PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φοιτητικό internet...



zeik
24-02-10, 01:30
Καλησπέρα σας και από εμένα...
Έχω βάλει (δυστυχώς) φοιτητικό internet,Δίοδος,με του ΟΤΕ το conn-x στα 8mbps..
Μου δώσανε για μόντεμ το Baudtec (ενσύρματο) για το οποίο δεν έχω ακούσει και τις καλύτερες κριτικές.
Λοιπόν,έγινε η ενεργοποίηση,όλα καλά,έχω και τηλεφωνική γραμμή που δουλεύει ρολόι.
Αλλά...δεν συνδέεται στο internet με τίποτα.Την σύνδεση την είχα κάνει από Οκτώβρη,ήδη είχα συναντήσει κάποια προβλήματα από τότε (έκανε αποσύνδεση και σύνδεση σε τυχαίες ώρες) ωστόσο αυτό σταμάτησε μέχρι τον Δεκέμβρη όταν μου είπε ένα παιδί κάποιες ρυθμίσεις για το μόντεμ.Όλα καλά μέχρι εδώ.Τον Ιανουάριο λοιπόν,μετά τις γιορτές όταν επέστρεψα πάλι στην πόλη που σπουδάζω,στα Ιωάννινα (είχα κλείσει τον γενικό και έτσι δεν τροφοδοτούνταν τίποτα),το μόντεμ δεν ξανασυνδέθηκε στο ίντερνετ...Δεν ξέρω τι φταίει..του έκανα πολλές φορές reset,πήρα το 1242,μου είπαν να δηλώσω βλάβη,πήρα το 121,δήλωσα βλάβη,την επόμενη μέρα με πήραν από το 121 και μου έκαναν τηλεφωνικό έλεγχο,δεν βρήκαν τίποτα και με παρέπεμψαν στο 801 11 35 555 και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις φοιτητικές συνδέσεις ή με τους κωδικούς.
Τέλος πάντων πήρα και εκεί αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Χθες ξαναπήρα στο 121 για να ξαναδηλώσω βλάβη γιατί δεν ξέρω τι φταίει...Στα logs του modem που κοίταξα,δεν μπορεί να συγχρονιστεί με τον server,δεν παίρνει ping.
Κλασσικά λοιπόν,με πήραν πίσω από το 121 μου έκαναν τηλεφωνικό έλεγχο (ξέρετε,τον default κωδικό,μου είπαν να βάλω και αν φορτώνει η σελίδα http://my.otenet.gr/ - και φόρτωνε) οπότε μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός και να ξαναπάρω το 801 11 35 555 ίσως φταίει ο κωδικός μου.Ε ξαναπαίρνω και εκεί,άλλαξα τον κωδικό αλλά πάλι τίποτα.Στο μεταξύ είχα αλλάξει το μόντεμ της Baudtec,σε router (της Baudtec πάλι) ωστόσο δεν συνδεόταν με τίποτα.Ενώ δεν είχε πρόβλημα η γραμμή μου η τηλεφωνική,ενώ είχα βάλει τους κωδικούς μου σωστά (τους είχα τσεκάρει πολλές φορές),ενώ με τους default κωδικούς (otenet@otenet.gr και password otenet αν θυμάμαι καλά) μου φόρτωνε την σελίδα http://my.otenet.gr/ ,όποτε όμως έβαζα το δικό μου όνομα χρήστη και κωδικό πάντα ήταν σε τοπική σύνδεση (αυτό το λαμπάκι του internet δεν άναβε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ).Έλεγξα ακόμα και το καλώδιο της γραμμής,μήπως έχει βγει κατά λάθος,αλλά όλα μια χαρά φαίνονται...
Διαφωτίστε με σας παρακαλώ.

