PDA

Επιστροφή στο Forum : ATHLONXP OVERCLOCKING



Σελίδες : [1] 2

dihonoia
16-01-04, 16:01
Παει το παλαιολιθικο μου συστημα....ΚΛΑΨ!!! PIII600 ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!!! PIII600...
Εκανα μια μικρη αναβαθμιση και πηρα εναν ATHLON XP2800+ (BARTON)με το MOTHERBOARD ASUS A7n8x-x (nFORCE 2 400), DDR400 512MB RAM κτλ...
Αυτο που θελω να μαθω ειναι ποσο μπορω να τον κανω overclock.
Στα διαφορα forums διαβαζω οτι ολοι οι BARTON ειναι κλειδωμενοι.
Εχω καταφερει με software της NVIDIA να ανεβασω το FSB απο τα 166 που ειναι στα 180 και κατι πραγμα που ανεβαζει το clock της cpu απο τα 2090 στα 2257 περιπου, δηλαδη ATHLON XP3000+!!! Μπορει να τον κανω και αλλο overclock;
A,και κατι αλλο...Η MOTHERBOARD εχει ενα κολπο που λεγεται CPU OVERHEAT PROTECTION και κανει shutdown αυτοματα τον υπολογιστη οταν η θερμοκρασια της cpu φτασει μια ορισμενη θερμοκρασια. Γνωριζει κανεις πως μπορω να αλλαξω αυτη τη τιμη, ή να την απενεργοποιησω τελειως;

nanas
16-01-04, 16:35
εγω εχω MB EPOX RDA3+ και εχω βάλει το multiplyer 10.5 και το FSB 200. Εκμεταλλεύομαι ετσι πληρως το nforce2. Παραπάνω δεν χρειάζεται αλλά και δεν γίνεται. Αλλα και ηδη μ' αυτο το overclocking το STR Mode αν σε ενδιαφέρει ειναι αδυνατο να λειτουργησει.
Οσον αφορα το CPU OVERHEAT PROTECTION αυτό ρυθμίζεται απο το ΒΙΟS. Ψαξε το Power Management ή κατι παρόμοιο αναλογα και θα δεις οτι ειτε απενεργοποιειται τελειως ειτε μεταβαλλεται κατα 5.

dihonoia
16-01-04, 17:22
ετσι ομως,ουσιαστικα δεν το εχεις κανει overclock γιατι 10.5x200=2100, δηλαδη ο επεξεργαστης δουλευει παλι στην ιδια συχνοτητα!

dihonoia
16-01-04, 17:26
εγω εχω αφησει το multiplier στο 12.5 και το FSB το ανεβασα στα 180. Ετσι εχω 12,5x180=2250!!!

mavlok
16-01-04, 23:34
Ειχα ανεβασει κι εγω τον athlon xp 1800+ (οπως εκανα και παλιοτερα σε ολα τα pc) και κερδισα γυρω στα 100-150Mhz.
Προσωπικη μου αποψη: δεν αξιζει. Η θερμοκρασια που ηδη ειναι σχετικα υψηλη, ανεβαινε ακομα πιο πολυ οσο περναγε η ωρα.
Αν κατι δεν σου τρεχει καλα, δεν θα τρεξει με λιγα Mhz παραπανω, μονο το chipακι ζοριζεις και δεν εννοω απο αποψη θερμοκρασιας - μονο.

Αντιθετα, στην geforce ειδα τρομερη διαφορα με overclocking και μαλιστα με utility της ιδιας της εταιρειας που την φτιαχνει.

XTCgr
18-01-04, 19:35
ετσι ομως,ουσιαστικα δεν το εχεις κανει overclock γιατι 10.5x200=2100, δηλαδη ο επεξεργαστης δουλευει παλι στην ιδια συχνοτητα!


ναι, μπορεί να μην έχεις αύξηση της ταχύτητας του επεξεργαστή αλλά έχεις αύξηση της ταχύτητας του FSB η οποία αύξηση είναι ικανή να δώσει μια μικρή ώθηση σε πολλές εφαρμογές-benchmarks.

