PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστέρηση κουδουνίσματος σε τοπικό Asterisk



h_kontos
13-04-06, 07:30
Έχουμε στήσει ένα 2 Asterisk σε ένα Intranet Wireless...Ενώ η συνομιλία είναι άψογη το καταναλόμενο εύρος ~70kb/s έχω μια καθυστέρηση ~4δευτ. από το τελείωμα της πληκρολόγησης μέχρι το κουδούνισμα....υπάρχει καμμιά ρύθμιση να μικρύνει ο χρόνος αυτός?

gatoulas
13-04-06, 08:48
Σε όλα τα IPφωνα;

sdikr
13-04-06, 13:24
Θέλει να πατήσεις το # μετά τον τελευταίο αριθμο (σε μερικές συσκευες τουλάχιστον δουλεύει)

anon
13-04-06, 14:19
Συνήθως για να καταλάβει το τηλέφωνο ότι έχεις τελειώσει την πληκτρολόγηση του αριθμού, έχει έναν χρόνο πχ στα cisco είναι 5 δευτ και μετά στέλνει τον αριθμό κλήσης στον asterisk server. Η' πατάς το πλήκτρο dial και το στέλνει αμέσως. Αυτό είναι προγραμματιζόμενο, αλλά δεν σε συμφέρει να το μικρήνεις (θα στέλνει αριθμούς με το που θα κομπιάζεις σε κάποιο νούμερο). Πρέπει να χρησιμοποιείς το πλήκτρο dial (ανάλογα με ποιό ip phone χρησιμοοποιείς). Επίσης στα cisco αν δεν κάνω λάθος έχεις την δυνατότητα μάσκας, δηλαδή 3 ψηφία => κλήση...

h_kontos
15-04-06, 09:29
Πάνω στο Asterisk@linux σε ένα switch έχω ένα PAP2 Linksys και στην αναλογική πόρτα για τηλέφωνο έχω ένα DECT Panasonic.
Για να καταλάβω πρέπει να βάζω # μετά το τελευταίο νούμερο?
Με τον Client της VoipBuster px κουδουνίζει αμέσως.....
Συνήθως πρώτα γράφω όλο το νούμερο στο τηλεφωνάκι και μετά πατάω Call.
Αυτό ήτανεεεεεεεεεεε........

BoGe
15-04-06, 12:39
Πάνω στο Asterisk@linux σε ένα switch έχω ένα PAP2 Linksys και στην αναλογική πόρτα για τηλέφωνο έχω ένα DECT Panasonic.
Για να καταλάβω πρέπει να βάζω # μετά το τελευταίο νούμερο?
Με τον Client της VoipBuster px κουδουνίζει αμέσως.....
Συνήθως πρώτα γράφω όλο το νούμερο στο τηλεφωνάκι και μετά πατάω Call.
Αυτό ήτανεεεεεεεεεεε........

Αφού έχεις το PAP δεν χρειάζεται να πατάς στο τέλος "#"
Το PAP έχει ένα χρόνο κάπου στα 10 δευτερόλεπτα που περιμένει να σχηματίσει το νούμερο.
Για να παρακάμψεθις την καθυστέριση αυτή, όπως πολύ σωστά σου είπαν παραπάνω μην μειώσεις τον χρόνο αυτόν, αλλά βάλε στο dial plan που έχει τα εσωτερικά σου. Έτσι θα παίρνει αμέσως με το που πατάς το τελευταίο ψηφίο.

h_kontos
15-04-06, 20:33
Θα ήθελα να με βοηθήσεται στο εξής Dial plan...
Για το εσωτερικό δίκτυο έχω 6 ψηφία εδώ δεν ξέρω τι αριθμοδότηση να κάνω...
Για Ελλάδα όσα αρχίζουν από 2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Για Διεθνή 00ΧΧΧ.....ΧΧΧΧ

Edit: Παρατήρησα επίσης ότι άνετα παίζουν 3-4 χρήστες με ένα λογαριασμό από εταιρίες VoIP πχ VoipBuster SipDiscount ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.