ΥΓ : Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ρούτερ ή το μόντεμ μου ? Σημειώνω ότι με το ρούτερ (που είναι ίδιας μάρκας με το μόντεμ,της Baudtec είναι),που το πήρα τον Ιανουάριο όπου δεν συνδεόμουν ίντερνετ,συνέχισε να μην συνδέεται καθόλου μετά τον Δεκέμβρη,ενώ με το μόντεμ συνδεόμουν μόνο με USB και καθόλου με Ethernet..Μήπως με κάποιο firmware update να λυθεί το πρόβλημα?Ή έστω με αγορά καινούριου router άλλης μάρκας (Thomson σκέφτομαι ότι θα ήταν μια χαρά)

ΥΓ : Μπορεί να φταίει σε κάτι το laptop μου,ή τέλος πάντων,το πρόβλημα να είναι δικό μου και όχι του ΟΤΕ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που αφιερώσατε:)

billybiros
24-02-10, 04:08
Μάλλον τους κωδικούς δεν περνάς σωστά (username & password) ή έχουν παραμείνει οι dns της otenet στο pc σου (αλλά και πάλι το λαμπάκι του internet θα άναβε πράσινο).

Δοκίμασε αν μπαίνει εδώ http://209.85.129.99 (αν μπαίνει τότε είναι θέμα dns).

Από τη στιγμή που παίρνει ip με το otenet δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε στο modem ούτε φυσικά στη γραμμή σου. Το ότι δεν συνδέεσαι είναι καθαρά θέμα authentication και κατά συνέπεια κωδικών.

Δοκίμασε να βάλεις και στο encapsulation την επιλογή PPPoA - vc mux (δεν χάνεις τίποτα) και αν δεν δουλέψει ξαναγύρνα το όπως ήταν, αλλά κατά 99% είναι λάθος οι κωδικοί σου. Ξανακάλεσε στην otenet και τσέκαρε τους γράμμα - γράμμα και το username & το password (είναι πολύ εύκολο και το πιο σύνηθες να ξεφύγει κάτι).

Y/Γ οι κωδικοί σου πρέπει να περαστούν απο το interface του router και όχι απο το cd (δεν δουλεύει το cd του router με τα φοιτητικά).

zeik
24-02-10, 06:11
Μάλλον τους κωδικούς δεν περνάς σωστά (username & password) ή έχουν παραμείνει οι dns της otenet στο pc σου (αλλά και πάλι το λαμπάκι του internet θα άναβε πράσινο).

Δοκίμασε αν μπαίνει εδώ http://209.85.129.99 (αν μπαίνει τότε είναι θέμα dns).

Από τη στιγμή που παίρνει ip με το otenet δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε στο modem ούτε φυσικά στη γραμμή σου. Το ότι δεν συνδέεσαι είναι καθαρά θέμα authentication και κατά συνέπεια κωδικών.

Δοκίμασε να βάλεις και στο encapsulation την επιλογή PPPoA - vc mux (δεν χάνεις τίποτα) και αν δεν δουλέψει ξαναγύρνα το όπως ήταν, αλλά κατά 99% είναι λάθος οι κωδικοί σου. Ξανακάλεσε στην otenet και τσέκαρε τους γράμμα - γράμμα και το username & το password (είναι πολύ εύκολο και το πιο σύνηθες να ξεφύγει κάτι).

Y/Γ οι κωδικοί σου πρέπει να περαστούν απο το interface του router και όχι απο το cd (δεν δουλεύει το cd του router με τα φοιτητικά).
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δοκίμασα την επιλογή PPPoA - vc mux,ωστόσο δεν δούλεψε..Τώρα σχετικά με το όνομα και κωδικό χρήστη,δεν νομίζω να έχω κάνει λάθος,αλλιώς δεν νομίζω να συνδεόταν και να αποσυνδεόταν στο ίντερνετ,αλλά πιστεύω ότι θα έμενε στην τοπική σύνδεση.Ωστόσο,θα ξαναπάρω τηλέφωνο για να τσεκάρω τα στοιχεία..Το όνομα χρήστη και στον κωδικό το είχα βάλει από το interface του μόντεμ,αφού από το cd,μου εμφάνιζε σφάλματα..

