PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΓΟ BOOT- ΠΡΟΒΛΗΜΑ??- ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤYΟΥ



perrys
17-01-04, 13:17
Παιδιά μετά από εγκατάσταση κάρτας δικτύου για να συνδέσω ένα modem DSL o υπολογιστής κάνει κανά δυο λεπτά να ανοιξει κανονικά δηλαδή, ανοίγει εχει το norton disable και μετά απο κανά λεπτό ανοίγει κανονικά εμφανίζει και το εικονίδιο του δικτύου,και το νορτον κανονικά.
Το σύστημα μου είναι windows pro SP1.
Εβγαλα το norton to ξαναπέρασα πάλι τα ίδια, σκέφτομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με norton και κάρτα δικτύου η τελικά είναι φισιολογικό και απλά ο υπολογιστής αργεί γιατί ψάχνει για το δίκτυο???

ermis333
17-01-04, 13:45
και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει....δεν ξέρω τι φταίει :(

Axilleass
17-01-04, 14:04
1.καρτα δικτυου
2.Τα win που προσπαθουν -ισως- να ανιχνευσουν το δικτυο, συνδεμενους υπολογιστες, κλπ..

Στο σπιτι μου που και τα δυο pc εχουν Μ/Β asus P4C800-E del, οι οποιες εχουν επανω κοντρολερ της intel , pro/1000 , μετα το στησιμο του δικτυου παρατηρηται μια μικρη καθηστερηση στο boot καπου 15'' . Στο γραφειο μου ομως που ο server εχει Μ/Β gigabite -νομιζω- οπως και το ενα pc επισης, και τα αλλα 2 τερματικα εχουν Μ/Β elite..εκει να δειτε γλαντια !! Τα pc κανουν για να bootαρουν καπου 10-12' !!!! Γυρω στα 6-7 λεπτα εφαρμοzουν -ετσι λενε στο σχετικο μηνυμα τα win !! - τις ρυθμισεις του υπολογιστη, μετα.. πιανουν για κανα 5λεπτο ακομα να εφαρμοζουν τις ρυθμισεις του χρηστη !! :) :)
Αλλα δεν δινω σημασια.. Το αναβω.. παω φτιαχνω το καφεδακι μου.. και μεχρι να γυρισω ειναι οκ και το pc.. !! :)

perrys
17-01-04, 15:51
Τελικά είναι και αυτό μια λύση δεν έχεις αγχος και απολαμβάνεις το καφεδάκι σου και το πρώτο τσιγάρο της ημέρας.

alefgr
17-01-04, 20:09
Πάνω που πίστευα πως έχω το ρεκόρ 5 με 6 λεπτά χρόνος boot. :)

Που ν'άξερα πως υπάρχουν και χειρότερα bootαρίσματα. Δηλαδή αν με τα Windowz XP ότι πιό σύγχρονο στην σημερινή τεχνολογία (.... καλά μην βαράτε, αστείο το'πα) θέλουν 10 με 15 λεπτά bootάρισμα τότε με τα καινούργια Windowz της μαμάς Micro$oft, με δίκτυα, με servers κάθε είδους και μ'όλα τα καλούδια, θα πρέπει να ανοίγουμε το μηχάνημα από το βράδι για να τό'χουμε το μεσημέρι έτοιμο να μας περιμένει... :D :D :D

Αυτό θα πεί πρόοδος στην εποχή της ταχύτητας. :evil:

Αλέξης

perrys
17-01-04, 20:28
Mαζί με τον καφέ θα τρώμε κιόλας!

