PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με HOL τηλεφωνια



B3rny
26-02-10, 11:31
Χαιρετε παιδες,

εχτες 25/2 "ενεργοποιηθηκε" η φορητοτητα μου απο τον ΟΤΕ στην Hol μονο για τηλεφωνια.
Το προβλημα ειναι οτι δυστηχως δεν λειτουργει το τηλεφωνο και επισης οταν καποιος προσπαθει να με καλεσει,ακουει οτι ο αριθμος που καλεσατε δεν υπαρχει.....:mad:

Επικοινωνησα με την τεχνικη υπηρεσια και αναμενω ,αλλα προσωπικα ηδη εχω μετανιωσει που η συγκεκριμενη εταιρια δεν μπορει ουτε μια φορητοτητα να κουμανταρει.

Απο οσο γνωριζω το τηλ ειναι Pots και οχι Voip ωστε να πρεπει να σεταρουμε το router με Username & Pw,απλα plugareis το καλωδιο στην πριζα (σαν τον ΟΤΕ) και εγινες.
Ετσι δεν ειναι ή κάνω καποιο λαθος.

Επισης κατι τελευταιο,μπορω να καταγγείλω τη συμβαση για μη ορθη λειτουργια και να αλλαξω παροχέα?
Επισης δεν θα επρεπε να μου στειλουν Username & Pw?
Ευχαριστω

africa_twin
26-02-10, 11:56
Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να περιμένεις 2-3 μέρες και μετά θα είσαι σίγουρα οκ.
Μπορεί στο internet η HOL να μην τα πάει καλά αλλά τα τηλέφωνα σε γενικές γραμμές δουλεύουν καλά!

B3rny
26-02-10, 12:05
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που μου λες.Δηλαδη να ειμαι 2-3 μερες τηλ,να χανω δουλιες και να μην μπορω να επικοινωνησω με κανεναν.
Συγγνωμη που το λεω αυτο,αλλα το θεωρω εντελως αντι επαγγελματικό, να εισαι απο την μερα που εγινε η ενεργοποιηση χωρις τηλεφωνο, που λες οτι ειναι και καλη.
Να μου ελεγες για DP,να το δεχτω αλλα οχι για απλη τηλεφωνικη γραμμη.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οταν εβαλα το ρουτερ,συγχρονιζει,απλα δεν λειτουργει η τηλεφωνια.....και το χειροτερο,οπως εγραψα και παραπανω ,οταν καλεις λεει οτι δεν υπαρχει αυτος ο αριθμος,με συνεπεια να με περνουν ολοι και να με ρωτανε αμα ολα ειναι καλα.....
Anyway ,ελπιζω να διορθωθει σημερα,γιατι δεν μπορω να μεινω χωρις τηλ το ΣΚ,καθως το χρειαζομαι για την εργασια μου......

zombie_wireless
26-02-10, 13:04
Περίμενε λίγες μέρες όπως σου είπε και κάποιος άλλος παραπάνω.Μπορεί να βρίσκετε σε πιλοτική λειτουργία.Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα...(DP);)

medousa
26-02-10, 13:35
Τι γραμμη ειχες στον ΟΤΕ? pstn ή isdn? Username και pass δε χρειαζεται για να συνδεθεις στο internet. To netfaster ειναι σεταρισμενο ωστε να συνδεεσαι αυτοματα, επισης μπορει να εχει καθυστερησει η φορητοτητα σου απο το προηγουμενο παροχο.

africa_twin
26-02-10, 13:46
Τι γραμμη ειχες στον ΟΤΕ? pstn ή isdn? Username και pass δε χρειαζεται για να συνδεθεις στο internet. To netfaster ειναι σεταρισμενο ωστε να συνδεεσαι αυτοματα, επισης μπορει να εχει καθυστερησει η φορητοτητα σου απο το προηγουμενο παροχο.
μάλλον δεν διάβασες καλά το πρώτο ποστ :)
Μιλάει για φορητότητα μόνο στην τηλεφωνία και όχι για DP ;)

medousa
26-02-10, 13:56
μάλλον δεν διάβασες καλά το πρώτο ποστ :)
Μιλάει για φορητότητα μόνο στην τηλεφωνία και όχι για DP ;)

Μπερδεμενα τα λεει ο φιλος :)


αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οταν εβαλα το ρουτερ,συγχρονιζει,απλα δεν λειτουργει η τηλεφωνια

Επισης δεν θα επρεπε να μου στειλουν Username & Pw?

