PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ISDN σε PSTN?



giwrgosth
17-01-04, 13:53
Καλημέρα σε όλους.
Παρακολουθώ καιρό το site, αλλά αυτό είναι το πρώτο μου post.
Μπράβο για την δουλειά που κάνετε!
Πάμε στην ερώτησή μου, μήπως υπάρχει εμπειρία από κάποιον, γιατί από τον ΟΤΕ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη!
(Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό και συγνώμη αν το ερώτημά μου έχει απαντηθεί!)
Ανήκω στο κέντρο του Ν. Φαλήρου και από το site του ΟΤΕ μου βγάζει ότι με την ISDN σύνδεση που έχω δεν έχω κάλυψη για DSL.
Αν του βάλω ότι έχω PSTN με καλύπτει.
Από το site της Vivodi μου βγάζει ότι υπάρχει κάλυψη, μέσω ΟΤΕ, χωρίς εκεί να με ρωτά αν έχω ISDN ή PSTN.
Αν κάνω αλλαγή από ISDN σε PSTN θα έχω κάλυψη?
Μήπως θα υπάρχουν άλλα προβλήματα μετά την αλλαγή?
Είναι εφικτό να γίνει αυτή η αλλαγή και με ποιό τρόπο?
Με επίσκεψη στον ΟΤΕ (τα νεύρα μου!!!) ή με κάποιο τηλεφώνημα στο 134?
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Kerl
17-01-04, 14:21
Υπάρχει ο φόβος με την μετατροπή σε PSTN να περάσεις σε φερέσυχνο , το οποίο για το DSL σημαίνει ότι δεν μπορεί να μπει. Αν γίνει αυτό , θα πρέπει να περάσεις ISDN για να το ξεφορτωθείς ... Τώρα αν θα μπορούσες να κάνεις κάποια συννενόηση με τον ΟΤΕ για να βεβαιωθείς ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο δεν ξέρω. Αν κάποιος το έκανε ας μας πει.

Κατά τα άλλα κάλυψη θα έχεις σίγουρα , το πρόβλημα είναι αν θα μπορεί να ενεργοποιθεί DSL .

Η αλλαγή μπορεί να γίνει με 134 / επίσκεψη στον ΟΤΕ και κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ.

giwrgosth
20-01-04, 12:36
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Τελικά από το 134 μου είπαν ότι καλύτερο είναι να μην κάνω την αλλαγή γιατί θα γίνει σε 12 μέρες και μέχρι τότε μπορεί να καλυφθούν και οι PSTN πόρτες του κέντρου, οπότε πάει χαμένη η υποβάθμιση!
Αναμονή για νέα ports στο κέντρο Νέου Φαλήρου στα μέσα Φεβρουαρίου.
Ελπίζω μέχρι τότε να πέσουν και οι τιμές :wink:

Alitaras
20-01-04, 13:17
εμενα η αλλαγη εγινε σε 5 μερες ..παρασκευη εκανα αιτηση και σημερα αλλαχτηκε η γραμμη ....τωρα θα προωθησω την αιτηση για ντι εσ ελ .....
οτε θελοντως ....απο οτι ρωτησα στον οτε της περιοχης μου εχει ακομα ανοιχτα dslam για pstn

Alitaras
20-01-04, 13:23
τωρα το θεμα ειναι ποτε θα συνδεθει η ντι εσ ελ απο τον Ποτε ....
αλλα δεν με χαλαει ...θα μπαινω με το παλιο καλο μοντεμακι ....
ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.