PALADIN
18-01-04, 20:37
ετσι ομως,ουσιαστικα δεν το εχεις κανει overclock γιατι 10.5x200=2100, δηλαδη ο επεξεργαστης δουλευει παλι στην ιδια συχνοτητα!


ναι, μπορεί να μην έχεις αύξηση της ταχύτητας του επεξεργαστή αλλά έχεις αύξηση της ταχύτητας του FSB η οποία αύξηση είναι ικανή να δώσει μια μικρή ώθηση σε πολλές εφαρμογές-benchmarks.

μην είσαι τόσο σίγουρος.

Το FSB/DRAM Ratio δεν θα είναι 1:1 που είναι το optimum.

PALADIN
18-01-04, 20:42
nanas, dihonia

τι CPU έχετε;

XTCgr
18-01-04, 20:46
είμαι σίγουρος γιατι όλες οι μητρικές στα default έχουν 1:1 ... για αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν τα παιδιά έχουν "πειράξει" την σχετική ρύθμιση

PALADIN
18-01-04, 20:53
αν το έχουν πειράξει τότε μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι πιό γρήγορο.
Εχω διαβάσει αρθρα που λένε ότι καμμία φορα μπορεί να είναι καί πιό αργό όταν το ratio δεν είναι 1:1.

XTCgr
18-01-04, 21:01
σύμφωνοι, δεν διαφωνώ με αύτο που λες. Αναφέρθηκα στην περίπτωση που το FSB ειναι π.χ στα 200 όπως το έχει και ο χρήστης nanas με FSB:DRAM ίσο με 1:1 ή 6:6 κτλ

PALADIN
18-01-04, 21:03
τι CPU έχεις;

PALADIN
18-01-04, 21:07
Ο nanas δεν μας είπε τι CPU έχει καί πώς έβαλε το multiplier στο 10.5. τον ξεκλείδωσε ή μιλάει για άλλον CPU.

Ο AthlonXP 2800+ (Barton) έχει multiplier 12.5

dihonoia
18-01-04, 21:37
Εγω εχω AthlonXP 2800+ (Barton)

PALADIN
18-01-04, 21:47
Εγω εχω AthlonXP 2800+ (Barton)

ναί σωστά, τώρα διάβασα το πρώτο σου ποστ ξανα.

δεν νομίζω οτι μπορείς να πάς το FSB στα 400 διότι θα εχεις πρόβλημα θερμοκρασίας.
αν το πάς 400 τότε το CPU θα δουλεύει στα 2500Μhz=400 * 12.5.

το αερόψυκτο δεν θα κάνει τίποτα.

Το FSB/DRAM Ratio το πείραξες;

dihonoia
18-01-04, 21:51
Δεν μπορω να πω οτι εχω πειραξει τιποτα...Το μονο 'σχετικο' που εχω αλλαξει στο BIOS ειναι οτι εχω βαλει AGRESSIVE τους χρονισμους της μνημης και του επεξεργαστη

XTCgr
18-01-04, 22:06
όσοι Barton έχουν παραχθεί μετά την 39η εβδομάδα είναι κλειδωμένοι - είσαι σίγουρος οτι και ο δικος σου είναι κλειδωμένος?
400*12.5 = 2500 ??? να υποθέσω οτι το 400 είναι "dual channel"?
O Athlon XP 2800+ ειναι 2083Mhz "πραγματικά" με 12.5 multiplier και 166 bus. Οποτε αν υποθέσουμε οτι είναι standard κλειδωμένος 12.5*200 είναι σχεδόν αδύνατο να χτυπήσεις..... μόνο με τρελά volts και καλή ψύξη - υδροψυξη και βλέπουμε

dihonoia
18-01-04, 22:21
Δεν το κοιταξα το CPU οταν τον εβαζα να δω βδομαδα κατασκευης και δεν θα κατσω τωρα να αφαιρω την ψυκτρα για να το δω. Μεσω software μπορω να το δω?
Το μονο 'πειραμα' που εχω κανει ειναι να ανεβασω την FSB απο τα 166 στα 180 κανοντας τον ετσι να δουλεψει στα 2257 περιπου.

