PDA

Επιστροφή στο Forum : mozilla 1.6



no_logo
17-01-04, 13:05
μετά από αρκετές beta εκδόσεις η mozilla κυκλοφόρησε την νέα έκδοση του browser της με αριθμό 1.6. Οσοι επιθυμούν να δοκιμάσουν την ανταγωνιστική πρόταση απέναντι στον πολύ αργό IE. www.mozilla.org :arrow:

kostthem
18-01-04, 18:59
xtouloyp,


Already runs here!

Simply the best!

no_logo
18-01-04, 20:23
γλύτωσες από τον άθλιο explorer, προσοχή τώρα και στο σκυλάκι γιατί φαινεται να σου μασουλάει το χερι :mrgreen:

kostthem
18-01-04, 20:43
xtouloyp,

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kostthem
19-01-04, 01:18
http://moz.sourceforge.net/



Για όσους προτιμούν το Mozilla στα ελληνικά (και η 1.6 έκδοση) :D .

Ducklord
19-01-04, 01:49
Το πουλί της φωτιάς είναι η κορυφή. Το ίδιο μου φαίνεται τελευταία και για το πουλί του κεραυνού...
Αν μόνο κάποια χλωμά πρόσωπα έλεγαν να το χωνέψουν...
Ούγκ...

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Την εκπληκτική διαφήμιση του ΑΝΤ2 (αντίο) για την ιστοσελίδα του την είδατε; Πωωω-πωωω... "παρουσία στο ίντερνετ" ο κάναλος! Εγγύηση..!

unstoppable
19-01-04, 02:51
Το πουλί της φωτιάς είναι η κορυφή. .........!


Θα συμφωνήσω απόλυτα,firebird rocks.

kostthem
19-01-04, 08:35
unstoppable,


Μια χαρά είναι, απλά δεν κάνει για κάποιον που θέλει μια ολοκληρωμένη λύση σε ένα πρόγραμμα (IRC client, e-mail client, Composer, Browser).

Ducklord
19-01-04, 11:09
Ναι, μα αν δεν κάνω λάθος και η ομάδα του Mozilla δεν "το αναγνώρισε ως ανώτερο" και στρέφει τον Μοζίλα προς τα εκεί, δίνοντάς τα όλα αυτά σαν αυτόνομες λύσεις που όμως συνεργάζονται - κάπως σαν το Όφις; Ο Μοζίλα σερνόταν σε σχέση με το Φάηρμπερντ, στην τελευταία έκδοση που είχα δοκιμάσει (1.2)...

Φιλικά
Παπιόλορδος

chrispen
19-01-04, 13:34
παιδιά ο firebird είναι αστέρι! προχτές τον κατέβασα και δεν λέω να ξεκολλήσω :P

psyxakias
19-01-04, 14:15
chrispen,

Και εγώ ενθουσιάστηκα με τον FireBird αλλά όταν στην 8-9η σελίδα είδα να μου 'τσακίζει' την CPU και να μην ανοίγει την σελίδα που ο IE άνοιγε αμέσως, τον παράτησα.

Είχα πάει στον Κατάλογο του ΟΤΕ, έψαξα για ένα Υπουργείο (συγκεκριμένα Πολιτισμού) που ήθελα και πάτησα στο Υπουργείο για να δω ΟΛΑ τα τηλέφωνα του Υπουργείου (Υπηρεσίων, Υπουργού, κλπ κλπ)... με IE ανοίγει μια χαρά σε μερικά δευτερόλεπτα ενώ με FireBird ΚΟΛΛΗΣΕ επί κάτι λεπτά καθώς έτρωγε το 99% CPU και κατέβαζε με ταχύτητα πολύ χαμηλή (που δεν οφειλόταν στο πιταρισμένο μου DSLAM). Το δοκίμασα 3-4 φορές, τα ίδια.

Δεν λέω, μπορεί να έπεσα στην εξαίρεση επειδή η σελίδα έχει jsp.. πάντως κάποια άλλη στιγμή που θα έχω χρόνο για τεστάρισμα browser θα τον ξαναδοκιμάσω.

Ducklord
19-01-04, 23:06
Χμμμ... Λες να κολλάει σε περιπτώσεις "βαριάς μιας σελίδας" μα να πετάει όταν έχεις "πολλές μέτριες" μαζί;
Μάλλον πρέπει να του βαρέσουμε κανένα εκτενές μπεντσμάρκινγκ... Αλλά, πώς; BrowserBench 2003SE;;; :-)

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζ...χρρρρ....ζζζζ....χρρρμάναμουκολλάειομπράουσερμάν ....ζζζζζ....χρρρ...

kostthem
19-01-04, 23:26
Ducklord,


Το Firebird έχει ελάχιστες διαφορές (έχει όμως) από τον Mozilla (τον browser μεμονωμένα). Απλά ήταν ο Mozilla πιο βαρύς.
Και λέω ήταν, γιατί πλέον θα έλεγα ότι είναι αρκετά γρήγορος (όχι πάλι σαν το Firebird, είναι σαν να τρέχει μόνο ένα κομμάτι του Mozilla).

