόπο να δώσω τα 10 ή 30 ευρώ παραπάνω για να πάρω κάποιο από τα άλλα 2.

Thanks guys.

XTCgr
16-01-04, 13:58
αυτή την απορία έχω και εγώ που έχω το home απο Σεπτέμβριο (τότε υπήρχαν το Ηοme το Pro και το USB) .... ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος το home και οχι το 510 όταν το δεύτερο είναι router ΚΑΙ πιο φθηνό??? :?:
Προσωπικη παράκληση... μην ανοίγεται άλλα threads για Αlcatel, είναι κρίμα γιατι υπάρχουν ήδη αρκετά από τα οποία μπορέιτε να συνεχίσετε

iparout
16-01-04, 14:06
Άνοιξα νέο thread γιατί μετά από search δεν βρήκα τίποτα συγκεκριμένο σε σχέση με τη σύγκριση των 3 modem. Και το να συνεχίσω σε ένα off topic thread που αφορούσε άλλη ερώτηση για Alcatel modem, μάλλον θα μπέρδευε την συζήτηση παρά θα βοηθούσε.

iparout
16-01-04, 21:55
megale to 510i den einai dia8esimo stin ellada akoma min to psagnis.

Χμμμ... Αφού το site του ΟΤΕ το προτείνει και μάλιστα δίνει και τιμή για άμεση αγορά.

iparout
17-01-04, 00:13
nai to site tou ote to proini ala gia rota ayrio ston ote to exoun kai 8a dis ti apantisi 8a paris tin idia apantisi pira kai ego

Μήπως είπαν και πότε τουλάχιστον θα είναι διαθέσιμο ? Γιατί το θεωρώ υπερβολικό να δώσω 106 ευρώ για modem.

Και εν πάσει περιπτώσει, ανεξαρτήτως αν είναι διαθέσιμο ή όχι, ποιο απ'τα τρια είναι καλύτερο ?

ggeorgan
17-01-04, 10:00
Πάντως, εμένα 510i μου πρότειναν και μου φέρανε και, μάλιστα, έχω κάνει και post στο forum για το πώς μπορείτε να το ρυθμίσετε για το εσωτερικό σας δίκτυο.

SSB
17-01-04, 11:03
sigoura omos kalitero apo ta zyxel

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω απόλυτα. Έχεις δοκιμάσει ποτέ κανένα Zyxel; Μπορεί και αυτά να μην είναι τα κορυφαία, αλλά στα χρήματά τους δύσκολα μπορεί κάποιος να φανταστεί έστω τι προσφέρουν, ειδικά στον έμπειρο χρήστη.

SSB
17-01-04, 16:28
Τα έχω υπόψη μου φίλε mpouf.
Το θέμα είναι ποιός άλλος τα έχει, και εννοώ ότι αν ψάξεις σχετικά στο internet, θα διαπιστώσεις ότι εκτός της εταιρείας που τα κατασκευάζει και του Έλληνα που τα αντιπροσωπεύει, δεν θα δείς καμμιά αναφορά σε αυτά, ούτε από χρήστες ούτε από άλλη πηγή.
Αυτό βέβαια μπορεί να μην σημαίνει τίποτα και να είναι άψογες συσκευές με τέλεια χαρακτηριστικά. Γιατί όμως να το ρισκάρει κάποιος, όταν μάλιστα δεν είναι και φτηνά.
Αντίθετα κάνε μια σχετική έρευνα για άλλα γνωστά μοντέλλα (Cisco, D-Link, Zyxel etc) και θα δείς και σχετικά reviews, με υπέρ και κατά, αλλά όλο και θα πάρεις και μια ιδέα σχετικά με τα πιθανά πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματά τους.

Προσωπικά μιλώντας, το σημαντικότερο όλων είναι το support, και μιλώ για firmware updates, βιβλιογραφία σχετικά με το OS κλπ.

Αυτά όλα βέβαια δεν είναι παρά η προσωπική μου άποψη :)

gtok34
19-01-04, 23:31
Στην περιοχή μου εχω ΑΝΚΟ O OTE προτείνει αλκατέλ. Το θέμα είναι επειδή μετακινούμε συχνά μήπως σε καπια αλλη περιοχή δεν είναι και τοσο συμβατό το αλκατέλ???? Και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για τα zyxel αλλα στο φορουμ αυτο τελευταία καποιοι το παρουσίασαν προβληματικό. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.

saint240881
19-01-04, 23:53
alcatel 510 δαγκωτο
το χω απο την παρασκευη και εχω κατεβασει ηδη 4g
δεν μασαει και ειναι πολυ user friendly.

