PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση λύσης για χαμηλή ταχύτητα



Σελίδες : [1] 2

lkrgs
18-02-10, 16:14
Καλησπέρα παιδιά,

Νέο μέλος στο φόρουμ σας.

Χθες ενεργοποιήθηκε η HOL double play μου, αλλαγή από Connx 2Mbps. Καλύπτομαι βάσει της HOL από το ιδιόκτητο δίκτυο της. Ευχαριστημένος μέχρι εδώ, οι 20 μέρες αναμονής από την αίτηση μέχρι σήμερα δε μου φάνηκαν πολλές.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι :

Μένω στον οικισμό Κωνσταντινοπολίτικα στην Πυλαία Θεσσαλονίκης. Στον ίδιο οικισμό μένουν άλλοι 3 γνωστοί με την ίδια υπηρεσία, σε απόσταση λιγότερη από 200 μέτρα από μένα. Οι ταχύτητα που πιάνουν και οι 3 μεσημέρι-απόγευμα με πολύ "κίνηση" είναι 5Mbps down(σε πολλές επαναλήψεις, ίδια αποτελέσματα) και 0.45-0.5Mbps up. Επίσης, άλλοι με forthnet, tellas και connx πιάνουν από 6Mbps μέχρι και 8Mbps στον ίδιο οικισμό.

Εγώ από χθες είμαι πολύ χαμηλά, 2.9Mbps στην αρχή, μετά 2.1Mbps και 0.8Mbps σήμερα! Πέρσι όταν άρχισα να έχω συνεχή disconnect με το Connx (με το οποίο έπιανα 1.75Mbps) φώναξα τεχνικό του ΟΤΕ και μετά από έναν έλεγχο διαπίστωσε ότι το πρόβλημα βρισκόταν στο "κουτί" όπως είπε έξω από το στενό μου, φαντάζομαι αυτός είναι ο βρόγχος που λέμε; Δηλαδή υπήρχε θέμα με τα καλώδια εκεί και τη φθορά τους αν κατάλαβα καλά.

Εγώ τί κάνω τώρα; Επικοινωνώ με HOL κι αυτοί αντικαθιστούν τα καλώδια; Θέμα με hardware software δεν υπάρχει, όπως και με τις εγκαταστάσεις του σπιτιού μου. Μονοκατοικία είναι, 1 μόνο τηλ. συσκευή συνδεδεμένη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

nexus31
18-02-10, 16:18
παιρνεις τηλ. και δηλωνεις βλαβη :)

lkrgs
18-02-10, 16:18
Αν βοηθάει, το status από χθες

http://img69.imageshack.us/img69/3148/statuso.png

georgex
18-02-10, 16:24
παιρνεις τηλ. και δηλωνεις βλαβη :)
Καλά και κάτι τρέχει να δηλώσεις βλάβη.
Στην Ελλάδα αν θέλουν να μην έχεις πρόβλημα το λύνουν... Αν όμως δεν τους ενδιαφέρει για τον λόγο ότι η αποκατάσταση του προβλήματος θα τους κοστίσει, το πρόβλημά σου θα είναι χρόνιο!
Μιλάω προσωπικά εκ πείρας...
Σου επιβάλλουν να καλέσεις ηλεκτρολόγο.
Να υποστείς και να δεχτείς τις προβληματικές τους υπηρεσίες
Να βλέπεις τέννις στον καταμερισμό των ευθυνών (φταίει ο ΟΤΕ φταίει Η Hol φταίς εσύ, φταίει η στιγμή, το πολύ κρασί, και γενικά όλοι φταίνε εκτός από τους αυτούς)
Για να μην σας κουράζω ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε γραμμή του ΟΤΕ να φταίνε όλοι οι άλλοι πάροχοι για χαμηλούς συγχρονισμούς κατά διαστήματα και όχι ο ίδιος ο ΟΤΕ για την γραμμή/βρόγχο που προσφέρει ! (εχουμε γίνει και guru πλέον)

