PDA

Επιστροφή στο Forum : Macbook Pro



lordelesar
15-04-06, 10:49
Ήρθαν χθες τα καινούρια 15άρια της apple με core duo. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα... Απίστευτο φινίρισμα, τρομερά λεπτά και ελαφριά και όλες εκείνες οι λεπτομέρειες που κάνουν τα applάκια να ξεχωρίζουν. Όλα τα λεφτά είναι ο καινούριος φορτιστής με το μαγνητικό βύσμα...Το δούλεψα λιγάκι κιόλας, πολύ όμορφη οθόνη αλλά κατά τα άλλα ίδιο με τα παλιότερα powerbooks.
Πολλά λεφτά όμως ρε γμτ, περισσότερα από ένα αντίστοιχο vaio ας πούμε...

Το έχει δει κανείς?

kadronarxis
15-04-06, 10:51
Όπως τα γράφεις lordelesar.
Αλλά η τιμή ξεκινάει από 2000 ευρώ.

Ίσως θα πρέπει να περιμένουμε για τα ibooks.

kostthem
15-04-06, 12:22
Μάλλον MacBooks θα λέγονται Γιώργο.
Όντως τα MacBook Pro είναι ακριβά αλλά απευθύνονται καθαρά σε επαγγελματίες φωτογράφους κλπ.

sigalakos
15-04-06, 14:31
Τα MacBooks (πρώην iBooks), θα βγάλουν μάτια παιδιά. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγουν σε πολλά χρώματα και θα είναι redesigned. Προσωπικά το 12ιντσο PowerBook μου θα το άλλαζα με ένα αντίστοιχο CoreDuo εν ριπή οφθαλμού, αν έβγαινε σε ανάλογο μέγεθος ή μικρότερο (π.χ. 11 ίντσες wide)! Τα MacBook Pro τα είδα στην Αγγλία και είναι όντως εντυπωσιακά. Όσο για την τιμή: ο,τι δίνεις παίρνεις. 2 χιλιάρικα δε μου φαίνονται πολλά για ένα κορυφαίο λαπτοπ. Τώρα, κουμάντο στη τσέπη κανενός δε γίνομαι βέβαια!

Eruyome(MMXGN)
15-04-06, 15:16
Τα MacBooks (πρώην iBooks), θα βγάλουν μάτια παιδιά. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγουν σε πολλά χρώματα και θα είναι redesigned. Προσωπικά το 12ιντσο PowerBook μου θα το άλλαζα με ένα αντίστοιχο CoreDuo εν ριπή οφθαλμού, αν έβγαινε σε ανάλογο μέγεθος ή μικρότερο (π.χ. 11 ίντσες wide)! Τα MacBook Pro τα είδα στην Αγγλία και είναι όντως εντυπωσιακά. Όσο για την τιμή: ο,τι δίνεις παίρνεις. 2 χιλιάρικα δε μου φαίνονται πολλά για ένα κορυφαίο λαπτοπ. Τώρα, κουμάντο στη τσέπη κανενός δε γίνομαι βέβαια!

Ναι δηλαδή DRM με βαριοπούλα Σώνει.

Νταξ, αστειεύομαι.
Εγώ έχω πάθει λίγο μπλέξιμο. Απο την μία σκέφτομαι για κανονικό dekstop μιας και παίζει και windows και linux (με το bootcamp) αλλα απο την άλλη έχω τον G5. Μάλλον μου φαίνεται πως θα αρχίσω να μαζεύω για τα macbook (αυτά τα ρημάδια τα 9ωρα ταξίδια δεν παλεύονται), ειδικά αν βγούν με "αξιοπρεπή" κάρτα γραφικών (ισάξια ή καλύτερη της 9600xt που έχω στο pc)

lordelesar
16-04-06, 12:00
Βέβαια το κακό είναι ότι δεν κάνουν 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα μας, αλλά 2500 το "μικρό" και 3 χιλιάρικα το μεγάλο με τον 2άρη core duo και 256mb στην κάρτα γραφικών. Αλλά πραγματικά αξίζει κάθε ένα $ (η τιμή Αμερικής). Το αντίστοιχο vaio κάνει γύρω στα 2500 οπότε αν είναι κάποιος να πάρει upper hi end laptop δίνει άλλα 500 και παίρνει Macbook.

