PDA

Επιστροφή στο Forum : Το φωτακι ειναι συνεχεια κοκκινο



athletic
18-02-10, 20:09
Στο ιδιο δωματιο εχω εναν υπολογιστη και ενα Laptop.Εδω και λιγες μερες το τριτο λαμπακι στο Router,μου αλλαξε χρωμα.
Το ρούτερ, (είναι της speedtouch 585 ασύρματο) έχει πάνω του κάποια λαμπάκια, τα οποία γράφουν power, adsl, ethernet, inetrnet, WLAN. Ολα είναι πράσινα εκτός από το WLAN που είναι μονίμως αναμμένο κόκκινο. Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό.Παντως και οι 2 υπολογιστες δουλευουν.Απλα ειναι εκνευριστικο το να μου αναμοσβηνει στο κοκκινο συνεχεια...Καποια βοηθεια? Ευχαριστω πολυ.

jimmakosx
18-02-10, 20:28
Το κόκκινο λαμπάκι δεν σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα αλλά ότι δεν έχεις ασφάλεια στο wlan με αποτέλεσμα όποιος θέλει να συνδέεται στο δίκτυο από το modem σου. Μπες στο interface και βάλε ασφάλεια wpa2

tsorbi
18-02-10, 21:46
WPA+WPA2 και θα γίνει πράσινο.

athletic
18-02-10, 22:51
WPA+WPA2 και θα γίνει πράσινο.

Μολις μπαινω στο interface του router και αλλαζω το encryption σε wpa+wpa2,ναι μεν γινεται πρασινο το φωτακι,αλλα αποσυνδεεται απο το ιντερνετ το Laptop.Ο υπολογιστης ομως ο επιτραπεζιος εχει ιντερνετ.Γιατι? Κατι δεν κανω σωστα?

mondeo
18-02-10, 23:42
Μήπως επειδή πρέπει στο λάπτοπ να δώσεις το WPA Key που βλέπεις μέσα στο ρούτερ;

athletic
19-02-10, 00:05
Μήπως επειδή πρέπει στο λάπτοπ να δώσεις το WPA Key που βλέπεις μέσα στο ρούτερ;

Δεν αποκλειεται να ειναι αυτο.Θα το δω λιγο αργοτερα γιατι το λαπτοπ τωρα ειναι απασχολημενο...Τα λεμε παλι.Ευχαριστω πολυ.

athletic
21-02-10, 17:10
Μήπως επειδή πρέπει στο λάπτοπ να δώσεις το WPA Key που βλέπεις μέσα στο ρούτερ;

Ηθελε το KEY.Οποτε ολα οκ.Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.