ΕΛΛΑΔΑ 2010 !

mondeo
18-02-10, 17:52
Καλά και κάτι τρέχει να δηλώσεις βλάβη.
Στην Ελλάδα αν θέλουν να μην έχεις πρόβλημα το λύνουν... Αν όμως δεν τους ενδιαφέρει για τον λόγο ότι η αποκατάσταση του προβλήματος θα τους κοστίσει, το πρόβλημά σου θα είναι χρόνιο!
Μιλάω προσωπικά εκ πείρας...
Σου επιβάλλουν να καλέσεις ηλεκτρολόγο.
Να υποστείς και να δεχτείς τις προβληματικές τους υπηρεσίες
Να βλέπεις τέννις στον καταμερισμό των ευθυνών (φταίει ο ΟΤΕ φταίει Η Hol φταίς εσύ, φταίει η στιγμή, το πολύ κρασί, και γενικά όλοι φταίνε εκτός από τους αυτούς)
Για να μην σας κουράζω ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε γραμμή του ΟΤΕ να φταίνε όλοι οι άλλοι πάροχοι για χαμηλούς συγχρονισμούς κατά διαστήματα και όχι ο ίδιος ο ΟΤΕ για την γραμμή/βρόγχο που προσφέρει ! (εχουμε γίνει και guru πλέον)

ΕΛΛΑΔΑ 2010 !

Αυτά φωνάζω κι εγώ γιά τα χάλια του χαλκού των πΟΤΕτζήδων και με κατηγορούν ότι τρολλάρω!!!!!!!

lkrgs
18-02-10, 17:56
Επικοινώνησα με τη HOL, αφού τους άφησα το κινητό μου με πήραν πριν από λίγο και με ενημέρωσαν ότι έκαναν κάποιες ρυθμίσεις. Πλέον από τις ρυθμίσεις τους router λέει

Upload : 544 Kbps Download: 3200 Kbps
Noise Margin : up 9.0 dB down 9.0 dB
Attenuation : up 25.5 dB down 44.5 dB

Μιλήσαμε αρκετά, μου είπε πώς και να αναφέρει βλάβη στο ΟΤΕ αυτοί θα πουν ότι δεν υπάρχει βλάβη ώστε να αντικαταστήσουν τυχόν φθαρμένα καλώδια στο βρόγχο.

Από θέμα εξυπηρέτησης θα έλεγα γρήγοροι (ήταν αυτό που φοβόμουν..) και αποτελεσματικοί, όσο μπορούν βέβαια χωρίς αντικατάσταση καλωδίων και επίσκεψη στο χώρο.

Αλλά ευχαριστημένος δε θα έλεγα πώς είμαι με τέτοια ταχύτητα. : (

Υπάρχει κάτι άλλο που πιστεύετε μπορεί να γίνει;

mondeo
18-02-10, 18:07
Κοίτα,σαφώς θα έπρεπε να πιάνεις γύρω στα 6Mbps.Βέβαια η ταχύτητα συγχρονισμού ποικίλει από ρούτερ σε ρούτερ.Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με ένα Speedtouch 585 ή με ένα Level One καθώς με το τελευταίο στην επίσης προβληματική γραμμή μου είδα σημαντική διαφορά προς τα επάνω.
Να υποθέσω ότι σε ΟΛΑ τα τηλέφωνα και το συναγερμό (αν υπάρχει) έχεις βάλει φίλτρο έτσι;

lkrgs
18-02-10, 19:48
Το συναγερμό τον έχω βγάλει μιας και παλιά που το βάλαμε δεν είχα ίντερνετ και δεν είχε φιλτράκι.

Οι ταχύτητα μετά από ένα reboot κατέβηκε στα 2816 Kbps, χειρότερα δλδ.

