PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 2 αριθμους κ φορητοτητα



panagism
23-02-10, 19:25
απο 13 νοεβρη εχω κανει φορητοτητα στη forthnet.αρχικα ημουν στη χολ με 2 νουμερα και τηλεφωνια voip.h forthnet εκανε μεταφορα ομως του ενος αριθμου με συνεπεια να συνεχιζουν να μου ερχονται λογαριασμοι της χολ χωρις φσικα να το ξερω και χωρις υπηρεσιες(τους λογαρασμους τους ειδα τωρα που ηρ8α απο χριστουγεννα καθως ελλειπα -φοιτητης!)..εχω στειλει φαξ για ακυρωση του αλου αριθμου που παραμενει στη χολ...αλλα εχω ενα υπολοιπο τι μπορω να κανω?εχει τυχει σε κανεναν κατι τετοιο?

zombie_wireless
23-02-10, 19:59
Για τί ποσό μιλάμε...;

panagism
23-02-10, 21:37
~70E περιπου

medousa
24-02-10, 01:12
Μεταφεροντας απο παροχο σε παροχο αριθμο, στην ουσια μεταφερεις κεφαλικο και msn αριθμο, οποτε ειτε μεταφερεις τον κεφαλικο κ ο msn χανετε (μενει δεσμευμενος για 6 μηνες κ μετα ελευθερωνετε), ειτε κ τους 2. Μιλαμε για ενα llu αλλωστε. Τα 70 ευρω ειναι τελη απενεργοποιησης κ πλεον εισαι συνδρομητης forthnet.

panagism
24-02-10, 01:40
Μεταφεροντας απο παροχο σε παροχο αριθμο, στην ουσια μεταφερεις κεφαλικο και msn αριθμο, οποτε ειτε μεταφερεις τον κεφαλικο κ ο msn χανετε (μενει δεσμευμενος για 6 μηνες κ μετα ελευθερωνετε), ειτε κ τους 2. Μιλαμε για ενα llu αλλωστε. Τα 70 ευρω ειναι τελη απενεργοποιησης κ πλεον εισαι συνδρομητης forthnet.

αυτο δεν το καταλαβα!τα 70 ειναι λογαριασμοι που εχουν ερ8ει απο 25~ ο κα8ενας κ ενα μικρο υπολοιπο απο πριν....τα υπολοιπα που λες δεν τα επιασα/!

medousa
24-02-10, 01:56
Μετα απο ποσο καιρο εσπασες το συμβολαιο σου? Ποτε συνδεθηκες στη forthnet? Η hol μπορει να σε χρεωνει μεχρι κ την ληξη των υπηρεσιων σου κ επειτα σου ερχεται ενας συγκεντρωτικος εκκαθαριστικος.

Για να εισαι κ στους 2 παροχους πρεπει να εχεις στο ονομα σου 3 αριθμους, 2 στη Hol (voip) κ εναν στη forthnet. Εκανες φορητοτητα απο hol στη forthet ή εκανες αιτηση για νεα γραμμη? Ηρθε τεχνικος της forthnet στη πολυκατοικια σου να σε μικτονομησει ( ΑΝΤΟΒ- [σ.σ. νεα γραμμη]) ή απο την μια μερα στην αλλη συνδεθηκες (φορητοτητα)?

panagism
24-02-10, 14:51
Μετα απο ποσο καιρο εσπασες το συμβολαιο σου? Ποτε συνδεθηκες στη forthnet? Η hol μπορει να σε χρεωνει μεχρι κ την ληξη των υπηρεσιων σου κ επειτα σου ερχεται ενας συγκεντρωτικος εκκαθαριστικος.

Για να εισαι κ στους 2 παροχους πρεπει να εχεις στο ονομα σου 3 αριθμους, 2 στη Hol (voip) κ εναν στη forthnet. Εκανες φορητοτητα απο hol στη forthet ή εκανες αιτηση για νεα γραμμη? Ηρθε τεχνικος της forthnet στη πολυκατοικια σου να σε μικτονομησει ( ΑΝΤΟΒ- [σ.σ. νεα γραμμη]) ή απο την μια μερα στην αλλη συνδεθηκες (φορητοτητα)?

