PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl Πειραιά



kotsi88
23-02-10, 16:44
Καλησπέρα κι από μένα!
Καλώς σας βρήκα! :)

Είμαι έτοιμη για νέα σύνδεση internet στον ΠΕΙΡΑΙΑ (sorry για το μπέρδεμα στον τίτλο)
Έκανα μία βόλτα στα καταστήματα και μου έδωσαν κάποια φυλλάδια...


Στο σπίτι θα μπω αυτές τις μέρες και δεν έχει τηλεφωνική γραμμή.

Μέσω internet είδα την προσφορά της hol με 16,50€ τον μήνα, αλλά όταν πήρα τηλ να ρωτήσω, μου είπαν ότι είναι μόνο για όσους έχουν ήδη οτε....και πως για μένα θα είναι 23,90€ τον μήνα +85€ η ενεργοποίηση γραμμής...Τελικά τι από τα δύο να πιστέψω???

Με την forthnet είδα την προσφορά με τα 15€ για τους πρώτους 6 μήνες και μετά στα 25€...και το σκέφτομαι...

όσο για οτε, πήγα και μου βγαίνει στα 30€ τον μήνα,γιατί θέλει και το πάγιό τους...

τέλος, έριξα και μία ματιά στην cyta, αλλά δεν ξέρω πως είναι από θέμα αξιοπιστίας καθώς και που θα μπορώ να πληρώνω τους λογαριασμούς. Επίσης πρόσεξα ότι έχει πιο χαμηλή ταχύτητα από τα άλλα δίκτυα...

Τι έχετε να μου προτείνετε???

Να πω πως ενδιαφέρομαι για Internet και όχι για λεπτά ομιλίας.....!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:rolleyes:

ubuntubu
23-02-10, 16:55
Στο σπίτι θα μπω αυτές τις μέρες και δεν έχει τηλεφωνική γραμμή.


Καλώς ήρθες .
Ξεκινάμε με το βασικότερο.
Γραμμές ΟΤΕ υπάρχουν στο σπίτι ;
Μήπως πρόκειται για καινούργιο κτίριο ,οπότε θα χρειαστεί πρώτα να γίνει αίτηση για να μπούνε καλώδια .
Είναι Πειραιάς ή Περαία τελικά ;

kotsi88
23-02-10, 17:03
Είναι νέα πολυκατοικία και η κοπέλα που έμενε πριν εκεί δεν είχε βάλει τηλέφωνο... οπότε, θα πρέπει να μπουν όλα απ'την αρχή...

Πειραιά ηθελα να γράψω, αλλά λόγω απροσεξίας το έγραψα λάθος......:oops:

treli@ris
23-02-10, 17:07
Αν εισαι φοιτητρια υπαρχουν επισης αντιστοιχα πακετα. Μπορεις να τα βρεις εδω (http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s)

Ολα προυποθετουν βεβαια τηλεφωνικη γραμμη ΟΤΕ, παγιο δηλαδη, οποτε να ξερεις οτι θα υπαρχει καθε διμηνο το εξτρα 30αρι €

ubuntubu
23-02-10, 17:08
Νομίζω πως η Cyta δεν καλύπτει την περιοχή σου.
Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου τώρα.
Υπάρχει κάποιος με τηλέφωνο στη οικοδομή ;

kotsi88
23-02-10, 17:11
Ναι, είμαι φοιτήτρια...! (γι'αυτό το έτος τουλάχιστον!! :P )

Όσο για την τηλεφωνική γραμμή οτε, επειδή πέρασα από τον οτε, μου είπαν ότι είναι 15€ επιπλέον το πάγιο, οπότε δεν με συμφέρει γιατί θα ανεβαίνει συνολικά στα 30€ ο μήνας....


Νομίζω πως η Cyta δεν καλύπτει την περιοχή σου.

αλήθεια δεν έχει στον Πειραιά cyta???πω πω.... μεγάλη ήττα, γιατί έβλεπα τώρα το 1play...αν και πάλι, ήθελε υφιστάμενη γραμμή....να πάρει η ευχή...


Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου τώρα.
Υπάρχει κάποιος με τηλέφωνο στη οικοδομή ;

χαχαχα!!!ωραίος χαρακτηρισμός!!! Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη...θα πρέπει να μιλήσω με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας...

ubuntubu
23-02-10, 17:24
Αν ο ΟΤΕ δεν έχει περάσει υπόγεια καλώδια στην πολυκατοικία ,θα πρέπει να γίνει αίτηση απο τον εργολάβο .
Εκεί βέβαια το πράγμα στραβώνει ,γιατί αν ξεκινήσει η διαδικασία τώρα ,θα περιμένετε κάποιους μήνες.
Εάν έστω και ένας έχει τηλέφωνο ,τότε μάλλον πάμε καλά.

kotsi88
23-02-10, 17:29
αχ και βαχ η κατάσταση δηλ... :/

Ξέχασα ν'αναφέρω πως πέρασα και άπό την tellas...μου άρεσε πάρα πολύ το γεγονός ότι σου δίνουν ένα στικάκι για να κάνεις την δουλειά σου για τους 2 πρώτους μήνες, μιας και για να ενεργοποιηθεί θέλει γύρω στον 1,5 μήνα..(έτσι μου είπαν από ενα κατάστημα της wind....

geonet
23-02-10, 17:38
Σε ποια περιοχή του πειραιά είσαι? Θα σου πρότεινα forthnet 2play economy που έχει 25 euro το μήνα (νομίζω στην αρχή θα έχεις κάποια έκπτωση...)

kotsi88
23-02-10, 17:43
στη Αγία Σοφία είναι το σπίτι....

Σχετικά με το economy, λογικά θα εννοείς το forthnet ADSL economy (δεν βλέπω κάποιο 2play economy)..το οποίο αναφέρω πιο πάνω και είναι στα ~15€ για 6 μήνες και μετά στα ~25€...


edit....
την cyta να την κλάψω,ε;;;;
(εννοώ ότι δεν υπάρχει στον Πειραιά...)

geonet
23-02-10, 17:52
χμμ Λογικά θα πέσεις στο κέντρο Αγ. Γεωργίου ή Ρέντη http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=17

Ναι αυτό το πακέτο λέω... Cyta δεν υπάρχει. Επίσης δεν θα συνιστούσα την Tellas ειδικά σε δύσκολες περιοχές.

kotsi88
23-02-10, 17:58
τώρα είδα και το πακέτο της On...
αν γίνει μέσω internet η αίτηση είναι στα 14,90 για 4 μήνες και μετά στα 23,90
και αν γίνει από κάποιο κατάστημα είναι στα 19,90 για 3 μήνες και μετά στα 23,90...

είναι καλή η On στον Πειραιά??ξέρουμε μήπως;;;

Όσο για το ότι θα πέσω στο κέντρο του Αγ. Γεωργίου....αυτό είναι καλό ή κακό???(δεν ξέρω και πολλές λεπτομέρειες για τα θέματα αυτά.....)

arial
23-02-10, 18:09
Εγω θα σου προτεινα και hol να δοκιμασεις. Αν κανεις online αιτηση εχεις τα 3 πρωτα παγια δωρεαν και μπορεις να κανεις εγκατασταση και σε ανενεργο βροχο (χωρις να εχεις τηλεφωνικη γραμμη).

kotsi88
23-02-10, 18:26
για την hol, κοίταξα στο net και βρίσκω το internet τα 24Μbps στα 20,90€ +δώρο 3 μήνες...

όταν όμως πήρα τηλ μου είπαν ότι θα είναι στα 23,90€ τον μήνα...και δεν ξέρω ποιό από τα δύο να πιστέψω...:hmm:

treli@ris
23-02-10, 18:31
Αυτο ειναι Internet πανω σε γραμμη ΟΤΕ με παγιο. Οποτε εχεις 20,90 + 15€ = 36€ /μηνα

Το 23,90€ /μηνα ειναι 6αρι Internet πανω σε γραμμη HOL χωρις παγιο ΟΤΕ

arial
23-02-10, 18:37
Υπαρχει και το Διοδος απο τη hol, που ειναι απο 9.90 ευρω το μηνα.

Εφοσον σπουδαζεις, δες και το παρακατω προγραμμα...

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=59&itmID=104&la=1


για την hol, κοίταξα στο net και βρίσκω το internet τα 24Μbps στα 16,50€ +δώρο 3 μήνες...

όταν όμως πήρα τηλ μου είπαν ότι θα είναι στα 23,90€ τον μήνα...και δεν ξέρω ποιό από τα δύο να πιστέψω...