ΕΛΕΟΣ!

lkrgs
18-02-10, 23:08
Και έρχεται ο "προκλητικός" φίλος μου που μένει 1 στενό πιο πέρα από μένα με HOL dp να μου παρουσιάσει τα stats του

842 kbps up (544 δικά μου)
5804 kbps down (2816 δικά μου)

Μιλάμε για 200 μέτρα απόσταση από καφάο σε καφάο. Το καίω το δικό μου ή δεν το καίω;

mondeo
18-02-10, 23:36
Δοκίμασε με το ρούτερ του φίλου σου.

lkrgs
18-02-10, 23:57
Το ίδιο έχει, αυτό που δίνει η HOL.

Έχω και ένα από την Tellas που μου δωσε, θα δοκιμάσω και με κείνο αν και δε νομίζω..

Edit : Ανεξήγητο πώς, αλλά μετά από αρκετή ώρα κατάφερα να συνδεθώ με το router της Tellas και είναι τώρα στα 4384Kbps.

terko
19-02-10, 02:57
Εφόσον έχεις τόσο χαμηλό συγχρονισμό και δεν σου είναι απαραίτητο τα απεριόριστα αστικά-υπεραστικά μπορείς για να μην πληρώνεις επιπλέον 16 ευρώ το μήνα μπορείς να πας στο Dplay lite (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1) με 23.90 ευρώ το μήνα, με μια μικρή εφάπαξ επιβάρυνση της τάξης των 15 ευρώ, λόγω αλλαγής προγράμματος (http://www.hol.gr/files/pdf/hol_double-play_pricelist_detailed.pdf).

lkrgs
19-02-10, 13:50
Θέλει η μάνα και η αδερφή τηλέφωνα σε Ολλανδία και Γερμανία! Γι' αυτό επιλέχθηκε αυτό το πρόγραμμα..

+Ότι έκανα συνδυαστικό με Vodafone Unlmtd και μου κόβουν 10€ σύνολο κάθε μήνα.

terko
19-02-10, 13:56
ok τότε, πως πάει ο συγχρονισμός τώρα;

lkrgs
19-02-10, 14:02
Είναι στα 4384.00 Kbps - 576.00 Kbps, όπως χθες μετά την αλλαγή του router..

terko
19-02-10, 14:37
:oneup::oneup::oneup:

Είχες καμία αλλαγή σε Noise Margin και Attenuation ή παραμένουν ίδια σε σχέση με αυτά ;


Noise Margin : up 9.0 dB down 9.0 dB
Attenuation : up 25.5 dB down 44.5 dB

zombie_wireless
19-02-10, 14:50
Τό netfaster είναι πολύ καλό μόντεμ/ρούτερ και δεν δικαιολογεί τέτοιες ταχύτητες.Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις την εγκατάσταση του σπιτιού...:)

lkrgs
19-02-10, 14:55
Τώρα είναι με της Tellas
Signal to Noise Ratio 9.5 dB 8 dB
Line Attenuation 47.0 dB 26.5 dB

Όταν μίλησα με τεχνικό της HOL χθες, ρώτησα τί αλλαγές έκανε και μου το πήγε από 1Mbps στα 2.5 και μου είπε ότι πείραξε τα παραπάνω (και τα έβαλε στις τιμές που παρέθεσες).

terko
19-02-10, 15:09
Δηλαδή παρόλο που το router της Tellas (ποιό είναι; ) σου δίνει ανεβασμένα έστω και ελάχιστα το SNR και Attenuation ανέβηκε ταυτόχρονα και ο συγχρονισμός. Μπράβο:oneup:

lkrgs
19-02-10, 15:18
GENNET Oxygen RFA1400.W λέει, δεν ξέρω κάτι παραπάνω! : )

Να υποθέσω ότι όταν ανεβαίνουν SNR και attenuation, η ταχύτητα πρέπει να κατεβαίνει;

Θα ξαναδοκιμάσω το NetFaster να δω τί γίνεται και θα ποστάρω.

terko
19-02-10, 15:32
GENNET Oxygen RFA1400.W λέει, δεν ξέρω κάτι παραπάνω! : )


Δυστυχώς και εγώ δεν ξέρω τι παίζει, αλλά κρίνοντας από το αποτέλεσμα τουλάχιστον στο συγχρονισμό καλό φαίνεται.



