PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση σε άλλο σπίτι... Αλλά τι γίνεται με Adsl;



theodore80
15-04-06, 14:46
Η κατάσταση έχει ως εξής: έχω μία Forthnet dsl που λήγει κάπου προς τα τέλη Μαϊου. Υπολογίζω ότι μέχρι τα μέσα Μαϊου, το πολύ τέλη Μαίου θα έχω μετακομίσει σε άλλο σπίτι (που βρίσκεται σε άλλη περιοχή).

Ήδη έχω κάνει αίτηση στον πΟτε για τηλεφωνική γραμμή, ενώ τους έχω πει ότι θέλω να μου κρατήσουν και μία πόρτα για Adsl.

Η ερωτησή μου όμως τώρα είναι άλλη: με τη Fortnet τι γίνεται; Ο εξοπλισμός μου είναι για ISDN σύνδεση, ενώ στο νέο σπίτι θα έχω PSTN. Θα μπορέσω ενδεχομένως να συνεχίσω τη συνεργασία μου με forthnet λεγοντας τους να μου αντικαταστήσουν το Annex B μου με ένα Annex A?

Τι λέτε;

papdoux
15-04-06, 14:56
Τι εχεις; adsl-in-a box; one bill;
αμα ζητησεις μεταφορα θα σου κοστισει και μαλιστα καμια 100σταρια ευρα απο οσο θυμαμαι. Το oteshop εχει τις τιμες.
Για μενα, ισως ειναι καλυτερα να ληξει η οποια συνδρομη και να κανεις καινουργια.

Ενα τηλεφωνο στη 4νετ θα ειναι το καλυτερο

nickolas2005
15-04-06, 15:11
Έχεις μόνο την συνδρομή απο την forthnet ή είναι συνδρομή τύπου 1bill?

Aν είναι το δεύτερο κάνεις αίτηση στην forthnet για μεταφορά γραμμής και είσαι ok. Κοστίζει όσο μία νέα ενεργοποίηση γραμμής του ΟΤΕ.

Αν έχεις μόνο την συνδρομή απο την forthnet δεν κάνεις τίποτα. Ενεργοποιεί ο ΟΤΕ την νέα σου γραμμή και συνδέεσε με τα στοιχεία της παλιά σου συνδρομή.

theodore80
15-04-06, 15:11
Adsl in a box έχω. Δε πρόκειται για μεταφορά, αλλά για νέα σύνδεση. Μάλιστα η τωρινή σύνδεση θα λήγει εκείνες τις μέρες.

Απλά το θέμα είναι ο εξοπλισμός. Γιατί να τον πληρώσω πάλι. Μήπως μπορώ να συμφωνήσω κάτι άλλο με forthnet;

ntampa7
15-04-06, 15:12
το modem δεν πειράζει αν είναι για isdn παίζει σε pstn το αντίθετο δεν γίνεται...

vosk
15-04-06, 15:21
το modem δεν πειράζει αν είναι για isdn παίζει σε pstn το αντίθετο δεν γίνεται...
ποιος στο ειπε αυτο??????? :hmm: :hmm: ειμαι 99,9999% βεβαιος οτι κανεις λαθος.

theodore80
15-04-06, 15:43
Είσαι σίγουρος για αυτο ρε συ; Πολύ καλό για να είναι αληθινο μου φαίνεται...

Έχω το LinkSys 354WAG για το οποίο γκρινιάζει όλος ο κόσμος για Disconnects και δεν έχω κανένα προβλημα, είχα κρατήσει ίδια ip για 20 μέρες χωρίς diconnect και κατέβαζα full είτε από emule, είτε azureus...

Θα ίθελα να κρατήσω επομένως το ίδιο κομμάτι αλλά ξέρω ότι δε παίζει σε PSTN...:(

ntampa7
15-04-06, 15:43
άκυρο αν είναι το linksys....

manoulamou
15-04-06, 18:58
Δεν παιζει σ αυτα το κολπακι με το firmware, οπως γινεται με τα Usrobotics???
Τελικα τι ισχυει με τo LinkSys 354WAG θα υπαρξει προβλημα, αν παει σε pstn?

immortal1979
15-04-06, 19:41
Αναλογα το modem, τα usr απο οτι ξερω γινεται με ενα μικρο πειραγματακι να παιζει σε pstn, τωρα για το LinkSys 354WAG δεν ξερω, μπες στο αντιστοιχο φορουμ και κοιτα, θα εχει ξαναερωτηθει αυτο που θες και ισως βρεις λυση.