XTCgr
18-01-04, 22:26
δεν έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το multiplier μέσα από το Bios?

dihonoia
18-01-04, 22:30
οχι,αλλα παρατηρησα οτι αν αυξησω την FSB πιο πανω απο το 180 (μεσα απο τα windows) ο υπολογιστης κολλαει.

dihonoia
18-01-04, 22:42
Τωρα δοκιμασα απο το BIOS και εβαλα το multipier στο 13 χωρις να αλλαξω τιποτα αλλο.Οταν το εκανα save, μου εβγαλε το cpu στα 833!!!!

nanas
19-01-04, 00:03
2800 εχω. δεν ειναι κλειδομενος. στα benchmarks εχει αρκετουτσικη διαφορά απο τον 2800 με FSB 166χ12,5. Βεβαια 3000 πραγματικος δεν ειναι

ikonsgr
19-01-04, 10:14
Φίλε dihonoia πήγαινε www.pctech.gr εκεί θα βρείς ατελείωτα αρθρα, συμβουλές και ότι άλλο θες για o/c του ATHLON σου. Εγω πάντως μιας και έχω πολυετή εμπειρία στο θέμα (εχω κάψει πραμα....! :lol: :lol: ) θα σου πω 1-2 πραγματάκια. 1ον ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην κάνεις ο/c την τάση του πυρήνα παραπάνω απο 5-7% χωρίς να έχεις και την ανάλογη ψύξη και λέγοντας ανάλογη ψύξη εννοω watercooling/waterchiller ή για extreme καταστάσεις freoncooling 8) ! . Ο λόγος ειναι ότι αυξάνοντας την τάση της cpu σου, αυξάνεται εκθετικά η θερμική ισχύς της με αποτέλεσμα οταν είσαι με απλή ψύξη να αυξάνεις την θερμοκρασία του die πάρα πολύ, το οποίο οδηγεί σε πολύ γρήγορη γύρανση τα κυκλώματα της cpu και σίγουρα θα "πεθάνει" πολύ γρηγορότερα απ'ότι αν ήταν στα default (ο χρονος μπορεί να είναι απο λίγες μέρες μέχρι και 1-2 χρόνια ανάλογα με το πόσο πολύ τον πουσαρες). Μπορείς να παίξεις ελευθερα με τα settings του fsb/system bus και πολλ/τη εφόσον δεν πειράζεις τις τάσεις, ότι και να συμβεί απλώς ξανάχαμηλώνεις τα settings κάνεις επανεκκίνηση και δε τρέχει τίποτα, σε αντίθεση με τα O/c των τάσεων που μπορεί να σε οδηγήσουν σε ΜΟΝΙΜΟ προβλημα ακόμα και αν επαναφέρεις τα default. Κατί άλλο επίσης, οι ATHLON ΧP πάσχουν απο μποτιλιάρισμα στο εξωτερικό Bus (fsb) όπώτε ειναι προτιμότερο να έχεις λίγο χαμηλότερη εσωτερική συχνότητα με υψηλότερο fsb (π.χ. 200Χ11 αντι για 180Χ12,5). Προσοχή επίσης στα settings της μνήμης (ras,cas, κτλ) μέσα απο το Bios μπορεί τα κοληματα να ευθύνονται σε αυτές. Οι ATHLON XP ανεβάζουν συχνότητα γύρω στο +20% χωρίς ο/c στην τάση της cpu αλλά αυτό ισχύει μέχρι και τον 2400+/2500+ απο εκεί και πέρα μειώνεται η ικανότητα του o/c (χωρίς άυξηση της τάσης πάντα) μέχρι και στο +5% για τα κορυφαία μοντέλα (3000+,3200+) αφού ήδη αυτες οι cpu είναι πουσαρισμένες απο την AMD. Ενδεικτικά θα σου πω ότι ο 2000+ που έχω (1667Μhz default συχνοτητα) πηγαίνει μέχρι λίγο πάνω απο τα 2000Mhz (2050) χωρίς ο/c της τάσης, με watercooling έφτανε μέχρι 2400Mhz σταθερά και με o/c στην τάση απο 1.6 που ήταν στα 1,85 volt. Με waterchiller (δηλ. watercooling με ψύκτη νερού!! 8) ) έφτασα μέχρι τα 2550 περίπου και με τάση στα 2,1volt!! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ΜΗΝ δοκιμάσεις να ανεβάσεις τόσο πολύ την τάση γιατί μπορεί να σκωτώσεις τη cpu σου μέσα σε ελάχιστα λεπτά, αν δεν έχεις ειδική ψύξη! Και κάτι τελευταίο, ΠΟΛΥ σημαντικός παραγόντας είναι και η μητρική σου είδικά το τμήμα που τροφοδοτεί με ρευμα την cpu , προτίμησε μητρική που να περνει ταση 12volt για την cpu, oπως οι P4 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο O/c. Αυτα τα ολίγα... :lol:

xenbast_
19-01-04, 19:46
ετσι ομως,ουσιαστικα δεν το εχεις κανει overclock γιατι 10.5x200=2100, δηλαδη ο επεξεργαστης δουλευει παλι στην ιδια συχνοτητα!

εν μέρει σωστός, το μηχάνημα πηγαίνει αρκετά γρηγορότερα γιατί η cpu με την μνήμη τα λένε στα 200μηζ

xenbast_
19-01-04, 19:48
οχι,αλλα παρατηρησα οτι αν αυξησω την FSB πιο πανω απο το 180 (μεσα απο τα windows) ο υπολογιστης κολλαει.

να προτιμάς 133,166 ή 200 στα υπόλοιπα το η μ/β κάνει οβερκλοκ και το pci bus και γι αυτό σου κολλάει...

οι epox 8rda+ ξεκλειδώνουν το multiplier cpu και μπορείς έτσι να κατεβάσεις multiplier το ανεβάζοντας το fsb...δώσε και λίιιιιγο ρευματάκι παραπάνω και είσαι οκ!

PALADIN
19-01-04, 21:03
οι epox 8rda+ ξεκλειδώνουν το multiplier cpu και μπορείς έτσι να κατεβάσεις multiplier το ανεβάζοντας το fsb...δώσε και λίιιιιγο ρευματάκι παραπάνω και είσαι οκ!

καλά ρε ΧΕΝ το multiplier πώς ξεκλειδώνει από το ΜΒ;
δεν χρειάζεται να βραχυκυκλώσεις κάτι ακίδες πάνω στο CPU για να ξεκλειδώσει;

XTCgr
19-01-04, 21:18
Οπα παιδιά χαλαρώστε λίγο γιατι έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας!

@xenbast_ Το συγκεκριμένο motherboard όπως και το 90% των nforce2 boards έχουν AGP/PCI lock ανέξαρτητα από το bus... οπότε οποιο και αν είναι το FSB δεν υπάρχει προβλημα

@dsl_ole ακίδες??? μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?? αναφέρεσαι για ξεκλείδωμα κλειδωμένου Barton (μετά την 39η εβδομάδα)? η για το γνωστό wire mod στο socket της μητρικής?

XTCgr
19-01-04, 21:22
Επίσης επειδή πολλοί πιστεύουν οτι όλα τα nForce2 είναι dual channel (κάτι 400αρια γράφτηκαν παραπάνω) να πω οτι το συγκεκριμένο δεν είναι! είναι single channel και οχι dual

http://www.devhardware.com/c/a/Motherboards/Asus-A7N8X-X/ για περισσότερα

PALADIN
19-01-04, 21:38
dsl_W

το CPU έχει κάποιες ακίδες που άν τις βραχυκυκλώσεις μπορείς να ξεκλειδώσεις τον multiplier. Περισσότερα δεν ξέρω.