Να υποθέσω ότι όταν ανεβαίνουν SNR και attenuation, η ταχύτητα πρέπει να κατεβαίνει;


Σωστά.

Μπορείς πάντως αν θες να κερδίσεις κανένα Mbps ακόμη να τους πεις να σου κατεβάσουν το SNR κατά μία μονάδα (για το attenuation δεν μπορεί να γίνει κάτι για να πέσει), αλλά κινδυνεύεις λόγω του μεγάλου attenuation να έχεις αποσυνδέσεις, η γνώμη μου είναι να κάνεις αυτή την απόπειρα και αν δεις πως έχεις αποσυνδέσεις τους λες και στο επαναφέρουν στην ίδια τιμή.

lkrgs
19-02-10, 15:37
Λοιπόν, είμαι με το NetFaster τώρα, συγχρονίζει 2848 Kbps 544 Kbps με
Noise Margin up 9.0 dB down 10.5 dB
Attenuation up 25.5 dB down 44.4 dB

Έκανα ένα speedtest http://www.speedtest.net/result/721935249.png (http://www.speedtest.net), με της Tellas μου βγάζει πάντα ping 44ms ενώ το NetFaster 34ms αλλά με μικρότερη ταχύτητα..

Οι μόνες ρυθμίσεις που έχω κάνει πέρα από username και pass, είναι mac filtering για το wifi και το firewall. Στης Tellas δεν έχω αλλάξει τίποτα. Αλλά δε δικαιολογείται τέτοια διαφορά από τις ρυθμίσεις ασφαλείας!


Edit : Και επειδή μαρέσουν οι δοκιμές, έβαλα το splitter της Tellas με το NetFaster.
Αποτέλεσμα 3200 Kbps 544 Kbps και
Noise Margin up 9.0 dB down 9.0 dB
Attenuation up 25.5 dB down 44.4 dB

mondeo
19-02-10, 18:04
Κάτι δεν πάει καλά με το Netfaster....
Πάρε του φίλου σου γιά δοκιμή.

lkrgs
19-02-10, 20:49
Κάτι δεν πάει καλά με το Netfaster....
Πάρε του φίλου σου γιά δοκιμή.

Είναι το επόμενο που θα δοκιμάσω! : )

Το splitterάκι τί σου λέει; Με της Tellas από 2800 πήγα στα 3200! Πάντα με το NetFaster! : 0

georgex
20-02-10, 01:03
Τό netfaster είναι πολύ καλό μόντεμ/ρούτερ και δεν δικαιολογεί τέτοιες ταχύτητες.Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις την εγκατάσταση του σπιτιού...:)
Μετά από 3 αναφορές συνεχόμενες για βλάβη στον ΟΤΕ και πριν προχωρήσουμε σε συνδυαστικό έλεγχο (οτε με hol) ξαφνικά από χθες έχω τα ακόλουθα "προκλητικά" αποτελέσματα και σταθερά ... :
Upload: 906 Kbps.
Download: 19698 Kbps.

Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 13.6 dB 26.6 dB

zombie_wireless
20-02-10, 15:51
Πάρα πολύ ωραία είσαι...:oneup:


Παντού αν και χωρίς να το περιμένουμε γίνονται θαύματα...

valen_gr
20-02-10, 17:49
Μετά από 3 αναφορές συνεχόμενες για βλάβη στον ΟΤΕ και πριν προχωρήσουμε σε συνδυαστικό έλεγχο (οτε με hol) ξαφνικά από χθες έχω τα ακόλουθα "προκλητικά" αποτελέσματα και σταθερά ... :
Upload: 906 Kbps.
Download: 19698 Kbps.

Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 13.6 dB 26.6 dB

ε, καταλαβαινεις τι εγινε.. :whistle:

cmaniac
20-02-10, 18:11
ε, καταλαβαινεις τι εγινε.. :whistle:
Βαλανε τον ... τους κατω και το φτιαξανε.. Να τι εγινε :p

ΟΚ και καποιος κακομοιρης πηρε το καλωδιο σου :whistle:

DaveMurray
20-02-10, 18:20
ε, καταλαβαινεις τι εγινε.. :whistle:

για πες....

valen_gr
20-02-10, 20:36
Δέν θέλει φαντασία...

tdc
21-02-10, 00:09
Attainable data rate kBit/s 7976 1164
Current data rate kBit/s 7687 1002

Latency 8 ms 8 ms
Bit swap on on
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.5 1.8
L2 Power mode enabled - -

Signal-to-noise ratio dB 9 10
Line attenuation dB 32<--Downstream 15 <---Upstream

Προς παρατηρηση:
CPE 0 0 14993844 316 0 0
COE 1 14 55919 167 0 747
(Connected για 1.5 μερα)
Και τα 7.6 ειναι απο τα μαξ που εχω πιασει.
Γενικες πληροφοριες:
Εχω βαλει το ρουτερ στο κουτι εξω. Ιδια αποτελεσματα ---> Δεν εχει θεμα η εγκατασταση του σπιτιου (καινουριο ειναι κιολας, 8 ετων).
Και οτε και hol ποτε δεν ξεπερασαν τα 8.5 mbps. Οταν ηταν 8.5 ο ΟΤΕ, ειχα αποσυνδεσεις ανα μισαωρο.
Εχω δοκιμασει πολλα διαφορετικα ρουτερ. Ολα το ιδιο. Φιλος σε αποσταση 1km και με attenuation που ταιριαζει στην αποσταση, 40-41 (αρα λογικα και ιδιο dslam) πιανει τα 8 ανετα (προγραμα στα 8 στον ΟΤΕ). Το ειχα θεσει και πιο παλια αλλα ημουν λιγο πιο αποτομος λογω ταλαιπωριας. Απλα τωρα βλεπω τοσους που με "πατανε" στην ταχυτητα και εχουν 38-40 attenuation.. Δεν εχω πολλες ελπιδες για το θεμα. Θεωρω οτι ο μονος τροπος ειναι να τρεξω την hol και να βαλει καποιον αλλο κακομοιρη στη θεση μου και να παω εγω στη δικια του???? Και θα ηθελα βοηθεια στο πως να καταφερω να αλλαξουν οντως κατι και βελτιωθω λιγο..

valen_gr
21-02-10, 01:34
Απλα ξεχασε το. Η ποιοτητα της πλειοψηφιας των βροχων στο ΑΚ Ανοιξης ειναι τρισαθλια.

tdc
21-02-10, 01:51
Απλα ξεχασε το. Η ποιοτητα της πλειοψηφιας των βροχων στο ΑΚ Ανοιξης ειναι τρισαθλια.

Δηλαδη, η τελευταια μου ελπιδα ειναι να τους πεισω να μου αλλαξουν βροχο (ακατορθωτο ξερω) και να πεσω σε "καλο"?

Edit: Μολις μιλησα με μια κοπελια (ναι, τεχνικος ηταν :P ), που συμφωνησε μαζι μου οτι ο μονος τροπος να βελτιωθω ειναι με το να αλλαξω βροχο.
Μου ειπε θα γινει το σχετικο αιτημα αλλα οι πιθανοτητες να δεχτει ο ΟΤΕ ειναι λιγες. Αναμενω... Μου ειπε αυριο το απογευμα θα ξερουμε..

lkrgs
21-02-10, 03:41
Μακάρι να γινόταν να αλλάξω και γω καφάο αλλά μου είπε τεχνικός της HOL "να δηλώσω εγώ βλάβη στον ΟΤΕ, αλλά δεν πρόκειται να κάνουν κάτι γιατί θα δουν ότι λειτουργεί σωστά το ίντερνετ σπίτι σου".

