PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμμένο D-Link DSL-G624T router εγγύηση και αντικατάσταση



tragikos
19-02-10, 19:02
Καλησπέρα σας,

εν συντομία το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Στις 21/03/08 παρέλαβα από την Forthnet στο σπίτι μου στο Ρέθυμνο το μοντέλο DSL-G624T της D-Link το οποίο αυτή τη βδομάδα (δηλαδή 2 χρόνια παρά ένα μήνα) μας άφησε.

Ο ίδιος βρίσκομαι Αθήνα οπότε τις διαδικασίες που θα περιγράψω τις έκαναν οι γονείς μου. Επικοινώνησαν με την Forthnet κανόνισαν ραντεβού και ήρθε τεχνικός ο οποίος και τους είπε ότι είναι καμένος ο router και να επικοινωνήσουμε με την D-Link δίνοντας τους το S/N του router για να μας πουν αν βρίσκεται στην εγγύηση και να μας το αντικαταστήσουν αφού το στείλουμε εκεί λογικά.

Πέραν των ημερομηνιών παραλαβής του router δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο συνοδευτικό χαρτί εγγύησης. Τηλεφώνησα 17:01 σήμερα με στην D-Link ακούγοντας στον τηλεφωνητή ότι οι υπηρεσίες τους είναι μέχρι τις 17:00 και ως φυσιολογικοί υπάλληλοι είχαν σχολάσει. Από τότε που παρέλαβα την συσκευή δεν έχουν περάσει 2 χρόνια. Τα ερωτήματα μου, εύλογα, είναι τα εξής:

Αν μου πουν ότι το προϊόν έχει εγγύηση 1 χρόνο και άρα είμαι εκτός, καλύπτομαι από τον γνωστό νόμο που λέει ότι τα ηλεκτρικά προϊόντα καλύπτονται με ελάχιστη εγγύηση 2 χρόνων;
Εφόσον η Forthnet είναι αυτή που αγόρασε το προϊόν από την D-Link και μου το παρείχε, δεν είναι αυτή υπεύθυνη για την αντικατάσταση του;
Αν δεν καλύπτομαι από την εγγύηση του προϊόντος, η Forthnet δεν οφείλει να μου δώσει έναν router για να μπορώ να εκμεταλλεύομαι τις παρεχόμενες της υπηρεσίες;
Δεν μπορώ να δώσω το μηχάνημα στο μαγαζί της Forthnet στο Ρέθυμνο και να κανονίσουν αυτοί τα πάρε δώσε;


Διάβασα και αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325101) και έχω φορτώσει κάπως ήδη, οπότε πριν κινηθώ θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει.

Ευχαριστώ :)

FSHOPAXD
19-02-10, 22:48
1ο Το Dlink εχει 2 χρόνια εγγύηση , το αναγνωρίζει κανονικά η αντιπροσωπεία χωρίς πρόβλημα κανένα
2ο Οχι δεν ειναι υπεύθυνη, επίσημα όλα τα Dlink τα εξυπηρετεί η αντιπροσωπεία της Dlink στην Ελλάδα
3ο Πρέπει να βρεις το παραστατικό παραλαβής του Router όταν έκανες την συνδρομή σου, αυτή είναι και η νόμιμη απόδειξη που θα ζητήσει η εταιρία για την αντικατάσταση - επισκευή του.
Ολα τα Router είτε από κατάστημα είτε από την Forthnet απευθείας συνοδεύονται από Δελτίο Αποστολής ή Αποδειξη Λιανικής Απόδειξης μηδενικής αξίας και αυτή ειναι και η εγγύηση .
Το παραπάνω ισχύει για ΟΛΕΣ τις ηλεκτρικές συσκευές και τις εγγυήσεις τους εδώ , στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο.

tragikos
21-02-10, 21:10
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μετά από προσωπική μου επικοινωνία με την Forthnet στο 13831 μου είπε ο τεχνικός ότι χρειάζεται να πάει ο router στα κεντρικά στο Ηράκλειο. Μάλιστα μπορούμε απλά να το πάμε στο Forthnet point στο Ρέθυμνο και θα αναλάβουν αυτοί τα υπόλοιπα με εκτιμώμενο χρόνο αλλαγής την μία μέρα. Στην ερώτηση μου αν χρειάζονται τίποτα χαρτιά η απάντηση του ήταν αρνητική.