Tem
15-04-06, 19:54
τα isdn modem παίζουν μόνο σε isdn γραμμή. Το ίδιο και τα pstn που παίζουν μόνο σε pstn γραμμή.
Για να παίξει ένα isdn modem σε pstn γραμμή πρέπει να φλασαριστεί σε pstn.Aς μην δημιουργούμε λανθασμένα την εντύπωση οτι μπορεί ένα isdn modem να λειτουργήσει σε pstn γραμμή χωρίς προηγουμένως να έχει φλασαριστεί σε ANNEX A.

maik
15-04-06, 19:56
Δεν παιζει σ αυτα το κολπακι με το firmware, οπως γινεται με τα Usrobotics???
Τελικα τι ισχυει με τo LinkSys 354WAG θα υπαρξει προβλημα, αν παει σε pstn?

Ακομα και τα usrobotics αρχισαν πια να βγαινουν σε διαφορετικα μοντελα για PSTN και ISDN.
Το παρηγορο ειναι οτι οι τιμες για ενα αξιοπρεπες ρουτερ ειναι πολυ μικρες . Κατω απο 50€

manoulamou
15-04-06, 21:02
τα isdn modem παίζουν μόνο σε isdn γραμμή. Το ίδιο και τα pstn που παίζουν μόνο σε pstn γραμμή.
Για να παίξει ένα isdn modem σε pstn γραμμή πρέπει να φλασαριστεί σε pstn.Aς μην δημιουργούμε λανθασμένα την εντύπωση οτι μπορεί ένα isdn modem να λειτουργήσει σε pstn γραμμή χωρίς προηγουμένως να έχει φλασαριστεί σε ANNEX A.
ΟΚ αυτο συζηταμε αν το συγκεκριμενο φλασαρεται απο isdn σε pstn,
μερικοι το εκαναν παλιοτερα που σπανιζαν στα USRobs 9105/6,
αλλα αμα γινοταν λαθος.... τελος! ΔΕΝ γινεται ομως σε ολα....Διαβασε αυτο και κανε μια αναζητηση στο forum για Linksyshttp://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=770653

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36303&highlight=LinkSys

Tem
15-04-06, 21:56
linksys ANNEX Β δεν φλασάρονται σε ΑΝΝΕΧ Α.Το ίδιο ισχύει και για ΑΝΝΕΧ Α σε ΑΝΝΕΧ Β

nnn
16-04-06, 00:35
Adsl in a box έχω. Δε πρόκειται για μεταφορά, αλλά για νέα σύνδεση. Μάλιστα η τωρινή σύνδεση θα λήγει εκείνες τις μέρες.

Απλά το θέμα είναι ο εξοπλισμός. Γιατί να τον πληρώσω πάλι. Μήπως μπορώ να συμφωνήσω κάτι άλλο με forthnet;
Όχι η Forthnet δεν έχει σχέση με τον εξοπλισμό σου.
Αλλά μιας και θα λήγει η σύνδεση σου μπορείς να κάνεις νέα και να πάρεις Adsl in a box για Pstn γραμμή.

theodore80
20-04-06, 23:57
Δε θέλω το ίδιο router. Έχει πρόβλημα άσχετα αν σε εμένα είναι οκ. Σκεφτόμουν για κάποιο USR πιθανότατα που είναι πολύ καλά. Απλά θα μπορούσα ενδεχομένως να έρθω σε συμφωνία με forthnet να τους δώσω το παλιό και να μου δώσουν νέο, έστω πληρώνοντας κάποιο ποσό;

Και επιπλέον, ποιο modem-router με Wi-Fi μου προτείνετε;