Λοιπον ενεργοποιηθηκα στη χολ στις 1/4/2008 μεχρι τις 12/11/2009 οπου κ εγινε φορητοτητα στη forthnet απο 13/11/2009.ειχα 2 αριθμους στη χολ(voip) κ ζητησα τη φορητοτητα στη forthnet αλλα οπως ειναι φυσικο εγινε στον εναν αριθμο..ελα που ο αλλος μεχρι τωρα μου ερχονται λογαριασμοι...ο βρογχος στους λογαριασμους της χολ κ της forthnet ειναι ο ιδιος.αυτο δεν ειναι παρανομο?οχι δεν ηρθε κανενας τεχνικος!

medousa
25-02-10, 00:39
Καλεσε Ε.Π. κ ζητα αναλυση λογαριασμου γιατι δε προκυπτουν απο τις ημερομηνιες τελη απενεργοποιησης.

panagism
25-02-10, 00:50
αυτοι μου λενε οτι μεταφερθηκε μονο το ενα νουμερο κ το αλο το πληρωνω...ειναι ποτε δυνατον να πληρωνω αριθμο που δεν παρεχει υπηρεσιες?

medousa
25-02-10, 01:03
Οταν κανεις φορητοτητα μεταφερεις το βρογχο σου, δεν ισχυει να μεταφερεις μονο μια απο τις 2 γραμμες του ιδιου βρογχου.. ΜΙλησε παλι με Hol να στο εξηγησουν καλυτερα.

panagism
25-02-10, 01:09
μιλησα με χολ κ τους το ειπα οτι δεν μπορει να ερχονται λογαριασμοι και χολ k forthnet με τον ιδιο βρογχο!μου λεει οτι πληρωνω το νουμερο που εχει μεινει πισω κ αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να απο τη στιγμη που η τηλεφωνια ειναι voip και χρησιμοποιει ενα βρογχο να μεινει το ενα νουμερο πισω..αφο απο τη στιγμη που δεν εχω ιντερνετ καθως εχει γινει η φορητοτητα δεν εχω αναγκαστηκα κ τηλεφωνο!οι λογαριασμοι ομως τρεχουν..εχω στειλει φαξ ακυρωσης κ περιμενω...θα ακυρωθει το νουμερο η θα μου πουν να πληρωσω και τους λογαρασμουσ?

medousa
25-02-10, 12:46
Αυτος που σου το ειπε αυτο δεν ηξερε τι ελεγε, να μιλησεις κ με αλλο υπαλληλο. Δε θα πληρωσεις απο τοτε που εγινε η διακοπη κ μετα.

panagism
02-03-10, 17:46
εχω στειλει π λετε το φαξ για ΑΚΥΡΩΣΗ κ με ενημερωσαν οτι πρεπει να το ξαναστειλω γραφοντας ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥ...μηπως παιζει τπτ περιεργο?θα το ξαναστειλω...

terko
02-03-10, 20:44
Από τα λεγόμενα σου αντιλαμβάνομαι πως στη Hol είχες το Dplay με δύο Voip αριθμούς.

Υπολόγισε μέχρι την ημερομηνία μεταφοράς σου στη Forthenet (13-11-2009), τι "Συνδρομές" πρέπει να πληρώσεις (αν η συνδρομή σου πχ ήταν από 5 του κάθε μηνός έως 4 του επομένου, τότε θα ήταν από 5-11-09 έως 13-11-09 = 9 ημέρες x 39.90 πάγιο μηνός / 30 ημέρες του μήνα = 11.97 ευρώ).

Ελεγξε επίσης από την ανάλυση κλήσεων τις τυχόν επιπλέον χρεώσεις από κλήσεις προς ειδικούς αριθμούς εσωτερικού και εξωτερικού, που ούτως ή άλλως φαίνονται στο λογαριασμό καθώς επίσης και σε κινητά που έχουν γίνει μέχρι αυτήν την ημερομηνία (13-11-09). Πολλαπλασιάζεις αυτό το ποσό με το 19% ΦΠΑ, το αθροίζεις με το παραπάνω και βρίσκεις το τελικό ποσό που χρωστάς.

Προσοχή, επειδή οι κλήσεις προς κινητά δεν είναι απεριόριστες, αλλά μόνο 60 λεπτά σε διάρκεια 30 ημερών, πρέπει να υπολογίσεις πόσο χρόνο δικαιούσαι δωρεάν στο διάστημα που έκανες χρήση της τηλεφωνίας, δηλαδή από την ημερομηνία (που αναγράφεται στο λογαριασμό) "Χρήση τηλεφωνίας" μέχρι την ημερομηνία μεταφοράς σου (13-11-09), ο επιπλέον χρόνος που ενδεχομένως προκύψει, χρεώνεται σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της εταιρείας. Το αναφέρω αυτό γιατί αφού σε θεωρούν ακόμη πελάτη τους, ίσως και λογικό άλλωστε είναι, να μην έχουν υπολογίσει αυτή τη μικρή λεπτομέρεια.

