PDA

Επιστροφή στο Forum : Thomson TG585v7 Firmware 8.2.5.0



Σελίδες : [1] 2 3

cmaniac
17-02-10, 05:08
Γεια σας!

Τις τελευταιες ημερες απεκτησα ενα TG585v7 και αν και στην αρχη ημουν επιφυλακτικος για την αποδοση των αναβαθμισεων που κατα καιρους λανσαρει η Thomson για τους συνεργατες και ISP τελικα αποφασισα να ασχοληθω κι εγω με το αθλημα.

Ψαχνοντας με τις ωρες στο forum, βρεθηκα αναμεσα σε μια πληθωρα εκδοσεων που ουσιαστικα η μια διορθωνει προβληματα αλλης και αντιστοιχα η μια ανοιγει καποια νεα παραθυρα/σφαλματα.

Αναμεσα σε αναζητησεις σε Ελλαδα [adslgr.com], Γερμανια [Speedtouchforum.de], Αυστρια [dieschmids.at], Αμερικη [ipstore.us], Αγγλια [modem-help.co.uk] , Νεα Ζηλανδια - Αυστραλια [forums.whirlpool.net.au], βρεθηκα μπροστα απο ενα πληθος πληροφοριων.

Μεσα σε αυτα ηταν και η εκδοση firmware 8.2.5.0 για το TG585v7 που δεν ειχε αναφερθειι μεχρι προτινος σε καποιο θεμα στις σελιδες του adslgr.com, τουλαχιστον οσο εψαξα. Εδω και λιγες ημερες την εχω προσθεσει στο Downloads Section tou Adslgr και καποιοι ηδη την εχετε κατεβασει.

Ηθελα η παρουσιαση αυτης της εκδοσης να διαφερει λιγο σε σχεση με τις υπολοιπες και να απευθυνθει στον power user. Δηλαδη να την παρουσιασω και να αναδειξω μαζι την "δυσκολη" (σε εισαγωγικα, γιατι ουσιαστικα την θεωρω πιο ευκολη και μακραν πιο "καθαρη" μεθοδο για να αναβαθμισει κανεις το λογισμικο της συσκευης του) μεθοδο αναβαθμισης, με tftp.

Τι χρειαζεστε:
Εναν tftp / dhcp server ( http://tftpd32.jounin.net/download/tftpd32.335.zip - Αυτο εδω το μικρο προγραμμα ειναι αρκετο)
Ενα firmware σε μορφη .bin / .bli
Ενα.. μοντεμ :p


Για αρχη ρυθμιζουμε τον υπολογιστη μας με μια "καρφωτη" IP, ετσι ωστε να βρισκεται στο ιδιο subnet με ενα απο τα 2 προρρυθμισμενα του μοντεμ.

Αρχικα τα speedtouch ακουγαν στην IP 10.0.0.138, ενω αργοτερα προστεθηκε και η 192.168.1.254. Ομως για να μην χαθει η συμβατοτητα προς τα πισω, ολα τα firmware "ακουνε" και στις 2.

Οποτε, ο υπολογιστης μας φτανει να εχει μια IP απο τις 10.0.0.1 εως 10.0.0.254 (εξαιρουμενης της 10.0.0.138) ή 192.168.1.1-192.168.1.253.

Εμεις θα χρησιμοποιησουμε μια απο τις παλιες IP. Δινουμε λοιπον καρφωτα στο υπολογιστη μας την IP 10.0.0.1 και subnet 255.0.0.0.0, οπως φαινεται στην εικονα
68770

Παταμε ΟΚ και συνεχιζουμε με το να ρυθμισουμε τον tftp server.

Φροντιζουμε αρχικα να ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ απο την παρουσια καθε ειδους firewall, καθως θεωρειται βεβαιο πως θα μας εμποδισει απο το να ολοκληρωσουμε τη διαδικασια.

Υστερα τοποθετουμε τα αρχεια του server χυμα στο σκληρο και μαζι μ αυτα τοποθετουμε και το αρχειο (*.bin/*.bli/...) με το firmware, μετονομαζοντας το σε κατι πολυ απλο. Το δικο μου το ονομασα 585v7.bin. Υστερα κανουμε τις ρυθμισεις στον tftp server μας οπως στο screenshot που ακολουθει. Αν εχετε ονομασει το αρχειο καπως αλλιως τοτε φροντιστε να αλλαξετε και το ονομα του αρχειου στο αναλογο πεδιο.

68771
Αν εχουν γινει ολα οπως πρεπει τοτε πατωντας απλα "save" εχετε ο,τι χρειαζεστε απο πλευρας λογισμικου.

Εαν επιθυμειτε να κρατησετε τις ρυθμισεις σας φροντιατε σε αυτο το σημειο να παρετε τα καταλληλα backup.

Υστερα φροντιζετε να απαλλαξετε το μοντεμ/router απο καθε ειδους συνδεση με οποιονδηποτε υπολογιστη ή δικτυο (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ). Κανετε ενα "Hard Reset" κρατωντας πατημενο το αναλογο pin που υπαρχει στο πισω μερος τησ συσκευης για πανω απο 7 δευτ/τα ή μεχρι να κοκκινισει το λαμπακι Power. το αφηνετε να εκκινησει κανονικα και το συνδεετε στον υπολογιστη που τρεχει ο tftp server, στην θυρα Ethernet 1.

Υστερα το κλεινετε ξανα και κρατωντας πατημενο το reset pin, ανοιγετε το μοντεμ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ RESET PIN, μεχρι να αλλαξει χρωμα το λαμπακι power. Μολις αλλαξει χρωμα, τοτε πρεπει να το αφησετε αμεσως.