Σχετικά με αυτό το λινκ που έδωσες,το http://209.85.129.99 ,δεν μπορώ να μπω όχι,αύριο θα πάρω λοιπόν να τσεκάρω τα στοιχεία,αν όμως είναι σωστά τι άλλο θα μπορούσε να φταίει?
Επίσης τι εννοείς ότι έχουν παραμείνει οι dns της Otenet στο pc μου?

Επίσης ,να, κάποια logs από το μόντεμ μου,για να δώσω και μια ιδέα..


1/1/2000 0:0:7> No DNS server available
1/1/2000 0:0:8> Last errorlog repeat 10 Times
1/1/2000 0:0:8> adjTimeTask fail: no server available
1/1/2000 0:0:8> adjtime task pause 60 seconds
1/1/2000 0:0:8> No DNS server available
1/1/2000 0:0:8> adjTimeTask fail: wrong domain name
1/1/2000 0:0:8> No DNS server available
1/1/2000 0:0:8> Last errorlog repeat 10 Times
1/1/2000 0:0:8> adjTimeTask fail: no server available
1/1/2000 0:0:8> adjtime task pause 60 seconds
1/1/2000 0:0:8> No DNS server available
1/1/2000 0:0:8> adjTimeTask fail: wrong domain name
1/1/2000 0:0:8> No DNS server available
1/1/2000 0:0:8> Last errorlog repeat 10 Times
1/1/2000 0:0:8> adjTimeTask fail: no server available
1/1/2000 0:0:8> adjtime task pause 1 day
1/1/2000 0:0:9> netMakeChannDial: err=-3001 rn_p=804bad8c
1/1/2000 0:0:22> Last errorlog repeat 1 Times
1/1/2000 0:0:25> MPOA Link Up
1/1/2000 0:0:26> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804bad8c


Ευχαριστώ για την ανταπόκριση..

zeik
25-02-10, 22:25
Γεια σας και πάλι.Σήμερα πήγα αγόρασα ένα ρούτερ που να την παλεύει και πήρα το THOMSON της σειράς TG585 V7 ...
Έβαλα κανονικά και προσεκτικά τα στοιχεία μου,τα τριπλοτσέκαρα και άναβαν όλα τα κουμπάκια εκτός αυτό του internet.Από ότι έχω υποψιαστεί χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν είμαι και σχετικός με αυτές τις τεχνικές δραστηριότητες,είναι ότι βάζω σωστά τα στοιχεία μου,αλλά για κάποιο λόγο δεν συνδέεται στο internet.Σαν δηλαδή να με μπλοκάρει ο server από το να συνδεθώ, ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων...

Καμιά ιδέα?

Επίσης,αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει το από πάνω (είπα είμαι λίγο άσχετος με αυτά) πως να το πω στον πΟΤΕ?
Σε ποιο νούμερο να πάρω και τι ακριβώς να εξηγήσω?

vaggoulas
25-02-10, 23:11
Αφού με το otenet@otenet.gr συνδέεται σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή.
Το username έχει σίγουρα την σωστή μορφή που απαιτεί το φοιτητικό adsl?

zeik
25-02-10, 23:18
Αφού με το otenet@otenet.gr συνδέεται σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή.
Το username έχει σίγουρα την σωστή μορφή που απαιτεί το φοιτητικό adsl?

