PDA

Επιστροφή στο Forum : Πριν πάρω τηλ, θέλω την άποψη σας.



Sandbird
28-02-10, 13:57
Καλησπέρα,

Είμαι και γω ένας ακόμη δυσαρεστημένος πελάτης της Forthnet στην περιοχή του Αγ. Παύλου, Θεσσαλονίκης.

Έχουν φάει ήδη 5 καταγγελίες μέσα σε 4 χρόνια για την ποιότητα της σύνδεσης μου, και κάθε φορά το internet μου στρώνει για κάποιο διάστημα.

Εδώ και μία βδομάδα όμως άρχισαν πάλι τις ηλιθιότητες....Δεν ξέρω ποιος καθυστερημένος βάζει δάχτυλο από τη μεριά τους και γίνεται αυτό αλλά έχω βαρεθεί πια να τους την λέω.

Μπορεί κάποιος να δει τα αποτελέσματα του router μου και να μου πει τι μπορώ να τους πω για μία τελευταία φορά...γιατί η επόμενη θα είναι μήνυση... 8mb minimum δεν πρέπει να έχω με βάση νόμου ? (είμαι πάντα στα 7.κατι)

Ευχαριστώ.


http://img638.imageshack.us/img638/2426/38929156.jpg

kalicatzaros
28-02-10, 14:04
Τι πάει να πει βάση νόμου 8mb minimum;

Sandbird
28-02-10, 14:06
Ότι σε οποιονδήποτε πάροχο και να είσαι στα 24mb πακέτα τους πρέπει πάντα να έχεις min 8mb downloading.

sdikr
28-02-10, 14:08
Ότι σε οποιονδήποτε πάροχο και να είσαι στα 24mb πακέτα τους πρέπει πάντα να έχεις min 8mb downloading.

Δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο κανένας νόμος

μπορείς να έχεις και 1mb, η το δέχεσαι η κόβεις την σύνδεση

kalicatzaros
28-02-10, 14:10
Ότι σε οποιονδήποτε πάροχο και να είσαι στα 24mb πακέτα τους πρέπει πάντα να έχεις min 8mb downloading.
Εδώ κάνεις λάθος. Είναι υποχρεωμένος απλώς να σου παρέχει υπηρεσίες είτε αυτές είναι στα 24 είτε είναι στα 2. Από εκεί και πέρα αν δεν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να διακόψεις και να φύγεις.

με πρόλαβαν, καταραμένε sdikr :p

Sandbird
28-02-10, 14:13
Συγνώμη αλλά δείτε τις ταχύτητες σας και δείτε και τη δικιά μου....Αυτοί μου λένε στο τηλέφωνο πως φταίνε τα καλώδια της οικοδομής μου, αλλά έχω 4 φιλαράκια γύρω μου σε απόσταση 300 μέτρα που και εκείνοι έχουν το ίδιο πρόβλημα...Άντε να είναι λίγο καλύτερα....Η 4νετ δεν φταίει για αυτό. ? Και γιατί στρώνει κάθε φορά η γραμμή μου μετά από κάθε καταγγελία που τρώνε στο υπουργείο καταναλωτή ?

kalicatzaros
28-02-10, 14:15
Συγνώμη αλλά δείτε τις ταχύτητες σας και δείτε και τη δικιά μου....Αυτοί μου λένε στο τηλέφωνο πως φταίνε τα καλώδια της οικοδομής μου, αλλά έχω 4 φιλαράκια γύρω μου σε απόσταση 300 μέτρα που και εκείνοι έχουν το ίδιο πρόβλημα...Άντε να είναι λίγο καλύτερα....Η 4νετ δεν φταίει για αυτό. ? Και γιατί στρώνει κάθε φορά η γραμμή μου μετά από κάθε καταγγελία που τρώνε στο υπουργείο καταναλωτή ?

Η adsl είναι μια τεχνολογία που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η απόσταση από το dslam, η ποιότητα του χαλκού κ.α. Από τα στατιστικά της γραμμής σου φαίνεται ότι συγχρονίζεις σε μια ικανοποιητική ταχύτητα.

Sandbird
28-02-10, 14:20
Θα πηδηχτώ απ΄το παράθυρο....Ο Αγ.Πάυλος είναι σχετικά καινούργια περιοχή σε σχέση με το κέντρο. Έχει 10 φορές καλύτερες καλωδιόσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ποιότητα του χαλκού είναι χάλια σε σχέση με την ποιότητα του χαλκού στο γραφείο που είναι οικοδομή του '60. Εκεί όμως συνδέομαι στα 9mb!

Εδώ πήγα σε PC πελάτη που είναι δίπλα στον Ote και εκείνος είχε 8mb ενώ η γραμμή του ήταν 24αρα. Τετοιο attenuation δεν έχετε ξαναδεί...τόσο κοντά ήταν.... :(

kalicatzaros
28-02-10, 14:23
Θα πηδηχτώ απ΄το παράθυρο....Ο Αγ.Πάυλος είναι σχετικά καινούργια περιοχή σε σχέση με το κέντρο. Έχει 10 φορές καλύτερες καλωδιόσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ποιότητα του χαλκού είναι χάλια σε σχέση με την ποιότητα του χαλκού στο γραφείο που είναι οικοδομή του '60. Εκεί όμως συνδέομαι στα 9mb!

