PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση (διαφορετικός αυτόματος περιοχής)



pan05
22-02-10, 22:03
Καλησπέρα,

Σε περίπτωση μετακόμισης σε περιοχή του ίδιου νομού, όπου όμως δεν είναι δυνατόν να διατηρηθεί το ίδιο νούμερο λόγο διαφορετικού αυτόματου περιοχής, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; Διάβασα στο site της forthnet, αλλά τα πράγματα μου φαίνονται μπερδεμένα.

Σε αντίστοιχη ερώτηση στο "συχνές ερωτήσεις", αναφέρει ότι πρέπει να γίνει νέα αίτηση και να επιλεγεί η ένδειξη "μετακόμιση". Όμως δε μπορώ στη συνέχεια να επιλέξω να γίνει μεταφορά του αριθμού (λόγω διαφορετικού αυτόματου).

Από την άλλη, στην αίτηση διακοπής, υπάρχει επιλογή "μετακόμιση" στην αιτιολογία. Όμως δε μου δίνει τη δυνατότητα να γράψω ρητά ποιο νούμερο είχα και τι θέλω τελικά να κάνω.

Να σημειώσω τέλος ότι δεν έχω συμπληρώσει ακόμη το 12μηνο.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ.

DSLaManiaC
22-02-10, 22:06
Καλησπέρα,

Σε περίπτωση μετακόμισης σε περιοχή του ίδιου νομού, όπου όμως δεν είναι δυνατόν να διατηρηθεί το ίδιο νούμερο λόγο διαφορετικού αυτόματου περιοχής, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; Διάβασα στο site της forthnet, αλλά τα πράγματα μου φαίνονται μπερδεμένα.

Σε αντίστοιχη ερώτηση στο "συχνές ερωτήσεις", αναφέρει ότι πρέπει να γίνει νέα αίτηση και να επιλεγεί η ένδειξη "μετακόμιση". Όμως δε μπορώ στη συνέχεια να επιλέξω να γίνει μεταφορά του αριθμού (λόγω διαφορετικού αυτόματου).

Από την άλλη, στην αίτηση διακοπής, υπάρχει επιλογή "μετακόμιση" στην αιτιολογία. Όμως δε μου δίνει τη δυνατότητα να γράψω ρητά ποιο νούμερο είχα και τι θέλω τελικά να κάνω.

Να σημειώσω τέλος ότι δεν έχω συμπληρώσει ακόμη το 12μηνο.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Το γεγονός είναι ότι δε μπορείς να πάρεις τον αριθμό σε άλλο πρόθεμα.
Αυτό που θα γίνει θα είναι μεταφορά γραμμής (ουσιαστικά θα γίνει διακοπή και εντολή κατασκευής ανενεργού) εφόσον υπάρχει κάλυψη ΑΛΛΑ με νέα αριθμοδότηση.

pan05
22-02-10, 22:16
Το γεγονός είναι ότι δε μπορείς να πάρεις τον αριθμό σε άλλο πρόθεμα.
Αυτό που θα γίνει θα είναι μεταφορά γραμμής (ουσιαστικά θα γίνει διακοπή και εντολή κατασκευής ανενεργού) εφόσον υπάρχει κάλυψη ΑΛΛΑ με νέα αριθμοδότηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δε με ενδιαφέρει να κρατήσω τον τωρινό αριθμό. Αυτό που θέλω είναι να γίνει σωστά η διαδικασία, δηλαδή να διακοπεί η τωρινή γραμμή όταν μετακομίσω, και να ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή στο νέο σπίτι.

Το λέω γιατί μου φαίνεται δύσκολο να οργανωθεί σωστά λόγω μη προτυποποίησης της συγκεκριμένης διαδικασίας. Γι' αυτό το λόγο, παρακαλώ αν κάποιος φίλος έχει πραγματοποιήσει κάτι αντίστοιχο, να μας γράψει τι ακριβώς συμπλήρωσε και πως.

DSLaManiaC
22-02-10, 22:19
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δε με ενδιαφέρει να κρατήσω τον τωρινό αριθμό. Αυτό που θέλω είναι να γίνει σωστά η διαδικασία, δηλαδή να διακοπεί η τωρινή γραμμή όταν μετακομίσω, και να ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή στο νέο σπίτι.

Το λέω γιατί μου φαίνεται δύσκολο να οργανωθεί σωστά λόγω μη προτυποποίησης της συγκεκριμένης διαδικασίας. Γι' αυτό το λόγο, παρακαλώ αν κάποιος φίλος έχει πραγματοποιήσει κάτι αντίστοιχο, να μας γράψει τι ακριβώς συμπλήρωσε και πως.

