PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί των εργασιών στο δίκτυο της hol



Dark-Side
20-02-10, 20:21
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2010 από τις 23:00 έως και την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2010 στις 05:00 το πρωί θα πραγματοποιηθούν τεχνικές εργασίες σε υπηρεσίες του ΟΤΕ.

Οι παραπάνω εργασίες ενδέχεται να προκαλέσουν καθυστερήσεις στην διεθνή κίνηση του internet.

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις περιοχές πραγματοποίησης των εργασιών ή για οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίσετε μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης της hellas online, καλώντας δωρεάν στο 800400 13844. Το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης βρίσκεται στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο.

Πηγή:Hellas On Line (http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=49&la=1)

Νikosanagn
20-02-10, 20:27
Θα βάλουν σκούπα στα dslms μάλλον :p

blackwar
20-02-10, 20:54
χαχαχαχαχα..σωστος..καμια οπτικη θα βαλουν?

medousa
20-02-10, 20:55
χαχαχαχαχα..σωστος..καμια οπτικη θα βαλουν?

Που να την βαλουν δλδ? :p

sdikr
20-02-10, 22:42
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2010 από τις 23:00 έως και την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2010 στις 05:00 το πρωί θα πραγματοποιηθούν τεχνικές εργασίες σε υπηρεσίες του ΟΤΕ.

Οι παραπάνω εργασίες ενδέχεται να προκαλέσουν καθυστερήσεις στην διεθνή κίνηση του internet.

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις περιοχές πραγματοποίησης των εργασιών ή για οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίσετε μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης της hellas online, καλώντας δωρεάν στο 800400 13844. Το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης βρίσκεται στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο.

Πηγή:Hellas On Line (http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=49&la=1)

Τι εργασίες μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ που θα επηρεάσουν το δίκτυο του παρόχου προς το διεθνές internet;

vaggoulas
20-02-10, 22:50
Τι εργασίες μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ που θα επηρεάσουν το δίκτυο του παρόχου προς το διεθνές internet;
Η OteGlobe θα κάνει κάποιες εργασίες και πιθανόν να επηρεαστεί η κίνηση προς το εξωτερικό.
Τώρα στο hol.gr γιατί γράφουν ΟΤΕ :hmm:

sdikr
20-02-10, 22:59
Η OteGlobe θα κάνει κάποιες εργασίες και πιθανόν να επηρεαστεί η κίνηση προς το εξωτερικό.
Τώρα στο hol.gr γιατί γράφουν ΟΤΕ :hmm:

Αν κάνει η oteglobe ναι και εγώ μαζί σου, αλλά λένε οτι θα κάνει ο ΟΤΕ

xmperop1
20-02-10, 23:06
Αν κάνει η oteglobe ναι και εγώ μαζί σου, αλλά λένε οτι θα κάνει ο ΟΤΕ

Προετοιμάζουν το ποιός φταίει.:p

Fragkiskos.K
21-02-10, 06:05
Η OTEglobe θα κάνει. Ε, όμιλος ΟΤΕ είναι. Αν γράψουν OTEglobe το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που θα το διαβάσουν δεν θα το καταλάβουν :p Μην κολλάτε σε λεπτομέρειες! ;)

Dark-Side
21-02-10, 10:25
Αφού η Hol δεν χρησιμοποιεί ΟΤΕGlobe... :what:

valen_gr
21-02-10, 14:56
Εξαρτάται πως το εννοεις... Μπορει να εχει bandwidth απο Verizon, Level 3, αλλα ειναι πανω απο Ινα Otegolobe... Γιαυτο και οταν κανει εργασιες συντηρησης η oteglobe, επιρεαζεται και η HOL.

blackwar
21-02-10, 19:40
Ξερει τι καλωδια ενοικιαζει αυτη η HOL???Δεν φτιαχνουν ενα MULTIglobe για ολες τις εταιριες και να ενοικιαζουν ολοι το δικτυο?

........Auto merged post: blackwar πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Που να την βαλουν δλδ? :p


Θα σου λεγα τωρα αλλα εχε χαρη που υπαρχουν moderator online!!!:p

zombie_wireless
23-02-10, 23:50
Θα κάνει τίποτα καλό...;

lkrgs
24-02-10, 12:41
Μόλις με πήραν πίσω από ΤΥ και ο τεχνικός μου είπε πώς όντως γίνονται κάποιες εργασίες (εγώ μίλησα για γενικά ενώ αυτός για Τούμπα που είναι το dslam) και ότι από αρχές του Μάρτη θα είναι όλα οκ.

Άντε να δούμε, τουλάχιστον να φτιάξουν τα pings γιατί για το άλλο που ήθελα (θα γράψω στο σωστό τόπικ) έφαγα άκυρο και μεγάλο ξενέρωμα.. : (

wesker
24-02-10, 22:00
Λογικά αυτό είναι και η αιτία στο πρόβλημά μου σχετικά με την χαμηλή ταχύτητα upload...

