PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιγμένο(;) router και αντικατάσταση



avatarinos
18-02-10, 00:23
Eδω και λιγες μερες το modem-router μου, Speedtouch 585(i)v6, φαινεται οτι τα εφτυσε ως προς την ασυρματη ικανοτητα του. Αλλα pc δεν μπορουν να συνδεθουν ξαφνικα. Ειτε δεν το βλεπουν καθολου, ειτε το βλεπουν αλλα δηλωνουν unable να συνδεθουν... Μονο 2 φορες μπορεσα να συνδεθω και για πολυ λιγο. To ethernet δουλευει κανονικα.

Το router αυτο το εχω εδω και 3 χρονια, το ειχα παρει με την εγγραφη μου. Σε γενικες γραμμες ημουν ικανοποιημενος γιατι οι διακοπες του ηταν ελαχιστες(download speed στα 5mbps)

1) Yπαρχει τροπος να βεβαιωθω οτι φταιει 100% το router, πρωτου αγορασω αλλο?
2) Εχει παρατηρηθει στατιστικως αυτο το πραγμα, δηλαδη τα routers αυτα να χανουν την ασυρματη ικανοτητα τους μετα απο μερικα χρονια χρησης?
3) Γινεται να αγορασω νεο wireless modem-router απ την tellas παλι με 36€ σε 12 μηνιαιες δοσεις?
4) Η αγορα και συνδεση με ενα access point λεει τιποτα?
5) Εφοσον τελικα παω σε αγορα νεου modem-router, ποιο να αγορασω? Μπορω να παρω οποιοδηποτε ή υπαρχει λιστα με συμβατα προς την tellas routers?

Ευχαριστω πολυ:worthy:

zombie_wireless
18-02-10, 00:26
Δοκιμασέ το σε άλλη γραμμή...

avatarinos
18-02-10, 00:29
Ειναι δυνατον η αλλη γραμμη να επηρεαζει το ασυρματο κομματι? Γιατι ενσυρματα αν δε το προσεξες που το ειπα, δουλευει κανονικα.

thenetpoet
18-02-10, 08:35
Μηπως υπαρχει πιθανοτητα να εχεις παρεμβολες απο καποια άλλη ασυρματη συσκευή που εγκατέστησες πρόσφατα? Εγώ είχα παλιοτερα παρόμοιο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση ενός ασύρματου audio/video sender..
Επίσης αν δεν το έχεις κανει, δες αν έχει νεώτερο firmware διαθέσιμο για το modem σου.

zombie_wireless
18-02-10, 08:44
Ειναι δυνατον η αλλη γραμμη να επηρεαζει το ασυρματο κομματι? Γιατι ενσυρματα αν δε το προσεξες που το ειπα, δουλευει κανονικα.

Συγνώμη αυτό δεν το πρόσεξα...;)

avatarinos
18-02-10, 20:23
Μηπως υπαρχει πιθανοτητα να εχεις παρεμβολες απο καποια άλλη ασυρματη συσκευή που εγκατέστησες πρόσφατα? Εγώ είχα παλιοτερα παρόμοιο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση ενός ασύρματου audio/video sender..
Επίσης αν δεν το έχεις κανει, δες αν έχει νεώτερο firmware διαθέσιμο για το modem σου.

Μπα, δεν εγκατεστησα καμμια ασυρματη συσκευη.
Μηπως μπηκε κανας λαθραιος και μου κανει τη ζημια? Αλλα δεν θα τον εβλεπα στη σελιδα του router?
Firmware στο SpeedTouch ειχα περασει περισυ, συγκεκριμενα εχω το 6.2.29.2
Λες αν βαλω αλλο firmware να επανελθει η ασυρματη ιδιοτητα, που χαθηκε ξαφνικα?

Μηπως να επαιρνα ενα access point? Bλεπω στο e-shop οτι οι τιμες ξεκινανε απο 23€, να παρω ενα τετοιο αφου ειναι ετσι φτηνο?

Η tellas δινει αλλο wireless modem-router και στη τιμη των 3€/μηνα που ειχα παρει το δικο μου?