Τρέχοντας τον 1.6, υπάρχει μια φοβερή αίσθηση σταθερότητας και ταχύτητας ενώ παράλληλα χωρίς να έχω ανοίξει το πρόγραμμα του mail, τσεκάρει και ειδοποιεί!

Anyway, περί ορέξεως....


Τουλάχιστον συμφωνούμε πως αυτή η open source προσπάθεια συνολικά, αξίζει. Αφού να καταλάβετε, τα pop up windows δεν θυμάμαι πως είναι!

Ducklord
19-01-04, 23:51
Κώστα, έχεις δοκιμάσει και το Θάντερμπερντ, το πρόγραμμα η-μέηλ που συνοδεύει το φωτόπουλο; Είναι και αυτό αρκετά καλό. Αυτό που λές, όμως, πως "τσεκάρει και σε ειδοποιεί χωρίς να τρέχει το πρόγραμμα" σημαίνει πως τρέχει "κάτι άλλο"! Προφανώς θα έχει κάποιο ρέζιντεντ προγραμματάκι για αυτή τη δουλειά.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kostthem
20-01-04, 00:00
Λατρεμένο παπί,

Να πω την αλήθεια δεν το ήξερα ότι υπάρχει. Είναι τόσο καλό όσο το mail του Mozilla? Αν ναι, να το δοκιμάσω!


Σίγουρα κάτι τρέχει από πίσω, τσεκάρει το mail κάθε χ λεπτά, όσα έχεις ορίσει στα prefs.

chrispen
20-01-04, 03:30
Psyxakias προφανώς θα έπεσες στην περίπτωση εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα .
Το δοκίμασα κυρίως γιατι έχω πρόβλημα στην μνήμη , μου κάηκε μια 256άρα που είχα και έχω μείνει με 512 και μιας και ανοίγει τα sites μέσα το ίδιο το πρόγραμμα σκέφτικα οτι έτσι δεν θα τρώει πολλα resources σε σχέση με τον ie που ανοίγει καινούργιο παράθυρο για κάθε site.
Πάντως να πούμε και του στραβού το δίκιο ο browser έχει και κάποιες ασυμβατότητες με μερικές σελίδες...

kostthem
20-01-04, 08:33
chrispen,

.... ασυμβατότητες με μερικές σελίδες (όλο και λιγότερες) οι οποίες δεν πληρούν τα standards, αλλά είναι optimised για ΙΕ.

Lord_Flasheart
23-01-04, 00:45
Είμαι τρελός fan όλης της οικογένειας mozilla και γενικότερα όλων των open-source προσπάθειων (linux, open-office)...

οσον αφοά στο mozlla πάντως έχω ένα παράπονο...

ορισμένες σελίδες με ελληνικές γραμματοσειρές μου τις ανοίγει, μα τα γράμματο είναι... κινεζικα....(http://mail.mycosmos.gr)
δοκιμάζσω αυτή τη στιγμή να κατεβάσωτην ελληνική έκδοση μήπως και λυθεέ το θέμα...

ξέρει κανείς τον λόγο του προβλήματος αυτού;

Ducklord
23-01-04, 02:00
Άλλαξε σε "γκρηκ" απο το βιού και λογικά θα στις δείχνει μια χαρά. Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα έως σήμερα.

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζ...μάναδενβλέπωελληνικάμάνακατάραστηντύφλ μου.....χρρρ..ζζζ...

Lord_Flasheart
23-01-04, 12:52
κατέβασα την ελληνική έκδοση του mozilla και λύθηκα στα γέλια...
δεν ξερω αν έκανα κάποιο λάθος στο κατέβασμα... αλλά δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά.... :roll: :roll: :roll:

kostthem
23-01-04, 18:39
κατέβασα την ελληνική έκδοση του mozilla και λύθηκα στα γέλια...
δεν ξερω αν έκανα κάποιο λάθος στο κατέβασμα... αλλά δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά.... :roll: :roll: :roll:


Στα preferences, πήγαινε στο σημείο που επιλέγεις γλώσσα/περιεχόμενο. Αν έχεις κάνει install τα ελληνικά, θα τα βρεις εκεί και θα τα επιλέξεις.

Lord_Flasheart
24-01-04, 18:01
ναι, οκ πλέον το έχω λύσει το θέμα με τα ελληνικά, απλά εδν το είχα κοιτάξει... (ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι υπήρχε επιλογή ανάλογη με το right click/encoding του ΙΕ...

drtequila
25-02-04, 03:05
στο firefox εχω απλα character coding/auto detect/universal και ειναι οκ μεχρι στιγμης

@ ADSLgr.com All rights reserved.