Και στις 2 άκρες του στενού που μένω έχει καφάο, εγώ παίρνω από το αριστερό και το δεξί απ'ότι έχω καταλάβει είναι μια χαρά γιατί γνωστός συγχρονίζει στα 5!! Έλεος; : )

DaveMurray
21-02-10, 05:12
Δέν θέλει φαντασία...

δεν την έχω..... θα ήθελα να την αποκτήσω..."μαθαίνοντας"....

lkrgs
21-02-10, 16:03
Δοκίμασα πριν να αλλάξω το operation mode του ρούτερ από automatic σε G.992.5 ADSL2+ και δε συγχρόνιζε με τίποτα το ρούτερ.

Είδα ότι στο automatic είναι G.991.2 G.DMT. Δεν υποτίθεται ότι έχουμε τεχνολογία ADSL2+ στις μέρες μας; Εκτός άμα πάει με την ταχύτητα το κάθε mode..

matelas
21-02-10, 16:26
Δοκίμασα πριν να αλλάξω το operation mode του ρούτερ από automatic σε G.992.5 ADSL2+ και δε συγχρόνιζε με τίποτα το ρούτερ.

Είδα ότι στο automatic είναι G.991.2 G.DMT. Δεν υποτίθεται ότι έχουμε τεχνολογία ADSL2+ στις μέρες μας; Εκτός άμα πάει με την ταχύτητα το κάθε mode..

Για κάποιο λόγο στο κλείδωσαν από hol σε G.991.2 G.DMT. Πάρε ένα τηλέφωνο και πες τους να σε γυρίσουν σε G.992.5 ADSL2+.

lkrgs
21-02-10, 17:35
Μήπως έχει σχέση η μικρή ταχύτητα που συγχρονίζω και το κάνανε αυτό;

matelas
21-02-10, 17:44
Ναι παίζει και αυτό, συνήθως το κάνουν σε τέτοιες γραμμές για να είναι ποιο σταθερές. Αν τους πεις να σε γυρίσουν σε adsl2+ τότε θα μπορείς να παίζεις σε ότι mode θες εσύ.

lkrgs
24-02-10, 12:52
Επιστρέφω και γω αλλά με όχι και τόσο καλά νέα.

Ενώ στο μυαλό μου φάνταζε τόσο εύκολο, τελικά από τη HOL μου είπανε ότι δε γίνεται να αλλάξω καφάο, να πάω από το 296 στο 295 κι ας είναι και τα 2 "δίπλα" μου στην ίδια απόσταση (μένω στη μέση του στενού).

Ότι πάροχο και να είχα δλδ τα ίδια θα είχα (εκτός αν ο π-ΟΤΕ μπορούσε να κάνει κάτι μιας και θα ήμουν πελάτης του). Τρώω δηλαδή στη μάπα τις χαμηλές ταχύτητες χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι.. : (

Καμιά ιδέα;

electric
24-02-10, 14:04
εγώ με 6 hol το μόντεμ που δίνη 2,8 ένα, sagem 1500 από ote 5,4 γιατι

baskon
25-02-10, 01:42
Απλα τωρα βλεπω τοσους που με "πατανε" στην ταχυτητα και εχουν 38-40 attenuation.. Δεν εχω πολλες ελπιδες για το θεμα. Θεωρω οτι ο μονος τροπος ειναι να τρεξω την hol και να βαλει καποιον αλλο κακομοιρη στη θεση μου και να παω εγω στη δικια του???? Και θα ηθελα βοηθεια στο πως να καταφερω να αλλαξουν οντως κατι και βελτιωθω λιγο..