Από δευτέρα βλέπουμε λοιπόν. :)

FSHOPAXD
22-02-10, 03:43
Στα Dlink εφαρμοζεται η συγκεκριμένη διαδικασία που σου ανάφερε, το εαν θα το κάνει κάποιο κατάστημα ή η Forthnet ως εξυπηρέτηση αυτό είναι άλλη περίπτωση.

tragikos
22-02-10, 13:10
Όπως είπα, από σήμερα θα είχαμε εξελίξεις.

Έχουμε και λέμε, πήγε ο πατέρας μου τον router στο Forthnet Shop στο Ρέθυμνο, όπου του είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν αυτοί κάτι τέτοιο και μάλιστα σε αντίστοιχη περίπτωση είχε στείλει μία κοπέλα τον router της στο Ηράκλειο, μόνο για να το πάρει πίσω και να το στείλει στην D-Link στην Αθήνα. Αφού μίλησα και εγώ στο τηλέφωνο με τον υπεύθυνο στο κατάστημα και του είπα τι μου είπαν στο 13831, τον ρώτησα και τι γίνεται στην περίπτωση που έχω χάσει το παραστατικό παραλαβής του router ως αποδεικτικό αγοράς για την D-Link, μου είπε ότι αναλαμβάνει η D-Link να επικοινωνήσει με την Forthnet και να το λάβει.

Επικοινώνησα λοιπόν με την D-Link, όπου μου είπαν ότι χρειάζονται αυτό το παραστατικό και δεν έχουν καμία σχέση με την Forthnet, οπότε (όπως είναι λογικό) είναι δική μου ευθύνη να τους το παρέχω. Σαν διαδικασία ελέγχου και αντικατάστασης (RMA), μου έστειλαν ένα email με όσα χρειάζεται να κάνω, όπου με λίγα λόγια πρέπει να τους στείλω με Courier τον router με το αποδεικτικό αγοράς, να το ελέγξουν και να μου στείλουν αυτοί άλλο.

Φυσικά επικοινώνησα ξανά με την Forthnet στο 13831 όπου ο υπεύθυνος ήταν απόλυτα σίγουρος ότι εγώ δεν πρέπει να αναμειχθώ καθόλου με την D-Link και ότι ο router πρέπει να πάει στα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα, να ελεγχθεί και να αντικατασταθεί. Του ανέφερα το όλο ιστορικό και για τα όσα ισχυρίζεται ο υπεύθυνος του καταστήματος της Forthnet στο Ρέθυμνο και επέμεινε ότι δεν χρειάζεται να έχω καμία επαφή με την D-Link.

Τελικά καταλήξαμε ότι το καλύτερο είναι να παραλάβω εγώ στην Αθήνα από τους γονείς μου τον router και να πάω αυτοπροσώπως στην Forthnet στην Καλλιθέα, όπου θα ελέγξουν τον router και θα τον αντικαταστήσουν επιτόπου, χωρίς να χρειάζεται φυσικά να έχω κανένα χαρτί αφού πλέον όλες οι συναλλαγές γίνονται με την ίδια την Forthnet.

Φυσικά έχω κρατήσει όλα τα ονόματα και τις ώρες επικοινωνίας μου με την Forthnet, στην οποία εμφανώς υπάρχει ασυνεννοησία. Θυμίζω ότι:

Ο τεχνικός της Forthnet που εξέτασε στο σπίτι τον router, είπε ότι πρέπει να σταλθεί στην D-Link.
Η τεχνική υποστήριξη στο 13831 είπε ότι πρέπει να σταλθεί στα κεντρικά στο Ηράκλειο (Κρήτης) και μάλιστα μπορώ απλά να το πάω στο Forthnet Shop στο Ρέθυμνο και να αναλάβουν αυτοί.
Το Forthnet Shop στο Ρέθυμνο είπε ότι πρέπει να σταλθεί στην D-Link στην Αθήνα.
Ο εκπρόσωπος της Forthnet στο 13831 με διαβεβαίωσε ότι δεν χρειάζεται καμία επαφή με την D-Link και χρειάζεται να το στείλω στα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα.