[EDIT] Αφού οι εργασίες τελειώνουν 25/2 γιατί θα δούμε τις αλλαγές αρχές του Μάρτη;

dyrer
25-02-10, 01:39
τι παράπονο έχετε; δεν κατεβάζετε με 30-90 kbs; Οταν είχατε γραμμή pstn ηταν καλύτερα; και με χρονοχρέωση
Ενώ τώρα απολαμβάνουμε τις υπηρεσίες της HOL με μόνο 39.90 το μήνα και εχετε ταχύτητα προ 10ετίας :down:

africa_twin
25-02-10, 10:41
Είδατε καμία διαφορά μετά τις εργασίες; Εγώ μια από τα ίδια!

dyrer
25-02-10, 17:42
Είδατε καμία διαφορά μετά τις εργασίες; Εγώ μια από τα ίδια!
Το αυτό :down:

wesker
25-02-10, 19:27
Kαμία διαφορά στο upload speed μου και τα ping άθλια....

matelas
25-02-10, 19:32
Είπαν για εργασίες, δεν είναι απαραίτητο να έγινε κάποια αναβάθμιση. Άλλωστε κάπου είχα διαβάσει πως η αναβάθμιση θα γίνει τον Μάρτιο σωστά;

DaveMurray
25-02-10, 19:35
ενώ με την "αναβάθμιση" όπως τις προάλλες, θα δείτε διαφορά, χαχαχαχααχαχα :rofl: :p

wesker
25-02-10, 19:37
ενώ με την "αναβάθμιση" όπως τις προάλλες, θα δείτε διαφορά, χαχαχαχααχαχα :rofl: :p

Άσε μας βρε Murray να ονειρευόμαστε.....:lol::lol::lol::lol:

matelas
25-02-10, 20:00
Θα δούμε για 2 μήνες. (και αν) :p

DaveMurray
25-02-10, 20:01
ρε matelas, για ποιούς 2 μήνες λες....; τα προηγούμενα "5gbps" ούτε για μια μέρα δεν έκαναν τπτ :p

χαχαχα, καλά είναι τα όνειρα :p

matelas
25-02-10, 20:07
Τότε είχαν βελτιωθεί τα pings όπως και οι ταχύτητες. Εντάξει δεν ήταν φοβερή βελτίωση αλλά από το τίποτα καλά ήταν.

Το θέμα είναι πως δεν ήταν επαρκείς. Και πιστεύω πως ούτε αυτή η αναβάθμιση θα είναι αρκετή.

Από την άλλη εμάς σκέφτονται, σου λέει αν φτιάξουμε να pings πως θα κάνουν tracert στο kplay.de τα παιδιά! :p

valen_gr
25-02-10, 22:06
Το εαν θα ειναι αρκετη θα το δουμε στην πραξη. Παντως, πρεπει να υπηρξε φοβερη αυξηση στην ζητηση χωρητικοτητας προς το εξωτερικο απο πλευρας χρηστων, γιατι εαν το σκεφτεις μεσα Νοεμβρη επαιζε με 10gbps, και στο τελος του μηνα θα παει στα 20, θα εχει σημειωσει +100% αυξηση σε 3.5 μηνες μεσα! Και σιγουρα μεσα σε αυτο το διαστημα των 3.5 μηνών δεν πηγε +100% αυξηση σε πελατες!

DaveMurray
25-02-10, 23:19
εσύ γιατί λες ότι υπήρχε αύξηση ζήτησης....;

Αφού έμπασε μπόλικους πελάτες, χωρίς να προνοήσει.... Και είμαστε αναγκασμένοι να λουζόμαστε τα λάθη τους.... όταν έχεις πελάτες, συνεχόμενα νέους πελάτες, θα πρέπει να βγάλεις τα καβουράκια από την τσέπη... έφυγε η αρκούδα από το περίπτερο...

valen_gr
25-02-10, 23:33
Γιατι λεω οτι υπηρχε αυξηση ζητησης? πολυ απλα γιατι στο ιδιο χρονικο διαστημα η αυξηση της συνδρομητικης βασης ειναι σιγουρα υποδεεστερη της αυξησης σε χρηση διεθνους bw... εδω μεσα σε 1 και κατι μηνες μπουκωσε παλι οταν πηγε απο τα 10 στα 15... μεσα σε 1 μηνα μολις γεμισαν τα καινουργια 5 gbps.... εγω το βλεπω αυτο σαν αυξυση!

Βεβαια, δεν θυμαμαι τα ακριβη νουμερα, αλλα ειναι γνωστο οτι η κινηση streaming παγκοσμιως ειναι μεγαλυτερη απο την p2p κινηση...τωρα που ολοι, μαζι και ο μεγαλυτερος streaming content παροχος εχουν φυγει απο το SD και ξεκινησανε πολλα σε 720p,1080p κλπ, ακομα και σταθερη θεαση video να ειχαμε, θα ειχαμε αυξηση χρησης bw λογω μεγαλυτερης αναλυσης.
Οταν βλεπω πως σχεδον ενα στα δυο βιντεακια που βλεπω, ειναι 720p και πανω, σιγουρα καταναλωνω πολυ περισσοτερο bw απ'οτι πριν κατι μηνες που η αναλογια ηταν πολυ μικροτερη.
Η αυξηση αυτη επιβαρυνει την διεθνη διασυνδεση καθε Ελληνικου παροχου.

Οταν η κινηση προς το youtube αυξανει λογω υψηλοτερης αναλυσης βιντεο, ειναι λογικο επακολουθο!

Anyway, και πιο απλα να το δεις, εγω πιστευω οτι οταν ενας παροχος σε 3.5 μηνες διπλασιαζει την διασυνδεση του στο εξωτερικο, σιγουρα υπηρξε μεγαλη αυξηση στην απαιτηση bw απο τον κοσμο, που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να δικαιολογηθει απο την αυξηση πελατων. Ποσους νεους πελατες εβαλε σε 3.5 μηνες? 30.000? δεν ξερω! αλλα επι συνολου, το 30.000 ειναι το 10% της συνδρομητικης βασης!

wesker
26-02-10, 03:17
Μίλησα πάλι με την ΤΥ και η απάντηση που πήρα ήταν η ίδια. Υπομονή μεχρι την 1/3....

[EDIT] http://www.speedtest.net/result/729404537.png (http://www.speedtest.net)

Aυτό το απότέλεσμα το πήρα απόψε
Η γραμμή μου είναι 3070/512....

@ ADSLgr.com All rights reserved.