JamesBond
19-01-04, 23:56
Και εγώ ψηφίζω Alcatel 510i.
Έχει καλύτερο user Interface apο το PRO.
Πιστεύω ότι είναι εφάμιλο με τα Zyxel...σε άλλα καλύτερο σε
άλλα ίσως υποδιέστερο....και εντέλει είναι και Ευρωπαϊκό το
design (τα Ζyxel από πού είναι?).... και τελικά μου φαίνεται
όλα από Κίνα και Τaiwan έρχονται..!!!!

Αν θυμάμαι καλά έχει και Λαμπάκι που γίνεται πορτοκαλί όταν
συγχρονίσει με το DSLAM και πράσινο όταν τερματίσει το PPP !!!!!
KAΛΟ !!! το Ζyxel to έχει?

James

saint240881
20-01-04, 00:02
ει jamesbond...
και τι γινετε οταν περιμενεις να αναψει το λαμπακι και γινετε πρασινο ξαφνικα?
εγω προσωπικα που περιμενα να γινει απο πορτοκαλι πρασινο μια μερα ειχα καταxαρει που καταλαβα οτι ειμαι ενεργοποιημενος απο οτε.

JamesBond
20-01-04, 00:14
ΕΕ!!!!!
κατά χάρη????
Que est que ce?

James

guru
20-01-04, 00:30
«... ειχα κατα χαρη (sic) που καταλαβα οτι ειμαι ενεργοποιημενος απο οτε»
Ο φίλος εννοεί ότι είχε καταχαρεί!!!

iparout
20-01-04, 13:40
Ωραία λοιπόν, καταλήγω προς ALCATEL SPEEDTOUCH 510i.

1) Να πάρω όμως το multi-user ή το απλό ?

2) Μπαίνει σε θύρα Ethernet, έτσι δεν είναι ?

Και επιπλέον, επειδή το netmod έχει αρχίσει τελευταία να τρώει κολλήματα (δηλαδή σβήνει το USB led και πάυει να παίρνει σήμα ο Η/Υ οπότε θέλει restart των Windows)

3) Θα έχω πρόβλημα με το ADSL λόγω netmod ? Ή μήπως το ADSL παρακάμπτει τελείως το netmod όταν είναι συνδεδεμένο με το Internet ?

Thanks guys.

guru
20-01-04, 14:35
Ωραία λοιπόν, καταλήγω προς ALCATEL SPEEDTOUCH 510i.

1) Να πάρω όμως το multi-user ή το απλό ?
2) Μπαίνει σε θύρα Ethernet, έτσι δεν είναι ?
3) Θα έχω πρόβλημα με το ADSL λόγω netmod ? Ή μήπως το ADSL παρακάμπτει τελείως το netmod όταν είναι συνδεδεμένο με το Internet ?

1. Αν θέλεις να συνδέσεις περισσότερους από έναν υπολογιστές, το MULTI USER, αλλιώς το απλό. Το MULTI USER (http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=isdn&curmod=630) είναι για 4 Η/Υ άμεσα ή σύνδεση πολλαπλών Η/Υ μέσω εξωτερικού ΗUΒ.

2. Ναι. (http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=isdn&curmod=662)

3. Κανένα πρόβλημα. Το ADSL λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες από την παραδοσιακή τηλεφωνία και το ISDN, οπότε δεν τίθεται θέμα επιρροής από το ένα στο άλλο. Γι' αυτό υπάρχει ο διαχωριστής (για γραμμές ISDN ή PSTN) ή τα φίλτρα (PSTN).

iparout
20-01-04, 15:06
Ωραία λοιπόν, καταλήγω προς ALCATEL SPEEDTOUCH 510i.

1) Να πάρω όμως το multi-user ή το απλό ?
2) Μπαίνει σε θύρα Ethernet, έτσι δεν είναι ?
3) Θα έχω πρόβλημα με το ADSL λόγω netmod ? Ή μήπως το ADSL παρακάμπτει τελείως το netmod όταν είναι συνδεδεμένο με το Internet ?

1. Αν θέλεις να συνδέσεις περισσότερους από έναν υπολογιστές, το MULTI USER, αλλιώς το απλό. Το MULTI USER (http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=isdn&curmod=630) είναι για 4 Η/Υ άμεσα ή σύνδεση πολλαπλών Η/Υ μέσω εξωτερικού ΗUΒ.

2. Ναι. (http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=isdn&curmod=662)

3. Κανένα πρόβλημα. Το ADSL λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες από την παραδοσιακή τηλεφωνία και το ISDN, οπότε δεν τίθεται θέμα επιρροής από το ένα στο άλλο. Γι' αυτό υπάρχει ο διαχωριστής (για γραμμές ISDN ή PSTN) ή τα φίλτρα (PSTN).