το Asus A7N8X-X δεν έχει dual channel support αλλά έχει
400αρι FSB καί σηκώνει DDR 400 αλλά όχι σε Dual Channel.

nanas
19-01-04, 21:49
για τις ακιδες εχω διαβασει κι γω.
αλλα εγω σας λεω οτι το μηχανημα πανω σε epox rda με fsb (synchronous) στα 200 παει πολυ καλυτερα απ' οτι με 166 εστω κι αν η τελικη ταχυτητα ρολογιου ειναι περιπου ιδια. το μονο που δεν δουλευει ειναι το suspend to ram mode.
εγω επισης δεν χρειαστηκε να κανω ουτε ξεκλειδωμα ουτε βραχυκυκλωμα στις ακιδες.
η epox ειναι dual channel

PALADIN
19-01-04, 22:21
nanas

πράγματι το epox που έχεις εσύ έχει κάποιες ρυθμίσεις μέσα από το BIOS καί έτσι μπορείς να αλλάξεις τον multiplier του CPU αρκεί να είναι ξεκλείδωτος.
Εγώ απ'οτι ξέρω η AMD τους παράγει όλους κλειδωμένους.
Πρίν μερικά χρόνια τους παρήγαγε όλους ξεκλείδωτους αλλά οι overclockers τους πουσάρανε καί τους καίγανε καί μετα ζητάγανε αντικατάσταση από την AMD.
Ετσι η AMD τους κλείδωσε όλους καί πρεπει να πειράξεις τις ακίδες για να ξεκλειδώσει. Αλλα αν τις πειράξεις μετά δεν ισχύει η εγγύηση.

Είσαι σίγουρος ότι πείραξες πραγματικά τον multiplier; Μπορεί να το άλλαξες στο BIOS αλλά αν είναι κλειδωμένος τότε στην ουσία δεν έγινε τίποτα.
Υποθέσεις κάνω, δεν ξέρω.
Πες μας εσύ.

PALADIN
19-01-04, 22:24
εγω εχω MB EPOX RDA3+ και εχω βάλει το multiplyer 10.5 και το FSB 200. Εκμεταλλεύομαι ετσι πληρως το nforce2. Παραπάνω δεν χρειάζεται αλλά και δεν γίνεται. Αλλα και ηδη μ' αυτο το overclocking το STR Mode αν σε ενδιαφέρει ειναι αδυνατο να λειτουργησει.
Οσον αφορα το CPU OVERHEAT PROTECTION αυτό ρυθμίζεται απο το ΒΙΟS. Ψαξε το Power Management ή κατι παρόμοιο αναλογα και θα δεις οτι ειτε απενεργοποιειται τελειως ειτε μεταβαλλεται κατα 5.

κανονικά αν βάλεις τον multiplier στο 11 καί το FSB στο 400 είναι σαν να έχεις Athlon3200+.

nanas
19-01-04, 22:28
TI NA ΣΟΥ ΠΩ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΙ ΑΛΛΟΙ.
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΣΑ BENCHMARKS ΕΤΡΕΞΑ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ OVERCLOCKING ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ 3200 ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΤΟΝ 2800 (BARTON) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΦΟΥ ΣΤΑ EXHAUST TESTS ΤΟ CPU ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ? ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΡΙΝ ΗΤΑΝ ΜΗΔΑΜΗΝΗ, ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Athlon_XP
19-01-04, 22:45
Χμμμμμ. Θέλετε να με κάνετε overclocking εεεε? Αμ δεν πρόκειτε να με κάνετε.

nanas
19-01-04, 22:46
χι χι χι :mrgreen:

PALADIN
19-01-04, 22:47
athlonXP
αν έχεις κανένα σοβαρό σχόλιο πές το αλλά σε παρακλώ μην αρχίζεις τον χαβαλέ.

