PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας σε ISDN γραμμή



Tempest
20-02-10, 19:21
Αυτή τη στιγμή έχουμε στο σπίτι μια σύνδεση conn-x 24 με ένα Linksys WAG200G, το οποίο πλέον συγχρονίζει λίγο πάνω από τα 14Mbps. Παλαιότερα συγχρόνιζε κατά μέσο όρο πάνω από 16Mbps. που μπορεί να οφείλεται αυτό;

Επιπλέον έχω ακούσει από αρκετά άτομα ότι το συγκεκριμένο router δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογο. Μπορεί να φταίει αυτό για τη σύνδεση; Δηλαδή θα είχα εμφανώς καλύτερα αποτελέσματα στη σύνδεση με ένα άλλο router;

Ακόμα να αναφέρω ότι στο σπίτι εδώ και πολλά χρόνια έχουμε μια isdn γραμμή η οποία όμως δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι πλέον πέρα απ'το να περιορίζει τις επιλογές που έχω για router. Επ' αυτού θα ήθελα να μάθω από άτομα που έχουν κάνει τη διαδικασία, τι συνεπάγεται η διακοπή. Αν δεν απατώμαι από την πλευρά μου απαιτείται μόνο η παράδοση του netmod. Θα έχω όμως καμιά διακοπή στο internet για κάποιο διάστημα (φοβάμαι μη με αφήσουν πάλι χωρίς internet για 1-2 βδομάδες). Αν αλλάξω πάροχο και μπω στο ιδιωτικό δίκτυο της Forthnet θα γίνει η όλη διαδικασία της διακοπής από τη μεριά τους δίχως να μπλέξω εγώ; Και στην περίπτωση της αλλαγής η διαδικασία της μετάβασης θα γίνει ομαλά, χωρίς διακοπές ή θα πρέπει να περιμένω ένα διάστημα κατά το οποίο δε θα έχουμε τηλέφωνο ή internet;

maik
20-02-10, 19:36
Στην περιπτωση της μετατροπης απο isdn σε pstn θα μεινεις χωρις τηλεφωνο καμια δυο ωρες περιπου. Δυστυχως ομως το ιντερνετ θα διακοπει για περιπου 3 μερες.
Στην περιπτωση που πας σε αλλο παροχο εξαρταται το ποτε θα στειλει την αιτηση και ποτε θα ορισει ημερομηνια εκτελεσης. Γενικα θα περιπου 10 μερες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.