Τέσσερα διαφορετικά άτομα 3 διαφορετικές απόψεις. Πάλι καλά θα μπορούσε να είναι και χειρότερα, με 4 διαφορετικές απόψεις... :p

Όπως φαίνεται η ιστορία θα έχει και συνέχεια.

gadgetakias
22-02-10, 14:48
Το έχουμε γράψει αρκετές φορές, αλλά άλλη μία δεν βλάπτει.

Η D-Link είναι από τις λίγες σοβαρές εταιρίες δικτυακών που έχουν πλήρες Service (Helpdesk + RMA) στην Ελλάδα.
Αυτό σημαίνει, ότι από όλη την Ελλάδα, από οπουδήποτε και εάν έχει αγοραστεί προϊόν που γράφει πάνω D-Link, μπορούν να παίρνουν στο service της και να εξυπηρετούνται άμεσα και στα Ελληνικά.

Σε περίπτωση που κάτι δεν λύνεται τηλεφωνικά και χρειάζεται να σταλεί προς έλεγχο, τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι άνθρωποι χρειάζονται αποδεικτικό αγοράς για να δούν την ημερομηνία και να εξακριβώσουν το χρονικό διάστημα της εγγύησης.
Υποτείθεται ότι είναι αυτονόητη υποχρέωση όλων μας να κρατάμε τις αποδείξεις. Αν την έχουμε χάσει, μπορούμε ευγενικά (δική μας βλακεία είναι) να μας κάνει επανεκτύπωση το κατάστημα που αγοράστηκε.
Σιγά μην ψάχνει το κάθε service να μιλήσει με το κάθε κατάστημα που μπορεί εμείς να το είχαμε αγοράσει. Σαν καταναλωτές να ξέρουμε και τις 2-3 υποχρεώσεις μας όχι μόνο τις απαιτήσεις μας..

Φίλε προτείνω να ζητήσεις μία επανεκτύπωση από την Forthnet και μετά απευθείας με την D-Link για πιο σίγουρα και γρήγορα. Αφού έχεις αυτή την καλή εναλλακτική μαζόχας είσαι να μπλέξεις με τη Forthnet...

alekalo
22-02-10, 15:00
Αγαπητέ tragikos, αν αθροίσεις τα ημερομίσθια (και τον κόπο και εξοδα μετακίνησης) που πρέπει να χάσεις για να καταφέρεις να αντικαταστήσεις την εν λόγω συσκευή, τότε θα είναι πολύ περισσότερα από το κόστος αγοράς μιας νέας αντίστοιχης συσκευής, στο εμπόριο άλλωστε υπάρχουν αρκετές.
Καλο θα είναι πριν μπούμε σε τέτοιο κυκεώνα κινήσεων για να αντικαταστήσουμε κάποια συσκευή που δυσλειτούργησε εντός εγγυήσεως, να κάνουμε μια πρόχειρη μελέτη κινήσεων.
Αν κάτι τελικά "κοστίζει" περισσότερο να το επισκευάσουμε (ή αντικαταστήσουμε) εντός εγγυήσεως, τότε καλύτερα το στέλνουμε για ανακύκλωση και αγοράζουμε ένα νέο.
Το θέμα τελικά είναι τι σου κοστίζει λιγότερο και όχι η εγγύηση...
Μόνο τι βγαίνει απο την τσέπη μετράει(... και τίποτα άλλο!) σε αυτή τη ζωή.

athina_livadi
22-02-10, 16:08
Πέτα το αγαπητέ μου και πάρε ένα καινούργιο!
Τόσο καιρό που παιδεύεσαι θα το είχες αντικαταστήσει, αντί να τρέχεις....

tragikos
22-02-10, 18:21
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν κατηγορώ καθόλου την D-Link για το θέμα. Είναι απόλυτα λογικό (ίσως δεν φαίνεται στο post μου) να θέλουν παραστατικό παραλαβής ως αποδεικτικό αγοράς για να ισχύσει η εγγύηση. Φυσικά!

Η όλη μου δυσανασχέτηση έχει να κάνει με τον χειρισμό της Forthnet. Κατά την άποψη μου, εφόσον αυτή είναι που εγώ πληρώνω για να μου παρέχει την υπηρεσία της, τότε σε οποιοδήποτε πρόβλημα αυτή θα πρέπει να είναι η μόνη υπεύθυνη για να μου το λύσει. Εφόσον μάλιστα έχει κατάστημα στο Ρέθυμνο, δεν θα έπρεπε καν να ασχοληθώ ούτε με αποστολές ούτε τίποτα. Με δεδομένο αυτό και έπειτα από σχεδόν 2 χρόνια, ήταν κάπως δύσκολο να υπάρχει αυτό το αποδεικτικό παραλαβής αφού και τότε δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να χρειαστεί. Σίγουρα τώρα θα ζητήσω και θα κρατήσω το αντίστοιχο που περιμένω να μου δοθεί.