Αν παντως ζητησε μονο τηλεφωνια και του εστειλαν εξοπλισμο, ο φιλος ειναι σε Voip τεχνολογια.

africa_twin
26-02-10, 14:10
Μπερδεμενα τα λεει ο φιλος :)
Λιγάκι... :hmm:

B3rny
26-02-10, 14:22
Ζητησα μονο τηλεφωνια και μου στειλανε router.Συγχρονιζει στα 2048 με 865 upload,αλλα το κουμπι του Voip δεν ειναι αναμενο οποτε λογικα θα παιζει POTS

Μαλλον θα το στελνουν αμα θελω να χρησημοποιησω την επιλογη "Internet με τη μερα".

zombie_wireless
26-02-10, 15:23
Πώς είναι δυνατόν να ζήτησες μόνο τηλεφωνία και να σου στείλανε και ρουτερ...;

terko
26-02-10, 15:58
Φίλε @B3rny, για να βγάλουμε άκρη, πες μας ακριβώς τι υπηρεσίες είχες από ΟΤΕ, τι υπηρεσίες ζήτησες από τη Hol, αντίγραφο της αίτησης στη Hol έχεις κρατήσει; τι είναι τικαρισμένο σε αυτή; κάνε και ένα τηλέφωνο στη Hol και ρώτησέ τους τι σου παρέχουν.

Εχω την εντύπωση ότι σου έβαλαν Dplay ή προεπιλογή φορέα στην τηλεφωνία (αυτό μάλλον δεν νομίζω γιατί δεν θα σου έστελναν router, αλλά από αυτούς όλα τα περιμένεις).

valen_gr
26-02-10, 22:05
Στον ΟΤΕ ειχες ISDN η PSTN? αν ειχες ISDN ,βγαλε το netmod απο την γραμμη για να παιζει το τηλεφωνο.
Απο την ταχυτητα που κλειδωνει το ρουτερ (2mbps/1Mbps) ειναι οντως για το ιντερνετ με την ημερα, γιατι σε αυτη την ταχυτητα παρεχεται.
Ελπιζω να σε καλεσανε απο το τεχνικο τμημα και να εβγαλες ακρη!

Vitruvian78
27-02-10, 00:14
Για να λυθεί η απορία όλων συμβαίνει το εξής άσχημο όταν κάποιος κάνει αίτημα να φύγει από τον ΟΤΕ και να πάει σε εναλλακτικό: ο εναλλακτικός παίρνει ημερομηνία απο τον ΟΤΕ πότε θα του παραδωθεί η γραμμή, και ο εναλλακτικός ενημερώνει τον πελάτη του. Τις περισσότερες όμως φορές ο ΟΤΕ αποσυνδέει τη γραμμή από το δίκτυό του κάποιες μέρες νωρίτερα (για να την "σπάσει¨στο συνδρομήτη που φεύγει;;) την οποία ο εναλλακτικός ακόμη και αν θέλει να συνδέσει άμεσα, δεν έχει δικαίωμα να την πάρει πρίν από την καθορισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης. Έτσι έχουμε τις περιπτώσεις έφυγα από τον ΟΤΕ και έμεινα Χ μέρες χωρίς υπηρεσίες. Πιστεύω οτι γενικά ο ΟΤΕ όπου μπορεί να παίξει βρώμικο παιχνίδι (ως κυρίαρχος του τομέα), φυσικά και θα το παίξει! Ίσως θα έπρεπε ο κόσμος να κάνει καταγγελία στη ρυθμιστική αρχή για αυτό το φαινόμενο, το οποίο θα ήτανε καλό να διερευνηθεί και να κωπούν πρόστιμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.