PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα internet σε φοιτητικά πακέτα;



g_p
27-02-10, 19:40
Παιδια γεια σας,
μου εχουν πει καποιοι γνωστοι μου που εχουν φοιτητικο ότι ειχαν προβλημα στη σύνδεση.
Ξέρετε μήπως υπάρχει καποιο προβλημα στο δικτυο?

Ευχαριστω

zombie_wireless
27-02-10, 21:41
Δες λίγο εδώ...http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=368021:)

DreamAxe
01-03-10, 20:05
Εδώ το πρόβλημα είναι μεγάλο απο χθές και συνεχίζεται, packet loss, μεγάλα pings κλπ, διορθώνεται για λίγη ώρα και μετά επαναλαμβάνεται

Kolofotias
01-03-10, 20:37
Εδώ το πρόβλημα είναι μεγάλο απο χθές και συνεχίζεται, packet loss, μεγάλα pings κλπ, διορθώνεται για λίγη ώρα και μετά επαναλαμβάνεται

Το ίδιο εδώ σήμερα....
τρελά pings και 50% packet loss

Πήρα 8011135555 και δεν έχουν ενημέρωση για κάποιο γενικότερο πρόβλημα.
Κάποιες σελίδες όπως uoi.gr και in.gr δεν έχουν καθόλου packet loss κάποιες όπως το adslgr.com έχουν σταθερά 50%!

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά σίγουρα δεν είναι από το router μου και το pc! both checked!

:hmm:

dfourt
02-03-10, 00:26
Κοιτάξατε αν έχετε normal ταχύτητα σύνδεσης (στο router) και τα συνηθισμένα SNR κτλ?

Αν όλα είναι οκ τότε είναι πρόβλημα με τα φοιτητικά και το αναφέρετε έτσι στον ΟΤΕ.Αν όχι, δοκιμάζετε να κάνετε restart το ρουτερ.Αν δεν φτιάξει, είναι πρόβλημα του ΟΤΕ,(βασικά της σύνδεσης μεταξύ σπιτιού και του DSLAM OTE), και δεν λέτε στον ΟΤΕ ότι έχετε φοιτητικό, λέτε μόνο ότι έχετε πρόβλημα με το Internet.

Παρεμπιπτόντως βλέπω τελευταία πολλούς να παραπονιούνται για πρόβλημα με φοιτητικό πακέτο.Αν έχω καταλάβει καλά οι περισσότεροι με πρόβλημα είναι από πόλεις της επαρχίας, οπότε εικάζω ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΕΔΕΤ που διασυνδέει τα περιφερειακά ιδρύματα, μιας και στην Αθήνα όλα είναι οκ.

Kolofotias
02-03-10, 01:37
Κοιτάξατε αν έχετε normal ταχύτητα σύνδεσης (στο router) και τα συνηθισμένα SNR κτλ?

Αν όλα είναι οκ τότε είναι πρόβλημα με τα φοιτητικά και το αναφέρετε έτσι στον ΟΤΕ.Αν όχι, δοκιμάζετε να κάνετε restart το ρουτερ.Αν δεν φτιάξει, είναι πρόβλημα του ΟΤΕ,(βασικά της σύνδεσης μεταξύ σπιτιού και του DSLAM OTE), και δεν λέτε στον ΟΤΕ ότι έχετε φοιτητικό, λέτε μόνο ότι έχετε πρόβλημα με το Internet.

Παρεμπιπτόντως βλέπω τελευταία πολλούς να παραπονιούνται για πρόβλημα με φοιτητικό πακέτο.Αν έχω καταλάβει καλά οι περισσότεροι με πρόβλημα είναι από πόλεις της επαρχίας, οπότε εικάζω ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΕΔΕΤ που διασυνδέει τα περιφερειακά ιδρύματα, μιας και στην Αθήνα όλα είναι οκ.