Αν αγορασω νεο wireless modem-router απ την αγορα, μπορω να παρω οποιο θελω ή μηπως υπαρχει λιστα με συμβατα προς την tellas routers?

mirtiano
19-02-10, 01:45
Μια στιγμη φιλε avatarinos,
Μην βιαζεσαι να το φορτωσεις στο ρουτερ.Οπως το περιγραφεις μαλλον παρεμβολη μου μυριζει.
Δοκιμασε στις ρυθμισεις του wireless στο ρουτερ να δοκιμασεις μερικα διαφορετικα καναλια και κοιτα τυχον διαφορες συμπεριφορας στις συνδεσεις.Μιλαω για απλη παρεμβολη απο γειτονικα δικτυα και οχι εισβολη μεσα στο δικτυο σου.
Κατεβασε το δωρεαν netsurveyor για να δεις τι παιζεται στο καναλι που εκπεμπεις τωρα,αν δουλευουν και αλλα δικτυα σε αυτο με δυνατο σημα και σου δημιουργουν προβλημα (που δεν εκπεμπαν εκει παλιοτερα).
http://download.cnet.com/NetSurveyor/3000-2085_4-10882471.html

Ψαξε πολυ καλα και με υπομονη το μενου του ρουτερ με τις ασυρματες ρυθμισεις μηπως καπου απο αφηρημαδα εδωσες λαθος ρυθμιση.

Αν τα 2 προηγουμενα δεν φερουν αποτελεσμα καντου ενα ρεσετ στα εργοστασιακα και ξανασεταρισε το.Τραβα και το τελευταιο firmware.

Αν παλι δεν δεις φως τραβα για αλλο,αλλα να σιγουρευτεις πρωτα οτι τα επαιξε...

avatarinos
21-02-10, 05:02
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου στο θεμα αυτο, που με τυρραναει εδω και μια βδομαδα.
Το προγραμμα που μου ειπες δυστυχως δεν δουλευει σε Win 7-64.
Δεν ειμαι και πολυ σχετικος ωστε να δοκιμαζω διαφορα για να δω αν μου γινονται παρεμβολες. Αν μπορεις εσυ, με καθοδηγεις. Πως δοκιμαζω διαφορετικα καναλια?
Ρεσετ εχω κανει 5-6 αλλα χωρις να αλλαξει κατι. Το κανω απ τη σελιδα του router, δε πιστευω να υπαρχει και κανα κουμπακι στη συσκευη?
Στο menu του router δε ξερω που να κοιταξω και τι, οριστε η σελιδα, διακρινεις το 1ο μου pc(main) το οποιο ειναι καλωδιομενο με ethernet, και το 2ο pc(secondary) που επικοινωνει ασυρματα αλλα ξαφνικα δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα, ουτε και το Remote δουλευει. Στο status του αναφερεται ως inactive.
69007

mirtiano
25-02-10, 10:19
1. αποσυνδεσε τον ενσυρματα συνδεμενο υπολογιστη απο την θυρα εθερνετ 3 του ρουτερ και συνδεσε τον στην 1.
2. ο ασυρματα συνδεμενος υπολογιστης ειναι φορητος ή κατι αλλο; γιατι τον περιγραφει ως speedtouchΑ3A4D0 ???
ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ονομα αυτο θα κανεις κλικ και μετα configure (πανω δεξια) και θα σε παει στις ασυρματες ρυθμισεις.απο αυτες θελω να ανεβασεις μια εικονα οπως αυτη που ποσταρες τωρα.

Οσο για το netsurveyor δοκιμασε να το κατεβασεις απο εδω http://netsurveyor.software.informer.com/2.0/download/

ή απο εδω http://wareseeker.com/Network-Tools/netsurveyor-1.0.8297.zip/7ca41d117

avatarinos
26-02-10, 02:50
Eυχαριστω φιλε μου για την βοηθεια:)

1) τον εχω βαλει ηδη σε ολες τις θυρες, εως και καθολου θυρα .