Παρόλα αυτά, αν και οι γονείς μου είπαν να αγοράσουμε καινούριο για να μην τραβιόμαστε, για το γιαμαμότο και μόνο δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το κάνω αυτό. Θα προτιμούσα να κάνω νέα σύνδεση σε άλλη εταιρεία από το να καταλήξω σε αυτή τη λύση.

Για καλή μου/τους τύχη, η Καλλιθέα είναι μία από τις περιοχές στην οποία κινούμαι σχεδόν καθημερινά οπότε δεν βγαίνω εκτός μετακινήσεων για αυτό και μόνο.

Το θέμα θα ήταν μικρότερης έκτασης, αν η σύνδεση και άρα και ο router ήταν για περιοχή της Αθήνας, αλλά τώρα που μιλάμε για Κρήτη, υπάρχουν καθυστερήσεις λόγω μετακινήσεων, οι οποίες για το μέγεθος της Forthnet και δεδομένου πάλι του καταστήματος στο Ρέθυμνο δεν θα έπρεπε να με απασχολούν.

Ελπίζω μόνο, αυτό το θέμα να βοηθήσει είτε άτομα με το ίδιο πρόβλημα γιατί αμφιβάλλω αν το διαβάζουν άτομα της Forthnet και να πράξουν τα απαραίτητα της στοιχειώδους συνεννόησης. Και φυσικά το θέμα είναι οργανωτικό, γιατί όλοι οι υπάλληλοι ήταν ευγενέστατοι.

FSHOPAXD
23-02-10, 00:41
Τέσσερα διαφορετικά άτομα 3 διαφορετικές απόψεις. Πάλι καλά θα μπορούσε να είναι και χειρότερα, με 4 διαφορετικές απόψεις... :p
Όπως φαίνεται η ιστορία θα έχει και συνέχεια.

Οπως σου ανάφερα γραπτά και το κατάστημα Ρέθυμνο, η διαδικασία με τα D-Link ειναι αυτή. Οταν ομως αναφέρουμε διαφορετικά πράγματα ή το παρουσιάζουμε με τον δικό μας τρόπο τηλεφωνικά και επιθυμούμε να εξυπηρετηθούμε με τον δικό μας τρόπο, κάποιος προσπαθεί να εξυπηρετήσει παρά την διαδικασία που δεν σε βολεύει προφανώς. Πάλι όμως τελικά φταίει η Forthnet με τις διαφορετικές απόψεις. Τον δικηγόρο του διαόλου κάνω.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν κάτι τελικά "κοστίζει" περισσότερο να το επισκευάσουμε (ή αντικαταστήσουμε) εντός εγγυήσεως, τότε καλύτερα το στέλνουμε για ανακύκλωση και αγοράζουμε ένα νέο. Το θέμα τελικά είναι τι σου κοστίζει λιγότερο και όχι η εγγύηση...
Μόνο τι βγαίνει απο την τσέπη μετράει(... και τίποτα άλλο!) σε αυτή τη ζωή.

Που να το δεις αυτό να συμβαίνει με CL-110 Siemens , ενα ρουτεράκι αξίας 25€ , να αντικαθίσταται 3 φορές και πάλι να ζητάμε εγγύηση με ανανέωση διετίας. Αλλα πάλι φταίει ο πάροχος γιατί ειναι υποχρεωμένος ακόμη και την τάση του δικτύου μας να την παρέχει σταθερή και να μην καίγονται τα ρουτεράκια.... Πολλές από τις βλάβες των Router ειναι καθαρά ρεύμα - υποταση ή υπέρταση λόγω της συνεχούς λειτουργίας τους... (φυσικά κάτι τέτοιο επίσημα είναι εκτός εγγύησης κατασκευαστικά, αλλά αυτό δεν έχει σημασία)

tragikos
23-02-10, 13:04
Οπως σου ανάφερα γραπτά και το κατάστημα Ρέθυμνο, η διαδικασία με τα D-Link ειναι αυτή. Οταν ομως αναφέρουμε διαφορετικά πράγματα ή το παρουσιάζουμε με τον δικό μας τρόπο τηλεφωνικά και επιθυμούμε να εξυπηρετηθούμε με τον δικό μας τρόπο, κάποιος προσπαθεί να εξυπηρετήσει παρά την διαδικασία που δεν σε βολεύει προφανώς. Πάλι όμως τελικά φταίει η Forthnet με τις διαφορετικές απόψεις. Τον δικηγόρο του διαόλου κάνω.