16,50€ ειναι να εχεις ΜΟΝΟ ιντερνετ, αν θελεις και τηλεφωνια (double play) παει στα 23.90€

kotsi88
23-02-10, 18:40
Αυτο ειναι Internet πανω σε γραμμη ΟΤΕ με παγιο. Οποτε εχεις 20,90 + 15€ = 36€ /μηνα

Το 23,90€ /μηνα ειναι 6αρι Internet πανω σε γραμμη HOL χωρις παγιο ΟΤΕ



Εφοσον σπουδαζεις, δες και το παρακατω προγραμμα...

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=59&itmID=104&la=1

αυτό κοιτούσα τώρα, αλλά θέλει και οτε...



edit:

Επίσης, σχετικά με το adsl με την μέρα, για να έχω 4 5ήμερα (όλο τον μήνα εκτός σ/κ ας πούμε) μου πάει στα 16,80€.
χρειάζεται και πάλι γραμμή οτε ή οχι;;

treli@ris
23-02-10, 18:49
Στα φοιτητικα πακετα χρειαζεσαι οπωσδηποτε γραμμη ΟΤΕ, δηλαδη παγιο. Στα οποια πακετα εναλλακτικων υπαρχουν οχι.

kotsi88
23-02-10, 18:54
σχετικά με το adsl με την μέρα θέλει και γραμμή σε κάποιο πρόγραμμα ομιλίας της hol...τώρα το πρόσεξα...

treli@ris
23-02-10, 18:56
Το Internet με τη μερα δε συμφερει αν το χρησιμοποιεις καθημερινα. Διοτι χρειαζεσαι εξτρα πακετο ομιλιας της HOL για να το εχεις. Οποτε σε αυτη την περιπτωση κοιταζεις διαφορετικο πακετο καθως προσφερει περισσοτερα σε φτηνοτερη τιμη.

kotsi88
23-02-10, 19:05
έχεις απόλυτο δίκιο treli@ris....

Για την Net One ποια είναι η γνώμη σας;;

Και κάτι τελευταίο...Η OnTelecoms είναι αξιόπιστη εταιρία;;;
Είναι η πιο οικονομική γι'αυτό που ζητάω και σκέφτομαι να την προτιμήσω τελικά (με την προϋπόθεση βέβαια να είναι καλή και να μην κλαίω μόλις την βάλω)...

Διαφορετικά θ' απευθυνθώ στην forthnet...

treli@ris
23-02-10, 19:11
Μια χαρα ειναι. Επισης κοιτα και προς τη Netone. Η τελευταια σου δινει να κανεις δοκιμη κι αν δεν σ' αρεσει φευγεις χωρις καμια υποχρεωση.

kotsi88
23-02-10, 19:16
την είδα και την Net One...το μόνο κακό που πρόσεξα πριν από λίγο είναι ότι η πιο χαμηλή χρέωση (standard pack) είναι στα 30,70€ τον μήνα... άρα... πάει κι αυτή... σνιφ...

yiannis99
23-02-10, 21:35
έχεις απόλυτο δίκιο treli@ris....

Για την Net One ποια είναι η γνώμη σας;;

Και κάτι τελευταίο...Η OnTelecoms είναι αξιόπιστη εταιρία;;;
Είναι η πιο οικονομική γι'αυτό που ζητάω και σκέφτομαι να την προτιμήσω τελικά (με την προϋπόθεση βέβαια να είναι καλή και να μην κλαίω μόλις την βάλω)...

Διαφορετικά θ' απευθυνθώ στην forthnet...

H ON είναι -πλέον- πολύ καλή και σταθερή στον Πειραιά και γύρω Δήμους και αρκετά οικονομική.

Γ.

harrinho
26-02-10, 11:29
Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τι προτείνετε για adsl επίσης στον πειραιά, στην μαρίνα ζεας. Η πολυκατοικία έχει γραμμή τηλεφωνική αλλά ο προηγούμενος έχει κάνει διακοπή. Ξέρετε τι διαδικασία υπάρχει για νέα σύνδεση στο ονομά μου σε Hol ή OTE? Επίσης, δεν μπορώ να βρώ πουθενά τιμές connx για 8mbps..Μαλλον θα καταλήξω σε ΗΟL 24 Double play GR, το νεο της πακέτο με 32.90.