Καπου εκει το μοντεμ θα παρει ip απο τον TFTP Server και θα ζητησει το αρχειο αυτοματα. Τοτε θα ξεκινησει η διαδικασια μεταφορας του αρχειου, οταν ολοκληρωθει (ειναι πιθανο να μην επιτυχει με την πρωτη φορα) θα κανει τον απαραιτητο ελεγχο και αν το modem αναγνωρισει το αρχειο ως ακεραιο τοτε θα το περασει στη μνημη flash του (θα δειτε να αναβει το λαμπακι ethernet κατα την διαδικασια, ειναι φυσιολογικοτατο).

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ακομα κι αν δειτε οτι εχει σταματησει καθε μεταφορα αρχειου δεν πρεπει να παρεμβειτε εσεις. Θα γινουν αυτοματα ολες οι απαρατιτητες διαδικασιες και το μοντεμ θα εκκινησει ειτε με το νεο ειτε με το παλιοfirmware...

Αν επιτυχει (θα το καταλαβετε γιατι η ολη διαδικασια επιβεβαιωσης θα καθυστερησει) θα εχετε flashare επιτυχως την συσκευη σας, αν οχι τοτε θα πρεπει να ξαναπροσπαθησετε.

Προσοχη μονο καθε φορα να φροντιζετε να ολοκληρωνει την διαδικασια εκκινησης του το μοντεμ.

Καλο Flashing!

Ακολουθουν Screenshots του Firmware 8.2.5.0
6877268769
6877368774

Και link στο downloads section
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1893

Spanos
17-02-10, 06:15
Πολύ καλή η μέθοδος TFTP γιατι μπορείς να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεσαι windows ή τον upgrade wizard ή αν ο router κολλάει σε bootp mode :oneup:

Για το 8.2.5.0 τώρα απο οτι είδα απο μια εικόνα σου έχει τον ίδιο driver με 8.6.9.0


SpeedTouch 585 v7 (pots) eth=SWITCH
board_name=CANT-P companyID=TMBB
flash_image=8.6.9.0.0 build_name=ZZ5XGE8.690
bcm96338_V1.0.188_ADSL_PHY_A2pBT010k.d20h

cmaniac
17-02-10, 16:22
Πολύ καλή η μέθοδος TFTP γιατι μπορείς να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεσαι windows ή τον upgrade wizard ή αν ο router κολλάει σε bootp mode :oneup:

Ειμαι οπαδος των απλων, σιγουρων και manual λυσεων οταν αφορα τετοιες συσκευες ;)

Καλος ο upgrade wizard, αλλα το "μια δουλευει, μια δεν δουλευει" δεν με επεισε. Ηθελα κατι το οποιο θα μου στησει το μοντεμ απο την αρχη, σαν καινουργιο. :)

Αλλωστε ειναι η μονη λυση γι αυτους που εχουν Unix based συστηματα :p


Για το 8.2.5.0 τώρα απο οτι είδα απο μια εικόνα σου έχει τον ίδιο driver με 8.6.9.0


SpeedTouch 585 v7 (pots) eth=SWITCH
board_name=CANT-P companyID=TMBB
flash_image=8.6.9.0.0 build_name=ZZ5XGE8.690
bcm96338_V1.0.188_ADSL_PHY_A2pBT010k.d20h

Για την ακριβεια, το παρεθεσα εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3326104&postcount=39

Και απ οτι δειχνει μαλλον η 8.2.5.0 ειναι οντως νεοτερη. Μου δεχνει αυτα


SpeedTouch 585 v7 (pots) eth=SWITCH
board_name=CANT-P companyID=TMBB
flash_image=8.2.5.0.0 build_name=CANTP08.250
bcm96338_V1.0.188_ADSL_PHY_A2pBT010o.d20h

Απο k σε o... Minor change, αλλα υπαρχει :)

ΥΓ.
Internet Uptime
Uptime: 0 days, 21:09:51

deniSun
17-02-10, 19:31
Και μόνο το demo που βλέπω θα το απέφευγα.

cmaniac
17-02-10, 20:30
Και μόνο το demo που βλέπω θα το απέφευγα.

http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?p=6752&sid=10371d4f2528c71ed3184c099c6ea449#6752




and what the premium demo means?
Thomson supply it to an ISP as a demonstration of that Firmware, so that they can evaluate it. If the ISP decides to buy, they receive firmware without the `Demo' flash on every webpage.

Μπορει να εμφανιστει μια εκδοση για τον Χ ISP, η οποια θα λεγεται 8.7.9, θα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με αυτη και δεν θα περιεχει το "demo.gif" αλλα θα ειναι customised απο τον Χ isp ή Generic (AA). Τοτε θα τρεξεις να την βαλεις?

Μην ξεχνας οτι και η 8.6.9 ειναι βασισμενη σε καποιο firmware της σειρας 8.2.x.x.. Απλα ειναι shipped by Telecom Austria. Κι επειδη ετσι την ηθελε η Telecom Austria, ετσι την πηρε και ο λαος ;)

Ο σκοπος αυτου του θεματος ομως δεν ειναι μονο το firmware... ;)

GeorgeVasil
18-02-10, 15:31
Καλησπερα Guyz..προσπάθησα και εγω να το περασω αλλα δεν.

1)Firewall Router/Windows Closed
2)Κάνω Hard Reset χωρίς τπτ απάνω..
3)Ανοιγω το ρουτερ με πατημενο το Reset.. το λαμπακι ειναι κοκκινο μολις γινεται πρασινο το αφηνω..και αρχίζει να αναβο-σβήνει το Ethernet για λιγη ωρα.Μετα σταθεροποιούνται ολα. (pwr/eth/wireless)

Το εκανα 2-3 φορες..

Παιζει ρολο που το router ειναι της 4νετ?το εχει κλειδωμένο τπτ?

STARJOHN
18-02-10, 17:19
Το περασα με τον setup wizard και περασε μια χαρα ειναι σταθερο και ανοιγουν πιο γρηγορα οι σελιδες.

cmaniac
18-02-10, 17:34
Καλησπερα Guyz..προσπάθησα και εγω να το περασω αλλα δεν.