Athlon_XP
19-01-04, 22:49
Ε καλά μωρέ ένα αστείο κάναμε και το πήρατε στα σοβαρά δηλαδή.

PALADIN
19-01-04, 23:00
κοιταξε να δείς τι έχεις κάνει (άν πράγματι το CPU είναι ξεκλείδωτο).

ο 2800+ έχει multiplier 12.5 καί πραγματική ταχύτητα 2.083GHz

εσύ έριξες τον multiplier στο 10.5 καί ανέβασες το FSB στα 200
δηλαδή τον έκανες να δουλεύει στα 2100 δηλαδή λίγο πιό κάτω από τον 3000+.

για ανέβασε λίγο τον multiplier στα 11 καί πες μας τα αποτελέσματα.

nanas
19-01-04, 23:02
κανονικά αν βάλεις τον multiplier στο 11 καί το FSB στο 400 είναι σαν να έχεις Athlon3200+.

AYTO TO ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΡΕΤΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 3200+
ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 3000+

nanas
19-01-04, 23:03
ΥΠΑΡΧΕΙ LAG ΣΤΑ POSTINGS ΠΑΡΑΤΗΡΩ.

PALADIN
19-01-04, 23:08
τελικά είναι ξεκλείδωτος ή οχι;
αυτό μπορείς να μου το πείς με βεβαιότητα;

nanas
19-01-04, 23:20
οχι δεν μπορω να το ξερω αυτο. αλλα αφου η ΜΒ το κανει tuning (και subtle tuning, αν θες) τοτε δεν νομιζω να ειναι. εξαλλου το sandra το δειχνει πλεον με FSB 400(200X2).
δε βλεπω το λογο γιατι να ειναι κλειδωμενος λοιπον. παντως το ποια βδομαδα παρηχθη δεν το γνωρζω.
σου λεω ομως στην πραξη με αυτο το overclocking (πραγματικο ή εικονικο δεν το εξεταζω)(που κατ'εμε ειναι πραγματικο) το συστημα παει καλυτερα.
βεβαια εχω και 2 corsair 512 (400 DDR) που με το nforce2 και το FSB στα 400 λογικα πετανε.
εν τελει μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το ολο συνολο.

PALADIN
19-01-04, 23:27
σαφώς καί είναι πραγματικό το OC που έκανες.
απλώς μου κάνει πραγματικά εντύπωση πώς τον ξεκλείδωσες (αν ήταν κλειδωμένος)

nanas
20-01-04, 00:18
μαλλον δεν ηταν κλειδωμενος. εκτος κι αν τον "ξεκλειδωνει" αυτοματα η EPOX :roll:

PALADIN
20-01-04, 08:49
μαλλον δεν ηταν κλειδωμενος. εκτος κι αν τον "ξεκλειδωνει" αυτοματα η EPOX :roll:

πώς γίνεται αυτό;
μπορείς να ψάξεις λίγο το manual του EPOX;

xenbast_
20-01-04, 15:45
οι epox 8rda+ ξεκλειδώνουν το multiplier cpu και μπορείς έτσι να κατεβάσεις multiplier το ανεβάζοντας το fsb...δώσε και λίιιιιγο ρευματάκι παραπάνω και είσαι οκ!

καλά ρε ΧΕΝ το multiplier πώς ξεκλειδώνει από το ΜΒ;
δεν χρειάζεται να βραχυκυκλώσεις κάτι ακίδες πάνω στο CPU για να ξεκλειδώσει;

καλά ρε dsl_ δύσκολο είναι κάτω από το socket να βραχυκυκλώσουν τα pins?

xenbast_
20-01-04, 15:48
για τις ακιδες εχω διαβασει κι γω.
αλλα εγω σας λεω οτι το μηχανημα πανω σε epox rda με fsb (synchronous) στα 200 παει πολυ καλυτερα απ' οτι με 166 εστω κι αν η τελικη ταχυτητα ρολογιου ειναι περιπου ιδια. το μονο που δεν δουλευει ειναι το suspend to ram mode.
εγω επισης δεν χρειαστηκε να κανω ουτε ξεκλειδωμα ουτε βραχυκυκλωμα στις ακιδες.
η epox ειναι dual channel

...επιβεβαιώνομαι...

