PDA

Επιστροφή στο Forum : Να αλλάξω modem?



Spyros1821
21-02-10, 04:26
Καλησπέρα! Είχα το SL-141 της SIEMENS αλλά σήμερα μετά από 1 και χρόνο παρέδωσε πνεύμα... Έβαλα το Baudtech που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ όταν έφυγα από τη Forthnet. Εϊδα πώς το attenuation έπεσε κατά 2 db, από την άλλη το SNR έπεσε επίσης στα 6,6 από 9 που χα με το siemens. Πείραξα με telnet το baudtech και έβαλα το SNR στο 10.
Και ρωτώ, αφού το ταπεινό baudtech έριξε το attenuation κατά 5 db, και είναι και σταθερό σε ικανοποιητική ταχύτητα (7300) με SNR 10, αν πάρω ένα ποιοτικό modem, θα δω περαιτέρω διαφορά προσ το καλύτερο; Δηλαδή 8000kbps με SNR 10 και att 44-+?
Αν πιστεύετε οτι υπαρχει περιπτωση ποια modem θα προτείνατε? To Netgear 385 είναι καλο? To Thomson δεν υπάρχει λέει πια....
Τα φώτα σας παρακαλώ!

therealbreadfan
21-02-10, 12:39
Ενδιαφέρον.
Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με το baudtec.
Κάθε φορά που επιστρέφω από διακοπές, και κάθε φορά που το ρεύμα κόβεται έστω και για λίγο (και στην περιοχή μου κόβεται συχνά), πρέπει να το κάνω power-off και μετά πάλι power-on καμιά δεκαριά φορές μέχρι να καταφέρει να ξεκινήσει (προσοχή, όχι να κλειδώσει, απλά να ξεκινήσει το self test του).
Αυτός και μόνο είναι ένας καλός λόγος για να το πετάξω, και έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάρω καινούργιο, αλλά όλο το αναβάλλω.

Τι εννοείς ότι το πείραξες με telnet?

Spyros1821
21-02-10, 14:58
αν συνδεθείς με telnet μπορείς να αλλάξεις πολλές ρυθμίσεις ακόμα και το snr. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις ώστε να επανέρχονται μετά από reset.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=295799

christhenis
21-02-10, 16:51
To Thomson δεν υπάρχει λέει πια....

Μπορείς να το βρείς σε καταστήματα forthnet και να το αγοράσεις.. Από αλλού δε νομίζω να το βρείς;)

Spyros1821
22-02-10, 15:48
Το Baudtec τελικά κάνει κάτι άκυρες αποσυνδέσεις όταν συνδέομαι στο web interface..
Κατά τα άλλα η γραμμή συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι με το Siemens SL-141.
Αν τα σκάσω καλά και πάρω κανένα Draytek θα δω καμιά διαφορά έστω ως προς σταθερότητα σε σχέση με το baudtec λέτε? Λογικά ναι ε? Σε σχέση με το Thomson ένα καλό Draytek ή ένα Netgear 384 (ξέρω καμία σχέση στις τιμές αλλά στην προκείμενη φάση δε με απασχολεί) θα είναι τα ίδια, καλύτερα, χειρότερα?
Πάντως αν το baudtec ήταν λίγο πιο σταθερό.... Μια χαρά είναι.
Ευχαριστώ!!!

dia1995
22-02-10, 17:26
Το Baudtec τελικά κάνει κάτι άκυρες αποσυνδέσεις όταν συνδέομαι στο web interface..
Κατά τα άλλα η γραμμή συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι με το Siemens SL-141.
Αν τα σκάσω καλά και πάρω κανένα Draytek θα δω καμιά διαφορά έστω ως προς σταθερότητα σε σχέση με το baudtec λέτε? Λογικά ναι ε? Σε σχέση με το Thomson ένα καλό Draytek ή ένα Netgear 384 (ξέρω καμία σχέση στις τιμές αλλά στην προκείμενη φάση δε με απασχολεί) θα είναι τα ίδια, καλύτερα, χειρότερα?
Πάντως αν το baudtec ήταν λίγο πιο σταθερό.... Μια χαρά είναι.
Ευχαριστώ!!!