1)Firewall Router/Windows Closed
2)Κάνω Hard Reset χωρίς τπτ απάνω..
3)Ανοιγω το ρουτερ με πατημενο το Reset.. το λαμπακι ειναι κοκκινο μολις γινεται πρασινο το αφηνω..και αρχίζει να αναβο-σβήνει το Ethernet για λιγη ωρα.Μετα σταθεροποιούνται ολα. (pwr/eth/wireless)

Το εκανα 2-3 φορες..

Παιζει ρολο που το router ειναι της 4νετ?το εχει κλειδωμένο τπτ?

Καλησπερα φιλε μου!

Απ οτι φαινεται εχεις ρυθμισει τα παντα σωστα και το ρουτερ επικοινωνει σωστα :oneup:

Ομως δοκιμασε καθε φορα που αποτυγχανει η διαδικασια να πατας δεξι κλικ κατω απο το πεδιο "allocated at" και να αφαιρεις την δ/νση (Remove address ή κατι παρομοιο) και να πατας εκ νεου save.

Εισαι ενα κλικ πριν απο την αναβαθμιση παντως :)


Το περασα με τον setup wizard και περασε μια χαρα ειναι σταθερο και ανοιγουν πιο γρηγορα οι σελιδες.
Η αληθεια ειναι πως ηθελα feedback απο μια δυσκολη γραμμη:oneup:

Keep in touch!

GeorgeVasil
18-02-10, 20:30
Δεν αντεξα και το εβαλα με τον wizard.

Σταθερο ολα οκ.

Δοκιμαστε λιγο το Wireless..γιατι εφαγε 2-3 φορες φρικη οταν πηγα να συνδεθω..και μονο με On-off εστρωνε..(ουτε interface δουλευε ουτε τπτ)

cmaniac
18-02-10, 21:45
Δεν αντεξα και το εβαλα με τον wizard.

Σταθερο ολα οκ.

Δοκιμαστε λιγο το Wireless..γιατι εφαγε 2-3 φορες φρικη οταν πηγα να συνδεθω..και μονο με On-off εστρωνε..(ουτε interface δουλευε ουτε τπτ)

Γι αυτο επεμεινα με tftp, για να γινει καθαρη εγκατασταση και να μην υπαρξουν ασυμβατοτητες λογω παλιων ρυθμισεων κλπ. ;)

Κανενα προβλημα με το wireless. Σε μεταφορα αρχειου απο υπολογιστη του WLAN σε υπολογιστη του LAN επιασε 2.3MB/s. (802.11g)

Κατεβασμα απο Internet σε WLAN 802.11g ~1.1 - 1.2MB/s
Κατεβασμα απο internet σε LAN (ωρα χωρις κινηση) ~2MB/s.

GeorgeVasil
21-02-10, 21:39
Μετα απο 2 μερες συμβιωσης..εχω να πω οτι παρατηρησα και εγω κολληματα στο web interface..σε σημειο που το Router κανει restart μονο του.

Η γραμμη δεν πεφτει καθολου..

deniSun
21-02-10, 22:06
Μετα απο 2 μερες συμβιωσης..εχω να πω οτι παρατηρησα και εγω κολληματα στο web interface..σε σημειο που το Router κανει restart μονο του.

Η γραμμη δεν πεφτει καθολου..

Όλα τα 8άρια έχουν πολύ βαρύ Interface με αποτέλεσμα να κρεμάει το Interface τους ή να κάνει restart το ρούτερ.

Minotavrs
26-02-10, 15:03
Mεχρι τωρα δειχνει σταθερο..
χωρις κανενα disconnection (Uptime: 1 day, 10:54:45)

Tα μονα μείον ειναι

το απελπιστικό αργό φόρτωμα του Web Interface και αυτο το σπαστικο demo premium background που σου βγαζει τα ματια...

Για την ιστορια το περασα ,με tftp


Thanks cmaniac

deniSun
26-02-10, 16:48
Mεχρι τωρα δειχνει σταθερο..
χωρις κανενα disconnection (Uptime: 1 day, 10:54:45)

Tα μονα μείον ειναι

το απελπιστικό αργό φόρτωμα του Web Interface και αυτο το σπαστικο demo premium background που σου βγαζει τα ματια...

Για την ιστορια το περασα ,με tftp


Thanks cmaniac

το είπαμε αυτό...
είναι χαρακτηριστικό όλων των 8.Χ.Χ.Χ

piggos
26-02-10, 23:22
Καλησπέρα.
Μόλις έπεσε στα χέρια μου ένα 585 και προσπαθώ να το σετάρω. Version:
Thomson Gateway
Information
Product Name: TG585 v7
Serial Number: CP0834SFJZ5
Software Release: 7.4.3.2

a) Μπορεί να περαστεί αυτό το firmware ή άλλα είναι τα 8.χ.χ.χ και άλλα τα 7.χ.χ.χ (είμαι άσχετος με Thomson)
β) Αν ναι, αυτή είναι καλύτερη πιο σταθερή κλπ από την 8.6.9.0 που κυκλοφορεί στο forum?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

dpa2006
27-02-10, 16:37
καλησπέρα,
καλύτερο,μετά από δοκιμές θεωρείται το 7.4.4.7 uk version,αν δεν κάνω λάθος.
στα TG585v7 μπορούν να περαστούν firmware v7.x και v8.x
μπορείς να βρεις όλα τα firmware τόσο στο download section,όσο και στα αντίστοιχα νήματα
σχετικά νήματα:
Thomson TG585v7 Firmware v7.4.4.7 final (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251590)

Thomson TG585v7 - All about Firmware (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3333134)

Minotavrs
27-02-10, 19:36
Τα tests συνεχιζονται...
Uptime: 2 days, 15:32:48

3lv11985
28-02-10, 15:28
γεια σε ολους..
ειναι ευκολο να μου πειτε που μπορω να το βρω το Wizard?? απο που μπορω να το κατεβασω...?
Ευχαριστω πολυ.