Cacofonix
26-02-10, 18:20
harrinho, θα σου πρότινα μία εκ των On, NetOne.

Sovjohn
27-02-10, 03:01
Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τι προτείνετε για adsl επίσης στον πειραιά, στην μαρίνα ζεας. Η πολυκατοικία έχει γραμμή τηλεφωνική αλλά ο προηγούμενος έχει κάνει διακοπή. Ξέρετε τι διαδικασία υπάρχει για νέα σύνδεση στο ονομά μου σε Hol ή OTE? Επίσης, δεν μπορώ να βρώ πουθενά τιμές connx για 8mbps..Μαλλον θα καταλήξω σε ΗΟL 24 Double play GR, το νεο της πακέτο με 32.90.

Κοίταξε λίγο το link της υπογραφής μου, που περιέχει τις τιμές για double play δίπλα-δίπλα για όλους τους παρόχους και για (σχεδόν) όλα τα πακέτα, χωρισμένα σε κατηγορίες.

Μπορείς αντί για το HOL DP GR να βάλεις το netone standard pack, στα 30,70 € και με απεριοριστα αστικά / υπεραστικά / διεθνή επίσης, και 2 μήνες δωρεάν κατά την διάρκεια των οποίων μπορείς να διακόψεις /πας αλλού χωρίς καμία χρέωση αν "δεν σου αρέσει".

harrinho
27-02-10, 12:33
Ευχαριστώ πολύ.. Νet One ρε παιδιά είναι αξιόπιστοι? Support, ποιότητα, ταχύτητες...είμαι πολύ επιφυλακτικός!

Sovjohn
27-02-10, 16:40
Μένω στην ίδια περιοχή, πασαλιμάνι προς φρεαττύδα επίσης... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην περιοχή. Ούτως ή άλλως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν σου αρέσει κάτι στο πρώτο δίμηνο που δεν έχει και μηνιαία χρέωση, φεύγεις χωρίς τέλος διακοπής και πας HOL/ OTE / ότι άλλο θες ;)

Cacofonix
27-02-10, 18:01
Και εκτός των άλλων, μπορώ να σε συστήσω εγώ η ο Sovjohn, και να γλυτώσεις 20€ επιπλέον. ;)

britgreek
27-02-10, 19:36
Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τι προτείνετε για adsl επίσης στον πειραιά, στην μαρίνα ζεας. Η πολυκατοικία έχει γραμμή τηλεφωνική αλλά ο προηγούμενος έχει κάνει διακοπή. Ξέρετε τι διαδικασία υπάρχει για νέα σύνδεση στο ονομά μου σε Hol ή OTE? Επίσης, δεν μπορώ να βρώ πουθενά τιμές connx για 8mbps..Μαλλον θα καταλήξω σε ΗΟL 24 Double play GR, το νεο της πακέτο με 32.90.

Έχω HOL double play και στον Πειραιά, και στο Κερατσίνι. Στον Πειραιά έχουμε πολλά προβλήματα με το internet ενώ στο Κερατσίνι η Γραμμή μου είναι άριστη. Ο ξάδελφός μου έχει Forthnet. Κανένα πρόβλημα (δεν το περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό:p).

Όμως είναι πολύ βασικό, σύμφωνα με τεχνικούς που μιλάω, να μην είναι η τηλεφωνία σου VoIP. Φρόντισε να βάλεις POTS για να μην έχεις προβλήματα κάθε φορά που πέφτει η σύνδεσή σου ή δεν έχεις ρεύμα.

Sovjohn
27-02-10, 20:02
Διαφωνώ, για τους λόγους που εξηγεί το άρθρο στην υπογραφή μου (το POTS προσθέτει ένα επιπλέον layer of complexity στις, ούτως ή άλλως, VOIP τηλεφωνίες που παρέχουν όλες οι εταιρίες πλέον). Αλλά σε κάθε περίπτωση μια δοκιμή... δε βλάπτει.

britgreek
28-02-10, 01:15
Διαφωνώ, για τους λόγους που εξηγεί το άρθρο στην υπογραφή μου (το POTS προσθέτει ένα επιπλέον layer of complexity στις, ούτως ή άλλως, VOIP τηλεφωνίες που παρέχουν όλες οι εταιρίες πλέον). Αλλά σε κάθε περίπτωση μια δοκιμή... δε βλάπτει.