2) ο ασυρματα συνδεδεμενος υποολογιστης ειναι desktop και οντως εχει αυτη τη περιγραφη διοτι εχει αυτον (http://pan.fotovista.com/dev/9/3/00003839/l_00003839.jpg) τον usb ανταπτορα.
Εχω επισκεφτει πολλες φορες τη σελιδα του configure αλλα δε ξερω τι πρεπει να προσεχω σε αυτην.
Να σημειωσω οτι σημερα ειχα κατα διαστηματα ασυρματη συνδεση με αδυνατο ομως σημα και πολυ δυσκολο να δω τον secondary μεσω του main.
Mια ερωτηση για το reset, παρατηρησα οτι υπαρχει μια μικρη οπη στη συσκευη που λεει "reset", πρεπει να την πιεσω με κατι αιχμηρο? για ποση ωρα? δοκιμασα αλλα δεν συνεβη τιποτα σε reset. Το μεγαλο στρογγυλό κουμπι απ τη πλευρα των φωτακιων(:)) τι κανει?
http://img9.imageshack.us/img9/5260/62917422.th.png (http://img9.imageshack.us/i/62917422.png/)

mirtiano
26-02-10, 09:22
αλλαξε τα ακολουθα:

1. channel selection manual και βαλε ενα καναλι που πιστευεις οτι ειναι αδειο πχ 9.Αν το καναλι που εβαλες ειναι χωρις παρεμβολες το actual speed θα λεει 54 Μbps μετα την συνδεση του φορητου (τωρα λεει 35 αρα κατι γινεται).Αν δεν γινει 54 αλλαζε/δοκιμαζε καναλια μεχρι να πετυχεις καναλι χωρις παρεμβολη.

2. wpa-psk version βαλε wpa 2.

To τι κανει το μπροστινο κουμπι εξαρταται απο την εκδοση του firmware.Στα παλια ανοιγοκλεινε το ασυρματο δικτυο με παρατεταμενο πατημα και στα καινουρια firmware κανει το ιδιο με το wds (τροπος συνεργασιας ασυρματων συσκευων).

Η πισω τρυπιτσα ειναι για να βαζεις την οδοντογλυφιδα και να πατας το κουμπακι του ρεσετ μεχρι να κοκκινησουν ολα τα φωτακια οποτε επανερχεται στις εργοστασιακες ρυθμισεις το ρουτερ.Προσοχη λιγη δυναμη ισα να αισθανθεις το κλικ.

avatarinos
27-02-10, 21:48
Φιλε μου, αν γινουν αυτες οι αλλαγες τοτε το seconadary pc βγαζει ενα κοκκινο Χ για το speedtouch και λεει οτι οι ρυθμισεις που εχει δεν επιτρεπουν συνδεση με αυτο το router.

Σκεφτομαι μηπως φταιει το wifi adapter, οπως ειδες αυτο ταιριαζει περισσοτερο σε laptop. Oπως λεω και σε αλλο thread, λεω να παρω μια pci ασυρματη καρτα δικυτου οπως αυτη (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Networking-Adapters/TP-LINK-Wireless-Pci-Adapter-54Mbps-Ext-TL-WN551G.htm).

Οσο για την τρυπιτσα τoυ reset, την πιεσα με οδοντογλυφιδα αλλα δεν συνεβη τιποτα, τα φωτακια παρεμειναν πρασινα. Το reset αυτο εχει τις ιδιες συνεπειες με την επιστροφη στις εργοστασιακες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις απ τη σελιδα του router?

To NetSurveyor το εγκατεστησα αλλα αν παω να το τρεξω μου λεει
"Ιf either (or both) the NANMp50.SYS or NANSp50.SYS NDIS Protocol Driver are not present in the \Windows\System32\Driver directory or are not working then the setup program did not complete successfully. Try running the setup program again(followed by a reboot), but if the problem persists please contact us at ....."

Σχετικα με το firmware, μπορεις να μου πεις ποιο να βαλω(speedtouch 585v6)? Αυτη τη στιγμη εχω το 6.2.29.2

mirtiano
27-02-10, 22:10
Επεμεινε στις αλλαγες αφαιρωντας το πρωτοκολο ασφαλειας να ειναι ανοικτο καθολου ασφαλεια.Θα δουλεψει ετσι;
Στο ρεσετ πρεπει να κρατησεις πατημενο το κουμπακι με την οδοντογλυφιδα μερικα δευτερολεπτα και ναι κανει την ιδια δουλεια με την αντιστοιχη επιλογη μεσα απο το αντιστοιχο μενου του ρουτερ.
Προσπαθησε παλι να κανεις ρεσετ με την οδοντογλυφιδα γιατι μου φαινεται περιεργο να μην κανει...