Να'σαι καλά φίλε για τη σύντομη απάντηση. Θα κλείσω τώρα την παραγγελία...

gtok34
20-01-04, 22:39
Προσεξτε όμως αν κανεις την παραγγελία από τον ΟΤΕ Online κατω λεει με ψιλα γράμματα ότι σου χρεώνουν και το κόστος εγκατάστασης 50 και σου το φέρνουν λεει οι τεχνικοί στο σπίτι. Εμένα παντως που πήγα στον ΟΤΕ μου δώσανε εναν κατάλογο να διαλέξω. Μου λένε εχουμε λεει της ΑΝΚΟ όχι της αλκατέλ. (άσχετοι ήταν και συνεχίζουν ασχετοι) Αντε καλά λέω ποιά είναι το
SPEEDTOUCH USB PSTN 1 ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH HOME ΓΙΑ PSTN 1 ΕΤΗΕRNET ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510 ΓΙΑ PSTN ΜΕ 1 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510i για ΙSDN ΜΕ 4 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΕΣ (ΜΟΝΟ ISDN???)

Αυτά γράφουν μαζί με την αίτηση που μου δώσανε να συμπληρώσω.
Αλλα στο site αλλα αυτοί???? Που είναι το multi user ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ SITE????? to i ειναι μονο για isdn ποιο τελικα είναι με τις 4 Ethernet γιατί εγώ αυτό θέλω να πάρω αλλά εχω Pstn και στο μόνο που εχει αυτή την σημείωση είναι στο 510ι ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ISDN. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΕΙ. ???? :? :? :? :roll: ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ADSL AKOMA ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ :roll:

iparout
20-01-04, 23:10
Προσεξτε όμως αν κανεις την παραγγελία από τον ΟΤΕ Online κατω λεει με ψιλα γράμματα ότι σου χρεώνουν και το κόστος εγκατάστασης 50 και σου το φέρνουν λεει οι τεχνικοί στο σπίτι. Εμένα παντως που πήγα στον ΟΤΕ μου δώσανε εναν κατάλογο να διαλέξω. Μου λένε εχουμε λεει της ΑΝΚΟ όχι της αλκατέλ. (άσχετοι ήταν και συνεχίζουν ασχετοι) Αντε καλά λέω ποιά είναι το
SPEEDTOUCH USB PSTN 1 ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH HOME ΓΙΑ PSTN 1 ΕΤΗΕRNET ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510 ΓΙΑ PSTN ΜΕ 1 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510i για ΙSDN ΜΕ 4 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΕΣ (ΜΟΝΟ ISDN???)

Αυτά γράφουν μαζί με την αίτηση που μου δώσανε να συμπληρώσω.
Αλλα στο site αλλα αυτοί???? Που είναι το multi user ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ SITE????? to i ειναι μονο για isdn ποιο τελικα είναι με τις 4 Ethernet γιατί εγώ αυτό θέλω να πάρω αλλά εχω Pstn και στο μόνο που εχει αυτή την σημείωση είναι στο 510ι ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ISDN. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΔΙΑΛΥΝΕΙ. ???? :? :? :? :roll: ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ADSL AKOMA ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ :roll:

Αυτό με τις 4 θύρες είναι το MULTI USER στο site του ΟΤΕ ή το τελευτάιο απ'τα 4 στη λίστα που έγραψες. Δεν ξέρω όμως αν κάνει για PSTN. Νομίζω πως όχι αλλά κάποιο άλλο παιδί θα σου πει πιο σίγουρα.

guru
21-01-04, 02:00
Προσεξτε όμως αν κανεις την παραγγελία από τον ΟΤΕ Online κατω λεει με ψιλα γράμματα ότι σου χρεώνουν και το κόστος εγκατάστασης 50 και σου το φέρνουν λεει οι τεχνικοί στο σπίτι.

Έχεις δίκιο, από το oteshop δεν μπορείς (!!!) να δηλώσεις ότι θα κάνεις μόνος την εγκατάσταση, και έκανες πολύ καλά που το επισήμανες. Γι' αυτό υπάρχει το 134 ή το τοπικό κατάστημα ΟΤΕ (ευτυχώς έχουμε πολλές επιλογές :mrgreen: :lol: )


Εμένα παντως που πήγα στον ΟΤΕ μου δώσανε εναν κατάλογο να διαλέξω. Μου λένε εχουμε λεει της ΑΝΚΟ όχι της αλκατέλ. (άσχετοι ήταν και συνεχίζουν ασχετοι)
SPEEDTOUCH USB PSTN 1 ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH HOME ΓΙΑ PSTN 1 ΕΤΗΕRNET ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510 ΓΙΑ PSTN ΜΕ 1 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΗ
SPEEDTOUCH 510i για ΙSDN ΜΕ 4 ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΔΙΕΠΑΦΕΣ (ΜΟΝΟ ISDN???)

