PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση ΟΤΕ



onoufriosx
24-02-10, 14:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο Forum, δεν κατέχω πολύ τα τεχνικά θέματα και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Πρόσφατα μετακόμισα στα 500 μέτρα από το προηγούμενο μου σπίτι όπου ήμουν σχετικά ικανοποιημένος και έκανα μεταφορά της σύνδεσης μου (εώς 24 mbs ΟΤΕ).
Ξέρω οτι άλλαξε ο κόμβος από τον οποίο περνάει η γραμμή μου αλλα μου είχαν πει οτι επειδή είμαι πιο κοντά στο τωρινό κόμβο θα έχω ακόμα καλύτερες ταχύτητες από πριν.
Μετά από άπειρα speedtest και downloads λόγω δουλειάς είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος με την ταχύτητα όπου πλέον μου είπαν ότι κλειδώνω στα 12 mbs (και καλά).
Τυχαίνει να κατεβάζω με 20-100 kbs και έχω γίνει αισθητά πιο αργός στη δουλειά μου.
Έφτασα στο σημείο να πάω και από τα γραφεία των τεχνικών και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορούν κάνουν και αν δεν θέλω να πληρώνω τόσα πολλά να αλλάξω σε 8άρα.
ΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ 8ΑΡΑ.....
Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα ή που έχει να μου προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ

ubuntubu
24-02-10, 15:54
Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου και αν θυμάσαι έστω και περίπου και της προηγούμενης γραμμής.
Ποιό ρούτερ έχεις ;

onoufriosx
24-02-10, 16:51
Έχω ασύρματο ADSL2+ Router της Bautec TW269R4 - A2-B2.
Στοιχεία από τη σελίδα του ρουτερ ελπίζω να είναι αυτά

ADSL Firmware Version : FwVer:3.10.25.0_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin : 8.1 10.0 db
Line Attenuation : 21.8 12.9 db
Data Rate : 10007 862 kbps

Της προηγούμενης γραμμής δεν τα θυμάμαι.

Ευχαριστώ

Manos29
24-02-10, 17:46
10Mbit δείχνουν τα στατιστικα αυτα.

Θορυβο βλεπω στη γραμμη σου , με SNR στο 8 δεν γινεται να πας παραπανω απο την ταχυτητα που εχεις τωρα, εκτος και αν βρεις γιατι εχεις τοσο θορυβο.

Λογικα παιζει να εχεις και τιποτε αποσυνδεσεις . ισως στα 9 Mbit να ειναι πιο σταθερη η γραμμη σου

το 21,8 στο Attenuation ειναι πολυ καλό λογικα πρεπει να εισαι 1χλμ απο το κεντρο

@ ADSLgr.com All rights reserved.