Όσο για τα MacBooks δεν ξέρω,θα πρέπει να τα δούμε. Τα ibooks έιχαν μεγάλη διαφορά και στην ποιότητα και στις επιδόσεις από τα PowerBooks. Να δούμε...

Πάντως εγώ ήδη πουλάω το pc μου για να τσιμπίσω τον iMac τον 20άρη...

kadronarxis
16-04-06, 12:07
Καλά κάνεις και πουλάς το pc!
Όσον αφορά τα ibooks, θα κάνουν πάταγο γιατί είναι φορητοί και τους κοινούς θνητούς.
Στα λεφτά του macbook pro, θα έπαιρνα τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM, και θα τελείωνε η ιστορία.!!!

:worthy:ibook (ή αλλιώς macbook σκέτο)

WAntilles
16-04-06, 15:13
Καλά κάνεις και πουλάς το pc!


Στα λεφτά του macbook pro, θα έπαιρνα τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM, και θα τελείωνε η ιστορία.!

Αποφάσισε Kadronarxi τί θεωρείς:

α. Ότι οι PowerPC είναι ανώτερο hardware, οπότε να "πάρει τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM"

β. Ή να πάρει τις καινούριες Ιντελοσαβούρες

Eruyome(MMXGN)
16-04-06, 15:29
Dont Feed the trolls I guess...

lordelesar
16-04-06, 17:21
Αποφάσισε Kadronarxi τί θεωρείς:

α. Ότι οι PowerPC είναι ανώτερο hardware, οπότε να "πάρει τον PowerMac με τους διπλούς G5 της IBM"

β. Ή να πάρει τις καινούριες Ιντελοσαβούρες



Δεν καταλαβαίνω γιατί Ιντελοσαβούρες? Τι ακριβώς δεν σου αρέσει στις καινούριες cpu? Είπαμε, οκ, την πάτησε η Ιντελ με την Netburst αλλά όχι και έτσι, αβέρτα κουβέρτα ό,τι Ιντελ είναι σαβούρα. Έχεις δουλέψει με Mac Core Duo ποτέ? Και δεν εννοώ σε καμιά έκθεση ή στο showroom της Rainbow. Έχεις κάτσει να κάνεις δουλειά και τα λες έτσι ελαφρά τη καρδία σαβούρα?

WAntilles
16-04-06, 18:28
Ξέρω ότι είναι χειρότεροι ως hardware από όλα τα παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

α. AMD K8 dual-core
β. Cell
γ. Dual PowerPC G5

Διαφωνείς με κάποιο από αυτά;

kadronarxis
16-04-06, 19:03
Wan, συγκρίνεις powermac ,σταθερό-καρασταθερό, με powerbook που είναι φορητός;

Απλά, η apple έχει αυτή τη στιγμή πληθώρα μηχανημάτων στην αγορά.
Ο φορητός macbook pro, είναι φοβερός, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα τον αγόραζα.

Θα πήγαινα ( από τη στιγμή που έχω ένα MAC MINI έτσι;;;αν δεν είχα καθόλου apple θα αγόραζα ΤΩΡΑ mac mini) για PowerMac, το θηρίο με τα 2000+ ευρώ, και κάποια στιγμή το καλοκαίρι θα χτυπούσα και έναν ibook(macbook---> new name!!).

Εξαρτάται τι θέλει κάποιος.Ο επαγγελματίας που βασίζεται στον φορητό, σίγουρα θα πάει για macbook pro.
Κάποιος λιγότερο "ταξιδιάρης" θα καταλήξει στον καινούργιο ibook.

Μερικοί, δεν ξεχνούν επίσης, ΤΟ ΘΗΡΙΟ, που λέγεται powermac με τους δύο διπλοπύρηνες G5, διαμάντι πραγματικό, ανεξίτηλο στην πορεία του χρόνου.

