PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 536 και DC++



ant_vass
14-04-06, 12:39
Συγνώμη αν έχει ξαναγραφτεί αλλά όσο κι αν αναζήτησα δεν βρήκα κάποια ανάλογη απάντηση.
Απέκτησα το 536 και δυστυχώς οι ρυθμίσεις για να γίνεις active δεν είναι τόσο απλές όσο του 530.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει στο τί πρέπει να βάλω στο Game or Application Definition ώστε να γίνω active?

Ευχαριστώ θερμά...

kadronarxis
14-04-06, 15:51
ότι γράφει για το αζουρέους και το μουλάρι, απλά εσύ θα βάλεις και για tcp και για udp τον αριθμό 1413.
βέβαια μπορείς να το αλλάξεις και από τα preferences του dc++, σε ότι αριθμό θέλεις.

yiannis_1
14-04-06, 19:10
kadronarxis
Και εγω μόλις πήρα το 585i και εχω πρόβλημα με το DC.Αν αφήσω κενό το tab ip (στο Connections Settings) δεν μου φαίρνει αποτελέσματα όταν είμαι active. Oταν γράψω την adress που παίρνει ο router όλα μια χαρά (αλλά κάθε φορά αυτή την δουλειά θα κάνω).Mε το crypto τα άφηνα όλα κενά και δούλευε.:p
Έκλεισα και το firewall αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

kadronarxis
14-04-06, 20:15
yanni, μπορείς να δημιουργήσεις έναν λογαριασμό στο www.dyndns.com, www.no-ip.com και να δίνεις αυτή τη διεύθυνση στο πεδίο του dc++.
Αλλιώς, ΜΗΝ κλείνεις το firewall του 585.
Έλεγξε αν είναι στη θέση standard, και έλεγξε αν το UPnP είναι ενεργοποιημένο στον 585 για το dc++.
Κλείσε ότι software firewalls υπάρχουν στο pc, κάνε πρώτα τον ρούτερ επανεκκίνηση και μετά το pc, και έλα εδώ και γράψε το αποτέλεσμα.

άντε γερά.

yiannis_1
14-04-06, 21:03
Το UPnP είναι on.Αλλά...
Παλεύω ακόμα.
Βλέπεις πρώτος μου router είναι αυτός.
Το hardware firewall on και το norton off για την ώρα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλει να δίνω την ip που είμαι συνδεδεμένος κάθε φορά.
Α και κάτι άλλο.
Στο wireless εχω κλείσει την κρυπτογραφιση και δουλεύει με το laptopi.
Νιώθω λίγο ξεβράκοτος.
Μπορεί να συνδεθεί κάποιος παρά τη θέληση μου:
Θέλω να επιτρέπω μόνο στα pc μου με mac adress filtering αλλά δεν βλέπω κάποια τέτοια επιλογή η μάλλον την βλέπω και δεν καταλαβαίνω πως είναι αυτή...

kadronarxis
14-04-06, 21:10
Κάτι δεν λειτουργεί σωστά στην επικοινωνία υπολογιστή/ρούτερ.
Πιστεύω είναι το UPnP.
Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα threads του forum, και αν δεν βρεις άκρη πήγαινε στη λύση του DynDNS.
Εκεί θα λυθεί το πρόβλημα.

Όσον αφορά το wireless, μέσα στο cd υπάρχει ένας πολύ καλός οδηγός για το σετάρισμα.Μην αφήνεις ανοιχτό το σύστημα, γιατί θα σε χτυπήσουν αλύπητα.

Παράξενο πάντως το wireless κομμάτι των thomson.

apok
14-04-06, 21:28
Αν πας στο wireless δεν έχει μια επιλογή που λέει Wap?
Aν το τσεκάρεις τότε το laptop σου θα δει μια secure σύνδεση.. Αμα επιλέξεις να συνδεθείς εκεί θα σου ζητήσει ένα Wap Key το οποιο αναγράφεται στην κάτω πλευρά του 585

yiannis_1
14-04-06, 21:39
Ευχαριστώ παιδιά θα πειραματιστώ και θα σας πω πάντως σίγουρα το Upnp δεν δουλευει σωστα.
Θα κοιτάξω να δω μήπως εχω κάνει καμια μαλ στα servises και θα ασφαλισω το wireless.

yiannis_1
14-04-06, 23:17
Η επιλογή αυτόματο firewall με upnp αποτυγχάνει παταγωδός.
Πρέπει να εισάγω χειροκίνητα την ip την οποία πέρνω πράγμα πολύ ενοχλητικό.
Αυτά για σήμερα.
Κουράστικα, δεν το παλευω άλλο.

ant_vass
14-04-06, 23:18
ότι γράφει για το αζουρέους και το μουλάρι, απλά εσύ θα βάλεις και για tcp και για udp τον αριθμό 1413.
βέβαια μπορείς να το αλλάξεις και από τα preferences του dc++, σε ότι αριθμό θέλεις.