........Auto merged post: 3lv11985 πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γεια σε ολους..
Ειναι ευκολο να μου πειτε απο που μπορω να κατεβασω το Wizard ???
ευχαριστω πολυ.

Minotavrs
03-03-10, 21:43
Θυμίστε μου λίγο ρε παιδιά τι ακριβώς κανει σε αυτη την εκδοση το κεντρικο κουμπί του wirelles σε αυτη την εκδοση..

STARJOHN
04-03-10, 22:12
Ανοιγει το wirelles.

Minotavrs
04-03-10, 22:36
Ανοιγει το wirelles.

αν ειναι ετσι και τι κανει αν αυτο ειναι ανοιχτο ήδη ? Γιατι δεν το κλεινει αυτο ειναι σιγουρο :p

dpa2006
05-03-10, 00:54
δείτε εδώ:
H λειτουργία on/off στα 8αρια firmware εχει αντικατασταθεί απο τη λειτουργια WPS. Mετα απο καποια λεπτα σταματαει να αναβοσβηνει. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2783493&postcount=18)

Rajar
07-03-10, 19:20
Reporting ότι όλα βαίνουν καλώς.

Εκτός του βασανιστικά αργού 8.χ interface, στην γραμμή (FullON) μου είναι το ποιο σταθερό που έχω φορέσει στο Speedtouch.

Έχει και ένα άλλο μικρό bug: Τα devices που έχουν σεταριστεί με static IPs τα αναφέρει ώς inactive στην ενότητα Home Network/Devices.

Μικρό το κακό κρίνοντας από το uptime!:oneup:

panoz
08-03-10, 18:47
Να προσθέσω ότι και εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το 8.2.5.0 !

Το background το μπλόκαρα από το adblock και δεν χαλάω τα ματάκια μου πλέον, ενώ το μενού αργεί ΜΟΝΟ όπου κάνει list network devices.. Σε όσες σελίδες δεν έχει συνδεδεμένες συσκευές, πάει σφαίρα.

Μόνιμα utorrent ανοιχτό (300+ connections από DHT, sleeping τα περισσότερα) κανένα disconnection, κανένα reboot μέχρι τώρα (2 εβδομάδες, του έχω κάνει 1-2 μόνος μου λόγω... ρεύματος :P).

Κατεβάζω κοντά στην πρακτική μέγιστη (το τελευταίο Beta utorrent υπολογίζει και overhead :D) και σερφάρω ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα.. Αν έχω λίγα connections μπορώ να μιλάω ταυτόχρονα και στο skype ;)

Ευχαριστώ τον συμφορουμίτη που το μοιράστηκε μαζί μας !!

Takis_Kal
13-03-10, 23:41
Για να εχει αυτοματα την σωστη ωρα τι βαζω
ntp.ntua.org ή ntua.ntp.org ? δεν θυμαμαι

kosnik67
14-03-10, 00:32
Για να εχει αυτοματα την σωστη ωρα τι βαζω
ntp.ntua.org ή ntua.ntp.org ? δεν θυμαμαι

ntp.ntua.gr

deniSun
14-03-10, 10:12
Και πάλι θα πρέπει να αλλάζεις το summer time

cmaniac
14-03-10, 15:33
Για οσους ανρρωτιουνται πως λειτουργει το WPS..

mms://mschnlnine.wmod.llnwd.net/a1809/d1/on10/9/7/7/7/2/Windows7WPS_s_on10.wmv

cmaniac
15-03-10, 12:01
Για οσους αμφιβαλλουν ακομα



{Administrator}[xdsl]=>info
Modem state: up
Up time (Days hh:mm:ss): 10 days, 2:21:43
xDSL Type: ADSL2+
Bandwidth (Down/Up - kbit/s): 21831/1020
{Administrator}[xdsl]=>

Επισης, Internet Uptime: 4 days, 3:21:18

Revolution
15-03-10, 12:31
Για οσους αμφιβαλλουν ακομα



{Administrator}[xdsl]=>info
Modem state: up
Up time (Days hh:mm:ss): 10 days, 2:21:43
xDSL Type: ADSL2+
Bandwidth (Down/Up - kbit/s): 21831/1020
{Administrator}[xdsl]=>Επισης, Internet Uptime: 4 days, 3:21:18


Σας ζηλεευω εχω να δω uptime πανω απο 20h εδω και 2 μηνες.

scorpionss
15-03-10, 19:17
Γειά σας
έκανα και εγώ update στο router μου Thomson 585v7 στο firmware 8.2.5.0
απλά θέλω να προσθέσω για όσους είχανε πρόβλημα με το update,επειδή και σε μένα δεν
έπιασε με τη πρώτη,έκανα το έξης:από τις ρυθμίσεις στο network στις ιδιότητες αν πάτε στο network adapter>properties στη λίστα και στο mac address αλάξετε την mac address το update γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα.Αυτά για όσους δοκίμασαν πάνω από 1 φορά και δεν πήρε το update.(αναφέρωμε στον τρόπο του update με το tftp)

Frontier
19-03-10, 10:26
Το συγκεκριμένο FW έχει ένα ακόμα (ενοχλητικό) bug: μετά από reboot ή απώλεια σύνδεσης, δεν επανασυνδέεται αυτόματα.

Καλό θα είναι να το γνωρίζουν όσοι στηρίζονται σε αυτή τη λειτουργία.

cmaniac
19-03-10, 13:41
Το συγκεκριμένο FW έχει ένα ακόμα (ενοχλητικό) bug: μετά από reboot ή απώλεια σύνδεσης, δεν επανασυνδέεται αυτόματα.

Καλό θα είναι να το γνωρίζουν όσοι στηρίζονται σε αυτή τη λειτουργία.