Μέχρι δεκέμβριο θα αλλάξει και το powermac και θα πάρει τους καινούργιους intel με merom επεξεργαστή.

Αυτά βρε.

Eruyome(MMXGN)
16-04-06, 20:24
Ξέρω ότι είναι χειρότεροι ως hardware από όλα τα παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

α. AMD K8 dual-core
β. Cell
γ. Dual PowerPC G5

Διαφωνείς με κάποιο από αυτά;

Nα φανταστώ οτι έχεις και τους 4 επεξεργαστές σπίτι σου και τους δουλεύεις για να ξέρεις.

WAntilles
17-04-06, 05:30
Nα φανταστώ οτι έχεις και τους 4 επεξεργαστές σπίτι σου και τους δουλεύεις για να ξέρεις.

Γιατί;

Διαφωνείς;

Eruyome(MMXGN)
17-04-06, 08:39
Γιατί;

Διαφωνείς;

Απλά νομίζω οτι ο cell/ps3 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Όσο για τον PPC64 είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν τον έχεις.

Απο την στιγμή που δεν έχουν κυκλοφορήσει όλα σε universal (βλ adobe) ώστε να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση παραμένω επιφυλακτικός. Πάντως το mac mini core duo έχω διαβάσει οτι είναι πιο γρήγορο στις διάφορες εφαρμογές που έχουν βγεί απο τον imac 1.8 (solo ppc64)

Aν θες πραγματικά να τα συγκρίνεις,βάλε και στα δύο linux (στους καινούργιους τρέχει με bootcamp) και σύγκρινε.

Ακόμα και ελάχιστες διαφορές να έχουν, στα ppc είναι compiled ώς προς size όπως λες (υποστηρίζονται και παλιότερα μηχανήματα) ενώ στα καινούργια ώς προς speed (δεν υπάρχουν παλιά macintel) οπότε η διαφορά στην χρήση θα είναι κάπως μεγάλη.

Και εξάλλου απο τη στιγμή που οι core duo δεν ψήνονται όσο οι G5, νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί θετικό.

Πάντως ο G5 γενικά είναι υπερτιμημένος. Αρχιτεκτονικά, είναι πολύ πιο bloated απο τον G4 ο οποίος ήταν "διαμάντι" στην εποχή του (αν θυμάμαι καλά μπορούσε να δουλέψει και ως big και ως little endian, γι αυτό ήταν και συμβατό με hardware των pc - http://www.pegasosppc.com )

Είναι νωρίς για συγκρίσεις μεταξύ των δύο επεξεργαστών.Πάντως το οτι παρέχεται πλέον συμβατότητα με τις κλασσικές x86 linux distros και winxp είναι ένα ακομά θετικό βήμα της αλλαγής.

Απλά απόλυτες απόψεις του στύλ "το τάδε είναι καλύτερο απο το δείνα μέχρι αποδείξεως του εναντίου" (αν το ειπα σωστά) και μάλιστα σε offtopic νομίζω οτι είναι κάπως trollισμοί.

Και σταμάτα πλέον με τους "μηλαράδες". Και οι "μηλαράδες" χωρισμένοι είναι (σε άλλα φόρουμς). Οι μισοί υποστηρίζουν τους νέους, οι άλλοι εμμένουν στους παλιούς, οι μέν θέλουν και xp στο mac τους,oι άλλοι βρίζουν την apple για αυτήν την κίνηση.

WAntilles
17-04-06, 15:54
Όσο για τον PPC64 είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν τον έχεις.

Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε (αν διαφωνούμε) σε αυτό.

Αφού είπα ρητά ότι ο PPC64 είναι καλύτερος από τα άλλα 3 που ανέφερα.


Aν θες πραγματικά να τα συγκρίνεις,βάλε και στα δύο linux (στους καινούργιους τρέχει με bootcamp) και σύγκρινε.

Ακόμα και ελάχιστες διαφορές να έχουν, στα ppc είναι compiled ώς προς size όπως λες (υποστηρίζονται και παλιότερα μηχανήματα) ενώ στα καινούργια ώς προς speed (δεν υπάρχουν παλιά macintel) οπότε η διαφορά στην χρήση θα είναι κάπως μεγάλη.