Ακολούθησα σχεδόν ευλαβικά τη βοήθεια που έγραψες για το συγκεκριμένο μόντεμ.

Σου οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο, την προσπάθεια μα κυρίως για τη διάθεσή σου να με βοηθήσεις.

kadronarxis
15-04-06, 00:21
Να σαι καλά Ναταλία.

yiannis_1
15-04-06, 12:25
Λοιπόν το πρόβλημα με το DC τελικά λύθηκε.
Ξαναρυθμισα απο την αρχή τον router και σε κάποιο σημείο αντί για PPPoATM επέλεξα PPPoEthernet.
Αυτό σε συνδυασμό με την επιλογη του DC++ Firewall με UPnp που βρίσκεται στο Connections Settings (τουλάχιστον εκει το βρήκα στις τελευταίες εκδόσεις του DC) και με το άνοιγμα τον κατάληλλων πορτών με τον τρόπο που αναφέρει ο kadronarxis.
Δοκίμασε το και εσύ Κ.Κ

yiannis_1
15-04-06, 12:43
Κάτι ακόμα. Θέλω να φτιάξω ενα lanaki μεταξύ laptop desktop.
Ρύθμισα την ip στο desktop 192.168.1.1 και 192.168.1.4 στο laptop και την subnet mask και τα gateway-dns όπως προτείνει στον οδηγό του ο kadranarxis.
Φως όμως δεν είδα.
Μετά απο αυτό έτρεξα τον αυτόματο wizzard των XP.
Οι υπολογιστες βλέπουν ο 1 τον άλλο αλλά δεν βλέπουν τα shared folders.
Τι άλλο πρέπει να κάνω;
Το firewall φταίει ή το wep encryption του wireless;

apok
15-04-06, 12:59
εχχμμ.. έχεις αλλάξει την Ip του router? Το 536 και το 585 έχουν αμφότερα 192.168.1.254

yiannis_1
15-04-06, 13:14
Λοιπόν Apok μόλις τώρα μπήκα στο interface toy ρούτερ και είδα δύο ip. Την 192.168.1.254 και μια άλλη που ξεκινούσε απο 10. την οποία και έσβησα.:whip:
Αν έκανα μαλακ πες το.

apok
15-04-06, 13:20
10.0.0.χ ήταν Ip. Λογικά δεν έκανες τίποτα κακο.. εκει μπορείς να προσθέσεις Ip και subnet για να " ακούει " και σε άλλες Ip ( π.χ αν έχεις ένα subnet και θες να βάλεις wan Ip )

yiannis_1
15-04-06, 13:29
Λοιπόν ακου να σου πω τη θέλω να κάνω.Θέλω να εχω ip στον ρουτερ την 192.168.0.1.
Γιατί; Επειδή στο γραφείο το Laptot μπαίνει στο internet μέσω microsoft ics και δεν μπορεί να ρυθμιστεί σε ip διαφορετική απο αυτήν.
Μην αλλάζω κάθε φορά τα settings.
Αλήθεια τη κόλλημα αυτό της Thomson με την 192.168.1.254
Ο τυχερός τους αριθμός είναι???

yiannis_1
15-04-06, 13:43
ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ SHARED FOLDERS!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω.

kadronarxis
15-04-06, 19:34
Για να μπορέσεις να βλέπεις τα folders διάφορων H/Y στο δίκτυο, θα πρέπει να τρέξεις τη δημιουργία τοπικού δικτύου στον καθένα, και να μοιράσεις(sharing) κάποιον από τους πόρους του συστήματος(σκληρός δίσκος ή dvd-rw ή φάκελος "εικόνες" κλπ).

Το laptop σου γιατί μπαίνει μέσω microsoft ics και όχι απευθείας από τον ρούτερ(ή έστω μέσω κάποιου switch?).

K.K, ίσως κάποιες πόρτες δεν έχεις ανοίξει σωστά.
Είσαι passive mode στο dc++ ή active mοde?
1,5 χρόνο που χρησιμοποιούσα dc++, είχα φτιάξει έναν λογαριασμό στο no-ip.com και έπαιρνε το πρόγραμμα από εκεί την εκάστοτε ip διεύθυνση που είχα.