Συγνώμη αγαπητέ, αλλά εδώ με αδικείς και ας κάνεις τον δικηγόρο του διαόλου. Σε κάθε επικοινωνία μου με τον οποιονδήποτε τον ενημέρωνα σαφώς για το τι ακριβώς μου είχαν πει οι προηγούμενοι. Καμία παραποίηση. Στην τελευταία μου μάλιστα επικοινωνία με τον υπεύθυνο της Forthnet που με παρέπεμψε στα κεντρικά της Καλλιθέας, όταν του ανέφερα ότι με είχαν παραπέμψει στην D-Link μου είπε χαρακτηριστικά "Δεν έχουμε καμία τέτοια ενημέρωση". Αυτό από μόνο του δεν δείχνει λοιπόν ότι κάποιος απ' όλους είχε ελλειπή ενημέρωση;

Δεν προεξόφλησα καμία αντίδραση, δεν απαίτησα τίποτα εφόσον όλοι τους ευγενικότατα προσπάθησαν να με εξυπηρετήσουν ανάλογα με την ενημέρωση που είχαν από την εταιρεία προφανώς. Δεν θα κάτσω να αραδιάσω τις συζητήσεις που έκανα με τον καθένα αν και δε μου είναι τίποτα αν το θέλεις.

---------------

Όσον αφορά τη συνέχεια της ιστορίας λοιπόν, είχε αίσιο τέλος. Σήμερα πήγα τον D-Link router στα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα και όχι στην D-Link, όπου μετά από μισή ώρα αναμονής και αφού το έλεγξε ο τεχνικός αντικαταστάθηκε με ένα THOMSON TG585v7 το οποίο και ζήτησα να αποσταλεί στο Ρέθυμνο.

Ίσως μέχρι τώρα να γινόταν η διαδικασία που λέτε με την D-Link και να άλλαξε. Αποκλείω την περίπτωση να ήθελαν να μου κάνουν εξυπηρέτηση και γιαυτό να μου το άλλαξαν από τη στιγμή που για μένα τι να το στείλω στην D-Link τι στην Forthnet, αφού το δέμα από Ρέθυμνο προς Αθήνα θα πήγαινε έτσι κι αλλιώς. Μάλιστα στα κεντρικά δεν τους είπα καν την ιστορία, με ρώτησαν αν ήρθα για χαλασμένο router το έλεγξαν και τέλος...

Από εκεί και πέρα, εφόσον υπάρχει εσωτερική κίνηση προϊόντων στην εταιρεία Forthnet τους είναι τόσο δύσκολο να δέχονται χαλασμένους routers στο κάθε Forthnet Shop και να κάνουν αυτοί τα πέρα δώθε;

Η απορία τώρα είναι η εξής, αν εγώ ζητήσω μείωση του λογαριασμού μου γιατί για μία εβδομάδα δεν μπορούσα να αξιοποιήσω την σύνδεση internet μου για θεωρητικά πρόβλημα της Forthnet θα είμαι υπερβολικός; :p

υγ: το κόστος για μένα ήταν τα 10€ της αποστολής courier και μία ώρα χονδρικά από τη ζωή μου. Στην Καλλιθέα θα βρισκόμουν έτσι κι αλλιώς. Ο router απ' ότι βλέπω κάνει 60€.

vdanasto
23-02-10, 13:27
Που να το δεις αυτό να συμβαίνει με CL-110 Siemens , ενα ρουτεράκι αξίας 25€ , να αντικαθίσταται 3 φορές και πάλι να ζητάμε εγγύηση με ανανέωση διετίας. Αλλα πάλι φταίει ο πάροχος γιατί ειναι υποχρεωμένος ακόμη και την τάση του δικτύου μας να την παρέχει σταθερή και να μην καίγονται τα ρουτεράκια.... Πολλές από τις βλάβες των Router ειναι καθαρά ρεύμα - υποταση ή υπέρταση λόγω της συνεχούς λειτουργίας τους... (φυσικά κάτι τέτοιο επίσημα είναι εκτός εγγύησης κατασκευαστικά, αλλά αυτό δεν έχει σημασία)