Tem
23-04-06, 10:28
Απλά θα μπορούσα ενδεχομένως να έρθω σε συμφωνία με forthnet να τους δώσω το παλιό και να μου δώσουν νέο, έστω πληρώνοντας κάποιο ποσό;

Και επιπλέον, ποιο modem-router με Wi-Fi μου προτείνετε;
Δεν γίνεται
Μία καλή πρόταση : USR 9108

PGiannikos
23-04-06, 11:57
Την πιό έγκυρη απάντηση για τη μεταφορά σου θα την πάρεις από τη ίδια τη Forthnet, αν τους πάρεις ένα τηλεφωνάκι.
Όσο για το DSL modem, αν το ISDN δουλεύει σε PSTN γραμμή, του πατέρα μου που είναι ένα Crypto 200 για ISDN δούλεψε μια χαρά στη δικιά μου PSTN όσο να μου στείλει ένα νέο η Tellas όταν μου έιχε καεί λόγω καρευνοθύελλας.

Tem
23-04-06, 12:01
PSTN modem για να δουλέψει σε ISDN γραμμή θέλει σίγουρα το κατάλληλο φλασάρισμα , εάν βέβαια υποστηρίζεται η δυνατότητα αυτή

PGiannikos
23-04-06, 14:56
PSTN modem για να δουλέψει σε ISDN γραμμή θέλει σίγουρα το κατάλληλο φλασάρισμα , εάν βέβαια υποστηρίζεται η δυνατότητα αυτή
Το ανάποδο είπα:)

WAntilles
23-04-06, 15:42
Βάλε καί στο καινούριο σπίτι ISDN.

Δεν θα πάθεις τίποτα. Δεν είναι ραδιενεργό.

maik
23-04-06, 17:47
Και επιπλέον, ποιο modem-router με Wi-Fi μου προτείνετε;
Το πιο φθηνο 3-4 € ισως βρεις κανενα.:twisted: :twisted: :twisted:

Tem
23-04-06, 20:00
Βάλε καί στο καινούριο σπίτι ISDN.

Δεν θα πάθεις τίποτα. Δεν είναι ραδιενεργό.
..και το επι πλέον κόστος είναι ασήμαντο

Tem
23-04-06, 20:00
Το ανάποδο είπα:)
και για το ανάποδο ισχύει το ίδιο

sdikr
23-04-06, 21:33
PSTN modem για να δουλέψει σε ISDN γραμμή θέλει σίγουρα το κατάλληλο φλασάρισμα , εάν βέβαια υποστηρίζεται η δυνατότητα αυτή

Το Crypto f200 καθώς και κάποια μοντέλα της Microcom δεν θέλουν φλασάρισμα, απλά θέλει να αλλάξεις ρυθμίσεις στο control panel /web interface




Ακομα και τα usrobotics αρχισαν πια να βγαινουν σε διαφορετικα μοντελα για PSTN και ISDN.
Το παρηγορο ειναι οτι οι τιμες για ενα αξιοπρεπες ρουτερ ειναι πολυ μικρες . Κατω απο 50€
Πάντα υπήρχαν δυο μοντέλα για τα usr απο την εποχή ακόμα των 9105/06 αλλά φλασάρονται κανονικά και με τον νόμο ;)

maik
23-04-06, 21:37
Πάντα υπήρχαν δυο μοντέλα για τα usr απο την εποχή ακόμα των 9105/06 αλλά φλασάρονται κανονικά και με τον νόμο ;)

Πριν απο ενα μηνα περιπου πηρα ενα απο το zero1 και μου ειπαν οτι τωρα πια ειναι διαφορετικα.

sdikr
23-04-06, 21:42
Πριν απο ενα μηνα περιπου πηρα ενα απο το zero1 και μου ειπαν οτι τωρα πια ειναι διαφορετικα.

Ποτέ δεν ήταν επίσημο απο την usr, δηλάδη η ίδια δεν το υποστήριζει, μάλιστα στο 9108 προσπαθήσαν να κλέιδωσουν το firmware ώστε να μην αλλάζει

theodore80
23-04-06, 23:55
Δε θέλω να βάλω ISDN γιατι πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος. Τη γραμμή τη βάζω για να έχω dsl και όχι για να έχω τηλέφωνο. :) Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώνω 3 περίπου ευρώ το μήνα για να έχω ISDN απο τη στιγμή που όπως είπα δεν υπάρχει η ανάγκη. ΔΕ γουστάρω να δίνω φράγκα στον πΟΤΕ.