Εδώ πήγα σε PC πελάτη που είναι δίπλα στον Ote και εκείνος είχε 8mb ενώ η γραμμή του ήταν 24αρα. Τετοιο attenuation δεν έχετε ξαναδεί...τόσο κοντά ήταν.... :(

Δυστυχώς υπάρχει και το cross-talk το οποίο επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τις ταχύτητες συγχρονισμού.

Lagman
28-02-10, 14:29
άκυρο τώρα είδα τα προηγούμενα Post που αφορούν την ταχύτητα συγχρονισμού και μόνο.

Sandbird
28-02-10, 14:30
Να ήμουν καινούργιος στη σύνδεση να πω εντάξει....4 χρόνια είμαι όμως...δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε έως σήμερα. Τις ίδιες συσκευές τηλεφώνου έχω, τα ίδια καλώδια, και το ίδιο router. Μου φαίνεται δεν επηρεάζει το cross-talk την ταχύτητα αλλά η cross-καταγγελεία...
Τέλος πάντων....δεν βλέπω άλλη λύση...

Ευχαριστώ παιδιά.

Edit:
Φίλε Lagman, συμφωνώ 100% με αυτά που λές. Αλλά όταν έχεις να διαλέξεις μεταξύ δολοφόνου (ΟΤΕ) και κλέφτη (Forthnet) διαλέγεις αυτόν που θα σου κάνει τη ζωη καλύτερη.
Τί να διάλεγα δηλαδή ? Tellas ? Έβάλα για 2 μήνες και προσπαθούσα να κρυφτώ από τους λογαριασμούς που έστελνε.
Cytta ? Τώρα που είναι new company, όλα καλά...θα τους δω και αυτούς σε κανα 6μηνο.

Lagman
28-02-10, 14:34
Να ήμουν καινούργιος στη σύνδεση να πω εντάξει....4 χρόνια είμαι όμως...δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε έως σήμερα. Τις ίδιες συσκευές τηλεφώνου έχω, τα ίδια καλώδια, και το ίδιο router. Μου φαίνεται δεν επηρεάζει το cross-talk την ταχύτητα αλλά η cross-καταγγελεία...
Τέλος πάντων....δεν βλέπω άλλη λύση...

Ευχαριστώ παιδιά.

καταγγελία για ποιο πράγμα ;
Ρίξε μια ματιά στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει ποιο προσεκτικά .

kalicatzaros
28-02-10, 14:36
Να ήμουν καινούργιος στη σύνδεση να πω εντάξει....4 χρόνια είμαι όμως...δεν έχει αλλάξει τίποτα από τότε έως σήμερα. Τις ίδιες συσκευές τηλεφώνου έχω, τα ίδια καλώδια, και το ίδιο router. Μου φαίνεται δεν επηρεάζει το cross-talk την ταχύτητα αλλά η cross-καταγγελεία...
Τέλος πάντων....δεν βλέπω άλλη λύση...

Ευχαριστώ παιδιά.



Το cross-talk δεν έχει σχέση μόνο με τον δικό σου εξοπλισμό. Έχει σχέση και με τις adsl γραμμές που ενεργοποιούνται κοντά σου. Γι' αυτό είναι συχνό φαινόμενο η ταχύτητα συγχρονισμού μιας σύνδεσης να πέφτει με τον καιρό.

Lagman
28-02-10, 14:37
Edit:
Φίλε Lagman, συμφωνώ 100% με αυτά που λές. Αλλά όταν έχεις να διαλέξεις μεταξύ δολοφόνου (ΟΤΕ) και κλέφτη (Forthnet) διαλέγεις αυτόν που θα σου κάνει τη ζωη καλύτερη.
Τί να διάλεγα δηλαδή ? Tellas ? Έβάλα για 2 μήνες και προσπαθούσα να κρυφτώ από τους λογαριασμούς που έστελνε.
Cytta ? Τώρα που είναι new company, όλα καλά...θα τους δω και αυτούς σε κανα 6μηνο.

Προσωπικά επιλέγω και προτείνω τους παρόχους με τις καλύτερες υπηρεσίες..
1)ΟΤΕ, 2)On telecoms και 3)Netone για το άψογο support και το σεβασμό προς τους πελάτες της.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το cross-talk δεν έχει σχέση μόνο με τον δικό σου εξοπλισμό. Έχει σχέση και με τις adsl γραμμές που ενεργοποιούνται κοντά σου. Γι' αυτό είναι συχνό φαινόμενο η ταχύτητα συγχρονισμού μιας σύνδεσης να πέφτει με τον καιρό.
Και όπως έχουν πει κάποιοι με την vdsl θα δούμε ακόμα περισσότερα προβλήματα .

kalicatzaros
28-02-10, 14:40
Στον ΟΤΕ μπορεί να συγχρονίζεις και χαμηλότερα, καθώς δεν επιτρέπει το sn margin να είναι τόσο μικρό.