To router αν δεν κάνω λάθος το πουλάτε 40€ και όχι 25, και εφόσον είναι εντός εγγύησης φυσικά και υπάρχει υποχρέωση αλλαγής. Όσον αφορά την δικαιολογία περι αυξομείωσης της τάσης κάνετε λάθος, καθώς το εξάρτημα που θα είχε πρόβλημα με αυτό θα ήταν ο μετασχηματιστής και όχι το router. Στις περιπτώσεις των Siemens καίγεται το ίδιο το router και όχι το τροφοδοτικό του, οπότε ο ισχυρισμός σας είναι λανθασμένος. Επίσης έχουν περάσει και άλλα router από τα χέρια μας που λειτουργούν και 4 και 5 χρόνια απροβλημάτιστα 24 ώρες το 24ωρο, αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το δίκτυο της ΔΕΗ; Τα πολύ φθηνά και χαμηλής ποιότητας υλικά κατασκευής είναι αυτά που ευθύνονται για τις βλάβες στα Siemens, όχι το δίκτυο της ΔΕΗ.

Mr.Anderson
25-02-10, 12:25
Λοιπον, ψιλο ασχετο αλλα εντελως FYI....

Υπευθυνοι για το service των συσκευων ειναι οι ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ/ΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ και ΟΧΙ οι μεταπωλητες.... ασχετα αν θελουν αν εξυπηρετησουν τον πελατη και μπλεκουν στη μεση.

Οταν εχετε ενα προβλημα με μια συσκευη επικοινωνειτε κατευθειαν με ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ/ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ/Υποστηρικτη service, οχι με το καταστημα. Ουτε πατε να το παρατησετε στο καταστημα.

Αμαν πια αυτο που εχουν οι Ελληνες, το "Απο εσας το αγορασα"....

Συμβουλη, ΜΗΝ ανακατευεστε με τα καταστηματα. Κατευθειαν στις Αντιπροσωπειες! Ασε που γλυτωνεις και 3-4 μερες τουλαχιστο απο τη διαδικασια.... Επισης, στην αντιπροσωπεια εχετε ΑΜΕΣΗ επικοινωνια και μεταφορα του προβληματος και οχι το "τι καταλαβε το καταστημα απο αυτα που του ειπατε και τι μετεφερε στο τελος στο service".

Ειδικα η D-Link ειναι καλη εταιρεια (αν και εχω παλι προβλημα με το ρουτερ).
Παιρνεις τηλεφωνο, λες προβλημα, παιρνεις RMA, τους το στελνεις χωρις χρεωση και σου στελνουν αλλο... Τοσο ΑΠΛΑ....

Φιλικα

tragikos
25-02-10, 18:07
Δεν είναι καθόλου ψιλο-άσχετο, απλά ψιλο-άστοχο και ψιλο-ύποπτο...

Φυσικά και το service σε τελική ανάλυση θα το αναλάβει αυτός που ξέρει το μηχάνημα και άρα η αντιπροσωπεία αλλά αν δεν είναι ξεκάθαρο κατά την αγορά (να αναφέρεται πχ 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας), τότε υπεύθυνος για την αντικατάσταση είναι το κατάστημα απ' όπου αγοράστηκε το προϊόν δηλαδή ο πωλητής. Το τι θα κάνει από εκεί και πέρα ο πωλητής είναι δικό του θέμα. Συγκεκριμένα ο νόμος 3043/2002 (http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5) μιλάει για ευθύνη του πωλητή και πωλητής στην περίπτωση μας είναι η Forthnet.

Λογικότατος λοιπόν ο Έλληνας που λέει "από εσάς το αγόρασα".

Όπως και να έχει, υπάρχει κάπου στο συμβόλαιο κάτι σχετικό με την εγγύηση του router και αν αυτή είναι αντιπροσωπείας ή όχι; Αν όπως δηλώνεις γνωρίζεις σχετικά, ενημέρωσε μας...