Τα Crypto (τουλάχιστον το F320) έχει επιλογή για AnnexA ή AnnexB στο setup του. Το θέμα όμως είναι να μην πληρώσω πάλι εξοπλισμό.

Ένας φίλος μου που έχει κονέ στο εμπορικό της Forthnet μου είπε ότι θα το αναλάβει και ότι βγει. Θα επιδιώξει κοινώς ανταλλαγή με το D-Link DSL-G604T όπως έκανε και με το δικό του. Απλά το D-Link θα είναι AnnexA. Είναι καλό αυτό ή να πιέσω για το USR 9108; Ελπίζω να μην έχουν τα προβλήματα του LinkSys WAG354G (που ευτυχώς δε με έχουν αγγίξει).

Τέλος, μίλησα με πΟΤΕ, έκανα αίτηση για τηλ στο νέο σπίτι και είπα να κρατήσουν πόρτα για DSL τώρα που υπάρχει. Μου είπαν Ok αρκεί να μιλήσω με 134 και να πω τι γραμμή θέλω. Όμως το ερώτημα είναι το εξής... μπορώ να "κλείσω" τη πόρτα και να αναλάβει τα υπόλοιπα η Forthnet; Δηλαδή ο πΟΤΕ να μην έχει πρόβλημα με αυτό και να μου κρατήσει όντως τη πόρτα. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με 134 οπότε δεν έχω επιβεβαιώσει τη πόρτα.

PGiannikos
24-04-06, 15:39
και για το ανάποδο ισχύει το ίδιο
Κοίτα το post #25 ;)

IVIetaCreatoR
24-04-06, 21:00
Όμως το ερώτημα είναι το εξής... μπορώ να "κλείσω" τη πόρτα και να αναλάβει τα υπόλοιπα η Forthnet; Δηλαδή ο πΟΤΕ να μην έχει πρόβλημα με αυτό και να μου κρατήσει όντως τη πόρτα..

Αυτό που λες δεν παίζει...

iliask
28-04-06, 08:05
Δε θέλω να βάλω ISDN γιατι πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος. Τη γραμμή τη βάζω για να έχω dsl και όχι για να έχω τηλέφωνο. :) Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώνω 3 περίπου ευρώ το μήνα για να έχω ISDN απο τη στιγμή που όπως είπα δεν υπάρχει η ανάγκη. ΔΕ γουστάρω να δίνω φράγκα στον πΟΤΕ.

Τα Crypto (τουλάχιστον το F320) έχει επιλογή για AnnexA ή AnnexB στο setup του. Το θέμα όμως είναι να μην πληρώσω πάλι εξοπλισμό.

Ένας φίλος μου που έχει κονέ στο εμπορικό της Forthnet μου είπε ότι θα το αναλάβει και ότι βγει. Θα επιδιώξει κοινώς ανταλλαγή με το D-Link DSL-G604T όπως έκανε και με το δικό του. Απλά το D-Link θα είναι AnnexA. Είναι καλό αυτό ή να πιέσω για το USR 9108; Ελπίζω να μην έχουν τα προβλήματα του LinkSys WAG354G (που ευτυχώς δε με έχουν αγγίξει).

Τέλος, μίλησα με πΟΤΕ, έκανα αίτηση για τηλ στο νέο σπίτι και είπα να κρατήσουν πόρτα για DSL τώρα που υπάρχει. Μου είπαν Ok αρκεί να μιλήσω με 134 και να πω τι γραμμή θέλω. Όμως το ερώτημα είναι το εξής... μπορώ να "κλείσω" τη πόρτα και να αναλάβει τα υπόλοιπα η Forthnet; Δηλαδή ο πΟΤΕ να μην έχει πρόβλημα με αυτό και να μου κρατήσει όντως τη πόρτα. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με 134 οπότε δεν έχω επιβεβαιώσει τη πόρτα.