Lagman
28-02-10, 15:05
Στον ΟΤΕ μπορεί να συγχρονίζεις και χαμηλότερα, καθώς δεν επιτρέπει το sn margin να είναι τόσο μικρό.

αν και στον ΟΤΕ υπάρχει μια πιθανότητα λόγου fastpath να συγχρονίζει λίγο παραπάνω(στην περίπτωση μου κέρδισα 1.5Mbps~)
Τι να το κάνεις να συγχρονίζεις στα 18Mbps στην forthnet και να είναι σαν να έχεις 1Mbps σύνδεση και οι χρόνοι απόκρισης να είναι σαν dialup...

JULIANIK
28-02-10, 15:20
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ποιότητα του χαλκού είναι χάλια σε σχέση με την ποιότητα του χαλκού στο γραφείο που είναι οικοδομή του '60.....
Ξερεις ποσο συχνα σκαβουν στο κεντρο για διαφορους λογους και ποσες φορες εχουν περασει νεα καλωδια και ΚΑΦΑΟ;
Οταν εκαναν εργα για το φυσικο αεριο και τωρα για το μετρο ο ΟΤΕ παντα εκαγε μυτη, υποχρεωτικα η μη.
Μην εισαι τοσο σιγουρος για τις συγκρισεις περιοχων που κανεις...
Οσο για τα εντος του χωρου ευθυνης μας, αν υπαρχει η παραμικρη υπονοια οτι μπορει τα καλωδια να ειναι παλια/τσακισμενα κλπ, τα αλλαζουμε και τουλαχιστον ειμαστε σιγουροι οτι απο πλευρας μας ειμαστε ΟΚ. Σιγα το κοστος...
Εγω το εκανα προαιρετικα λιγο πριν βαλω adsl, παρακαμπτοντας μαλιστα τον πηγμενο σωληνα με ολα τα τα καλωδια της αρχαιας οικοδομης και τραβηξα νεο καλωδιο κατευθειαν στο γραφειο μου. (μικροτερου μηκους κιολας)
Και θα το αλλαξω παλι μετα απο 4 χρονια με θωρακισμενο, γιατι εντοπισα πηγη ηλεκτρικων παρεμβολων και το UTP δεν με καλυπτει.
Τα εκανες αυτα; Για σενα πρωτιστως, οχι επειδη ετσι σου ειπαν.
Τι θα πει "ο γειτονας στα 300μ"... κλπ?

Κατα τ'αλλα η φορθνετ ειναι αυτη που ειναι 15 χρονια. Δε θα αλλαξει τωρα.
Την επελεξα γιατι ηταν τοτε η φτηνοτερη στο εως 24 και γνωριζα οτι θα εχω προβληματα. (τετοιο χαλι κανεις δεν περιμενε βεβαια, αλλα δεν εκπλησσομαι κιολας)
Αν μ'ενδιαφερε πρωτιστως η σταθεροτητα και οι ποιοτικες υπηρεσιες ή αν επαιζα παιχνιδια, θα ειχα αφησει τη γραμμη μου στον ΟΤΕ.
Σε χαμηλοτερες ταχυτητες υπαρχουν πλεον και αλλες λυσεις και μαλιστα φτηνοτερες.
Στη θεση σου, πρωτα θα αλλαζα την καλωδιωση μου (...ανεξαρτητως)
και αν δεν εβλεπα φως, θα αλλαζα provider.
Oλα τ'αλλα ειναι χασιμο χρονου και ταλαιπωρια.

theopan
28-02-10, 16:26
Ότι σε οποιονδήποτε πάροχο και να είσαι στα 24mb πακέτα τους πρέπει πάντα να έχεις min 8mb downloading.

Δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση-υποχρέωση, ούτε συμβατική από τον οποιοδήποτε πάροχο, ούτε από κανένα "νόμο".


αν και στον ΟΤΕ υπάρχει μια πιθανότητα λόγου fastpath να συγχρονίζει λίγο παραπάνω(στην περίπτωση μου κέρδισα 1.5Mbps~)


Δε νομίζω. Ίσα ίσα που συμβαίνει το αντίθετο συνήθως. Δες και το πρώτο bullet εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3346903&postcount=2

Lagman
28-02-10, 23:45
Δε νομίζω. Ίσα ίσα που συμβαίνει το αντίθετο συνήθως. Δες και το πρώτο bullet εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3346903&postcount=2

Νομίζεις δεν είσαι σίγουρος όμως, όπως αναφέρω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3058971&postcount=16) κάποιες περιπτώσεις, είδα και 2 περιπτώσεις με τα μάτια μου, μία σε γνωστό μου με on και μία στην δική μου γραμμή μετά από forthnet σε connx.

@ ADSLgr.com All rights reserved.