Αυτά γράφουν μαζί με την αίτηση που μου δώσανε να συμπληρώσω.
Αλλα στο site αλλα αυτοί???? Που είναι το multi user ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ SITE????? to i ειναι μονο για isdn ποιο τελικα είναι με τις 4 Ethernet γιατί εγώ αυτό θέλω να πάρω αλλά εχω Pstn και στο μόνο που εχει αυτή την σημείωση είναι στο 510ι ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ISDN.

Δες εδώ τα μόντεμ που προτείνει ο ΟΤΕ για γραμμή PSTN και DSLAM ANCO: http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=ANKO&p2=pstn&curmod=629

Η αντιστοιχία με αυτά που ανέφερες είναι η προφανής:
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH USB ... 86,40 €
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH HOME ... 105,86 €
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510 ... 65 €
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510 MultiUser ... 80 €
(Τα αντίστοιχα μοντέλα 510i για ISDN).

Όπως βλέπεις υπάρχει Multiuser και για PSTN. Μάλλον έχουν κάνει λάθος στο κατάστημα του ΟΤΕ, εκτός κι αν έχουν τελειώσει στην περιοχή σου. Γιατί δεν κάνεις τηλεφωνικά (134) την αίτηση; Έτσι δε θα μπλέξεις με τους άσχετους (όπως λες) του ΟΤΕ-καταστήματός σου!

iparout
21-01-04, 02:11
Να ρωτήσω και κάτι άλλο εγώ ρε παιδιά. Το 510i (το απλό όχι το multi-user) είναι router απ'ότι έχω καταλάβει, έτσι ?

Αυτό που δεν μπορώ να βρω πουθενά είναι αν έχει ενσωματωμένο firewall ή όχι... Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει...

Thanks.

guru
21-01-04, 04:20
Πολλές πληροφορίες και οδηγίες για τα ADSL modem της Alcatel θα βρείτε σε αυτό το βελγικό site (διαθέσιμο μόνο στα γαλλικά -- όσοι δεν είναι γαλλομαθείς ας ρωτήσουν ή ας χρησιμοποιήσουν το WorldLingo Online translator (http://worldlingo.com/products_services/worldlingo_translator.html) για μετάφραση στα αγγλικά ή τα ελληνικά):
http://adsl.info.ucl.ac.be/

Με κάθε επιφύλαξη, παραθέτω από το site αυτό, για την οικογένεια Alcatel Speed Touch 510:
Pare-feu (firewall) intégré, mais accessible seulement par les commandes en mode ligne, pas par le mini-serveur web.
(=~ Firewall integrated, but accessible only by the commands in line mode, not by the "mini-server Web" -- integrate = εντάσσω, ενσωματώνω)

ggeorgan
21-01-04, 09:49
Η αλήθεια είναι ότι η τεκμηρίωση για το 510i έχει μείνει πίσω. Αυτός είναι και ο λόγος που ο ΟΤΕ δεν έχει καθαρή εικόνα για το τι ακριβώς συσκευές διαθέτει και για το τι κάνει ακριβώς η κάθε μία. ’μα πετύχει ένα προϊόν ή μια υπηρεσία, αυτά είναι συνήθη συμπτώματα. Οι προμηθευτές δεν έχουν χρόνο να τα μάθουν ούτε οι ίδιοι. Εκείνο που ενδιαφέρει πρακτικώς είναι ότι η συσκευή παίζει πολύ καλά και σχεδόν διαφανώς για τον χρήστη.

iparout
21-01-04, 12:55
Πολλές πληροφορίες και οδηγίες για τα ADSL modem της Alcatel θα βρείτε σε αυτό το βελγικό site (διαθέσιμο μόνο στα γαλλικά -- όσοι δεν είναι γαλλομαθείς ας ρωτήσουν ή ας χρησιμοποιήσουν το WorldLingo Online translator (http://worldlingo.com/products_services/worldlingo_translator.html) για μετάφραση στα αγγλικά ή τα ελληνικά):
http://adsl.info.ucl.ac.be/

Με κάθε επιφύλαξη, παραθέτω από το site αυτό, για την οικογένεια Alcatel Speed Touch 510:
Pare-feu (firewall) int?gr?, mais accessible seulement par les commandes en mode ligne, pas par le mini-serveur web.
(=~ Firewall integrated, but accessible only by the commands in line mode, not by the "mini-server Web" -- integrate = εντάσσω, ενσωματώνω)

Μάλιστα... Θα μπορούσε κάποιος να μας διαβεβαιώσει όμως στα σίγουρα ότι έχει firewall το modem ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.