PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τα Settings του router μου.



XpRiSe
18-02-10, 13:22
Κάποτε έπιανα 19mb και τώρα σιγά σιγά κατέβηκε στα 11.5 ... Τι θα γίνει, που θα φτάσω? στο 5? Γιατί όλα τα παιδιά που ξέρω πιάνουν περισσότερο από 15mb... Να τους πάρω τηλ εγώ, αλλά τι να τους πω, γιατί κατέβηκε τόσο η σύνδεση μου? θα πουν να κι άλλος ένας μ***** απο τους 100000... έχω κάνει 3 φορές αίτηση για πρόβλημα της σύνδεσης μου και ακόμα εδω και μιαμιση εβδομάδα περιμένω τηλ τους... Να μενα σε κανέναν χωριό, εντάξει να πάει στο διάολο.. αλλά αφού είμαι σε πόλη και μάλιστα σε καλή περιοχή (κοντά στο dslam).



Type Fast Path
Status SHOWTIME

Downstream Upstream

Data rate(Kbps)
11651Kb 893Kb

Noise Margin
9 10

Output power(dBm)
120 189

Attenuation(dB)
40 12

Collective_Soul
18-02-10, 14:01
Με 40 att καλα εισαι.

XpRiSe
18-02-10, 14:08
Με 40 att καλα εισαι.

Γίνεται να κατέβει αυτό το att καθόλου?

kosnik67
18-02-10, 14:18
Το Attenuation έχει σχέση με την μήκος του καλωδίου από το σπίτι σου έως το Dslam.
Οπότε...

XpRiSe
18-02-10, 14:29
Το Attenuation έχει σχέση με την μήκος του καλωδίου από το σπίτι σου έως το Dslam.
Οπότε...

Οπότε... την έβαψα για τα καλά.
Και πως εξηγήτε η 19mb ταχύτητα που είχα .. τη έκαναν... έχτισαν αλλού το dslam? :x

Collective_Soul
18-02-10, 14:33
Mαλλον αυξηθηκε ο θορυβος της γραμμης σου απο ποικιλους παραγοντες.

XpRiSe
18-02-10, 14:40
Mαλλον αυξηθηκε ο θορυβος της γραμμης σου απο ποικιλους παραγοντες.

Μάλιστα..
Οκ παίδες, ευχαριστώ πολύ.

terko
18-02-10, 17:07
Κάποτε έπιανα 19mb και τώρα σιγά σιγά κατέβηκε στα 11.5 ... Τι θα γίνει, που θα φτάσω? στο 5? Γιατί όλα τα παιδιά που ξέρω πιάνουν περισσότερο από 15mb... Να τους πάρω τηλ εγώ, αλλά τι να τους πω, γιατί κατέβηκε τόσο η σύνδεση μου? θα πουν να κι άλλος ένας μ***** απο τους 100000... έχω κάνει 3 φορές αίτηση για πρόβλημα της σύνδεσης μου και ακόμα εδω και μιαμιση εβδομάδα περιμένω τηλ τους... Να μενα σε κανέναν χωριό, εντάξει να πάει στο διάολο.. αλλά αφού είμαι σε πόλη και μάλιστα σε καλή περιοχή (κοντά στο dslam).

Downstream Upstream
Data rate(Kbps)
11651Kb 893Kb
Noise Margin
9 10
Output power(dBm)
120 189
Attenuation(dB)
40 12

Το 40dB Attenuation σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) δείχνει ότι απέχεις από αυτό ~2.9 χλμ και ο θεωρητικός μέγιστος συγχρονισμός είναι ~12Mbps, οπότε είσαι πάρα πολύ καλός, ο ιδανικότερος συγχρονισμός θα έλεγα.

Αν όντως έπιανες όπως λες 19Mbps:

1. Το Attenuation θα έπρεπε να είναι ~10dB και όχι 40db και να είσαι όπως λες κοντά στο DSLAM ~0.8 χλμ. Είχες ελέγξει παλιότερα τότε που είχες τα 19Mbps το Attenuation σου πόσο ήταν; ο θόρυβος μπορεί να αυξήθηκε που είναι φυσιολογικό με την αύξηση των ADSL συνδέσεων, αλλά δεν επηρεάζει το Attenuation δηλαδή την απόστασή σου από το DSLAM και μάλιστα ~30db διαφορά, παρά μόνο το SNR.

2. Μάλλον πρέπει να έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού σου. Ελεγξε όλες τις καλωδιώσεις, πρίζες, φίλτρα και spliter, επίσης δοκίμασε και με κάποιο άλλο router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού χωρίς καθόλου τηλέφωνα, φίλτρα και spliter περισσότερες οδηγίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819).

blackwar
18-02-10, 17:52
Φιλε πιανουμε τα ιδια με 10 db διαφορα

XpRiSe
18-02-10, 21:36
Παιδιά συγνώμη, είχα μπερδέψει την κατάσταση. Είχα 19mb με ForthNET 2play και είχε κατέβει στα 9mb θυμάμαι (τότε με τα προβλήματα σύνδεσης που είχε η forthnet που τους πετούσε όλους κτλ, που έκαναν όλοι παράπονα... εκείνο το τσουνάμι! δεν ξέρω άμα υπάρχει το πρόβλημα αυτό ακόμα! Έχω χάσει την μπάλα γενικά) και έτσι που με ενοχλούσε πολύ αυτό, αποφάσισα να κάνω αίτηση για conn-x. Μπήκε η σύνδεση μετά από κάποιες μέρες και είχα 13-14mb θυμάμαι. Ο κολλητός μου έβαλε πριν περίπου 2 μήνες (Εγώ έχει περίπου 9-10 μήνες που έφυγα από forthnet) και αυτός τώρα πιάνει 18.5mb(πρίν λίγο τον πήρα τηλ και τον ρώτησα) και μένει περίπου 120 μέτρα από μένα. Τώρα εγώ δεν ξέρω... έχει λυθεί το πρόβλημα της forthnet? Να πάω πίσω? Τι λέτε να κάνω?
Θα αλλάξω τα καλώδια και splitter και θα πω νεότερα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.