PALADIN
20-01-04, 15:55
xenbast,

όχι δεν είπα ότι είναι δύσκολο αν καί εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ.

απλώς δεν μπορούσα να καταλάβω πως γίνεται να ξεκλειδώσει μέσα απο το BIOS,
πράγμα το οποίο μάλλων δεν γινεται.

Απ'ότι έχω ακούσει βραχυκυκλωνουν τα South Bridges καί έτσι ξεκλειδώνει.
Είναι μόνο αυτό ή χρειάζεται καί τιποτα άλλο για να ξεκλειδώσει;

xenbast_
20-01-04, 16:10
όχι ρε φίλε dsl_ole,
το έχω δοκιμάσει και με 2400+ tbred b και με 2800+ barton στην ίδια m/b, αυτή έχει κάτω από το socket κύκλωμα που κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά...

δεν είναι θέμα bios...απλά αυτό το "βραχυκύκλωμα" το κάνει σε επίπεδο hardware η epox αντί για σένα και απλά στο βιος έχεις την επιλογή να αλλάξεις πολλαπλασιαστή...

μην μπερδεύεσαι, το southbridge είναι το τσιπάκι δίπλα στα pci που ελέγχει serial parallel usb δίσκους κλπκλπ δεν έχει να κάνει με αυτό...

τσίμπα μία epox 8rda+, μία amd cpu και σκίστη στο o/c..

καμία επέμβαση από μέρους σου...

παντως μάγκες μην παρατραβάτε το ρεύμα της cpu γιατί όλα τα πράγματα έχουν τα οριά τους...

(athlon xp 2800+ barton --> 3200+ με stock voltage!! έπεσα σε καλό core!)

XTCgr
20-01-04, 16:15
ρε παιδιά που κολλάτε :?:

@dsl_ole που είναι το πρόβλημα? δεν έχεις ακούσει οτι οι nforce2 μπορούν να αλλάζουν το multiplier όλων των Athlon ανεξέρτητα αν είναι Βarton ή Τhoroughbred core (πριν την 39η εβδομάδα παραγωγής)?? Εφόσον μπόρεσε και άλλαξε το multiplier το CPU είναι ξεκλείδωτο

Παρακαλώ διαβάζετε ξένα forums κτλ, μην λέτε κάτι αν δεν είστε 100% βέβαιοι- αν δεν είστε διατηρήστε κάποιες επιφυλάξεις για αυτά που λέτε:
http://www.ocforums.com/vb/showthread.php?s=9e7d15e997d73e82c932ef5c04492dad&threadid=244237


TI NA ΣΟΥ ΠΩ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΙ ΑΛΛΟΙ.
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΣΑ BENCHMARKS ΕΤΡΕΞΑ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ OVERCLOCKING ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ 3200 ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΤΟΝ 2800 (BARTON) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΦΟΥ ΣΤΑ EXHAUST TESTS ΤΟ CPU ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ? ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΡΙΝ ΗΤΑΝ ΜΗΔΑΜΗΝΗ, ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

καλά αυτό δεν γράψαμε και εμείς σε προηγούμενα posts???

τουε επεξεργαστές τους κλειδώσανε γιατι διάφοροι vendors είχαν αρχίσει να πουλάνε χαμηλότερων ταχυτήτων Αthlon σαν ταχύτερους. Μέχρις στιγμής δεν έχει βρεθεί τροπος ξεκλειδώματος για nForce2.... το τονίζω αυτό!!!! για nForce2 μιλάω
Τα διάφορα mods για ξεκλέιδωμα (όπως το wire mod που είχα κάνει στην προηγούμενη μητρική μου) δεν "κάνουν" για nForce2

@ ADSLgr.com All rights reserved.