ΑΠο οσο καταλαβαινω σε πειραζει το οτι σε πατανε αυτοι που ειναι σε ιδια αποσταση ..
Απλως δε καταλαβαινω τη λογική σου..
Ειναι γνωστο οτι τι ταχυτητα πιανουμε εξαρταται απο 2 πραγματα..
Αποσταση-Ποιοτητα χαλκου.
Το να σκεφτομαστε μονο το 1 ειναι λαθος..
Γενικά για την αποσταση που εισαι παντως αλλα και για τη ποιοτητα του χαλκου στη περιοχη θα ελεγα να μη παραπονιεσαι..Υπαρχουν και αλλοι που ειναι ΠΟΛΥ χειροτερα απο σενα ,ενω και καποιοι αλλοι που συγχρονιζουν στα 15+ σπανια βλεπουν πανω απο 11-12 mbps σε πραγματικές συνθηκες

........Auto merged post: baskon πρόσθεσε 5 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγώ με 6 hol το μόντεμ που δίνη 2,8 ένα, sagem 1500 από ote 5,4 γιατι

Ειχες connx Και πηγες σε Hol φανταζομαι..
ΑΝ δεν εχεις στατιστικα απο πριν και απο τωρα για να συγκρινουμε μιλαμε στον αερα παντως..
Αν θες δωσε μας τουλαχιστον τα στατιστικα σου τωρα..
Οι λογοι ειναι 2 κυριως..
Η Hol ισως σου εχει το snr ψηλοτερα απο οτι ηταν στο connx.Εαν ναι δικαιολογειται μια πτωση 1-1.5 Mbps..
Εαν μαλιστα στο connx ειχες πολυ χαμηλο snr (κατω απο7) τοτε η πτωση που δικαιολογειται πλησιαζει τα 2 mbps.
Στη Hol εισαι σε αλλο dslam το οποιο πιθανον να συνεργαζεται με τα δικά της ρουτερ καλυτερα.Εαν εχεις ενα netfaster κανε μια δοκιμη..
Επισης τα dslam της Hol ειναι στο ιδιο κτιριο με τον Οτε αλλα σε διαφορετικη αιθουσα με οτι αυτο συνεπαγεται για το μηκος του καλωδιου μεχρι το dslam..

Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στη Hol Παντως..Πιθανων να μπορεσουν να σε ανεβασουν καπως.Λογικά μεχρι 3.5 Mbps.

dyrer
25-02-10, 01:45
Αν η ταχύτητα είναι στο +-30% από το μέσο όρο της περιοχής δεν θεωρείται πρόβλημα σύμφωνα με τους τεχνικούς της HOL.
Ελπίζω να βρω την υγεια μου με την Forthnet, τουλάχιστον θα πληρώνω λιγότερα και μπορεί να έχω τις ίδιες υπηρεσίες.

lkrgs
25-02-10, 04:04
Αν πριν το ρούτερ δε βάλω splitter (μιας και στο δωμάτιο μου δεν έχω τηλεφωνική συσκευή) επηρεάζω τη γραμμή σε τίποτα; Θόρυβο, αστάθεια κλπ;

terko
25-02-10, 15:43
Αν πριν το ρούτερ δε βάλω splitter (μιας και στο δωμάτιο μου δεν έχω τηλεφωνική συσκευή) επηρεάζω τη γραμμή σε τίποτα; Θόρυβο, αστάθεια κλπ;

Δεν την επηρεάζει καθόλου.

mondeo
25-02-10, 16:39
Αν η ταχύτητα είναι στο +-30% από το μέσο όρο της περιοχής δεν θεωρείται πρόβλημα σύμφωνα με τους τεχνικούς της HOL.
Ελπίζω να βρω την υγεια μου με την Forthnet, τουλάχιστον θα πληρώνω λιγότερα και μπορεί να έχω τις ίδιες υπηρεσίες.

Εκεί είναι που θα κάνεις μεγάααααααλη επιτυχία.
Ρίξε μιά ματιά στο sub-forum της Forthnet να δεις τι γίνεται:down::down::down:

electric
25-02-10, 17:06
εγώ με 6 hol το μόντεμ που δίνη 2,8 ένα, sagem 1500 από ote 5,4 γιατι

φίλε με το 1500 5,4 στη:oneup:ν hol άπλα λέω ότι το δικό τούς είναι για τα πανηγύρια

lkrgs
27-02-10, 04:39
Δηλαδη, η τελευταια μου ελπιδα ειναι να τους πεισω να μου αλλαξουν βροχο (ακατορθωτο ξερω) και να πεσω σε "καλο"?