Ναι, είναι το username@otenet.edudsl.gr

αλλά δεν γίνεται τίποτα..ξέρεις μήπως ισχύει αυτό που είπα παραπάνω? Εννοώ υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο ή γενικά,υπάρχει περίπτωση να υπάρχει γενικά τέτοιο πρόβλημα?

vaggoulas
25-02-10, 23:57
Ναι, είναι το username@otenet.edudsl.gr

αλλά δεν γίνεται τίποτα..ξέρεις μήπως ισχύει αυτό που είπα παραπάνω? Εννοώ υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο ή γενικά,υπάρχει περίπτωση να υπάρχει γενικά τέτοιο πρόβλημα?
Από otenet τι σου είπαν?Είδαν προσπάθειες για login από το username σου?
Σίγουρα δεν υπάρχει φραγή έτσι?

zeik
26-02-10, 00:00
Από otenet τι σου είπαν?Είδαν προσπάθειες για login από το username σου?
Σίγουρα δεν υπάρχει φραγή έτσι?

Από ΟΤΕΝΕΤ,είχαν προσπαθήσει οι ίδιοι απ'ότι κατάλαβα να συνδεθούν με τα στοιχεία μου και συνδέονταν κανονικά,εγώ όμως δεν μπορούσα.
Τι εννοείς να υπάρχει φραγή? Να μη με μπλοκάρουν ή κάτι τέτοιο?
Δεν ξέρω,πως μπορώ να μάθω?

vaggoulas
26-02-10, 00:09
Από ΟΤΕΝΕΤ,είχαν προσπαθήσει οι ίδιοι απ'ότι κατάλαβα να συνδεθούν με τα στοιχεία μου και συνδέονταν κανονικά,εγώ όμως δεν μπορούσα.
Τι εννοείς να υπάρχει φραγή? Να μη με μπλοκάρουν ή κάτι τέτοιο?
Δεν ξέρω,πως μπορώ να μάθω?
Για την φραγή θα μιλήσεις με τον πάροχό σου.
Μίλα πάλι με την otenet και ρώτα αν βλέπουν αποτυχημένα login για το username σου.Αν βλέπουν τότε βάζεις λάθος password.Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

zeik
26-02-10, 00:42
Για την φραγή θα μιλήσεις με τον πάροχό σου.
Μίλα πάλι με την otenet και ρώτα αν βλέπουν αποτυχημένα login για το username σου.Αν βλέπουν τότε βάζεις λάθος password.Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Μάλιστα,οπότε δεν βλέπω τίποτα άλλο από τη φραγή που λες,γιατί τον κωδικό τον άλλαξα πρόσφατα πριν 1-2 μέρες για τον λόγο που ανέφερες,ότι ίσως τον πληκτρολογούσα λάθος ή τέλος πάντων να είχε κάτι...
Ξέρεις σε ποιο τηλέφωνο να απευθυνθώ σχετικά με την φραγή?

billybiros
26-02-10, 02:09
Μπες με otenet@otenet και otenet εδώ (https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp) και δοκίμασε να συνδεθείς με τους κωδικούς σου (χωρίς την κατάληξη). Αν δεν συνδέεσαι τότε είναι λάθος oi κωδικοί (user name ή password).

dfourt
26-02-10, 03:55
Μήπως το username πρέπει να είναι της μορφής username.ίδρυμα@otenet.edudsl.gr ?
Σε εμάς στην hol έτσι είναι πάντως.

Πάντως κατά 99% κάνεις λάθος το username ή το password σου.

zeik
26-02-10, 04:13
billybiros,μόλις το τσέκαρα αυτό που είπες και ναι,μπορώ να μπω,μου έχει τις γνωστές επιλογές,για ενεργοποίηση κάμποσων e-mails,καθώς επίσης και για ΑΛΛΑΓΗ κωδικού ή όνομα χρήστη.

dfourt

Ναι και σε εμάς έτσι είναι.Έτσι το βάζω και σε συνδυασμό με το παραπάνω που είπα,βάζω σωστά τα στοιχεία.Μάλλον έπεσα στο 1% ...
Γκαντέμης -____-

dfourt
26-02-10, 04:18
Στο diodos.gsrt.gr (αφού κάνεις Log in) σου εμφανίζει ενεργή τη σύνδεσή σου και σου δίνει το username, το οποίο και χρησιμοποιείς?