Μη μπερδεύεσαι.

Αίτηση μετακόμισης θα κάνεις απλά. Τα άλλα είναι εσωτερικές διαδικασίες δικές τους.

Απλά σιγουρέψου ότι εκεί που πας σε καλύπτει ο πάροχος.

morfeas2002
23-02-10, 13:06
Δεν είναι τόσο απλό.Ρώτησα και εγώ γιατί μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω νομό το καλοκαίρι και μου είπαν οτι επειδή δεν μπορείς να μεταφέρεις τον αυτόματο θέλει αίτηση διακοπής με την αιτιολογία μεταφορά-μετακόμιση σε άλλο νομό και νέα αίτηση με την αιτιολογία απο μεταφορά-μετακόμιση απο άλλο νομό.
Και εμένα θα μου υπολείπεται ένας μήνας για να κλείσω το 12μηνο και δεν μου έχουν διευκρινίσει ακόμα τι παίζεται με αυτό.

manual2100
23-02-10, 16:34
Δεν είναι τόσο απλό.Ρώτησα και εγώ γιατί μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω νομό το καλοκαίρι και μου είπαν οτι επειδή δεν μπορείς να μεταφέρεις τον αυτόματο θέλει αίτηση διακοπής με την αιτιολογία μεταφορά-μετακόμιση σε άλλο νομό και νέα αίτηση με την αιτιολογία απο μεταφορά-μετακόμιση απο άλλο νομό.
Και εμένα θα μου υπολείπεται ένας μήνας για να κλείσω το 12μηνο και δεν μου έχουν διευκρινίσει ακόμα τι παίζεται με αυτό.

Δες εδώ http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10012874

Θέλει να κάνεις νέα αίτηση (ίδια με την υπηρεσία που έχεις ήδη) και να επιλέξεις το κουτί μετακόμιση. Επειδή δεν φεύγεις στην ουσία από την 4νετ δεν πληρώνεις τέλος διακοπής (το λέει στο πάνω λινκ (Σας παρέχεται δωρεάν το τέλος διακοπής καθώς και το τέλος ενεργοποίησης για υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή.))
Επειδή πας και σε άλλο κέντρο θα αλλάξεις νούμερο αν δεν μπορεί ο οτε να κάνει μεταφορά στο ίδιο..

morfeas2002
23-02-10, 21:55
Σας παρέχεται δωρεάν το τέλος διακοπής καθώς και το τέλος ενεργοποίησης για υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή. Σε περίπτωση ενεργοποίησης της υπηρεσίας σε νέα τηλεφωνική γραμμή, το τέλος ενεργοποίησης είναι χρεώσιμο και ισούται με 49,90€.

Δεν είναι σαφές το link αυτό.Αναφέρεται σε μετακόμιση στον ίδιο αυτόματο.Η υπάλληλος του καταστήματος μου είπε οτι ανέφερα παραπάνω.Εκτός και αν δεν γνωρίζει και πρέπει να μιλήσω με τα κεντρικά.
Επίσης όσον αφορά το link...Απο τη στιγμή που αλλάζω νομό, αρα αυτόματο, αρα και αριθμό δεν πάμε στη δεύτερη περίπτωση που λέει ενεργοποίηση σε νέα τηλεφωνική γραμμή;

manual2100
24-02-10, 19:02
ίσως καλύτερα να πάρεις τηλ στα κεντρικά γιατί ούτε οι ίδιοι ξέρουν μου φαίνεται..
Στην ουσία η αίτηση μετακόμισης είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που σου είπε στο μαγαζί. Σου διακόπτουν την υπηρεσία και την ενεργοποιούν αλλού χωρίς να χρειάζεται να κάνεις εσύ 2 αιτήσεις (διακοπής και ενεργοποίησης).
Επίσης μάλλον θα πρέπει να σκάσεις και τα 50 ευρώ.
Για μένα καλύτερα κόψε αυτό που έχεις τώρα 1 μήνα πριν μετακομίσεις (κάνε την αίτηση διακοπής τουλ. 20 μέρες πριν φύγεις γιατί παίρνει κάνα μήνα) ώστε να μην πληρώσεις τέλος διακοπής (μετά τους 12 δεν πληρώνεις) και αφού μετακομίσεις κάνε νέα σύνδεση για να πάρεις και το router δώρο γιατί με την αίτηση μετακόμιση δεν παίρνεις..