Χρησιμοποιησες καποιο παλιο user.ini, να υποθεσω.

Το εν λογω firmware επειτα απο reboot σε εμενα λραταει την κατασταση που ειχε πριν. Δηλαδη αν πριν ειχα πατησει Disconnect (απο το web interface) θα συγχρονισει αλλα δεν θα κανει authentication. Αν ημουν συνδεδεμενος, τοτε θα προσπαθησει να συνδεθει.

Επισης επιβεβαιωνω πως στο web interface του router υπαρχει μια σχετικη καθυστερηση στις σελιδες οπου το router καλειται να δειξει τις συνδεδεμενες συσκευες. ΜΟΝΟ εκει.

Athanasios
22-03-10, 19:56
παίδες, εγώ τώρα έχω το 8.2.2.5 , αξίζει να περάσω το εν λόγω (8.2.5.0) firmware;

deniSun
22-03-10, 20:02
Αν δες έχεις πρόβλημα μην παίζεις με το fw.
Αλλαγές κάνουμε μόνο αν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα και όχι για να λέμε ότι έχουμε την τελευταία έκδοση

cmaniac
23-03-10, 03:13
Γενικα οι αναβαθμισεις γινονται για να επιλυσουμε προβληματα που παρατηρουμε με την εκδοση που εχουμε ηδη.

Γενικα καλο ειναι να εχουμε σε καθε τετοιου ειδους μηχανημα την τελευταια εκδοση, καθως καθε νεα εκδοση φερνει αλλαγες, οπως την αναβαθμιση του ADSL Driver που χρησιμοποιει το router μας, αρα και την βελτιωμενη συμπεριφορα στη γραμμη μας, χωρις αυτο να συνεπαγεται απαραιτητα μεγαλυτερη ταχυτητα συγχρονισμου.

Ειδα σε φιλο να ενεργει ενα 585v7 - μπροστα στα ματια μου - SRA (Seamless Rate Adaption) με Forthnet. Το router ετρεχε την 8.2.5.0 .

Να τονισω πως ουτε με αυτη την εκδοση το WPS λειτουργει οπως θα επρεπε, τουλαχιστον με τις δοκιμες που εκανα τις περασμενες ημερες. Πιθανως να μην ειναι συμβατη η ασυρματη καρτα δικτυου μου, αλλα δεν ειναι σαφες εαν αυτο παιζει ρολο, ενω απο την πλευρα μου εχω πραξει τα δεοντα (χρησιμοποιει τον νεοτερο διαθεσιμο οδηγο της Atheros - δειτε εδω: http://wikidrivers.com/ για περισσοτερες πληροφοριες για νεους οδηγους)

DaveMurray
23-03-10, 03:38
Σε εμένα, σε router γνωστών μου, το έκανε με την πρώτη με τον setup wizzard, ακόμα και σαν dhcp....Το παραμικρό πρόβλημα.... (ακόμα και με firewall των windows ενεργοποιημένο...)

με το νέο αυτό firmware, κέρδισαν 1,5mbps συγχρονισμού.... :)

Gordon`s
23-03-10, 16:29
SNMP έχει αυτή η έκδοση;

dyrer
23-03-10, 16:47
Εγώ μάλλον έχασα ή τα ίδια. Πως μπορώ να επιστρέψω στο παλιό 7.4.4.7
γιατι μου εμφανίζει πρόβλημα μετά το 30%

cmaniac
23-03-10, 17:58
SNMP έχει αυτή η έκδοση;
Το αφαιρεσαν αν δεν κανω λαθος απο την πρωτη 8.2.x..

Εγώ μάλλον έχασα ή τα ίδια. Πως μπορώ να επιστρέψω στο παλιό 7.4.4.7
γιατι μου εμφανίζει πρόβλημα μετά το 30%

Προσδιορισε μας τα προβληματα που σου εμφανιζει η εκδοση 8.2.5.0, ειναι καλο να υπαρχει ενα σωστο feedback ;)

Αν θελεις, πες μας την διαδικασια που ακολουθεις για να κανεις το downgrade, για να σε βοηθησω να πας πισω αν εχεις τοσο μεγαλα προβληματα :)

dyrer
23-03-10, 19:40
Όταν φτάνει στο 30% περίπου λέει ότι το modem αποσυνδέθηκε και στην συνέχεια η κάνεις άκυρο ή ξαναπροσπαθεί να κάνει την υποβάθμιση

cmaniac
23-03-10, 19:45
Όταν φτάνει στο 30% περίπου λέει ότι το modem αποσυνδέθηκε και στην συνέχεια η κάνεις άκυρο ή ξαναπροσπαθεί να κάνει την υποβάθμιση

Συμφωνω, μας το ειπες και πιο πανω..

Η διαδικασια που ακολουθεις για να φτασεις μεχρι το flashing, ομως, ποια ειναι, δεν μας περιεγραψες..

Επισης δεν μας ειπες το προβλημα το οποιο σου δημιουργησε η νεα εκδοση και θελεις να πας στην παλια ;)

spdrosin
24-03-10, 04:48
@ cmaniac: Σ' ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες σου. Με την 3η φορά τα κατάφερα. Ίσως να έφταιγε (που χρειάστηκα 3 φορές) το γεγονός ότι τα αρχεία τα είχα χύμα στην Επιφάνεια Εργασίας. Μετά παρατήρησα πως στο screenshot σου εννοείς χύμα, δηλαδή C:\ και όλα πήγαν κατ' ευχήν. Δυστυχώς όμως δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα:

