PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαγραφή εγγραφής στην οθόνη εκκίνησης



aircop
17-02-10, 22:19
Καλησπέρα,

μετά από αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης winxp στην οθόνη εκκίνησης πλέον έχω 2 εγγραφές: windows xp professional και windows xp professional setup με προεπιλογή την δεύτερη. Αν δεν προλάβω να επιλέξω την πρώτη τότε ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης και κάποια στιγμή σταματάει και δεν δείχνει τίποτα. Υπάρχει τρόπος να σβήσω την δεύτερη εγγραφή και να γίνεται απευθείας η κανονική εκκίνηση; Έχω windows xp professional ελληνικά με το service pack 3. Ο υπολογιστής είναι ένας φορητός acer aspire 5520. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επίσης για κάποιο λόγο έχει σταματήσει να διαβάζει cd. Τα dvd τα διαβάζει και τα γράφει κανονικότατα.

zombie_wireless
17-02-10, 22:25
Eίναι αυθεντικά...;:hmm:

aircop
17-02-10, 22:37
Ναι, προεγκατεστημένα ήταν κι εγώ απλά έφτιαξα τα 2 recovery dvd όταν μου το ζήτησε.

metsam
17-02-10, 22:53
Νομίζω ότι αυτό (http://support.microsoft.com/kb/289022/el) θα σε βοηθήσει. Βρες το και διέγραψε την εγκατάσταση που θες...

zombie_wireless
17-02-10, 22:57
Δεν είμαι και πολύ έμπειρος...

Στη μπλέ οθόνη εγκατάστασης θα λέει ""αν θέλετε να διαγράψετε την υπάρχουσα εγκατάσταση των Windows....''''
Κάτι τέτοιο θα λέει.

Επέλεξε όποια εγκατάσταση θέλεις να αφαιρέσεις και θα γίνει...(πιστεύω)...

ΑΝ όχι ξαναρώτα...;)

sdikr
18-02-10, 00:05
Δεξί κλικ στο ο υπολογιστής μου, ιδιοτητες, advanced, startup and recovery, εκεί μπορείς να επιλέξεις με ποιο θα κάνει boot, καθώς και το πόση ώρα θα περιμένει,

δεν είναι το σωστό (γιατί θα έχεις μια μισοτελειωμένη εγκατάσταση μέσα) αλλά καλύτερο απο το να πρέπει να επιλέξεις κάθε φόρα

zombie_wireless
18-02-10, 00:06
Δεξί κλικ στο ο υπολογιστής μου, ιδιοτητες, advanced, startup and recovery, εκεί μπορείς να επιλέξεις με ποιο θα κάνει boot, καθώς και το πόση ώρα θα περιμένει,

δεν είναι το σωστό (γιατί θα έχεις μια μισοτελειωμένη εγκατάσταση μέσα) αλλά καλύτερο απο το να πρέπει να επιλέξεις κάθε φόρα

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.