Εφόσον κάνεις τα παραπάνω, τότε τους στέλνεις με Fax και Email μία αναφορά, στην οποία τους παραθέτεις αυτά αναλυτικά και ότι αποδέχεσαι πως το ποσό της οφειλής είναι αυτό και μόνο αυτό. Τους τονίζεις επίσης ότι σε περίπτωση που δεν σου απαντήσουν και ο επόμενος λογαριασμός που θα λάβεις δεν έχει το σωστό ποσό οφειλής σου, θα προχωρήσεις στην καταβολή εξόφλησης μόνο αυτού του ποσού.

Δεν τους στέλνεις τίποτα παραπάνω γιατί όλα αυτά που σου έχουν αραδιάσει μέχρι τώρα είναι κοινώς μπαρούφες, απλά περιμένεις την απάντησή τους ή τον επόμενο λογαριασμό.

Φυσικά εννοείται ότι κρατάς το Fax και την απόδειξη αποστολής του καθώς και το Email στον υπολογιστή σου.

panagism
03-03-10, 01:56
Από τα λεγόμενα σου αντιλαμβάνομαι πως στη Hol είχες το Dplay με δύο Voip αριθμούς.

Υπολόγισε μέχρι την ημερομηνία μεταφοράς σου στη Forthenet (13-11-2009), τι "Συνδρομές" πρέπει να πληρώσεις (αν η συνδρομή σου πχ ήταν από 5 του κάθε μηνός έως 4 του επομένου, τότε θα ήταν από 5-11-09 έως 13-11-09 = 9 ημέρες x 39.90 πάγιο μηνός / 30 ημέρες του μήνα = 11.97 ευρώ).

Ελεγξε επίσης από την ανάλυση κλήσεων τις τυχόν επιπλέον χρεώσεις από κλήσεις προς ειδικούς αριθμούς εσωτερικού και εξωτερικού, που ούτως ή άλλως φαίνονται στο λογαριασμό καθώς επίσης και σε κινητά που έχουν γίνει μέχρι αυτήν την ημερομηνία (13-11-09). Πολλαπλασιάζεις αυτό το ποσό με το 19% ΦΠΑ, το αθροίζεις με το παραπάνω και βρίσκεις το τελικό ποσό που χρωστάς.

Προσοχή, επειδή οι κλήσεις προς κινητά δεν είναι απεριόριστες, αλλά μόνο 60 λεπτά σε διάρκεια 30 ημερών, πρέπει να υπολογίσεις πόσο χρόνο δικαιούσαι δωρεάν στο διάστημα που έκανες χρήση της τηλεφωνίας, δηλαδή από την ημερομηνία (που αναγράφεται στο λογαριασμό) "Χρήση τηλεφωνίας" μέχρι την ημερομηνία μεταφοράς σου (13-11-09), ο επιπλέον χρόνος που ενδεχομένως προκύψει, χρεώνεται σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της εταιρείας. Το αναφέρω αυτό γιατί αφού σε θεωρούν ακόμη πελάτη τους, ίσως και λογικό άλλωστε είναι, να μην έχουν υπολογίσει αυτή τη μικρή λεπτομέρεια.

Εφόσον κάνεις τα παραπάνω, τότε τους στέλνεις με Fax και Email μία αναφορά, στην οποία τους παραθέτεις αυτά αναλυτικά και ότι αποδέχεσαι πως το ποσό της οφειλής είναι αυτό και μόνο αυτό. Τους τονίζεις επίσης ότι σε περίπτωση που δεν σου απαντήσουν και ο επόμενος λογαριασμός που θα λάβεις δεν έχει το σωστό ποσό οφειλής σου, θα προχωρήσεις στην καταβολή εξόφλησης μόνο αυτού του ποσού.

Δεν τους στέλνεις τίποτα παραπάνω γιατί όλα αυτά που σου έχουν αραδιάσει μέχρι τώρα είναι κοινώς μπαρούφες, απλά περιμένεις την απάντησή τους ή τον επόμενο λογαριασμό.

Φυσικά εννοείται ότι κρατάς το Fax και την απόδειξη αποστολής του καθώς και το Email στον υπολογιστή σου.

ακριβως καλα αντιλαμβανεσαι!κλησεις δεν εχω κανει ποτε καθως δεν χρησιμοιπω το τηλεφωνο καθολου μονο για ιντερνετ το ειχα..εκατσα κ υπολογισα το ποσο που αφειλω συμφωνα με τις μερες.και θα στειλω και φαξ και μαιλ

terko
03-03-10, 01:58
Είσαι πρώτος :oneup::oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.