Μόλις τρέχω το μάγο (μετά από hard reset μάλιστα) κι αφού δίνω κωδικούς παρόχου και θέτω δικούς μου κωδικούς πρόσβασης για το router, όταν μου ζητάει να επιβεβαιώσω - λίγο πριν συνδεθεί - με το username και το password που εγώ ο ίδιος έχω ορίσει λίγο πριν για να τελειώσει η διαδικασία, δεν το δέχεται.
Το περίεργο είναι πως σε άλλη σύνδεση, σε άλλο σπίτι και σε άλλο Η/Υ (προφανώς) δουλεύει. Δοκίμασα άλλα 2 laptop στο σπίτι μου και τίποτα. Μπορώ να μπω στην IP του router μετά από hard reset μόνο, επειδή ως προεπιλογή είναι ανοιχτό. Όταν πάω όμως να προσθέσω καινούργιο λογαριασμό administrator κολλάει πάλι στην επιβεβαίωση και δε με αφήνει να μπω με κανέναν κωδικό (ούτε με τον προεπιλεγμένο, ούτε και με το δικό μου). Δοκίμασα 1002 αλχημείες και τελικά μου δούλεψε το όλο θέμα μέσα από το CD και μάλιστα σε λειτουργία συμβατότητας WIN XP SP3.

cmaniac
24-03-10, 14:09
@ cmaniac: Σ' ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες σου. Με την 3η φορά τα κατάφερα. Ίσως να έφταιγε (που χρειάστηκα 3 φορές) το γεγονός ότι τα αρχεία τα είχα χύμα στην Επιφάνεια Εργασίας. Μετά παρατήρησα πως στο screenshot σου εννοείς χύμα, δηλαδή C:\ και όλα πήγαν κατ' ευχήν. Δυστυχώς όμως δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα:

Το Modem το σεταρεις με τον ενσωματωμενο στο web Interface config Wizard, σωστα? Φανταζομαι δεν χρησιμοποιεις καποιον Config Wizard απο CD ;)

Για μια σωστη και απροβληματιστη αναβαθμιση:


Βγαζουμε το modem απο τη γραμμη και αφηνουμε επανω μονο το καλωδιο Ethernet
Παταμε το κουμπι Reset με ενα αιχμηρο αντικειμενο μεχρι το λαμπακι Power να γινει κοκκινο
Το αφηνουμε να Bootαρει κανονικα (θα κανει 5 λεπτα το πολυ)
Κλεινουμε το ρευμα για 1 λεπτο ωστε να καθαρισει η RAM
Ξεκιναμε το modem σε bootp mode (οπως περιεγραψα στο πρωτο post - ανοιγουμε δηλαδη το modem με κρατημενο το reset button μεχρι το λαμπακι power να γινει πορτοκαλι) και κανουμε την αναβαθμιση
Αφηνουμε το modem να εκκινησει κανονικα
Κλεινουμε το modem για 1 λεπτο
Το ανοιγουμε και περιμενουμε να εκκινησει
Μολις εκκινησει παταμε με ενα αιχμηρο αντικειμενο το κουμπι reset μεχρι το λαμπακι power να κοκκινισει και αφηνουμε να εκκινησει κανονικα ξανα
Κλεινουμε το μοντεμ για τελευταια φορα για λιγο και το ξανανοιγουμε


Εκτιμωμενος χρονος ολοκληρωσης διαδικασιας αναβαθμισης: Περιπου 30 λεπτα.

Η παραπανω διαδικασια ειναι η πιο Fool-Proof και θεωρω ΠΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μεινει οτιδηποτε απο προηγουμενες εκδοσεις αν ακολουθηθει κατα γραμμα.

KeRMiT75
24-03-10, 15:02
Το Modem το σεταρεις με τον ενσωματωμενο στο web Interface config Wizard, σωστα? Φανταζομαι δεν χρησιμοποιεις καποιον Config Wizard απο CD ;)


Από το μήνυμα του φίλου spdrosin καταλαβαίνω πως σετάρει το router του μέσω του config wizard του cd, διότι από τον wizard του web interface δεν μπορεί να ολοκληρώσει το σετάρισμα, επειδή λίγο πριν την ολοκλήρωση πρέπει να ξαναεισάγει το username και password, τα οποία απορρίπτονται, όποια και να βάζει.

Σε μένα πάντως συνέβη ακριβώς το ίδιο. Βέβαια μετά το σετάρισμα από το cd, μπορούσα να αλλάξω όποιους κωδικούς και χρήστες ήθελα, μέσω του user management.

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται να συμβαίνει τόσο σποραδικά (κρίνοντας από άλλα Post στο Forum).

Με την αναβάθμιση δεν είχε ο spdrosin πρόβλημα τελικά, όπως γράφει ο ίδιος.

cmaniac
24-03-10, 15:17
Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται να συμβαίνει τόσο σποραδικά (κρίνοντας από άλλα Post στο Forum).

Με την αναβάθμιση δεν είχε ο spdrosin πρόβλημα τελικά, όπως γράφει ο ίδιος.

Απλα επειδη ανεφερε την χρηση του CD, δεν ξερω εαν πρωτα δοκιμασε να το σεταρει με το ενσωματωμενο Interface του Modem, απετυχε και υστερα χρησιμοποιησε το CD.

Το προβλημα με τον κωδικο το εντοπιζω - χωρις ομως να ειμαι απολυτος - σε καταλοιπα απο προηγουμενες εκδοσεις, γι αυτο εξηγησα τοσο αναλυτικα τη συγκεκριμενη διαδικασια. ;)

Μια αλλη εκδοχη ειναι η χρηση μη αποδεκτων χαρακτηρων στο πεδιο password κατα το setup, που ομως ο config wizard του CD τους επιβαλλει με το ζορι στο modem. :hmm:

Ολα αυτα μπορουν να επιβεβαιωθουν η απορρφθουν με τεχνικες debugging τυπου trial and error, αλλιως μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε για το τι συμβαινει πραγματικα.

spdrosin
24-03-10, 15:54
Απλα επειδη ανεφερε την χρηση του CD, δεν ξερω εαν πρωτα δοκιμασε να το σεταρει με το ενσωματωμενο Interface του Modem, απετυχε και υστερα χρησιμοποιησε το CD.