Λέω μήπως πχ έχουν περάσει τα χρόνια για τα οποία δικαιούσαι φοιτητικό, και σε έκοψαν από το δίοδος, ενώ ο ΟΤΕ δεν πήρε χαμπάρι...

zeik
26-02-10, 04:26
Στο diodos.gsrt.gr (αφού κάνεις Log in) σου εμφανίζει ενεργή τη σύνδεσή σου και σου δίνει το username, το οποίο και χρησιμοποιείς?

Λέω μήπως πχ έχουν περάσει τα χρόνια για τα οποία δικαιούσαι φοιτητικό, και σε έκοψαν από το δίοδος, ενώ ο ΟΤΕ δεν πήρε χαμπάρι...

Πάω να δοκιμάσω τώρα,αν και δεν νομίζω γιατί τη σύνδεση την έκανα τον Οκτώβρη και από ότι είδα λήγει στις 31 Αυγούστου.


Πάω να τσεκάρω και εκεί...

........Auto merged post: zeik πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ναι,ενεργή είναι και εκεί,δεν παίζει κανένα πρόβλημα με αυτό.

georem
27-02-10, 08:32
Καλημέρα,
Τελικά ακόμη υπάρχει πρόβλημα; Και εγώ που ο αδερφός μου είναι ΑΣΟΕΕ (aueb δηλαδή) συνδέομαι με
username.aueb@otenet.edudsl.gr.
Άσε που για χτες βράδυ από τις 00:00 και δε ξέρω για πόση ώρα είχαν πρόβλημα οι φοιτητικές συνδέσεις. Μέχρι τις 1 που έμεινα ξύπνιος δε μπορούσα με τίποτα να συνδεθώ και όταν κάλεσα το 1242 η πρώτη τους ερώτηση ήταν αν έχω φοιτητικό. Είχε πρόβλημα η Δίοδος χτες και από ότι κατάλαβα είναι συχνό φαινόμενο.

dfourt
27-02-10, 13:20
Καλημέρα,
Τελικά ακόμη υπάρχει πρόβλημα; Και εγώ που ο αδερφός μου είναι ΑΣΟΕΕ (aueb δηλαδή) συνδέομαι με
username.aueb@otenet.edudsl.gr.
Άσε που για χτες βράδυ από τις 00:00 και δε ξέρω για πόση ώρα είχαν πρόβλημα οι φοιτητικές συνδέσεις. Μέχρι τις 1 που έμεινα ξύπνιος δε μπορούσα με τίποτα να συνδεθώ και όταν κάλεσα το 1242 η πρώτη τους ερώτηση ήταν αν έχω φοιτητικό. Είχε πρόβλημα η Δίοδος χτες και από ότι κατάλαβα είναι συχνό φαινόμενο.

Συχνό φαινόμενο στο ΔΙΟΔΟΣ είναι να πέφτει ο DNS που έχουν.Για αυτό χρησιμοποιείστε opendns.Πρέπει να βάλετε τους παρακάτω servers ως DNS στις ρυθμίσεις του ρουτερ 208.67.222.222
208.67.220.220

Εγώ πάντως εκείνη την ώρα είχα κανονικά internet.

Όσο για τον αρχικό φίλο, προτείνω να πάρει τον ΟΤΕ και να δηλώσει ότι το username που του έχουν δώσει είναι λάθος, και να ζητήσει να ξαναδηλώσουν τα στοιχεία του στο ΔΙΟΔΟΣ.
Εναλλακτικά μπορεί να επικοινωνήσει με το helpdesk του ΔΙΟΔΟΣ και να τους αναφέρει το πρόβλημα.