Eφοσον έχεις adsl in a box αυτό με το να κρατήσεις πόρτα δεν γίνεται .Όλη η διαδικασία γίνεται μέσω της forthnet .Επίσης αλλάγη modem δεν ξέρω αν γίνεται και επίσης η forthnet δεν θύμαμαι να έδινε με τα πακέτα της usr .Οπότε δεν νομίζω να σου δωσουν και ότι θέλεις εσύ :D

Tem
28-04-06, 08:48
.......... και επίσης η forthnet δεν θύμαμαι να έδινε με τα πακέτα της usr .Οπότε δεν νομίζω να σου δωσουν και ότι θέλεις εσύ :D
δεν έδινε με κανένα πακέτο USR

teo_L20
28-04-06, 09:22
Γιατί δε περιμένεις να κοπεί η γραμμή,και να ξανακάνεις συνδεση στο καινουργιο σπίτι παίρνοντας ένα USR.Αλλιώς δεν γίνεται...

theodore80
29-04-06, 15:20
Δινουν σε μερικές περιπτώσεις ένα D-Link (604) νομίζω. Αν δε παίξει αυτό (να μου κάμουν τράμπα-την έχουν κάνει σε τρεις γνωστούς μου) τότε θα πάρω το USR. Απλά θα κυνηγήσω το D-Link πρώτα μιας και θα είναι χωρίς κόστος για εμένα.

Το D-Link αυτό είναι καλό; Με torrents-emule τι γίνεται όλα ok ή θυμίζει κάτι από LinkSys;

mikeone
29-04-06, 15:59
Γιατί δε περιμένεις να κοπεί η γραμμή,και να ξανακάνεις συνδεση στο καινουργιο σπίτι παίρνοντας ένα USR.Αλλιώς δεν γίνεται...
Και τι γίνεται άμα δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες??:(

manoulamou
29-04-06, 16:44
Και τι γίνεται άμα δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες??:(
Εμ γι αυτο το λογο επιμενουμε, οταν παιρνουμε γραμμη ADSL να την παιρνουμε δικια μας, στο ονομα μας εξ αρχης, ειτε απο τη vivodi, ειτε απο τον ΟΤΕ!!! Για να μην αντιμετωπιζουμε το @#$%&* προβλημα της διαθεσιμοτητας στο κενο που δημιουργειται αναμεσα στις απο----επανασυνδεσεις! Τωρα υπαρχουν και καποια πακεττα (οπως το OndslKit και το Conn-x)
που σου μενει η γραμμη μετα τη ληξη τους, αν θελεις απο τον ΟΤΕ. Ολα βεβαια ειναι επιλογη του καθενος αναλογα τις αναγκες και τα οικονομικα του.

Tem
29-04-06, 23:07
Και τι γίνεται άμα δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες??:(
περιμένεις μέχρι να μπούν νέες πόρτες ή να ελευθερωθούν κάποιες από τις ήδη υπάρχουσες:whistle:

nickolas2005
12-07-06, 00:23
Για να μην ανοίγω νέο θέμα κάνω την ερώτηση εδώ. Διάβασα το θέμα αλλα δεν έβγαλα νόημα. Μπορεί λόγω κούρασης αλλα δεν νομίζω:)

Εγω συνδρομή 1bill απο την forthnet. Θα μετακομίσω σε άλλη περιοχή που ανήκει σε άλλο dslam. Πορτες υπάρχουν. Στην νέα περιοχή θα έχω νέο τηλ...Θα πρέπει να αφήσω να λήξει η συνδρομή που έχω τώρα και να ξανακάνω έτηση 1bill?

Για μεταφορά με νέο τηλ δεν αναφέρει κάτι στο συμβόλαιο η forthnet.

http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/ADSL%201Bill%20v3b_GR_.pdf

(Δειτε στην δευτερη σελίδα, εκεί που λέει μεταφορά)

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

euri
12-07-06, 22:33
Η ίδια η FORTHnet τι λέει επ'αυτού;

@ ADSLgr.com All rights reserved.