Σύμφωνοι. Αλλά, όταν δεν έχεις ρεύμα, έχεις τηλέφωνο; Εγώ έχω. Τα' χουμε ξαναπεί άλλωστε. ;)

Δεν έχω ρωτήσει κανένα μα κανένα τεχνικό που να θεωρεί το VoIP πιο σταθερό και αξιόπιστο από το εν μέρει POTS που έχουμε στα σπίτια μας. Τα τηλέφωνα πρέπει να είναι ανεξάρτητα από το router.

harrinho
28-02-10, 01:58
Κοιτα, για τηλεφωνία δεν καίγομαι αν πεφτει το ιντερνετ. Το θεμα είναι να μην πέφτει, τουλάχιστον συχνα. Αν πέσει κ δεν εχω τηλεφωνο δεν με πειραζει. Επίσης, έμενα και παλιότερα πειραιά, προς ευαγγελήστρια όμως συνδεόμουν δλδ σε άλλο κέντρο, στο κεντρικό Πειραιά και είχα hol και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Στην περίπτωση που δεν έχω ενεργή γραμμή πρέπει να περάσω απο οτε, να γίνει σύνδεση και μετά να κάνω αίτηση στον εκάστοτε πάροχο που θα αποφασίσω? Αν ισχύει αυτό...καλο πάσχα με βλέπω για ιντερνετ..

britgreek
28-02-10, 02:25
Κοιτα, για τηλεφωνία δεν καίγομαι αν πεφτει το ιντερνετ. Το θεμα είναι να μην πέφτει, τουλάχιστον συχνα. Αν πέσει κ δεν εχω τηλεφωνο δεν με πειραζει. Επίσης, έμενα και παλιότερα πειραιά, προς ευαγγελήστρια όμως συνδεόμουν δλδ σε άλλο κέντρο, στο κεντρικό Πειραιά και είχα hol και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Στην περίπτωση που δεν έχω ενεργή γραμμή πρέπει να περάσω απο οτε, να γίνει σύνδεση και μετά να κάνω αίτηση στον εκάστοτε πάροχο που θα αποφασίσω? Αν ισχύει αυτό...καλο πάσχα με βλέπω για ιντερνετ..

Και, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει και ελάχιστη περίοδος παραμονής στον ΟΤΕ μέχρι να μπορείς να φύγεις.

Sovjohn
28-02-10, 20:51
Κοιτα, για τηλεφωνία δεν καίγομαι αν πεφτει το ιντερνετ. Το θεμα είναι να μην πέφτει, τουλάχιστον συχνα. Αν πέσει κ δεν εχω τηλεφωνο δεν με πειραζει. Επίσης, έμενα και παλιότερα πειραιά, προς ευαγγελήστρια όμως συνδεόμουν δλδ σε άλλο κέντρο, στο κεντρικό Πειραιά και είχα hol και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Στην περίπτωση που δεν έχω ενεργή γραμμή πρέπει να περάσω απο οτε, να γίνει σύνδεση και μετά να κάνω αίτηση στον εκάστοτε πάροχο που θα αποφασίσω? Αν ισχύει αυτό...καλο πάσχα με βλέπω για ιντερνετ..

Όχι. Κάνεις αίτηση για νέα γραμμή στον πάροχο. Βέβαια η διαδικασία θα πάρει τουλάχιστον 2-3 βδομάδες ακόμα και έτσι, αλλά δε χρειάζεται να πας στον ΟΤΕ.

Σε αυτή την περίπτωση, ανάλογα τον πάροχο που θα διαλέξεις, το τέλος ενεργοποίησης είναι μεγαλύτερο (π.χ. στη HOL πρέπει να είναι περίπου 85 €, αντί 35 € που χρεώνει για υπάρχουσα γραμμή), αλλά αν έβαζες γραμμή ΟΤΕ, και καθόσουν για 2 μήνες εκεί, πάλι θα τους πλήρωνες.

Η μόνη διαφορά (αν σε ενδιαφέρει για κάποιο λόγο) είναι ότι με γραμμή ΟΤΕ θα πάρεις κλασσικά αριθμό 210-4ΧΧΧΧΧΧ, ενώ με πάροχο θα πάρεις 211-ΧΧΧ ή 212-ΧΧΧ, ή 213-ΧΧΧ, κτλ. Κατά τα άλλα δεν έχεις κάποια άλλη διαφορά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.