Πάντως ο G5 γενικά είναι υπερτιμημένος. Αρχιτεκτονικά, είναι πολύ πιο bloated απο τον G4 ο οποίος ήταν "διαμάντι" στην εποχή του (αν θυμάμαι καλά μπορούσε να δουλέψει και ως big και ως little endian, γι αυτό ήταν και συμβατό με hardware των pc - http://www.pegasosppc.com )

Είναι νωρίς για συγκρίσεις μεταξύ των δύο επεξεργαστών.Πάντως το οτι παρέχεται πλέον συμβατότητα με τις κλασσικές x86 linux distros και winxp είναι ένα ακομά θετικό βήμα της αλλαγής.

Μα ακριβώς, οι προϋποθέσεις για τέτοια σύγκριση υπάρχουν εδώ και χρόνια (Gentoo & emerge) και μάλιστα σε όλα τα μηχανάκια (πλην Cell & Intel Mac) έχουν ήδη γίνει, και μάλιστα πολλές φορές.

Πήγαινε στα Gentoo Forums να δεις.

kostthem
17-04-06, 16:45
Ο Intel solo core αντικατέστησε τους G4. Και είναι πολύ πιο γρήγορος σύμφωνα με όλα τα τεστ.

Ο Intel Dual core αντικατέστησε τους μονούς G4 & G5 και (φυσικά λόγω διπλού πυρήνα) είναι πιο γρήγορος.

Ο Power PC 64bit δεν έχει ακόμα αντικατασταθεί, προφανώς η Apple περιμένει τους αντίστοιχους 64μπιτους από την Intel. Ας δούμε πρώτα τι θα είναι και μετά συγκρίνουμε.

Σχετικά με τη σύγκριση που κάνετε, υπολογίστε πως ο Intel Dual Core είναι στην ουσία για φορητά μηχανήματα και με τέτοιους επεξεργαστές πρέπει να συγκρίνονται.


Σημείωση: δεν είμαι υπέρ του "γυρίσματος¨σε Intel, όμως πρέπει να καταγράφουμε τα γεγονότα ως έχουν και όχι σύμφωνα με τα προσωπικά μας γούστα.

Eruyome(MMXGN)
17-04-06, 19:00
Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε (αν διαφωνούμε) σε αυτό.

Αφού είπα ρητά ότι ο PPC64 είναι καλύτερος από τα άλλα 3 που ανέφερα.

Μα δεν το ξέρεις αφού οι 2/4 επεξεργαστές δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα/δεν έχει γίνει σύγκριση.



Μα ακριβώς, οι προϋποθέσεις για τέτοια σύγκριση υπάρχουν εδώ και χρόνια (Gentoo & emerge) και μάλιστα σε όλα τα μηχανάκια (πλην Cell & Intel Mac) έχουν ήδη γίνει, και μάλιστα πολλές φορές.

Πήγαινε στα Gentoo Forums να δεις.

Μα ακριβώς επειδή είναι πλήν cell/macintel δεν μπορείς να πεις οτι τα καινούργια είναι intelοσαβούρες!




Ο Intel solo core αντικατέστησε τους G4. Και είναι πολύ πιο γρήγορος σύμφωνα με όλα τα τεστ.

Ο Intel Dual core αντικατέστησε τους μονούς G4 & G5 και (φυσικά λόγω διπλού πυρήνα) είναι πιο γρήγορος.

Ο Power PC 64bit δεν έχει ακόμα αντικατασταθεί, προφανώς η Apple περιμένει τους αντίστοιχους 64μπιτους από την Intel. Ας δούμε πρώτα τι θα είναι και μετά συγκρίνουμε.

Σχετικά με τη σύγκριση που κάνετε, υπολογίστε πως ο Intel Dual Core είναι στην ουσία για φορητά μηχανήματα και με τέτοιους επεξεργαστές πρέπει να συγκρίνονται.


Σημείωση: δεν είμαι υπέρ του "γυρίσματος¨σε Intel, όμως πρέπει να καταγράφουμε τα γεγονότα ως έχουν και όχι σύμφωνα με τα προσωπικά μας γούστα.