Edit: Μολις μιλησα με μια κοπελια (ναι, τεχνικος ηταν :P ), που συμφωνησε μαζι μου οτι ο μονος τροπος να βελτιωθω ειναι με το να αλλαξω βροχο.
Μου ειπε θα γινει το σχετικο αιτημα αλλα οι πιθανοτητες να δεχτει ο ΟΤΕ ειναι λιγες. Αναμενω... Μου ειπε αυριο το απογευμα θα ξερουμε..

Τελικά tdc είχες νέα για την αλλαγή βρόγχου;

Τί σου είπαν;

lkrgs
16-04-10, 23:22
Επιστρέφω με καινούριο πρόβλημα στην ήδη προβληματική γραμμή μου.

Από προχθές Τετάρτη έχω απίστευτα χάλια γραμμή στο τηλέφωνο με πολύ θόρυβο και συνεχείς αποσυνδέσεις στο ρούτερ το οποίο όταν καταφέρει μετά από ώρα να συγχρονίσει, βλέπω νούμερα που με γυρνάνε πολλά χρόνια πίσω! Δηλαδή από 50kbps μέχρι 300kbps. Μετά από πολλά restart ίσως καταφέρω να πιάσω τα 2.000kbps αλλά και πάλι μετά από λίγη ώρα πέφτει.

Αρχικά σκέφτηκα τις τεχνικές εργασίες της HOL τα ξημερώματα Τετάρτης αλλά είπα δε μπορεί. Μετά σκέφτηκα μήπως φταίει η ασφαλτόστρωση που γίνεται στο δρόμο που είναι το καφάο μου..

Επικοινώνησα με το 13844 και ευτυχώς έπεσα σε μια ευγενικότατη κοπέλα (τεχνικός που με πήρε στο κινητό αργότερα) η οποία φάνηκε πρόθυμη να βοηθήσει. Ήθελε να κάνει κάποιους ελέγχους με τις συσκευές και τα καλώδια, πήρε μετρήσεις και μου πε πώς όντως υπάρχει θέμα και θα δηλωθεί βλάβη ώστε να έρθει τεχνικός από εξωτερικό συνεργείο που συνεργάζεται η HOL και αν βρεθεί πρόβλημα εκτός σπιτιού να αναλάβει ο ΟΤΕ. Μου είπε είναι καλύτερα έτσι γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορεί να πει ότι όλα είναι οκ και να μη γίνει τίποτα.

Περιμένω από Τετάρτη απόγευμα τηλέφωνο από τον τεχνικό να κλείσουμε ραντεβού αλλά τίποτα ακόμα και βλέπω να καθυστερεί το θέμα.. Από βδομάδα και αν!

Ξέρετε σε παρόμοιες περιπτώσεις τί γίνεται; Υπάρχει φως στο τούνελ ή τζάμπα ελπίζω;

Vitruvian78
17-04-10, 00:06
Αχχχ, αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα μ' εσένα.....ενώ η γραμμή μου πριν κλείδωνε στα 5 ξαφνικά για κάποιο περίεργο λόγο είμαι στα 1,8 ή 2,2 και στην καλύτερη στα 3,9. Δεν καταλαβαίνω τί έχει συμβεί και έχω πέσει τόσο. Όσες βλάβες κι αν δήλωσα μου λένε οτι η γραμμή πάει τόσο και όχι παραπάνω και απορρίπτουν κάθετί τους λέω. Τώρα μου είπανε οτι μάλλον υπάρχει θέμα στην καλωδίωση του σπιτιού μου.......δεν ξέρω......σκέφτομαι να την κάνω πίσω στον ΟΤΕ πλέον!

Πρέπει να έχεις πολλή υπομονή και να τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο μέχρι να ασχοληθούνε σοβαρά με την περίπτωσή σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.