Να σημειώσω επίσης ότι αυτό που λες:

Ειδικα η D-Link ειναι καλη εταιρεια (αν και εχω παλι προβλημα με το ρουτερ).
Παιρνεις τηλεφωνο, λες προβλημα, παιρνεις RMA, τους το στελνεις χωρις χρεωση και σου στελνουν αλλο...
δεν ισχύει αφού η χρέωση είναι της αποστολής προς την εταιρεία επιβαρύνει αποκλειστικά τον αποστολέα, δηλαδή τον πελάτη.

-----------------

Εχθές έφτασε τελικά ο router στο Ρέθυμνο και όλα καλά όλα ανθηρά όπως φαίνεται :)

FSHOPAXD
26-02-10, 02:36
To router αν δεν κάνω λάθος το πουλάτε 40€ και όχι 25, και εφόσον είναι εντός εγγύησης φυσικά και υπάρχει υποχρέωση αλλαγής. Όσον αφορά την δικαιολογία περι αυξομείωσης της τάσης κάνετε λάθος, καθώς το εξάρτημα που θα είχε πρόβλημα με αυτό θα ήταν ο μετασχηματιστής και όχι το router. Στις περιπτώσεις των Siemens καίγεται το ίδιο το router και όχι το τροφοδοτικό του, οπότε ο ισχυρισμός σας είναι λανθασμένος. Επίσης έχουν περάσει και άλλα router από τα χέρια μας που λειτουργούν και 4 και 5 χρόνια απροβλημάτιστα 24 ώρες το 24ωρο, αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το δίκτυο της ΔΕΗ; Τα πολύ φθηνά και χαμηλής ποιότητας υλικά κατασκευής είναι αυτά που ευθύνονται για τις βλάβες στα Siemens, όχι το δίκτυο της ΔΕΗ.

Οι προσφορές είναι πολλές και διαφορετικές και μπορείς να επισκεφτείς ενα κατάστημα για να επιβεβαιώσεις τις τιμές που αναφέρω, το 40 ήταν πριν εναν χρόνο. Δεν θα γίνω σε καμία περίπτωση δικηγόρος της οποιασδήποτε εταιρίας για τα υλικά της, δεν είναι ευθύνη του παρόχου η κατασκευή του router.
Πολλές από τις βλάβες είναι και στους μετασχηματιστές, αλλά μια υπόταση (κυρίως) - υπερταση μπορει να μην επηρεάσει καθόλου τον μετασχηματιστή αλλά να κάψει απευθείας τον Router (εξαρτάται πάντα από την ποιότητα του μετασχηματιστή). Ακομη και η βλάβη του μετασχηματιστή που οφείλετε ? στον κατασκευαστή ή στην ΔΕΗ ?
Το εαν το δίκτυο της ΔΕΗ είναι αξιόπιστο μπορείς να το δεις σε κάθε είδους διακοπής ή φόρτο (ειδικά το καλοκαίρι) που ξαφνικά καίγονται συσκευές / υπολογιστές κλπ χωρίς κανένα λόγω.
Η συμβουλή για οποιονδήποτε εξοπλισμό είναι προστασία από UPS και μάλιστα επώνυμο - αξιόπιστο ή τουλάχιστον ένας σταθεροποιητής τάσης που είναι πολύ οικονομικότερος. Στις οικιακές συσκευές ηλεκτρονικών είναι απαραίτητος .

tragikos
26-02-10, 14:53
Όπως είπα και πιο πάνω, εφόσον ο πάροχος είναι ο πωλητής της συσκευής στον συνδρομητή, τότε αυτός έχει την ευθύνη αντικατάστασης του και αυτό στηρίζεται νομικά. Καλό είναι να σταματήσουν κάποιοι να λένε ανακρίβειες εις βάρος του κόσμου, αν θέλουν πραγματικά να τους βοηθήσουν.

Στην τελική ξαναλέω, να μου βρείτε κάπου στο συμβόλαιο που να λέει ότι ο πάροχος εξαιρούται της ευθύνης αυτής, αλλιώς να μην ξαναναφερθεί... Άλλωστε αμφιβάλλω αν ο πάροχος μου αντικατέστησε τον router χωρίς πολλά πολλά, μόνο από την καλή του την καρδιά.

Όσο για το θέμα με τη ΔΕΗ, χρησιμοποιώ σταθεροποιητή τάσης, μπορεί να αποδείξει κανείς (και δη ο τεχνικός) ότι δεν χρησιμοποιώ; Όχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.