H apple πρίν τους G5 έβγαζε τόσο τα φορητά, όσο και τα workstations με τους ίδιους επεξεργαστές (απλά έβγαζε 2 πχ στην περίπτωση των workstation).
Απλά τα powermacs είναι η "ναυαρχίδα" της apple και δεν νομίζω να θέλει να βγάλει powermacs απο την στιγμή που δεν έχουν γίνει όλες οι σοβαρές εφαρμογές port σε universal. Ακόμα όμως ο επαγγελματίας θα βρεί ότι χρειάζεται για την πλατφόρμα του ppc.

Επίσης απορία. Απο την στιγμή που η αρχιτεκτόνική γίνεται intel, λέτε να δωθεί πλέον η ευκαιρία να μπορείς να βάλεις δικιά σου κάρτα γραφικών/ήχου whatever σε powermac;

kle500
17-04-06, 19:30
Επίσης απορία. Απο την στιγμή που η αρχιτεκτόνική γίνεται intel, λέτε να δωθεί πλέον η ευκαιρία να μπορείς να βάλεις δικιά σου κάρτα γραφικών/ήχου whatever σε powermac;
Officialy δεν νομίζω πως θα γίνει!
Και αυτό γιατί, όπως ξέρεις και ξέρω, τουλάχιστον σε ότι φοράει από τη μαμά του το MAC, απλά....... δουλεύει!
Αν δεν το σκαλίσεις.......... θα δουλεύει.
Θυμάμαι το 1989 που είχα βάλει μια SCSI κάρτα Initio Miles U2W στο G3 Beige, και για 3 χρόνια δεν μπορούσα να καταλάβω σε τι οφείλονταν κάποια κουφά προβλήματα που είχα.
Όταν τελικά, έβγαλα τον Scsi controller από το μηχάνημα, και έβαλα έναν μεγάλο για την εποχή δίσκο ATA, κατάλαβα ότι τα προβληματα τα δημιουργούσε ο Controller.
Και μιλάω για κουφά προβλήματα, μέσα σε εφαρμογές, όπως QuarkXpress, Photoshop.
Στο quark, π.χ. δεν μπορούσα να κάνω σελιδοποίηση πάνω από 5 σελίδες. Το Quark κράσαρε πάντα, και είχα χάσει κάποιες δουλειές μέχρι να το καταλάβω.
Θεωρούσα ότι έφταιγε το quark, το λειτουργικό, οι μνήμες!
Αλλά τελικά, τίποτα...... ο Scsi controller έφταιγε!
Συμπέρασμα δικό μου.
Μην σκαλίζεις κάτι που δουλεύει.

Ο 7100/66 που έχω από το 1994, δουλεύει τίμια με MacOs 8.6 παρακαλώ, ακόμα και σήμερα. Αλλά μιλάμε για μηχάνημα 12 χρόνων, και για ποιότητα μηχανήματος ............ άστο!

bedazzled
22-04-06, 19:17
β. Ή να πάρει τις καινούριες Ιντελοσαβούρες

Ξέρω ότι είναι χειρότεροι ως hardware από όλα τα παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

α. AMD K8 dual-core
β. Cell
γ. Dual PowerPC G5

Διαφωνείς με κάποιο από αυτά;
#define XEIROTEROI

Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπω κοτζάμ moderator να τρολλάρει σκορπίζοντας FUD.

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

1) Ο Pentium-M (centrino/laptops) είναι 1-2% γρηγορότερος από τον αντίστοιχο amd64 (στα ίδια MHz) στα 32-bit ΠΑΝΤΑ.
Στα 64-bit φυσικά υπερτερεί ο amd64, αλλά ΟΧΙ σε όλες τις εφαρμογές, ΜΟΝΟ ότι έχει σχέση με multimedia/cryptography/compiling.