Το προβλημα με τον κωδικο το εντοπιζω - χωρις ομως να ειμαι απολυτος - σε καταλοιπα απο προηγουμενες εκδοσεις, γι αυτο εξηγησα τοσο αναλυτικα τη συγκεκριμενη διαδικασια. ;)

Μια αλλη εκδοχη ειναι η χρηση μη αποδεκτων χαρακτηρων στο πεδιο password κατα το setup, που ομως ο config wizard του CD τους επιβαλλει με το ζορι στο modem. :hmm:.

cmaniac όπως ακριβώς ανέφερε κι ο KeRMiT75 δεν είχα κανένα πρόβλημα στο φλασάρισμα. Σ' ευχαριστώ για τις επιπρόσθετες αναλυτικές οδηγίες που παρέθεσες - θα σου πρότεινα μάλιστα να τις προσθέσεις στο πρώτο σου post - αλλά τώρα δε νομίζω να ξανακάνω την εργασία όλη αυτή. Μην παίζουμε και με τη φωτιά/φλασάρισμα, έτσι δεν είναι; Ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες σου (του πρώτου post) και τα κατάφερα. Τώρα βέβαια δεν το ανοιγόκλεισα τόσες φορές και το δε το άφηνα 1' εκτός ρεύματος, αλλά η διαδικασία στέφθηκε με επιτυχία. Αλλά και με τα προηγούμενα 2 firmware που είχα, έκλεινα το modem-router για ώρες ολόκληρες μετά από hard reset, ώστε να σβηστεί οτιδήποτε από τη RAM του, αλλά πάντα κολλούσα στο setάρισμα στο ίδιο βήμα, που ανέφερα παραπάνω.
Τον μάγο του CD τον χρησιμοποιώ αναγκαστικά, αφού αποτύχω πρώτα από εκείνον, τον ενσωματωμένο, του modem-router.
Όσον αφορά τους χαρακτήρες που χρησιμοποιώ στο μεν username θέτω έναν κωδικό 6-10 λατινικών χαρακτήρων και μόνο στο δε password έναν κωδικό 4-6 αριθμών. Πόσο πιο απλό; Και μάλιστα δοκίμασα και τα τυπικά "Admin", "Administrator" με το ίδιο αποτέλεσμα.
Ο KeRMiT75 κατάλαβε κι εκείνος ακριβώς το πρόβλημα. ;)

cmaniac
24-03-10, 16:15
Ο KeRMiT75 κατάλαβε κι εκείνος ακριβώς το πρόβλημα. ;)

Ο παθων ξερει καλυτερα :p

Δυστυχως επειδη το θεμα δεν εχει την μορφη αρθρου, δεν εχω την δυνατοτητα τροποποιησης μετα απο τοσον καιρο, ομως ειναι κοντα στην αρχη κι ετσι δεν ειναι δυσκολο να το βρει καποιος.

Γι αυτο ζηταω επανειλημμενα Feedback, οποια προβληματα θελω να ειναι κοντα στην αρχη του θεματος, ωστε να ειναι και οι λυσεις κοντα ή αν δεν υπαρχουν λυσεις για τον Χ Ψ Ω λογο να ειναι ενημερος ο χρηστης ο οποιος θα προσπαθησει να εγκαταστησει στο modem του την εκδοση αυτη για υπερ και τα κατα της.

Μακαρι να τα ηξερα ολα με τη μια και να τα εγραφα απο την αρχη. :p Το πραγματικο testing, ομως, γινεται σε πραγματικες συνθηκες και με πολλα διαφορετικα configurations ;)

Στο προβλημα σου με το password, ισως να φταιει και ο browser που χρησιμοποιεις. Για παραδειγμα εγω με τον google chrome δεν προβληματιστηκα ποτέ. Επισης, ισως να φταιει το Encoding.

Θα σου συστηνα αν θες, εχεις χρονο και διαθεση να δοκιμασεις τα 3 τελευταια βηματα της διαδικασιας που ανεφερα και αφορα το Hard Reset της συσκευης και να δοκιμασεις setup με διαφορετικους browsers. Καλο ειναι να βρεθει μια λυση στο προβλημα αυτο (ή τουλαχιστον να προσπαθησουν να βρουν τι φταιει οσοι το εμφανιζουν) γιατι απ οσα αναφερετε εμφανιζεται και σε αλλες εκδοσεις, κατι που με κανει να πιστευω οτι μαλλον φταιει κατι εκτος του Router / firmware.

spdrosin
24-03-10, 16:40
Ο παθων ξερει καλυτερα :p

Δυστυχως επειδη το θεμα δεν εχει την μορφη αρθρου, δεν εχω την δυνατοτητα τροποποιησης μετα απο τοσον καιρο, ομως ειναι κοντα στην αρχη κι ετσι δεν ειναι δυσκολο να το βρει καποιος.

Γι αυτο ζηταω επανειλημμενα Feedback, οποια προβληματα θελω να ειναι κοντα στην αρχη του θεματος, ωστε να ειναι και οι λυσεις κοντα ή αν δεν υπαρχουν λυσεις για τον Χ Ψ Ω λογο να ειναι ενημερος ο χρηστης ο οποιος θα προσπαθησει να εγκαταστησει στο modem του την εκδοση αυτη για υπερ και τα κατα της.


Μακαρι να τα ηξερα ολα με τη μια και να τα εγραφα απο την αρχη. :p Το πραγματικο testing, ομως, γινεται σε πραγματικες συνθηκες και με πολλα διαφορετικα configurations ;)

Στο προβλημα σου με το password, ισως να φταιει και ο browser που χρησιμοποιεις. Για παραδειγμα εγω με τον google chrome δεν προβληματιστηκα ποτέ. Επισης, ισως να φταιει το Encoding.


