PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με 3 routers και επεται συνεχεια



Gkalas
27-02-10, 21:36
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα μιας και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.Οτι γραψω απο δω και κατω ειναι περα για περα αληθινο γιατι θα υπαρξουν πολλοι που θα πιστεψουν οτι τους κοροιδευω και δικιο θα εχουν.Η ιστορια ξεκιναει την προηγουμενη εβδομαδα οταν αγορασα απο το getitnow το linksys wag120n.Το συνδεω στον υπολογιστη και το dsl λαμπακι παραμενει κλειστο.Παιρνω την tellas και αφου βαζουμε τους κωδικους και βεβαιωθηκαμε οτι το modem-router ειναι για pstn γραμμη μου ειπανε οτι στανταρ ειναι προβλημα του router.Για καλο και για κακο το δοκιμαζω στον ξαδερφο και βλεπω οτι ουτε και σε αυτον αναβει το dsl.Παιρνω τηλ στο getitnow και στειλανε courier για να το παραλαβει.Μετα απο 3 μερες με πηραν τηλ και μου ειπανε οτι το router δεν φτιαχνεται και μου επιστρεφουνε τα λεφτα πισω.Παω και παιρνω απο το multirama παλι το ιδιο router και παω σπιτι να το συνδεσω.Για ακομα μια φορα ειχα τα ιδια αποτελεσματα.Πηρα την tellas τηλ και μου ειπανε οτι το λαμπακι του dsl θα επρεπε να ειναι αναμμενο και μαλλον πεσαμε σε ελλατωματικη παρτιδα.Για ακομα μια φορα πηγα σε εναν φιλο και το δοκιμασαμε και για ακομα μια φορα ουτε σε αυτον αναβε το λαμπακι.Σημερα πηγα στο multirama για να το αλλαξω και αποφασισα να μην ξαναπαρω linksys παρα το πολυ καλο ονομα που εχουν και να χτυπησω ενα Belkin που μου ειπαν οτι ειναι και αυτο πολυ καλο.Αφου εφτασα σπιτι ολο χαρα το βαζω για να το συνδεσω και οπως πολυ καλα καταλαβατε φιλοι μου ουτε αυτη τη φορα εγινε δουλεια μονο που αυτη τη φορα οποτε του καπνιζε συνδεοταν αλλα τις περισσοτερες φορες αναβοσβηνε το λαμπακι dsl και δεν ειχα ιντερνετ.Ακομα μια φορα τηλ στην τελλας και για ακομα μια φορα μου ειπανε οτι το modem ειναι χαλασμενο.Ειναι δυνατον ρε παιδια?Μπορει να συμβαινει κατι τετοιο?Να τονισω οτι οταν συνδεω της tellas το speedstream ολα δουλευουνε ρολοι.Τα routers ειναι ολα για pstn γραμμη και πραγματικα εχω αρχισει και πιστευω οτι εχω φαει μουτζα.Θα το παω αυριο σε εναν φιλο να το δοκιμασουμε και εκει αλλα πλεον εχω αρχισει και πιστευω στα φαντασματα.Να σημειωσω οτι οταν εκανα setup στα routers οταν εβαζα το username και το password της tellas δεν τα δεχοντουσαν.Το τονισα αυτο στην tellas αλλα μου ειπανε οτι τα στοιχεια ειναι ολοσωστα και δεν παιζει κανενα προβλημα απο αυτους και την γραμμη μου.

ΥΓ.Ειναι ολα αληθεια οσα γραφω:(

grgz
01-03-10, 02:44
Κάνε αγιασμό να ησυχάσεις...:lol:

Σοβαρά τώρα μπορεί και να είσαι τόσο άτυχος, τι να πω; Αφού το ρούτερ της Tellas δουλεύει άσε το πάνω να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

iliask
01-03-10, 14:30
Εφόσον με το router της tellas παίζει κανονικά δεν είναι προβλημα της γραμμής . Πάρε ένα Thomshon 585v7 που είναι τεσταρισμένο και πολύ καλό.

Gkalas
01-03-10, 21:55
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα το belkin το δοκιμασα σε φιλο και δουλεψε κανονικα.Πηγα ξανα σπιτι και το αφησα κανα 10λεπτο πανω και συγχρονισε.Μου κανει εντυπωση που σε μενα συγχρονιζει μετα απο ωρα ενω στον αλλον οχι.Θα παω να παρω καλωδιο γραμμης τηλεφωνου γιατι αυτο που εχω ειναι λιγο παλιο μπας και φταιει αυτο.Παντως εχω ιντερνετ:)

iliask
02-03-10, 10:27
Πηρές και εσύ belkin:p! Παρε κάτι τις προκοπής !!

prodromosfan
02-03-10, 10:41
μηπως εχεις πολυ θορυβο στη γραμμη και πεφτει συνεχεια η γραμμη, μεχρι να προσαρμοστεί και να δουλέψει;

μα κι εσυ 3 ρουτερ ρε φιλε; πες στην τελλας οτι ηθελες να σου δωσει το gennet το ασυρματο που δινει αν ηθελες πιο καλό ρουτερ απο το speedstream

@ ADSLgr.com All rights reserved.