avatarinos
27-02-10, 23:49
Τελικα επρεπε να κρατησω καποια δευτερολεπτα την οδοντογλυφιδα. Δεν αλλαζει ομως κατι. Ουτε και με την ασφαλεια off. Παντα το secondary δηλωνει unable να συνδεθει με το Speedtouch.
Kαι προηγουμενως που ειχα για λιγο συνδεση, ηταν τοσο αδυναμη που πηγα να μεταφερω ενα αρχειο 700ΜΒ και ελεγε οτι θα χρειαστει πότε 18 και πότε 38 λεπτα... τελικα η μεταφορα δεν περατωθηκε ποτέ και τις 2 φορες που την επιχειρησα.
Μηπως φταιει το Linksys usb? Μηπως τα παιξε μετα απο 3 χρονια συνεχους εργασιας?

mirtiano
28-02-10, 00:24
ti να σου πω ......................

avatarinos
28-02-10, 02:50
Ισως θα μπορουσες να μου πεις κατι για τα υπολοιπα θεματα που συζητησαμε:)
Τι σημαινει το error msg αυτο του NetSurveyor και πως θα γινει να δουλεψει?
Ποιο firmware να βαλω στο speedtouch (και που θα το βρω)?

mirtiano
28-02-10, 11:08
το μηνυμα λαθους βγηκε γιατι ηταν διαφορετικο το netsurveyor απο την εκδοση των windows πχ να ηταν για βιστα και να το ετρεξες σε χρ.
δεν πειραζει κανε μια αναζητηση στο google με τις φρασεις ''freeware wifi finder '' or ''freeware wireless discovery'' or ''freeware wifi discovery'' or ''freeware wireless finder''.

θα βρεις αρκετα προγραμματα που κανουν την ιδια δουλεια.

το firmware που εχω εγκαταστησει ειναι το 7447 CL που με εχει βολεψει αρκετα.

περισσοτερα σχετικα με αυτο εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251590
και διαβασε ολες τις σελιδες μεχρι το τελος.

avatarinos
28-02-10, 12:49
Mα αυτο μιλαει για το v7.
Nα το διαβασω ολο? μα ειναι 53 σελιδες!:)
Εσυ εχεις το v6? Aπο που κατεβασες το δικο σου firmware?
Κατεβασα εναν upgrader αλλα, οπως λεω και σε αλλο thread, δεν αναγνωριζει το router. Oυτε καν το cd-rom εγκαταστασης δεν το αναγνωριζει. Μηπως επειδη εχω Win 7?

mirtiano
28-02-10, 13:33
δεν παω καλα τωρα τελευταια,μαλλον θελω ξεκουραση....

εχεις δικιο ν6 εισαι εσυ εγω ν7.

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=674

δεν ξερω αν αυτα που θα κατεβασεις δουλεψουν στα 7.και 64 μαλιστα,δυσκολα τα πραγματα...

παντως κατι που θυμηθηκα τωρα δοκιμασε στο pc που δεν συνδεεται ασυρματα,αν εχει win 7,να απεγκαταστησεις τον driver toy usb ασυρματου ανταπτορα και ασε τα 7-ρια να αναγνωρισουν μονα τους το υλικο και να βαλουν δικο τους driver.

avatarinos
28-02-10, 16:08
Αυτο ειχε γινει, οταν πρωτοεγκατεστησα τα 7. Χωρις δηλ. καποιους drivers το Linksys usb αρχισε να δουλευει κανονικα και μαλιστα αδιαλειπτα, ενω στα ΧP εκανε καθε τοσο αποσυνδεσεις, και ημουνα απολυτα ικανοποιημενος. Σκεφτομουνα μαλιστα οτι η αλλαγη απο ΧP σε 7 αξιζει και μόνο γιαυτο.
Και ξαφνικα ηρθε απ το πουθενα η... disaster:mad: Kατοπιν πηγα να περασω τους drivers αλλα η διαδικασια σταματαει στη μεση και δεν περνιουνται τελικα.

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=674
Aυτο ειναι παλιο, απ το 2006. Λεει 6.1, εγω στο μεταξυ εχω βαλει το 6.2:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.