2) Από energy efficiency, πρωταθλητής είναι ΜΑΚΡΑΝ ο Pentium-M, ακολουθεί ο amd64 και τελευταίος και καταϊδρωμένος έρχεται ο P4.
Δεν με πιστεύετε;
Ορίστε URLs:
http://www.silentpcreview.com/article313-page5.html
http://www.silentpcreview.com/article313-page6.html
Αλήθεια WAntilles, αν έπαιρνες laptop, τι θα προτιμούσες;
Μην μου πεις κανά Turion, θα γελάει όλο το forum...
Ή παίρνεις laptop ΣΟΒΑΡΟ (energy efficient) με Intel Pentium-M ή παίρνεις portable (ναι, έχει διαφορά!) με 17άρα οθόνη, 8 κιλά και amd 64-bito ή P4 (προσοχή, ο τελευταίος προκαλεί στείρωση).

3) Οι Core Solo/Duo/Yonah/Conroe είναι άμεσοι απόγονοι του Pentium-M, ο οποίος με τη σειρά του είναι άμεσος απόγονος του Pentium 3.
Ο Conroe μάλιστα έχει τη δυνατότητα να εκτελεί 4 εντολές ταυτόχρονα, σε αντίθεση με τους amd64/P4/pentium-m που εκτελούν 3.
Προσωπικά χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από 5 χρόνια θα ξαναδούμε σοβαρό ανταγωνισμό (= θα ρίξει τις παράλογες τιμές της η AMD στους dual-core).
Και πριν μου την πει κανένας ότι η AMD είναι φτηνή (γιατί δεν είναι πλέον), να θυμίσω ότι το 2001 ο Athlon ο 800άρης έκανε τα ίδια λεφτά με τον Celeron τον 800άρη (50.000 δρχ.)
Δηλαδή ο high-end της AMD έκανε τα ίδια λεφτά με τον low-end της Intel, πράγμα εντελώς παράλογο και μάλιστα ο Duron είχε παραπλήσιες επιδόσεις με τον Pentium 3, παρ' ότι είχε 4 φορές πιο μικρή L2 cache (2ο παράλογο).
Και φυσικά όλοι αγόραζαν τους Intel, αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο...
Άντε να βγει ο Conroe, μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα (δηλαδή να πέσει στα 60e o dual-core amd 4800+ λίγο πριν αποσυρθεί από την αγορά, όπως είχε γίνει με τον high-end του 2001, τον AMD Athlon Thunderbird 1400 MHz).

ΥΓ: Για να προλάβω το flame, να πω ότι στο desktop έχω amd64 3000+ s939 και στο laptop Pentium-M 1300 MHz, με λειτουργικό Gentoo GNU/Linux στην native arch του έκαστο. Όποτε ξέρω πολύ καλά τι λέω και δεν μου κατέβηκαν από το κεφάλι.

Φιλικά πάντα. :)

Πύρρος
24-04-06, 21:11
Για να επιστρέφουμε λίγο στο θέμα μας, ανακοινώθηκαν 17ίντσα MBP.

$2800
8x DL DVDRW
FW 800
1GB
3.1 κιλά
Λίιιιιγο γρηγορότερο από το 15ρι

kadronarxis
24-04-06, 23:56
Πυρρο, πολυ καλο μηχανημα, αλλα και ενα χαρτι ρε γαμωτο.
Θα περιμενω τα ibooks, γιατι με τα macbooks, ξεφευγει η ιστορια σε τιμη.

Ενα ibook, το θελω και για τη δουλεια, αλλα και να αραζω στη βεραντα το καλοκαιρακι.
:up:

kostthem
24-04-06, 23:58
Γιωργάρα Χρόνια Πολλά. Να έχεις υγεία και ευτυχία!

kadronarxis
25-04-06, 00:01
Να σαι καλα Κωστα.Υγεια, ευτυχια σε σενα και την οικογενεια σου.

:)

Wolverine
27-04-06, 01:57
Πάντως αυτό που άνετα θα έπαιρνα τώρα είναι ένα PowerBook 12”. Πολύ μου άρεσε και αν το βγάλουν και με Intel λογικά θα το τσιμπήσω. Αν και το iBook είναι πανέμορφο αλλά για να του αλλάξεις δίσκο χρειάζεσαι χέρι χειρούργου και γνώσεις μηχανικού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.