Πρωτα απο ολα,με το Siemens χωρις να πειραξεις το SNR απο tellnet ti συγχρονισμο ειχες?Επισης σου εκανε καμια αποσυνδεση? Αν οχι τοτε θα σου προτεινα να αγορασεις ενα ρουτερ καλο (δεν ξερω τι να σου προτεινω ακριβως,παντως το Thomson ειναι αρχοντας στη σταθεροτητα,αλλα υπαρχουν και αλλα πιο ακριβα βεβαια) γιατι απο οσο εχω ακουσει αλλα και απο προσωπικη εμπειρια δεν υπαρχει πιο ασταθες ρουτερ στην αγορα...

Spyros1821
23-02-10, 01:02
Χωρίς να πειράξω το SNR με το Siemens είχα συγχρονισμό στα 8192 αλλά η γραμμή ναι μεν δεν έπεφτε αλλά σερνόταν. Αν το κατέβαζα στα 7000 με SNR 9 η γραμμή ήταν ικανοποιητική...
Αποσύνδεση δεν έκανε καθόλου.
Το Thomson τελικά το παράγγειλα από Αλεξανδρούπολη και το περιμένω... Το baudtech επαναλαμβάνω, αν του ανεβάσω το SNR από telnet είναι μια χαρά αλλά αποσυνδέεται όταν ζοριστεί (καινουργιο αυτό, πχ πολλά connection σε torrent κλπ) και όταν μπαίνω καμιά φορά (με διαφορετικούς browser κλπ) στο web interface..

dia1995
24-02-10, 13:57
Χωρίς να πειράξω το SNR με το Siemens είχα συγχρονισμό στα 8192 αλλά η γραμμή ναι μεν δεν έπεφτε αλλά σερνόταν. Αν το κατέβαζα στα 7000 με SNR 9 η γραμμή ήταν ικανοποιητική...
Αποσύνδεση δεν έκανε καθόλου.
Το Thomson τελικά το παράγγειλα από Αλεξανδρούπολη και το περιμένω... Το baudtech επαναλαμβάνω, αν του ανεβάσω το SNR από telnet είναι μια χαρά αλλά αποσυνδέεται όταν ζοριστεί (καινουργιο αυτό, πχ πολλά connection σε torrent κλπ) και όταν μπαίνω καμιά φορά (με διαφορετικούς browser κλπ) στο web interface..

Νομιζω οτι στο Thomson δεν γινετε η αλλαγη του SNR μεσω κανενος προβληματος...Αλλα αν δεν ειχες με το Siemens προβλημα αποσυνδεσεων με το Thomson ειναι που δεν θα εχεις (πολυ σταθερο ρουτερ).Επισης τι SNR ειχες με το Siemens χωρις να το πειραξεις με Full συγχρονισμο δεν μου ειπες...
Και κατι ακομα,θα σου προτεινα με το που παρεις το Thomson να αλλαξεις firmware περνοντας την 7.4.4.7 εκδοση,η οποια ειναι αποδεδειγμενα η πιο σταθερη (κραταει καλα την γραμμη) αλλα λειτουργει και το κουμπακι του ρουτερ που μπορεις να κλεινεις το Wirelless οταν δεν κανεις χρηση του και να το ανοιγεις αντιστοιχα...Παντως αν βολεβεσε και με αυτην που θα εχει ο ΟΤΕ (λογικα την 8.2.2.5) και δεν εχεις προβλαματα αποσυνδεσεων και δεν θες το κουμπακι μπροστα,δεν ειναι αναγκη να μπεις στην διαδικασια!

Spyros1821
25-02-10, 21:47
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πήρα το THomson.
Με 8192 Down έχω SNR 12!!!!!!
και att 46.
Πετάει στις σελιδες πετάει!!!
Καλά το Siemens, το Baudtech είναι για πέταμα!!!
ΠΕΤΑΜΑ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.