άντε γερά.

Εξακριβώστε ότι το 536 τρέχει την έκδοση 5.4.0.14.
Αυτή η έκδοση είναι εξακριβωμένη ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σε p2p προγράμματα.

yiannis_1
15-04-06, 22:25
Το δικό μου τρέχει την 5.3.3.4.
Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να κάνω firmaware upgrade απο τωρα.
Για το δίκτυο με το Speedtouch πιστευω ότι θα τα κατεφέρω θέμα χρόνου είναι.
Ξήλωσα και το Nis για το kaspersky και συνεχίζω τις δοκιμές.
Στο γραφείο έχω εναν υπολογιστή που συνδέται στο internet με ενα αξιοπρεπέστατο sagem 800 και εναν wireless router Neatgear το οποίο όμως δεν έχει rj11 αλλά μόνο rj45 και γιαυτό το έχω περιορίσει να δουλεύει ως hub και να δίνει απλα αύρματο internet στο φορητό.
Οπότε το ics μοιράζει το internet έχει standar ip 192.168.0.1 τα deskop 3 στον αριθμό εχουν ip 192.168.0.2 και 192.168.0.3 (αυτό με το ιντερνετ έχει αυτή που παίρνει απο το ics) και το λαπτοπ έχει την 192.168.0.4 και φυσικά εχουν gateway την ip του ics(δεν θυμάμε το wireless του φορητού αν έχει gateway την ip του netgear την οποία έχω ρυθμίσει σε 192.168.0.100)
Με το setup αυτό όλα δουλεύουν οπότε δεν έχω λόγο να αλλάξω κάτι.
Θα βόλευε και στο σπίτι να εχω τις ίδιες ρυθμίσεις ώστε να μην χρειάζεται να τις αλλάζω συνεχώς όταν παίρνω το φορητό στο σπίτι.

yiannis_1
15-04-06, 22:33
Και κάτι τελευταίο έχω απενεργοποιήσει το Qos των windows πιστεύοντας ότι το speedtouch έχει τέτοιο χαρακτηριστικό ενσωματωμένο.Δεν εχω βρεί όμως κάποιο tab στο interface του ρουτερ σε σχεση με Qos. Το Qos των windows να το αφήσω κλειστό ή να το ξανανοίξω;

kadronarxis
16-04-06, 01:22
άν έχεις pstn 536, πήγαινε εδώ:

http://speedtouch.m8s-rates.com/files/routers/536/RELEASE%205.4.0/Software/

και μέσα από το web interface του 536, κάνε upload το αρχείο ΖΖTVAA5.40E

Έτσι θα έχεις την έκδοση 5.4.0.14

Για να έχεις την διεύθυνση 192.168.1.1 στον ρούτερ, θα πρέπει να πας στο Home Network/Interfaces/Local network και πάνω δεξιά Configure.
Εκεί θα μπορέσεις να αλλάξεις την 192.168.1.254.

kadronarxis
16-04-06, 01:23
Μην πειράζεις ότι ναναι.
Το QOS των windows, καλό είναι να μην το πειράξεις...

yiannis_1
16-04-06, 10:58
Δεν εχω το 536 το 585 εχω.Για την ακρίβεια το 585i.
Οπότε μάλλον δεν είμαι για upgrade ακόμα.
Ασε μην έχουμε άλλα πριν κανα δίμηνο πήγα να χάσω ενα DIVX player απο flasharisma.
Ούτε τρείς μέρες δεν τον εχω.
Χαίρομαι πάντως που βλέπω πως είσαι fan της σειράς speedtouch και απο ότι βλέπω υπάρχει και πολύ πράγμα στο forum για αυτά!

kadronarxis
16-04-06, 11:05
Για isdn 585i, θα πρέπει να ψάξεις λίγο για firmware.
Για pstn υπάρχουν και στο περίπτερο που λέμε, αλλά για isdn θα πρέπει να δεις μέσω google.
Ετοιμάζω ένα thread με όλα τα firmwares, και οδηγίες για firmware updaters!

yiannis_1
16-04-06, 11:19
Εχω βρεί μέχρι στιγμής αυτό ZZQIAA5.40E.bin.
Πρέπει να κάνει για το δικό μου.
Φοβάμαι όμως μην είναι στα γερμανικά.

kadronarxis
16-04-06, 11:26
Δεν υπάρχει γερμανικό firmware.
Υπάρχει η αγγλική έκδοση, και η international.
Στην αγγλία έχουν vp 0 vc 35 και το αντίστοιχο firmware είναι κλειδωμένο εκεί.
Στο international firmware δίνεις ότι αριθμούς θέλεις στα vp vc , και σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ποια η γλώσσα επικοινωνίας router-χρήστη(αγγλικά, γαλλικά, κλπ).