zeik
02-03-10, 18:38
Λοιπόν,ξαναπήρα το 121 και τους είπα τι παίζει και ότι μάλλον δεν φταίω εγώ κι ούτε έχει πρόβλημα η γραμμή μου οπότε κάτι πρέπει να γίνεται με τον πάροχο.Μου είπαν να αφήσω το ρούτερ ανοιχτό 48 ώρες και αν δεν γίνεται να το λύσουν αυτοί μόνοι τους,μου ζήτησαν τηλέφωνο για να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου..Αυτά έγιναν την Παρασκευή που μας πέρασε.Χθες,σκάει τηλέφωνο από 121 και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αυτοί και πράγματι τα στοιχεία που εισήγαγα είναι σωστά,το πρόβλημα το έχει η Δίοδος όπου και με πληροφόρησαν ότι αρχικά πολλές φοιτητικές συνδέσεις είχαν πρόβλημα και οι περισσότερες πλέον δουλεύουν.Έτσι λοιπόν μου είπαν να επικοινωνήσω με τη Δίοδο...Τους ζήτησα τον αριθμό και μου είπαν ότι δεν τον ξέρουν (....οργάνωση για βραβεία).Μου είπαν ωστόσο ότι τα παιδιά στο 801 35 555 θα το ξέρουν και θα μπορούν να επικοινωνήσουν αυτοί..Πήρα λοιπόν σήμερα στον αριθμό αυτό και τους εξήγησα τι παίζει.ΟΥΤΕ αυτοί είχαν τον αριθμό...για πολλοστή φορά έγινε τηλεφωνικός έλεγχος και άλλαξα όνομα χρήστη και κωδικό.Τέλος πάντων...πλήρης απογοήτευση...

Ξέρει κανείς τηλέφωνο σχετικό με το πρόβλημα,το τηλέφωνο της Διόδου ?Κάπου να απευθυνθώ τέλος πάντων.Ή έστω κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα να μου πει πως το έλυσε?


ΥΓ: πΟΤΕ ξανά ΟΤΕ σε φοιτητική σύνδεση.

dfourt
02-03-10, 19:19
Μπες εδώ (http://diodos.gsrt.gr/) και στείλε τους ερώτηση στο helpdesk.
Πες τους και το username σου.

Απορώ που τόσες μέρες δεν έχεις λύσει το πρόβλημα...

Πάντως στη δικιά μου περίπτωση που μου είχαν δώσει λάθος τους κωδικούς, από το helpdesk μου απάντησαν ότι μόνο η HOL, μπορεί να κάνει αλλαγή στον κωδικό.

zeik
02-03-10, 19:21
Μπες εδώ (http://diodos.gsrt.gr/) και στείλε τους ερώτηση στο helpdesk.
Πες τους και το username σου.

Απορώ που τόσες μέρες δεν έχεις λύσει το πρόβλημα...

Πάντως στη δικιά μου περίπτωση που μου είχαν δώσει λάθος τους κωδικούς, από το helpdesk μου απάντησαν ότι μόνο η HOL, μπορεί να κάνει αλλαγή στον κωδικό.

Μάλιστα,ευχαριστώ..Είναι ασφαλές να τους πω τα στοιχεία μου?

dfourt
02-03-10, 20:07
Ε password μην πεις, αλλά αν δεν πεις username πως θα καταλάβουν ποιος είσαι για να βοηθήσουν?

Geocheats2
02-03-10, 20:33
username.eap@otenet.edudsl.gr αυτο ειναι το δικο μου αλλα εγω ειμαι στο εαπ μιπως παιζει κατι με το δικο σου πανεπιστιμιο??

zeik
04-03-10, 19:33
username.eap@otenet.edudsl.gr αυτο ειναι το δικο μου αλλα εγω ειμαι στο εαπ μιπως παιζει κατι με το δικο σου πανεπιστιμιο??

Όχι δεν παίζει πρόβλημα με το πανεπιστήμιο μου κάποιο πρόβλημα απ'όσο ξέρω..

