PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στη Νέα Σμύρνη



Avesael
26-02-10, 14:07
Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πει όποιος έχει εμπειρία από την HOL στη Ν.Σμύρνη, τι ποιότητα υπηρεσιών παρέχει η εν λόγω εταιρία.
Να σημειώσω ότι με τη σύνδεση που έχω τώρα στην ON τα στατιστικά της γραμμής μου είναι σχετικά καλά και είναι τα εξης:

Router: Thomson Speedtouch 585v6 (7.4.3.2)
Συγχρονισμός: Μ.Ο. 14,5Mbps down / 975 up
SNR: 9,5db - 10,5db
Attenuation: 19db

Τη γραμμή την έχω φθάσει στα όρια της (17,5Mbps) μετά από δοκιμές με το line tuning που επιτρέπει η ΟΝ μέσω του website της, αλλά στα 14,5 Μ.Ο. λειτουργεί σταθερότατα (με εξαίρεση τα γνωστά κουλά που κάνει η ΟΝ κατά καιρούς).

Αξίζει η μετάβαση από ΟΝ σε HOL στη Ν.Σμύρνη και με βάση τα παραπάνω στοιχεία;

Ευχαριστώ

TasosG3
26-02-10, 20:11
Η γραμμη σου ειναι μια χαρα για πιο λογο θες να πας στην HOL σου βγαζει προβληματα η on ??

Avesael
04-03-10, 14:34
Σε αρκετές περιπτώσεις τους τελευταίους ειδικά μήνες, υπάρχει μια αστάθεια στις υπηρεσίες.
Το θέμα είναι να μην έχω αυτή την αστάθεια σε άλλο πάροχο (τη στιγμή που γνωρίζω ότι τα όποια προβλήματα που αντιμετωπίζω κατά καιρούς, δεν οφείλονται σε εμένα αλλά στην ΟΝ).

TasosG3
04-03-10, 23:30
Δηλαδη τι ενοεις δεν οφειλεται σε εσενα και πως το καταλαβες αυτο?

Avesael
05-03-10, 13:40
Εννοώ ότι η γραμμή μου μετά από μετρήσεις είναι σε άριστη κατάσταση, καλωδιώσεις στο σπίτι/κτήριο το ίδιο, κτήριο ΚΑΦΑΟ --> DSLAM επίσης (εξού και οι άριστες μετρήσεις) και γενικά σε 3 χρόνια ακριβώς ότι προβλήματα υπήρξαν, είχαν να κάνουν αποκλειστικά με την ΟΝ (αποδεδειγμένα).
Απλά τους τελευταίους μήνες η κατάσταση έχει αρχίζει να μην είναι καλή (με εξαίρεση τον τελευταίο μήνα) και όπως καταλαβαίνεις αν όλα τα παραπάνω είναι σε άριστη σχεδόν κατάσταση, τότε ποιος φταίει; Σίγουρα όχι ο ΟΤΕ πάντως! ;)

By the way, εγώ απλά ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος που να έχει σύνδεση HOL (Full LLU), αν αξίζει η μετάβαση από ΟΝ στο Α/Κ Ν.Σμύρνης...

TasosG3
06-03-10, 01:13
1 δεν ξερεις εαν η κατασταση του KV (ΚΑΦΑΟ ειναι σε καλη κατασταση η εκτος και εαν απο τον ΟΤΕ ακρες ακομα και στο DSLAM μου κανει εντυπωση που λες οτι ειναι οκ τεσπα το θεμα ειναι την καλωδιο ερχετε απο το Α/Κ της Ν Σμυρνης μεχρι το ακρο σου εγω που ειμαι σε Shared LLU ADSL OVER ISDN παει μια χαρα η γραμμη τωρα εαν θες τα παρακατω στοιχεια ειναι απο το Router μου

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 10135 kbps
Upstream Rate: 660 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 38 db
Upstream Line Attenuation: 8.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

@ ADSLgr.com All rights reserved.