Πριν πειραματιστείς με οτιδήποτε, να έχεις το αρχικό firmware, κάπου σε αρχείο, έτοιμο στον υπολογιστή σου.

yiannis_1
16-04-06, 11:35
Μόλις αναβάθμισα 5.4.0.14 λέει τώρα.
10 λεπτα έκανε το γαμη....

yiannis_1
16-04-06, 11:39
Το αστείο είναι πως μου κράτησες όλες τις ρυθμίσεις και ούτε έκλεισα το firewall απο πριν...
Και παρέμεινε το firewall ανοιχτό μετά.
Ίσως επειδή κατέβασα πρώτα το bin στο σκληρό και το εγκατέστησα με τον wizzard (SpeedTouch_upgrade_wizard_R4421.zip)

kadronarxis
16-04-06, 11:57
Ωραία....βλέπεις διαφορά;

yiannis_1
16-04-06, 12:32
Εμφανή διαφορά όχι.Απλά μιας και παίρνω οδηγίες απο άτομα με αυτό το firmware θεώρησα πως για λόγους συμβατότητας καλό θα ταν να το εχω και εγω περασμένο.Τα στατιστικά της γραμμής μεταβλήθηκαν ελάχιστα μεταβολη της ταξης του 1% output power μειώθηκε to line atenuation αυξήθηκε:( κατά 0,4
Αυτά.
Το Lan δεν εχω στήσει ακόμα και σπάζομαι.
Όταν τρεχω τον wizzard δημιουργήτε μια bridged connection στο φορητό στην οποία δεν ξέρω τι κάνω ακριβώς.Τι ip να βάλω αν πρέπει να το αφήσω στο auto κτλ.

kadronarxis
16-04-06, 12:40
Δώσε στον κάθε Η/Υ μια fix ip διεύθυνση.
Τουλάχιστον αυτό πρέπει να κάνεις για να παίζουν και τα μουλάρια και το αρουρέους.

Πρέπει να στήσεις το lan, κατά τη γνώμη μου.Λύσεις όπως internet connection sharing δεν είναι καλές.

edit: όταν το output power πεφτει, αυτό είναι καλό.Δεν ζορίζεται το ρούτερ να κρατήσει γραμμή.
Κάθε φορά βέβαια που κάνεις επανεκκίνηση, ΊΣΩΣ αλλάζουν λιγάκι τα στατιστικά.

yiannis_1
16-04-06, 13:12
Ok φίλε Thanks

yiannis_1
16-04-06, 16:24
Το πρόβλημα με το δίκτυο λύθηκε.
Τώρα όλα δουλεύουν όπως πρέπει.:D
Δεν ήταν τελικά προβλημα του router.Κάτι είχε πειραχθεί στην registry (restrictanonymous) απο κάποιο antivirus και δεν με άφηνε να κάνω access τα shared folder μου.

kadronarxis
16-04-06, 21:11
:up:πρόσεχε το ρούτερ γιατί είναι καταπληκτικό!!!!

yiannis_1
17-04-06, 01:17
Αφού δουλεύει τόσο απροβλημάτιστα και μαθαίνεται τόσο εύκολα είναι καλό.
Αν βάλεις μέσα και την τιμή του (το 575 ήταν με διαφορά 30 ευρό το φθηνότερο wireless router που βρήκα) είναι super!!!
Οχι απλά θα το προσέχω σε θρόνο θα το εχω όσο πηγαίνει έτσι.
Διάβαζα ως τώρα το forum για το router της microcom (έψαχνα για κάτι φθηνό η δυνατόν τζάμπα) και μου φαινόταν τόσο πολύπλοκο (upgrades με unofficial firmware και άνοιγμα του router για να το αναβαθμίσεις...:stunned: )που είχα πάθει έρωτα με τa crypto-sagem usb modem...
Πάρα ταύτα για απλούς περιστασιακούς χρήστες πιστεύω πως τα usb modem είναι απείρως καλύτερα ή μάλλον απείρως απλούστερα.
Πρέπει να είμαι ο μόνος στο forum που πρότυνα σε φίλο να μην πάρει πακέτο με router αλλα με απλό μοντεμάκι.
Αφού δεν του αρέσει να παιδεύεται, linux δεν θα βάλει, δικτυο δε θα φτιάξει γιατί να μπερδέυεται με port forward και ρυθμίσεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.