------------------------

Λοιπόν έστειλα πριν κάμποσες μέρες μήνυμα στην Δίοδο και σήμερα απάντησε.Πριν λίγο το είδα και πέταξε το μπαλάκι πάλι στον πΟΤΕ:evil:

Ενώ ο ΟΤΕ μου είχε πει ότι έφταιγε η Δίοδος.Βαρέθηκα την ανοργανωσιά τους.
Έχουνε περάσει 6 μήνες.Αν διακόψω τώρα,λογικά θα πληρώσω.Αλλά το προτιμώ από το να πληρώνω τζάμπα για μία υπηρεσία που ΔΕΝ απολαμβάνω.
Έχω σκοπό να μετακομίσω στην Forthnet που είναι και πιο φθηνά και πιάνει και ωραίες ταχύτητες στην περιοχή μου.Αυτό που θέλω να μάθω,είναι αν μπορώ να κρατήσω τον αριθμό μου αφού διακόψω τη σύνδεση με τον ΟΤΕ.
Βασικά αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γενικά τι πρέπει να κάνω για να πάω Φορθ νετ (αν μπορώ να κρατήσω τον αριθμό μόνο και να κόψω μόνο την σύνδεση,ή τέλος πάντων αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια με τον ΟΤΕ εκτός της διακοπής της φοιτητικής σύνδεσης μου),ενώ το συμβόλαιο με Δίοδο κρατάει ένα χρόνο και πρέπει να περάσουν άλλοι 6 μήνες για να λήξει,θα το εκτιμούσα πολύ.

dfourt
04-03-10, 19:44
Τίποτα! Πας στην forthnet και τα αναλαμβάνει αυτή όλα.Εσύ πρέπει να έχεις κόψει το φοιτητικό μόνο.(και να πληρώσεις κάποια αποζημίωση που δεν έμεινες 1χρόνο.)

Αλλά λογικά θα μπορείς να πεις ότι δεν κατάφεραν να λύσουν το τεχνικό πρόβλημα που υπήρχε και να βγει υπέρ σου το διαζύγιο.(δεν ξέρω όμως πως γίνεται αυτό, ψάξε στο φόρουμ)

Κάνε μια τελευταία προσπάθεια να πάρεις 1242 και να τους πεις ότι υπάρχει πρόβλημα με τους κωδικούς σου, μάλλον δεν τους έχουν δώσει σωστά στο ΔΙΟΔΟΣ.Απαίτησε να επιληφθεί του θέματος κάποιος που να ξέρει.

Α και μην δεχτείς να τσεκάρει κάποιος τεχνικός τη γραμμή σου.Η γραμμή σου δεν έχει τίποτα πες τους, απλά έχεις τον λάθος κωδικό ή αυτοί δεν έχουν περάσει τον σωστό κωδικό στο σύστημα του Δίοδος.

(μου κάνει εντύπωση πάντως που κάποτε δούλευε και ξαφνικά χάλασε...)

(πώς μπαίνεις στο ιντερνετ τόσο καιρό?)

zeik
04-03-10, 19:52
Βασικά έμαθα ότι πρέπει αν διακόψω να πληρώνω πάγια ρε τους φραγκοφονιάδες.
Ρε συ μαζί με τον τυπά από το 121 αλλάξαμε τον κωδικό στο myotenet...
Θα ξαναπάρω,τι να κάνω,στο 1242.
Πάντως από 121 και 801 35 555 δεν έχουν καν τον αριθμό για Δίοδο.Και μάλιστα το 121 μου είπε ότι το έχει μόνο το 801 κλπ.. Και αμφιβάλλω αν ξέρουν και αυτοί,αλλά η προσπάθεια δεν βλάπτει.
Το ξέρω και μένα μου κάνει εντύπωση αυτό το πράγμα,και πιο πολύ εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι αρχικά το μόντεμ συνδεόταν στο ίντερνετ μόνο με USB.Φυσικά συνδεόταν το πολύ για καμιά μέρα.