Τα στατιστικά της γραμμής μου δεν αλλάζουν στο ελάχιστο οπότε είναι σίγουρα μετά το router το πρόβλημα.Απλά εκει που μπαίνεις στο ιντερνετ κανονικά αρχίζουν και κολλάνε οι σελίδες.Κάνεις ένα ping και τρελαίνεσαι.....:shock::crazy:

Πιθανόν να έχεις δίκιο για ΕΔΕΤ.Μπορεί να εντοπίζεται εκεί το πρόβλημα.

DreamAxe
02-03-10, 02:23
Κάνεις ένα ping και τρελαίνεσαι.....:shock::crazy:

Ψέμματα! Τα 2000ms ping που είχα σήμερα στο google.com είναι απολύτως φυσιολογικά... :rofl: :p

HuX_FluX
03-03-10, 02:16
Το προβλημα αυτο με το packet loss και το lag παρουσιαζεται καιρο τωρα σε random χρονικα διαστηματα.
Χθες και σημερα εχει ενταθει ειδικα κατα τισ 6-7 το απογευμα.
Για 10 λεπτα full lag και packet loss και μετα ολα καλα. Μετα απο λιγο το ιδιο. Το ποιο ορισμενες φορες οδηγει μεχρι και σε διακοπη συνδεσης με το msn πχ.

Για τον φιλο που ανεφερε οτι του ανοιγε χωρις προβλημα .gr domains ενω ειχε προβλημα στο www.adslgr.com να αναφερω οτι μηνες τωρα εχω παρατηρησει πως τις στιγμες που παρουσιαζεται αυτο το προβλημα συνηθως αφορα τη διασυνδεση με servers του εξωτερικου, ενω με servers του εσωτερικου δειχνει να μην εχει προβλημα. Υπαρχουν βεβαια και οι (αρκετες) περιπτωσεις που δεν συνδεεται ουτε με ελληνικους ουτε με ξενους servers :)

Βεβαια αν πας να ανοιξεις ενα ελληνικο site, με banners του google πχ, τοτε η σελιδα παλι θα σερνεται διοτι θα αδυνατει να φορτωσει τα banners.

Εχοντας διαβασει αλλα ποστ εδω, εχω καταληξει οτι μαλλον φταιει το δικτυο ΕΔΕΤ. Το κακο ειναι οτι οπως φαινεται δεν ασχολειται κανεις μα κανεις με την επιλυση του και το εχουνε παρατημενο στην τυχη του μηνες τωρα.

Στον ΟΤΕ η απαντηση κοινοτυπη και κλισε: δε γνωριζουμε να υπαρχει καποιο προβλημα. Και αν τους πετυχεις στο τσακιρ κεφι θα σου κανουν ελεγχο γραμμης και θα σου πουν οτι εισαι οκ, αρα φταινε οι ρυθμισεις του ρουτερ ή του pc. Πιθανως οι ανθρωποι οντως να μη γνωριζουν, αλλα μηπως θα επρεπε σε καποια φαση ο ΟΤΕ να ενημερωσει επισημως το ιδιο το ΕΔΕΤ για το προβλημα που αντιμετωπιζουν οι πελατες του φοιτητικου connx?

Στο ΕΔΕΤ να απευθυνθεις δεν γινεται (απλα και ομορφα). Ακομα και να απευθυνθεις, σιγα τωρα μη κατσουν να ασχοληθουν σε δημοσιο πανεπιστημιο οι ακαδημαικοι/τεχνικοι επειδη εσυ κι εγω κι ο παραδιπλα φοιτητακος εχει packet loss 5-6 ωρες τη βδομαδα.

Και απλα το προβλημα οχι απλα διατηρειται αλλα επιδεινωνεται οσο περναει ο καιρος.

Kolofotias
03-03-10, 16:21
@hux_flux

Έτσι όπως τα λες είναι.Αλλά δεν νομίζω να υπάρξει επίλυση αν δεν διαμαρτηρηθεί κάποιος μέσα από το πανεπιστήμιο που χρείάζεται να μην έχει Lag!

@ ADSLgr.com All rights reserved.