PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με counter strike



odd
16-01-04, 17:15
Γεια χαρά,
έχουμε στήσει ένα μικρό LANάκι για να παίζουμε cs. Προχθές βάλαμε ένα καινούριο pc αλλά το fps δεν ξεπερνάει τα 60. Αν και έβαλα fps_max 100, αυτό μένει καρφωμένο στο 59.8. Ξέρει κανείς τι παίζει;

ps. Είναι σε win xp pro (και το λέω αυτό γιατί είχα κάτι μικροπροβληματάκια, σε σχέση με τα 98se που χρησιμοποιούσα, βλ. console κλπ)

Lionheart
16-01-04, 22:55
Εάν θέλεις περισσότερα fps στο cs δοκίμασε να κατεβάσεις τις λεπτομέρειες 3d της κάρτας γραφικών ,προσωπικά έχω ατι 9700 με τα details στο μέγιστο πιάνω στάνταρ 60 fps αν κατεβάσω τις λεπτομερείς στη μέση έχω 100 fps .
Όπως και να έχει θα σου πρότεινα να βάλεις open gl και λεπτομέρειες στη μέση καθώς στο low θα είναι τα ίδια cs rulezz

RAGG
17-01-04, 00:57
Βασικά πρέπει να πας στο control panel των drivers της κάρτας γραφικών σου και να απενεργοποιήσεις το vsync ή κάθετος συγχρονισμός για ελληνοποιημένους drivers. Πρέπει να χρησιμοποιείς και ένα πρόγραμμα refresh rate, για να ανεβάζει το monitor συχνότητα ανανέωσης πάνω από 60 Hz. Τέλος στην κονσόλα του Counterstrike πρέπει να δώσεις μία φορά (έπειτα η τιμή θα παραμείνει) την εντολή max_fps 100. Χρειάζεται να πληρούνται όλες οι παραπάνω προϋποθέσεις αλλιώς δεν θα ανέβεις πάνω απο 60 fps

shakm
17-01-04, 02:12
Όπως λένε και οι προηγούμενοι θα βοηθήσει να μειώσεις την ποιότητα των γραφικών και να αυξήσεις refresh rate οθόνης (επίσης μπορείς να βγάλεις τα anti-aliasing anisotropic και τέτοια φιλτρα). Επίσης μπορείς να κάνεις μερικά tweaks (πχ αλλαγή μοντέλων και τέτοια). Υπάρχουν και διάφορα εργαλεία που μπορούν να κάνουν τη δουλειά για σένα. Εγώ έχω το HL Toolz 2, που κάνει μιά χαρά τη δουλειά του.

Μιας και το ανέφερε ο Lionheart, αυτό για opengl είναι βασικό. Εξ άλλου δε νομίζω να σ'αρέσει και πολύ στα direct3d ή το (μπλιαχ..) software..

RAGG
17-01-04, 12:47
Φαντάζομαι ότι αφού τα frames είναι κολλημένα στα 59.8 δεν είναι αδυναμία της κάρτας γραφικών να τα ξεπεράσει οπότε δεν νομίζω ότι εχει σχέση το πρόβλημα του με την ποιότητα των γραφικών γιατί σε αυτή την περίπτωση θα είχε αυξομειώσεις. Βέβαια μιλάμε πάντα για την 1.5 έκδοση γιατί η 1.6 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Το opengl πράγματι για το engine του half life είναι σημαντικό.

Nik0s
17-01-04, 13:27
Χρειάζεσαι το Refresh Force

http://www.pagehosting.co.uk/rf/

dalai
24-01-04, 13:26
τι του λετε ρε παιδια του παιδιου.. :)
ο RAGG τα ειπε οπως πρεπει...κυριωτερο απ'ολα ομως εινναι αυτο που ειπε:"να απενεργοποιήσεις το vsync ή κάθετος συγχρονισμός για ελληνοποιημένους drivers."
Γενικα ομως πρεπει να κανεισ ολα αυτα που σου προτεινει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.