ΥΓ Σας ευχαριστώ όλους όσοι απαντήσατε,ειδικά εσένα dfourt που ενδιαφέρθηκες αρκετά και με βοήθησες πολύ.Ευχαριστώ πολύ ρε αδερφέ ^.^


Άντε πάω να πάρω τηλεφωνάκι.

billybiros
04-03-10, 20:03
Δοκίμασε να αλλάξεις και user name από το my.otenet (γίνεται μια φορά) ...

... κι αν μπορείς κάνε και το εξής, δώσε τα στοιχεία σου (user name & password) σε κάποιον συμφοιτητή σου και δανείσου για λίγο τα δικά σου. Ακόμα καλύτερα αλλάξτε για λίγο και τα router σας (με τους κωδικούς του καθενός μέσα) και δες αν μπορείτε να συνδεθείτε.

dfourt
04-03-10, 20:10
Υποψιάζομαι ότι αλλάζουν μόνο τον κωδικό στο my.otenet και γενικά στην otenet και δεν ενημερώνεται κάπως το (ΕΔΕΤ)διοδος

Γιατί στο ΔΙΟΔΟΣ είναι που πρακτικά κάνει log in το ρουτερ.(οπότε αν εκεί έχουν παλιό κωδικό και για κάποιον λόγο δεν των ενημέρωσαν απο τον ΟΤΕ, δεν μπορείς να συνδεθείς)

Δοκίμασε να συνδεθείς και με τον κωδικό που είχες την πρώτη φορά που έβαλες ΔΙΟΔΟΣ..(
ξέρω γω, δεν έχω καμιά άλλη ιδέα)

zeik
04-03-10, 20:23
Παιδιά τι άκυρη φάση παίχτηκε μόλις τώρα?
Πήρα τηλέφωνο στο 1242.Εξήγησα στο παιδί αυτά που είπε ο dfourt,κλασσικά μου είπε πάλι να ελέγξουμε τις ρυθμίσεις στο ρούτερ.Του είπα ότι το έχω κάνει αυτό 100 φορές αφού πήρα πολλές φορές τηλέφωνο.Μου είπε ότι μπορεί να έχει η γραμμή μου πρόβλημα.Του είπα ότι ΔΕΝ έχει.Με ρώτησε που το ξέρω.Του είπα ότι μου το είπαν οι ίδιοι από το 121.Μου είπε να βάλω τα στοιχεία της οτενέτ του είπα ότι τα έχω ξαναβάλει πολλές φορές και δεν έγινε τίποτα.Επέμενε,ε και λέω άντε ας το κάνουμε.
Συνδέθηκε αλλά αυτή τη φορά δεν μπορούσε να φορτώσει το myotenet.gr και μου είπε να αλλάξω πάλι κωδικό.Του είπα ότι έχω αλλάξει ήδη 3 φορές,καθώς επίσης και όνομα χρήστη και δεν έγινε κάτι.Μου ζήτησε να του πω τα στοιχεία.Και του τα είπα.Είπε πως είναι σωστά και είπε ότι θα μου αλλάξει αυτός τον κωδικό.Τον άλλαξε,μου είπε να βάλω τον νέο κωδικό με τον λογαριασμό μου και....ως δια μαγείας συνδέθηκα στο ίντερνετ!Μου είπε πως είναι η κλασσική περίπτωση που αναγνωρίζεται λάθος ο κωδικός...Μα 3 φορές τον αναγνώρισε λάθος... ?:S Αυτή τη στιγμή γράφω από την δικιά μου σύνδεση.Επιτέλους :D
Σας ευχαριστώ όλους.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω,είναι αν πιστεύετε πως ενδέχεται να ξαναφάω αποσύνδεση αφού και στο παρελθόν κάτι τέτοιες φρίκες τις έτρωγε το μόντεμ μου όταν θυμόταν να συνδεθεί.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.