FSHOPAXD
01-03-10, 03:51
Πας σε ενα κατάστημα, γίνεται αίτηση διακοπής της παλιότερης γραμμής και νέα αίτηση μετακόμισης στην νέα διευθυνση , θα χρειαστεί ένας γειτονικός αριθμός ενεργός για την ενεργοποίηση της νέας γραμμής εκεί που μετακομίζεις.

pan05
14-03-10, 22:59
Καλησπέρα και πάλι,

Με αυτά που διάβασα και εδώ και στο επίσημο site, έχω καταλήξει ότι η πιο σωστή διαδικασία είναι η παρακάτω:


Κάνω αίτηση διακοπής με custom αιτιολογία "μετακόμιση και μεταφορά γραμμής σε περιοχή με διαφορετικό αυτόματο"

Κάνω αίτηση νέας σύνδεσης, επιλέγοντας την ένδειξη "Μετακόμιση" και στο σημείο όπου επιλέγω username, βάζω το ήδη υπάρχον.


Φυσικά θα σας ενημερώσω για την ορθότητα ή μη του σκεπτικού μου, όταν τελικά επισκεφτώ ένα κατάστημα forthnet για να κάνω τη διαδικασία.

Πάντως τώρα προκύπτουν 2 νέα ερωτήματα:


Υποθέτοντας ότι θέλω να μπω στο νέο σπίτι την 1 Μαΐου, πότε να κάνω την παραπάνω διαδικασία;
Αν την κάνω πριν το τέλος Μαρτίου και επιλέξω να διακοπεί η υπάρχουσα σύνδεση στο τέλος Απριλίου, πότε θα αρχίσουν οι διαδικασίες υλοποίησης της νέας γραμμής; Από τη στιγμή που θα κάνω την αίτηση ή από τη στιγμή που θα διακοπεί η υπάρχουσα σύνδεση; Με άλλα λόγια, πόσο καιρό θα μείνω χωρίς internet;


Με βάση τις εμπειρίες σας, αν θέλετε γράψτε μου καμιά αράδα.

Ευχαριστώ.

pan05
28-03-10, 20:34
Υποθέτοντας ότι θέλω να μπω στο νέο σπίτι την 1 Μαΐου, πότε να κάνω την παραπάνω διαδικασία;
Αν την κάνω πριν το τέλος Μαρτίου και επιλέξω να διακοπεί η υπάρχουσα σύνδεση στο τέλος Απριλίου, πότε θα αρχίσουν οι διαδικασίες υλοποίησης της νέας γραμμής; Από τη στιγμή που θα κάνω την αίτηση ή από τη στιγμή που θα διακοπεί η υπάρχουσα σύνδεση; Με άλλα λόγια, πόσο καιρό θα μείνω χωρίς internet;


Παιδιά μπορεί να με ενημερώσει κανείς για τα παραπάνω;

Γενικά για τη διαδικασία μετακόμισης, τι ισχύει στα χρονοδιαγράμματα;

billstamaniac
29-03-10, 12:37
η σωστη διαδικασια ειναι να κανεις αιτηση μετακομισης σε νεα γραμμη με νεο αριθμο forthnet θα χρειαστεις γειτονικο τηλεφωνο χρεωνεσαι το τελος μετακομισης που είναι στα 50,74 € η διαδικασια παιρνει γυρω στις 20 - 30 μερες αναλοφως ποτε θα παραδοσει γραμμη ο ΟΤΕ
αυτο που λες για διακοπη κ νεα αιτηση γινοταν παλια

pan05
06-04-10, 22:56
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επισκέφτηκα σήμερα ένα κατάστημα και το παλικάρι εκεί (που ήταν εξυπηρετικότατο) μου είπε να κάνω νέα αίτηση, να διακόψω την τρέχουσα και όταν έρθει ο εκκαθαριστικός να ζητήσω αποχρέωση του τέλους διακοπής.

Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά.

morfeas2002
16-04-10, 18:41
Μόλις επικοινώνησαν μαζί μου απο τα κεντρικά της Forthnet μετά απο το σχετικό email που τους έστειλα πριν 2 μέρες.
Μου είπαν οτι πρέπει να κάνω μια αίτηση διακοπής με αιτιολογία οτι μετακομίζω σε πόλη με διαφορετικό αυτόματο (απο Σητεία στην Καλαμάτα) και ταυτόχρονα νέα αίτηση με υποσημείωση πάλι το παραπάνω.
ΠΡΟΣΟΧΗ Οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν ταυτόχρονα είτε στη μια πόλη είτε στην άλλη.
Και αν πρόκειται να φύγω απο το παλιό σπίτι στις 10 μέρες περίπου να τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν πως γίνεται φραγή εξερχόμενων κλήσεων.Αν είναι απο 20 μέρες και πάνω δεν χρειάζεται.
Αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.