Nick2k2
18-01-04, 00:32
Χαχα παιδιά αυτή η καθυστέρηση είναι φυσιολογική.Βέβαια όχι και τόσο πολύ τι 10 και 15 λεπτά ακούω :D Μάλλον θα είναι θέμα Μ/Β λογικά :) .Σε μένα το boot κανει 5-10'' παραπάνω και όταν μπει μέσα στα win κάνει άλλα 5-10'' μέχρι να ανοίξει η σύνδεση με την κάρτα δικτύου.Πάντως εγώ να σας πω για να μην περνάω όλη αυτή την ταλαιπωρία δεν κάνω shutdown,αλλά hibernate.Οπότε μετά γλιτώνω όλο αυτό το lag.Βέβαια αυτό που δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμα είναι είτε μετά απο restart είτε μετά απο resume απο το hibernate η σύνδεση δεν δουλεύει.Στην πρώτη περίπτωση αργεί και παίρνει μια άσχετη ip μετά που γράφει virtual private address και ξεκινάει απο 62.χχχ οπότε πρέπει να κάνω disable και enable την σύνδεση για να πάρει την σωστή ip, και στην δεύτερη περίπτωση ενώ έχει την ip πάλι δεν λειτουργεί τπτ στο net οπότε πάλι χρειάζεται disable και enable.Οπότε σε καμια περίπτωση δεν γλιτώνω αυτό το disable-enable.Αν έχει κανεις καμια ιδεα πως να το αποφύγει αυτό ας το πει.

dearpru
18-01-04, 02:00
δοκιμάσατε μήπως με Bootvis ?
δε γνωρίζω αν θα κάνει δουλειά στην περιπτωση σας αλλά για οποιόν θέλει να δοκιμάσει ας κατεβάσει το Bootvis και έπειτα:

File>New>Next Boot + Drivers Delay>Restart automatically after tracing>OK
(κάνει reboot)
μόλις μπει στα windows τρέχει αυτόματα το πρόγραμμα
βγάζει κάτι διαγράμματα κλπ για τα αίτια που καθυστερεί το boot
έπειτα trace>Ortimize System
(reboot)
όταν ξαναμπεί κάνει μόνο του optimize και τέλος

nnn
18-01-04, 03:27
τι χρόνοι είναι αυτοί ? πάτε για χρυσό μετάλλιο στην ολυμπιάδα. :lol:

σοβαρά τώρα είναι υπερβολικά μεγάλοι.στο desktop μου με τις κάρτες δικτύου ενεργές και αρκετά πράγματα στην εκκίνηση(antivirus,firewall,etc.) και o/c την κάρτα γραφικών είναι up and running σε 80-90 δευτερόλεπτα.
ο δε φορητός,60-70 δευτερόλεπτα και με τις συνδέσεις δικτύου ενεργές(ασύρματη,lan).

δοκιμάστε να βάλετε σταθερές τιμές ip,gateway etc στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου,μήπως μπλοκάρει από εκεί.

DiO
18-01-04, 06:41
25 δευτερα εχω εγω !!!! :P

αλλα με onboard καρτα δικτυου xaaxxaxaxaxaaxxa :D :D :D

PALADIN
18-01-04, 10:20
λοιπόν εγώ πρίν βάλλω DSL είχα πλήρες boot σε 30".
η κάρτα δικτύου είναι ON BOARD αλλά την είχα κάνει DISABLE.

Τώρα κάνει περίπου 2 λεπτά.
Εκείνο που καθυστερεί είναι όταν φορτώνει τον driver της κάρτας δικτύου.
Πιθανώς να κάνει ένα γενικό ψάξιμο στο σύστημα για να διαγνώσει Compatability problems ή να ψάχνει τα settings του Firewall.
Μετα αφού φορτώσει δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα καί είναι το ίδιο γρήγορο όπως πρίν βάλλω DSL.


Καλό θα ήτανε όποιος ξέρει τί γινεται να μας διαφωτίσει καί εμάς.

nnn
18-01-04, 13:46
τους chipset drivers τους έχετε βάλει??

Axilleass
18-01-04, 15:36
Αμε,αμε ! Τους εχουμε βαλει.. Φαινεται -μια και εχω παραδηγματα απο 6 pc, ολα με on board ethernet- οτι ειναι ειναι θεμα Μ/Β, και με ποιον κοντρολερ υλοποιει το onboard ethernet

nnn
19-01-04, 00:17
asus a7v8x-x με realtek 10/100 για τον desktop
intel 855 για το φορητό με intel 2100/pro lan & wireless adapter

και επίσης έχω ανοικτούς και τους ελεγκτές firewire.

@ ADSLgr.com All rights reserved.