Πολύ σωστός. Τί να πω, Firefox χρησιμοποιώ και δοκίμασα το setάρισμα του μέσα από Linux-Ubuntu και Windows 7 (ακόμα και με Vista). Αναφέρω τα λειτουργικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Όντως μου έχει τύχει στο παρελθόν με άλλο μηχάνημα, να φταίει ο φυλλομετρητής, αλλά ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί Mozilla Firefox, οπότε θα έπρεπε να έχει γεμήσει το φόρουμ με το εν λόγω πρόβλημα. Έτσι δεν είναι;
Για την ώρα λέω να το αφήσω να "ξεκουραστεί" γιατί το έχω ούτε μια βδομάδα και του έχω κάνει περί τα 50 hard resets και 2 firmware upgrades. Έτσι κι αλλιώς αφού το setάρισμα επετεύχθη μέσω του CD δε θα χρειαστεί να ξαναπειράξω οτιδήποτε μέχρι το επόμενο upgrade. ;)
Και 2 πράγματα ακόμη:
1) Δεν έχω καταλάβει αν το 8.2.5.0 είναι σταθερή/επίσημη έκδοση.
2) Αν βγει κάποιο καινούργιο θα ενημερώσεις φαντάζομαι αναλόγως.

Τέλος, δεν έχω αναφέρει το σημαντικότερο: Έχω δοκιμάσει πολλά modem-routers, όμως αυτό πραγματικά φαίνεται να είναι το καλύτερο/σταθερότερο μακράν και μάλιστα με το 8.2.5.0 διαπίστωσα αυτό που ανέφερε κάποιος παραπάνω και μου φάνηκε αστείο: όντως υπάρχει βελτίωση αισθητή στο κατέβασμα των σελίδων. Επιβεβαιώνεται η εμμονή μου στα updates/upgrades. ;)

cmaniac
24-03-10, 17:30
Πολύ σωστός. Τί να πω, Firefox χρησιμοποιώ και δοκίμασα το setάρισμα του μέσα από Linux-Ubuntu και Windows 7 (ακόμα και με Vista). Αναφέρω τα λειτουργικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Όντως μου έχει τύχει στο παρελθόν με άλλο μηχάνημα, να φταίει ο φυλλομετρητής, αλλά ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί Mozilla Firefox, οπότε θα έπρεπε να έχει γεμήσει το φόρουμ με το εν λόγω πρόβλημα. Έτσι δεν είναι;
Για την ώρα λέω να το αφήσω να "ξεκουραστεί" γιατί το έχω ούτε μια βδομάδα και του έχω κάνει περί τα 50 hard resets και 2 firmware upgrades. Έτσι κι αλλιώς αφού το setάρισμα επετεύχθη μέσω του CD δε θα χρειαστεί να ξαναπειράξω οτιδήποτε μέχρι το επόμενο upgrade. ;)
Και 2 πράγματα ακόμη:
1) Δεν έχω καταλάβει αν το 8.2.5.0 είναι σταθερή/επίσημη έκδοση.
2) Αν βγει κάποιο καινούργιο θα ενημερώσεις φαντάζομαι αναλόγως.

Τέλος, δεν έχω αναφέρει το σημαντικότερο: Έχω δοκιμάσει πολλά modem-routers, όμως αυτό πραγματικά φαίνεται να είναι το καλύτερο/σταθερότερο μακράν και μάλιστα με το 8.2.5.0 διαπίστωσα αυτό που ανέφερε κάποιος παραπάνω και μου φάνηκε αστείο: όντως υπάρχει βελτίωση αισθητή στο κατέβασμα των σελίδων. Επιβεβαιώνεται η εμμονή μου στα updates/upgrades. ;)

Οσον αφορα το κομματι του τι μπορει να φταιει για τον κωδικο, αβυσσος η ψυχη του TG585v7..
Κοινο σημειο βλεπω οτι ειναι ο firefox, ομως. Ειναι μια αρχη. Ισως να φταιει καποιο plugin/addon που χρησιμοποιησες σε ολα τα configurations, ισως και το Build του Firefox. Who knows.

Για να απαντησω και στα υπολοιπα ερωτηματα σου,
Η 8.2.5.0 ειναι επισημη εκδοση και stable. Εχει γινει released κλειδωμενη σε Αυστριακο παροχο με modem variant HI. Απλα αυτη που παραθετω ειναι η Generic οπως βγηκε απο την Thomson για τους παροχους. Απλα κανενας ελληνικος παροχος δεν ασχοληθηκε... ακομα. Κι επειδη ειμαστε αυτοι που ειμαστε, ουτε προκειται. Μακαρι αυτο να αλλαξει.

Οσον αφορα το 2, εχει ηδη βγει νεοτερη εκδοση, η 8.2.6.x, απλα επειδη η Thomson ειναι Thomson, δεν δινει για τον τελικο χρηστη δεκαρα τσακιστη, γιατι σου λεει εισαι πελατης του Χ παροχου, οποτε ο Χ παροχος ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει τα Firmware Upgrades που εγω κανω release.

Ο ΟΤΕ το εχει κανει 2 φορες και εχει δωσει δημοσια firmware, με τελευταια εκδοση την 8.2.2.5.

Η Forthnet, δεν αξιωθηκε ακομα.

Επειδη ο καθε ISP πριν δωσει firmware στο κοινο το δοκιμαζει εσωτερικα (μιλαμε για τους σοβαρους ISP που ασχολουνται με firmwares - κυριως του εξωτερικου), θα πρεπει να περιμενουμε λιγο για να δουμε την 8.2.6. Μεχρι τοτε, πορευομαστε με αυτην εδω, η οποια αποτελει διαρροη απο testers (προφανως μεσα απο καποιον ISP ή την thomson).

Να εισαι σιγουρος πως αν βγει νεα εκδοση, ολο και καποιος θα βρεθει να την postαρει, ειτε θα ειμαι εγω ειτε καποιος αλλος. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.